Προς το περιεχόμενο

[Smartphone] Lenovo LePhone A660 115 $ (89 €) με δωρεάν μεταφορικά


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 632
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

1. Ολα τα σοβαρά κινέζικα e-shop (όπως π.χ. το minideal.net) παρέχουν κανονικά εγγύηση στα προιόντων τους και μάλιστα τα περισσότερα απ΄αυτά όχι επισκευής αλλά άμεσης αντικατάστασης...

 

2. 5.80 € έχω πληρώσει για απόστολή συστημένου μικροδέματος με tracking number 230 gr (όσο δηλαδή περιπου ένα βαρύ κινητό καλά συσκευασμένο εκτός αρχικής συσκευασίας) στο Hong Kong...

Το 35άρι και το 1 Kg από που βγαίνει?

 

3. Οτι ηλεκτρονικό αντικείμενο έχω αγοράσει από κινέζικο μαγαζί εμένα μου βγήκε καλό προσέχωντας βέβαια πάντα από που αγοράζω και φυσικά σχεδόν ποτε από ebay...

Αν ποτέ μου δημιουργηθούν φοβίες,προκαταλήψεις ή άλλα ψυχολογικά συμπλέγματα για τα κινέζικα προιόντα σχετικά με την ποιότητα κατασκευής τους, την εγγύηση τους, τον χρόνο αναμονής τους κλπ θα τις καλύψω αγοράζοντας στα ίδια (ή και περισσότερα) χρήματα ότι αρχαιολογικό χρέπι ξεστοκαρίσματος μου προσφέρει σε -δήθεν- bargain price η Ελληνική αγορά όπώς π.χ. αυτό: http://www.eshopspecials.gr/offer.phtml?id=130526 που βρήκα στο e-mail μου σήμερα...

 

 

Πάντως σε σοβαρά κινέζικα μαγαζιά, και εγγύηση έχεις (απο το συγκεκριμένο μαγαζί προφανώς), και φυσικά δεν κοστίζει 35άρι, αλλά 8άρι, συστημένο βάρους 500gr με την πλήρη συσκευασία ( κινητό είναι όχι τούβλο)

 

 

 

 

Δε μου λες μεγάλε (απευθύνομαι σε όποιον στράβωσε με το 35άρι που έγραψα), αν σου χαθεί ή σπάσει το κινητό έχοντας το στείλει ως συστημένο, θέλεις να σου πώ τί θα πάρεις από τα ΕΛΤΑ, ή γίνομαι κατανοητός στο τί θα πάρεις?

 

Χρόνους παράδοσης έχεις μάθει για να φτάσει ένα συστημένο στην Άπω Ανατολή?

 

Κατά συνέπεια λοιπόν, πας και κατεβάζεις τον τελευταίο τιμοκατάλογο των ΕΛΤΑ από εδώ, πας στη σελίδα 3, βλέπεις την 4η στήλη και βλέπεις ένα νουμεράκι. Αυτό λέει 29,26 ευρώ. Σε αυτό το νουμεράκι, πας στη σελίδα 4, παράγραφος 6 "Δηλωμένη Αξία" και προσθέτεις 2,60 +0,50% επί της δηλωθήσας αξίας (100 ευρώ για παράδειγμα)... Έτσι έχεις τον οικονομικότερο αξιόπιστο τρόπο αποστολής με πλήρη ασφάλιση κι εγγυημένη παράδοση, ο οποίος χρεώνει με βήμα μισού κιλού και με ελάχιστο το 1 κιλό.

 

Από εκεί βγαίνει το 35άρι λοιπόν, για να αποσταλεί με έναν σωστό τρόπο αποστολής που να παρέχει ασφάλιση και παράδοση σε εύλογο διάστημα. Άλλο να πάει ένα δέμα Αγγλία και Γαλλία κι άλλο να πάει Κίνα και Hong Kong. Και μή μπερδεύουμε το χρόνο που κάνει να έρθει κάτι από έξω, μιλάω το για να πάει. Υπάρχουν πολλά δέματα που φεύγουν ασκανάριστα από Ελλάδα σαν να είναι απλά! Το έχω δεί πολλάκις με τα ίδια μου τα μάτια, ακόμη και σε κέντρο διαλογής.

 

Προσωπικά χέστηκα για τις επιλογές του καθενός για αποστολή, αλλά μή κάνουμε και τους εξυπνάκηδες και παίρνουμε κόσμο στο λαιμό μας βγάζοντας ως κανόνα μια απλή εμπειρία αποστολής μας κάπου, κάπως και κάποτε.

