Προς το περιεχόμενο

Flirt στην εργασία - Αιτία απόλυσης?


MovingShadow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 199
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Που να δεις πως ειναι να σου την πεφτουν, να ανταποκρινεσαι και στη συνεχεια να απολυουν μονο εσενα επειδη εκανες σχεση με συναδελφο! True story που ειδα με τα ματια μου πριν κανα 5μηνο, και φανταζομαι αρκετες γυναικες θα εχουν ζησει/ακουσει απο φιλες απο πρωτο χερι.

 

Συνηθως παντως, φιλε ts, ειτε στο συμβολαιο, ειτε στο interview, ειτε στα πρωτα briefings σου διευκρινιζουν τη σταση που ακολουθουν σε τετοια θεματα. Θαρρω δηλαδη οτι γνωριζες εκ των προτερων οτι δεν πολυεπιτρεπεται αυτη η φαση μεσα στη συγκεκριμενη επιχειρηση. Και πως το καλταβαινω αυτο? Διοτι οπως φαινεται στην εργοδοτρια επεσε καρφωτη. Και για να πεσει καρφωτη σημαινει οτι αυτος (αυτη) που σε καρφωσε ειχε λογο να το κανει και συνεπως ηξερε οτι θα χασεις τη θεση σου απο εκει. Αρα επρεπε κι εσυ να το ξερεις, λογικα

 

btw αν τα πραγματα ειναι οπως τα περιγραφεις, υπαρχουν κενα. Και για να συμπληρωθουν τα κενα αυτα, πονταρω στο οτι η γκομενα πιο πολυ ενοχλουταν παρα γουσταρε οπως εσυ θεωρεις. Κι επειδη πιθανως να την εφερνες σε δυσκολη θεση να αποφασισε να σε δωσει για να ησυχασει απο την "φιλικοτητα"/"συνομιλα στο fb"/"πηγα κανα 2 φορες στο γραφειο της για κουβεντα".

Αν δε σε εδωσε αυτη, το δευτερο πιθανο σεναριο ειναι το χαλασμενο τηλεφωνο που παιχτηκε αναμεσα στις γκομενες της επιχειρησης, μεχρι που η πληροφορια εφτασε σε αυτην που  δεν χωνευει/ζηλευει την δικια σου.

 

Πως γινεται να ενοχλειται και να μιλαει καθε βραδυ μαζι του? Ειπε του εδωσε και κινητο... εγω θα γελουσα και θα λεγα  "Καλα θα με τρελανετε????  Εκτος εταιρειας θα της ελεγα εχουμε αναπτυξει μια φιλικη σχεση και απλα μιλαμε αυτο ειναι ολο ποιος σας ειπε εσας οτι κατι παιζει μεταξυ μας τον θελω εδω μπροστα να τα πει και σε μενα. Και μετα θα φυγω .... "

 

Αυτό τους είπα , γιατί να απολυθώ , μια καλη επιπληξη θα ήτανε ΟΚ.

 

Και μου απαντάνε , πως ξέρουμε ότι δεν θα την πέσεις και στις υπόλοιπες κοπέλες?

 

Γιαυτο πιστεύω ότι παίχτηκε πολύ χοντρη ρουφιανια , ότι και καλα την έπεσα σε κάποια άλλη...

 

Να μην προσλαμβανετε αντρες τοτε πες τους ηλιθιοι. Καντε το θηλεων εδω μεσα... οταν ηρθα γιατι δεν μου το ρωτησες αυτο? Απλα ξερεις τι εγινε? σε περασε απο 5 συνεντευξεις και σου λεει αυτος μας εχει αναγκη ενω κανονικα τι 5 συνεντευξεις? χρονια ειναι στο κουρπετι δεν ξερουν ποιος τους κανει και ποιος οχι? στο εδειξαν εξαρχης δηλαδη οτι ηταν μαλέουρες αλλα δεν το ελαβες υποψιν. Το ξερεις οτι εγω για χαρη σου εχασα αλλη εργασια επρεπε να της πεις? ηλίθια. χαχαχαχα επεσες σε αγ@@μητους και ηλιθιους μην στεναχωριεσαι καθολου που εφυγες (αν ειναι ετσι φυσικα οπως μας τα λες )

 

Αυτά που γράφονται εδώ μέσα πάντως, είναι το λιγότερο αποκαρδιωτικά για την εργαζόμενη νεολαία. Άμα δηλαδή τα φτιάξει ο νέος υπάλληλος με τη μιλφάρα αφεντικίνα του, ούτε που να το σκεφτεί να ψιλοζμπρώξει την καινούργια πεταχτούλα γραμματέα, πάνω στο γραφείο τής πρώτης, ε;...

 

...εργασιακός μεσαίωνας, ρε π....!

