Προς το περιεχόμενο

[services] Forthnet 24αρι+τηλεφωνια+basic nova 30€/μηνα


FiKiFiKi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Sorry για το οφτοπικ....

Μολις επαιξε διαφημιση για το οτε tv με την... νεα τιμη (υπαρχει και η σχετικη "ειδηση" στο ινσομνια). Περιεργο γιατι υποτιθεται οτι η νεα τιμη θα ισχυει απο 1/9 συμφωνα με την ειδηση, αλλα η διαφημιση ειχε ξεκαθαρα χρεωση 21,90 για το full pack. Αρα αν καταλαβα καλα οι "παλιοι" (οι ηδη υπαρχοντες) εχουν μια 'περιοδο χαριτος' εως 1/9 πριν αυξηθει η χρεωση ενω ολοι οι νεοι ηδη απο τωρα θα πληρωνουν την αυξημενη τιμη.

Το λεω αυτο γιατι χθες το συζηταγα με φιλο και ελεγα "α ωραια, αυτο το δικαιωμα διακοπης χωρις επιβαρυνσεις που δινει σε παλιους συνδρομητες ειναι ευκαιρια αρχες Αυγουστου να δοκιμασουμε το πακετο και αρχες Σεπτεμβρη αν δε μας αρεσει να το κοψουμε!" Αλλα αυτο θα ισχυε αν ισχυε σημερα η παλια τιμη (βασικα μεχρι και χθες-προχθες στη σελιδα του ote υπηρχαν οι παλιες τιμες, ενω σημερα προστεθηκε το +2ευρω!!!)

 

Τελος παντων, η διαφημιση ηταν για την "καλοκαιρινη προσφορα" που δινει 2 μηνες δωρεαν και δωρο το πιατο...

Mαλιστα δεν εχει ενημερωθει ακομα η σελιδα τους με τα επιπλεον πακετα (cinema + sports).

https://www.ote.gr/web/guest/service-listing?redir=1&lastLayoutId=19&categoryId=201379&p_l_id=44418&p_v_l_s_g_id=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 467
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επίσης η δώδεκα μήνες hd ειναι μονο για πληρωμη με πιστωτική συν 6 μήνες multiview...

Για εξήγησε μου, αν θέλεις, τι είναι το 6 μήνες multiview γιατί με ενδιαφέρει...(δήλωσα πιστωτική για πληρωμή και μου είπαν για το 12 μήνες hd αλλά για το άλλο όχι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Εγώ χθες έκανα αίτηση για να φύγω απο την CYTA και να κάνω το πακέτο αυτό.

Δίνει 12ώρες προς κινητά με χρέωση ανα λεπτό

απεριόριστα σταθερά 

24άρα

Το κανάλι Life με τις ταινίες των 2 τελευταίων χρόνων.

 

Ο Δέκτης πάει 50€ και τον πληρώνεις όταν έρθει ο τεχνικός σπίτι .

το πιάτο free .

34€ τέλος σύνδεσης που το βάζουν στον πρώτο λογαριασμό.

 

Με 10€ έβαλα όλα τα novasport.

 

Όλα αυτά είναι για πάντα !!!! ( περιμένω το συμβόλαιο να έρθει βέβαια για να τα check ότι γράφει )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για εξήγησε μου, αν θέλεις, τι είναι το 6 μήνες multiview γιατί με ενδιαφέρει...(δήλωσα πιστωτική για πληρωμή και μου είπαν για το 12 μήνες hd αλλά για το άλλο όχι).

Ο τεχνικός της Nova μου είπε ότι εκτός από τους 12μήνες δωρεάν HD και τους 3 μήνες adults channels μπορείς να βάλεις και για έξι μήνες multiview. Με το multiview μπορείς να βλέπεις τα κανάλια της nova σε δύο διαφορετικές τηλεοράσεις, χρησιμοποιώντας δύο δέκτες. 