 

Συν ότι για να φτάσει κάτι σωστά και με ασφάλεια, θέλω να πιστεύω ότι κάποιος θα το συσκευάσει και σωστά. Όχι το κινητό σε ένα φάκελο με φυσαλίδες λες και στελνουμε το τεφτέρι του μπακάλη από το χωριό, στο λογιστή στην πόλη.

 

PS: Δε λέω ότι δε θα φτάσει ποτέ ένα συστημένο ή ότι θα χαθεί ντε και καλά, αλλά καλό είναι να προσέχουμε και λιγάκι με τις αποστολές μας και με τον τρόπο πακεταρίσματος μας, τσιγκουνευόμενοι μήπως και γράψει η ζυγαριά 300 γραμμάρια παραπάνω. Σου το λέει κάποιος ο οποίος έχει εντρυφήσει σε παραλαβές και αποστολές από και πρός όλο τον κόσμο, οπότε και ξέρω ίσως λίγο παραπάνω τις ιδιαιτερότητες κάποιων χωρών αν θες και μέσα από τα ΕΛΤΑ.

 

Όπως επίσης αν ρωτήσεις στα ΕΛΤΑ, θα διαπιστώσεις ότι η ασφάλιση για την Αγγλία και για τη Γερμανία για πάνω από 500 ευρώ π.χ. έχει σταματήσει προ καιρού και τα δέματα για εκεί υποχρεούνται να αποστέλλονται μόνο ως EPG αν θέλουμε να έχουμε την ασφάλιση των 450 DTS (~500 ευρώ)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε μου λες μεγάλε, αν σου χαθεί ή σπάσει το κινητό έχοντας το στείλει ως συστημένο, θέλεις να σου πώ τί θα πάρεις από τα ΕΛΤΑ, ή γίνομαι κατανοητός στο τί θα πάρεις?

 

Χρόνους παράδοσης έχεις μάθει για να φτάσει ένα συστημένο στην Άπω Ανατολή?

 

Συν ότι για να φτάσει κάτι σωστά και με ασφάλεια, θέλω να πιστεύω ότι κάποιος θα το συσκευάσει και σωστά. Όχι το κινητό σε ένα φάκελο με φυσαλίδες λες και στελνουμε το τεφτέρι του μπακάλη από το χωριό, στο λογιστή στην πόλη.

 

Προσωπικά χέστηκα για τις επιλογές του καθενός για αποστολή, αλλά μή κάνουμε και τους εξυπνάκηδες και παίρνουμε κόσμο στο λαιμό μας βγάζοντας ως κανόνα μια απλή εμπειρία αποστολής μας κάπου, κάπως και κάποτε.

 

Και σύ μεγάλε:

 

Γνωρίζεις τους κινδύνους που διατρέχεις βγαίνοντας το πρωί από το σπίτι σου (αλλά βγαίνεις το ίδιο)?

 

Γνωρίζεις τη διαδικασία  στην Ελλάδα για το service  με τις ελάχιστες χρεώσεις τεχνικού ελέγχου των 15-20 € σε περίπτωση βλάβης των διαφόρων πανάκριβων iPhone, Samsung κλπ αλλά και των φθηνών Huawei, ZTE κλπ αν και είναι ακόμα στην εγγύηση και το ότι 1 στις 2 περιπτώσεις χρεώνουν την υπαιτιότητα στον κάτοχο με το κλασσικό και χιλιοειπομένο "το τηλέφωνο πήρε υγρασία"?

 

Πιστεύεις ότι χρειάζεται μυαλό ειδικής κατασκευής για να συσκευάσει κάποιος σωστά ένα μικρο ελαφρύ flat αντικείμενο?

 

P.S: Και 'γω προσωπικά χέστηκα για τις φοβίες,προκαταλήψεις και τα διάφορα άλλα ψυχολογικά συμπλέγματα του καθενός για τα κινέζικα προιόντα σχετικά με την ποιότητα κατασκευής τους, την εγγύηση τους, τον χρόνο αναμονής τους κλπ αρκεί να μην προσπαθεί να τις περάσει και σε μένα όπως επίσης χέστηκα και για την κάθε είδους κινδυνολογία και καταστροφολογία επί παντός επιστητού αντιμετωπίζοντας τες πλέον σαν αναγκαία κακά...