Προυπόθεση είναι όμως τους επόμενους 6 μήνες να πληρώνεις τα επιπλέων 9,90 ευρώ της υπερεσίας. Δηλαδή με την λήξη του 6μηνου δεν μπορείς να διακόψεις το multiview, αλλά πρέπει να εξαντλήσεις το 12μηνο.

Οπότε καλό θα ήταν να το διευκρινήσεις αυτό....

Επεξ/σία από pikolini
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να διηγηθώ την εμπειρία μου με την Nova.

Τον Δεκέμβρη εκμεταλλευόμενος την προσφορά του Christmas pack έγινα συνδρομητής της Nova/Forthnet. Η εγκατάσταση της nova έγινε μέσα σε 4 μέρες και στο δίκτυο της forthnet μπήκα μετά από καμιά 10ριά μέρες. Όλα έγιναν γρήγορα και καλά. Θετικές οι πρώτες εντυπώσεις εκτός από το αργό ίντερνετ. Είναι κλειδωμένο σταθερά στα 3Mbit (η Wind συγχρόνιζε έως τα 6Mbit).

 

Στις 7 Ιουνίου με παίρνει τηλέφωνο μία κυρία και μου προτείνει να αναβαθμίσω το πακέτο που είχα. Συγκεκριμένα με επιπλέων 10 ευρώ το μήνα μου έδιναν όλα τα novasports ή novacinema και 10 ώρες προς κινητά.

Αποδέχτηκα την αναβάθμιση (διάλεξα τα novasports) κυρίως για να μπορέσω να πάρω τον δέκτη PVR με 49,90 ευρώ (από 149,90 ευρώ) και τους 12 μήνες HD με πάγια εξόφληση λογαριασμών με χρήση πιστωτικής κάρτας.

Την επόμενη μέρα (8 Ιουνίου) ήρθε ο τεχνικός της nova που μου είχε κάνει την εγκατάσταση του Christmas pack τον Δεκέμβρη και μου έφερε μία αίτηση μετατροπής υπηρεσίας 3Play. Έδωσα τα στοιχεία πιστωτικής για να μπορέσω να πάρω τον PVR με 49,90 ευρώ και τα υπόλοιπα ''δωράκια'' (όχι το multiview).

 

Στις 15 Ιουνίου η Nova/Forthnet με ενημερώνει με sms ότι αναβαθμίστηκε το πακέτο μου. Παίρνω την ίδια μέρα τον τεχνικό και μου λέει ότι η αλλαγή του απλού δέκτη σε PVR θέλει λίγο περισσότερο χρόνο για να γίνει.

 

Στις 18 Ιουνίου μου τηλεφωνεί ο τεχνικός και με πληροφορεί ότι η αίτηση για τον PVR με την τιμή των 49,90 ευρώ με χρήση πιστωτικής κάρτας απορίφθηκε. Ο λόγος ήταν επειδή η αίτηση της αναβάθμισης του πακέτου μου από christmas pack σε 3Play έγινε τηλεφωνικός και όχι γραπτός σε κατάστημα της Forthnet.

 

Παίρνω στο 13845 και μιλάω με έναν κύριο Π........ Του εξηγώ την κατάσταση και μου λέει ότι τον δέκτη PVR σε αυτήν την τιμή τον δικαιούνται μόνο οι νέοι συνδρομητές. Του ανέφερα ότι έχω κάνει γραπτή αίτηση σε επίσημο αντιπρόσωπο τους ο οποίος με είχε διαβεβαιώσει ότι κάνοντας την αναβάθμιση σε 3Play και με χρήση της πιστωτικής θα είχα όλα τα γνωστά προνόμια. Του έδωσα μάλιστα και τα στοιχεία του αντιπροσώπου τους για να το επιβεβαιώσει γιατί ο τύπος με θράσος με ρώτησε αν έχω γραπτός σε προσφορά ότι δικαιούμαι αυτήν την τιμή! Μετά από 5λεπτη συνομιλία με βάζει σε αναμονή για να ρωτήσει για την περίπτωσή μου. Αφού ρώτησε έκανε μια ωραιότατη κολοτούμπα και μου λέει ότι δικαιούμαι να πάρω τον δέκτη με 49,90 ευρώ και μπορώ να πάω σε ένα κατάστημα της Nova/Forthnet να δηλώσω πιστωτική για να τον παραλάβω αμέσως. Τον ρωτάω, γιατί τώρα τον δικαιούμε και όχι πριν από 5 λεπτά και μου απαντάει ότι επειδή απλώς θα αντικαταστήσω τον παλίο απλό δέκτη (χωρίς να τον χρησιμοποιώ)! Δηλαδή δεν θα τον δικαιούμουν με λίγα λόγια αν θα έβαζα multiview. Δεν το συνέχισα γιατί έτσι και αλλιως το multiview δεν με ενδιέφερε.

 

Ενημερώνω τον τεχνικό και μου λέει μην πας σε κατάστημα forthnet για να μην τα μπερδέψουμε τα πράγματα. Θα σου φέρω εγώ τον δέκτη, αφού επιβεβαιώσω την διαδικασία. Με παίρνει τηλέφωνο  στις 20 Ιουνίου και μου λέει ότι η Nova μου δίνει τον δέκτη pvr με 49,90 αλλά υπάρχει μία επιπλέων χρέωση κάπου 37 ευρώ για την αναβάθμιση/εγκατάσταση (αρχικά μου είχε πει ότι ήταν δωρεάν, δεν ξέρω τι άλλαξε στην πορεία) και επειδή το καλώδιο της Nova είναι μέχρι τα 26 μέτρα και εσύ χρειάζεσαι 29 μέτρα πρέπει να πληρώσεις συνολικά 70 ευρώ επιπλέων (χωρίς τον δέκτη)...

 

Στις 22 Ιουνίου έρχεται ο τεχνικός με τον δέκτη pvr και κάνει την εγκατάσταση. Αφού την ολοκλήρωσε παίρνει τηλέφωνο την nova για να ενεργοποιήσει τον καινούργιο δέκτη. Περιμένουμε ένα 10λεπτο για να μας συνδέσουν με το τμήμα 3Play, τελικά μας συνδέουν με το εμπορικό τμήμα και τρώμε άλλο ένα 10λεπτο αναμονή, βρίσκουμε το κατάλληλο τμήμα και μας βάζει σε 15λεπτη αναμονή για να μας ενημερώσει τελικά ότι η αίτηση για την αλλαγή του δέκτη δεν έχει ακόμη πραγματοποιηθεί! Η εγκατάσταση διήρκησε 30 λεπτά και η συνολική επικοινωνία με τα τμήματα της nova σχεδόν μία ώρα, χωρίς να υπάρχει μάλιστα αποτέλεσμα! Ο τεχνικός πήρε τα μπογαλάκια του και τον δέκτη και έφυγε.

 

Υπάρχει κανείς από το φόρουμ που είχε christmas pack, άλλαξε το πακέτο του σε 3Play και πήρε τα ''δωράκια'' με χρήση της πιστωτικής του χωρίς προβλήματα; Το καπέλο με τα 70 ευρώ για την εγκατάσταση του pvr ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ... και μου λέει ότι δικαιούμαι να πάρω τον δέκτη με 49,90 ευρώ και μπορώ να πάω σε ένα κατάστημα της Nova/Forthnet να δηλώσω πιστωτική για να τον παραλάβω αμέσως.  

... Ενημερώνω τον τεχνικό και μου λέει μην πας σε κατάστημα forthnet για να μην τα μπερδέψουμε τα πράγματα. Θα σου φέρω εγώ τον δέκτη, αφού επιβεβαιώσω την διαδικασία.  