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειχε 1 γιγα ραμ θα ηταν τρελη περίπτωσή, ιδιαίτερα σε πορτοκάλι (που τελείωσε κιόλας),

 

τωρα το zte v970 το βλεπω πιο ολοκληρωμένο στα ιδια λεφτα σχεδόν (μεγάλο μείον εκει βέβαια οτι δεν εχει εμπρόσθια κάμερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και σύ μεγάλε:

 

Γνωρίζεις τους κινδύνους που διατρέχεις βγαίνοντας το πρωί από το σπίτι σου (αλλά βγαίνεις το ίδιο)?

 

Γνωρίζεις τη διαδικασία για το service σε περίπτωση βλάβης του iPhone των 700 € και το ότι 1 στις 2 περιπτώσεις προσπαθούν να χρεώσουν την υπαιτιότητα στον κάτοχο με το κλασσικό "το κινητό πήρε υγρασία"?

 

Πιστεύεις ότι χρειάζεται μυαλό ειδικής κατασκευής για να συσκευάσει κάποιος σωστά ένα μικρο αντικείμενο?

 

P.S: Και 'γω προσωπικά χέστηκα για τις φοβίες,προκαταλήψεις και τα διάφορα άλλα ψυχολογικά συμπλέγματα του καθενός για τα κινέζικα προιόντα σχετικά με την ποιότητα κατασκευής τους, την εγγύηση τους, τον χρόνο αναμονής τους κλπ αρκεί να μην προσπαθεί να τις περάσει και σε μένα όπως επίσης χέστηκα και για την κάθε είδους κινδυνολογία και καταστροφολογία επί παντός επιστητού αντιμετωπίζοντας τες πλέον σαν αναγκαία κακά...

 

 

Γαργάρα το 35άρι τώρα όμως που είδες τιμοκατάλογο έτσι?

 

Δε σνομπάρισα τα κινεζικά προϊόντα, ίσα ίσα ανέφερα σε προηγούμενό μου πόστ ότι το συγκεκριμένο είναι πολύ καλή προσφορά (κάτι το οποίο μάλλον δε θα το είδες). Στα iphone συμφωνούμε, αν και νομίζω θα καταλάβαινες τη γνώμη μου ήδη από το προηγούμενό μου πόστ.

 

Έθιξα το θέμα της εγγύησης ώς προς το οικονομικό κόστος να σταλεί πίσω και το χρόνο αναμονής και μόνο αυτό.

Οπότε η κοινή λογική λέει ότι σε κινητό κόστους 89 ευρώ, αν θες 35 ευρώ για να το στείλεις πίσω με αξιόπιστο τρόπο αποστολής (και δεδομένου ότι δε θα χρεωθείς για το shipping back cost, είσαι σχεδόν στα μισά λεφτά του κινητού.

 

Κατά τ'άλλα εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι μια πάρα πολύ καλή και τίμια προσφορά για τα λεφτά του, όμως μή κοροϊδευόμαστε, η εγγύηση αντικειμενικά δε συμφέρει να αξιοποιηθεί.

 

Εύχομαι καλημέρα και καλή εβδομάδα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά ,

δεν υπάρχει λόγος αντιπαραθέσεων και καυγάδων . Παίρνεις ένα κινητό mid range με 89 ευρώ , τρελλές απαιτήσεις δεν μπορεί να έχεις , ούτε καν για την  εγγύησή του . Το παίρνεις  και  ό,τι βγει . Εδώ η apple στα προιόντα της με ένα καμμένο pixel και δεν σου δίνει αντικατάσταση , και θα σου δώσει εγγύηση ο κινέζος με τα 89 ευρώ ?

Πάντως θα συμφωνήσω ότι για 89 ευρώ είναι πολυ καλή ευκαιρία , και όσο κρατήσει . Άσε που είναι και Lenovo , ε κάποια στάνταρτς θα έχει . Εκτό κιαν αν δεν είναι πραγματικά Lenovo αλλά Lenuvo , κατά το παλλαιότερο Rolex και Folex , που πουλούσαν οι Ρομά στην Ομόνοια . (ε ρε τι θυμήθηκα )

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν ειχα κινητο θα το επαιρνα και χωρις εγγυηση. δυστυχως καποια στιγμη θα χαλασει δεν θα ζησει για παντα.

 

το δικο μου κινητο samsung galaxy mini των 150 ευρω επεσε (ναι επεσε τα κινητα ειναι αντικειμενα που πεφτουν , δεν το εκσφενδονισα) δεν εσπασε πουθενα αλλα το εβρισκα συχνα σβηστο. θελει επισκευη 45 ευρω (ειχε και ελαχιστη χρεωση τεχνικου ελεγχου αν και ειναι ακομα εντος εγγυησης). πηρα τελικα ενα ιδιο απο φιλο με 50ευρω και μου μεινε το παλιο.