Αν καταλάβαμε καλά δεν πήγες  ποτέ σε κατάστημα, δεν έδωσες την πιστωτική με την ταυτότητα σου και δεν υπέγραψες την σχετική αίτηση. Μάλλον εδώ τα έμπλεξες μόνος σου τα πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταλάβαμε καλά δεν πήγες  ποτέ σε κατάστημα, δεν έδωσες την πιστωτική με την ταυτότητα σου και δεν υπέγραψες την σχετική αίτηση. Μάλλον εδώ τα έμπλεξες μόνος σου τα πράγματα...

Ναι ουδέποτε πήγα σε κατάστημα της forthnet, μετά από την προτροπή του τεχνικού. Αίτηση μου έφερε ο ίδιος στο σπίτι μου, στις 8 Ιουνίου και την συμπληρώσα με όλα τα απαραίτητα στοιχεία (ταυτότητα, πιστωτική , υπογραφή κλπ). Έχω σκαναρισμένο αντίγραφό της.

 

 

Εγω άλλαξα το chistmass pack χωρίς δωράκια

Με 10€ επιπλέον 12 ώρες στα κινητά και όλα τα αθλητικά κανάλια

Ουσιαστικά και σε εμένα η αλλαγή του πακέτου έγινε μέσα σε 10 μέρες. Στα ΄΄δωράκια΄΄ με χρήση της πιστωτικής κόλλησα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αναβαθμίστηκα ύστερα απο αρκετή προσπάθεια (στην αρχή μου είπαν οτι δεν δικαιούμαι ως παλιός συνδρομητής και τελικά με παίρνανε τηλέφωνο να πάρω την προσφορά...) απο christmas pack στην τωρινή προσφορά και με χρήση πιστωτικής μου δώσανε 12 μήνες hd (τα κανάλια ενηλίκων δεν τα πήρα ούτε το multiview). Eπίσης με +10 ευρώ έβαλα τα novacinemas και παρέμεινε και το novasports1 (που είχα απο την Χριστουγεννιάτικη).

Ομως έκανα γραπτή αίτηση σε κατάστημα forthnet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@pikolini πήγαινε σε ένα κατάστημα της forthnet, γιατί ο τεχνικός σου, μου φαίνεται πως σε δουλεύει και πάει να βγάλει εξτρά μεροκάματο εις βάρος σου.

Αν και προσωπικά δεν είχα christmas pack , δεν έχω διαβάσει πουθενά να πλήρωσε κάποιος εξτρα ποσό για την αναβάθμιση.

 

Οταν πήγα σε κατάστημα της forthnet ο μπροστινός μου ήταν από christmas pack και δεν άκουσα να του ζητάνε επιπλέον χρήματα.

 

Ο τεχνικός που ήρθε σε εμάς ( εξωτερικός συνεργάτης της nova ), μου είπε πως το δωρεάν καλώδιο είναι 30 μέτρα και πως κάθε επιπλέον μέτρο στοιχίζει 60 λεπτά.

Αν και χρησιμοποιήθηκε λιγότερο από 30 μέτρα καλώδιο,  μας άφησε και τα 30 μέτρα για την περίπτωση που κάποια στιγμή θελήσουμε να αλλάξουμε θέση την τηλεόραση.

 

@tsismal δεν είναι voip

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αν ξέρει κανείς η τηλεφωνία είναι κανονικά μέσω γραμμων οτε ή είναι voip?

Δεν είναι voip, είναι κλασική.

Δεν θα σου κόβεται το τηλέφωνο όταν πέφτει το ρεύμα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πηρα το πρωι καταστημα forthnet και ρωτησα εαν απο double play economy (24αρι, απερ σταθερα  και 30' κιν = 25ε νομιζω) που ενεργοποιηθηκε ιανουαριο θα μπορω να παω στην προσφορα 29,9..ναι μου ειπε αφου πρωτα με ρωτησε αν ημουν ποτε συνδρομητης nova που δεν ημουν..χωρις τελος ενεργοποιησης..μονο 50αρι για το μηχανημα της nova + καινουργιο 12μηνο παραμονης..παω αυριο στο καταστημα να το ξεκινησω αν ολα πανε ρολοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...