 

Χιλιες φορες ενα φτηνο κινητο απο κινα: το εσπασες, (ναι εγω το εσπασα δεν ανατιναχθηκε μονο του) , πηρες αλλο σε ξεφτιλα τιμη.

 

Μακαρι να τα δινανε ακομα φτηνοτερα χωρις την υποχρεωση να παρεχουν εγγυηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον evkar αφιερωμένο λοιπόν το παρακάτω Κατά των αντιπαραθέσεων της ωμής βίας στα φόρουμ και του ομοφοβικού κινήματος του τοξοβόλου.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

evkar εσυ παλη καλα, εγω που το πληρες λειτουργικό μου Χ5 προ που το έστειλα να μου καθαρίσουν τη σκόνη κατω απο τη οθόνη, μου βρηκανε υγρασία στη πλακετα, ζήτησαν 245€ να φτιαξουν κινητο που αγόρασα 199€ και γυρισε χωρις να λειτουργει gps κ αλλα πολλα προβλήματα που δεν προϋπήρχαν τη να πω!

 

Αγόρασα κινεζικο με εγγύηση απο wind+επίσημη εταιρία στην ελλαδα λόγο εγγυησης κ με γειωσαν απο δω μεχρι το HK!! (ουτε με καταγγελίες στο συνήγορο του π. δεν εγινε τιποτα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

wind κανονικα, πηγε λογο της σκονης αθηνα στα επίσημα Huawei, σκόνη δεν καθάρισαν κ μου το γυρισαν βάζοντας να πληρωσω κ 12€ γιατι υποτίθεται ηταν εκτός εγγύησης, τους εκανα καταγγελία στο ΣτΠ, ξανασταλθηκε με τη υπόσχεση της huawei (υπεύθυνος σερβις κ. Παπαδοπουλος οτι θα το φτιάξουν οτι κ αν εχει κ αν με καλύπτει αυτό κλπ κλπ) αλλα με ξαναγειωσαν οποτε λυπηθηκα τα νευρα μου κ το παράτησα σε μια γωνία!
 
Δεν θα παλευω εγω ολο με αυτους να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντα;!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γαργάρα το 35άρι τώρα όμως που είδες τιμοκατάλογο έτσι?

 

Τα μικροδέματα αυτού του τύπου, μεγέθους, περιεχομένου και αξίας ταχυδρομούνται σαν συστημένες επιστολές στην χειρότερη περίπτωση ακανόνιστου μεγέθους... 

 

Εδώ: http://www.elta.gr/el-gr/υπολογίσωκόστος.aspx  μπορείς να υπολογίσεις το κόστος + 2,5 € περίπου αν θυμάμαι καλά...

 

Και ατσάλινο ρολόι έχω στείλει έτσι στην Σιγκαπούρη με 6 € αν θυμάμαι καλά...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μικροδέματα αυτού του τύπου,περιεχομένου και αξίας ταχυδρομούνται σαν συστημένες επιστολές στην χειρότερη περίπτωση ακανόνιστου μεγέθους... 

 

Εδώ: http://www.elta.gr/el-gr/υπολογίσωκόστος.aspx  μπορείς να υπολογίσεις το κόστος...

 

Και ατσάλινο ρολόι έχω στείλει έτσι στην Σιγκαπούρη με 6 € αν θυμάμαι καλά...

 

Sorry δε θα το ρισκάριζα έτσι, δεν είναι αξιόπιστος τρόπος αποστολής για εκτός Ελλάδος και κυρίως για εκτός Ευρώπης. Μην αναμασάμε τα ίδια πάλι, σου τεκμηρίωσα το πώς το τί και το γιατί.

 

Το κινητό και το laptop τα έχω ώς εργαλεία δουλειάς. Δε κάνω λοιπόν συμβιβασμούς και δε τσιγκουνεύομαι στα της εγγύησης. Θα προτιμούσα να πάρω δύο ίδια τέτοια κινητά, να έχω το ένα καβάτζα για όταν χαλάσει το άλλο για παράδειγμα, παρά να τρέχω έτσι με εγγυήσεις και αναζητήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Indeed @plpapadopoulos , χωρίς να αμφισβητώ την εμπειρία στις αποστολές/παραλαβές που αναφέρεις, γιατί υπολογίζεις με τον τιμοκατάλογο των δεμάτων και όχι του επιστολικού ταχυδρομείου ?

 

edit: Τωρα είδα το αποπάνω, γιατί δεν είναι αξιόπιστο εφ'οσον προβλέπεται πάλι συστημένο, δηλωμένης αξίας κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...