 

Ετσι ειναι ρε φιλε... οταν εισαι ολα τα χρονια αγ@@μητος μετα γινεσαι κακιασμενος και κυνηγας οποιον δεις οτι το εχει με τις γυναικες.Ειναι κατι τετοια ατομα τα χειροτερα ..... τους καταλαβαινεις απο χιλιομετρα ο φιλος δεν προσεξε. ;)

 

1) Δεν φλέρταρε στην δουλειά του , φλέρταρε στο σπίτι του ,στο facebook κλπ και τον πλήρωναν να δουλεύει και αυτό έκανε , αν δέχεσαι να σου ελέγχουν την προσωπική σου ζωή οταν βρίσκεσαι εκτός δουλειάς τι να πω , βίτσια ειναι αυτά , όπως την βρίσκει ο καθένας .

 

2) η σεξουαλική παρενόχληση θα πρέπει να αποδειχθεί , αν ήταν τόσο εύκολο να πέφτει το χρήμα στον κάθε υπάλληλο που αποφάσιζε να το παίξει παρενοχλημένος θα είχαμε δικαστήρια γεμάτα με υποθέσεις σαν αυτή . Ωστόσο στον ουτοπικό κόσμο που έχεις δημιουργήσει στο μυαλό σου μπορεί και να ισχύει .

 

3) Άλλο σεξουαλική παρενόχληση που είναι αδίκημα εντός εκτός δουλειάς και άλλο να δίνεις λογαριασμό τι κάνεις εκτός δουλειάς και να παίρνεις άδεια απο τον καθένα για να δημιουργήσεις σχέση.

 

4) Δεν μιλάμε για ανώτερους και κατώτερους , ο OP και η τύπισσα ήταν δύο απλοί υπάλληλοι .

 

5) Το ξεκαθάρισα αυτό ,  περίμενα οτι είχες τελειώσει με τα παραπάνω αλλα ήρθε και το κερασάκι στην τούρτα. Αν δημιουργηθούν εντάσεις και προβλήματα κάθε είδους μεταξύ δυο εργαζομένων τους δείχνεις την πόρτα και παίρνεις άλλους που περιμένουν στην ουρά και ίσως και με περισσότερα προσόντα. Απο την στιγμή όμως που όλα τα μεταξύ τους μένουν ΕΞΩ απο την δουλειά και δεν την επηρεάζουν δεν έχεις κανένα λόγο και δικαίωμα να τιμωρήσεις κάποιος για κάτι ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ.

 

και στην τελική για να καταλάβεις το μέγεθος της ηλιθιότητας αυτής της νοοτροπίας , τα προβλήματα τέτοιου τύπου δεν ελέγχονται . Εντάσεις και προβλήματα μπορούν να δημιουργηθούν και μεταξύ ατόμων που είναι φίλοι και εργάζονται στην ίδια εταιρία , θα έπρεπε λοιπόν να απαγορευτούν και οι φιλικές σχέσεις μεταξύ εργαζομένων ?

 

Αυτο το "Αν δεν γουστάρεις αυτές, να πας αλλού να δουλέψεις." . Θες 300 euro το μήνα και να μου βγάζεις 12 ώρες δουλειά την μέρα? Οχι ? Αν δεν γουστάρεις αυτές, να πας αλλού να δουλέψεις.

 

 

 

 

 

 

Κοιτα αν ειναι Αγγλια ο Apoll καλα στα λεει εκει ειναι ηλιθιοι τελειως σε τετοια θεματα και ξενερωτοι οποτε πρεπει να τους προσεχεις αμα θες να μεινεις γιατι θα σου κανουν ζημια..... και αυτο ειναι καθαρα προσωπικη μου αποψη οποτε μην μπει κανεις στην διαδικασια να μου πει τα αντιθετα εδω ρε στειλανε μηνυματα οτι μια διαφημιση λεει ηταν σεξιστικη και προσεβαλλε το γυναικειο φυλο χχαχαχα αν ειναι δυνατον επειδη εδειχνε εναν τυπο εν ωρα εργασιας να φανταζεται τις συναδελφους του με καυτα εσωρουχα ..... καταλαβες? εκει ειναι μλκες σε τετοια θεματα για αυτο σε τετοια κρατη πας διαβασμενος απο πριν και προσεχεις γιατι εκει δεν τα σηκωνουν αυτα και ξαναλεω για μενα ειναι ηλιθιοι αλλα πρεπει να πας με τα νερα τους αν εισαι στη χωρα τους.Εγω σημερα πηγα σε επιχειρηση που μεσα δουλευε και η γυναικα του αφεντικου που το προβλημα? Αυτα ειναι μλκιες καταρχην προσβαλεις και το ιδιο το ατομο σαν να του λες οτι δεν εισαι σε θεση να κρατησεις τις ορμες σου στην δουλεια το ξερω οτι ειμαι στη δουλεια φιλε.... δεν θα την πδηξω εδω μεσα χαλαρωσε. Μην αγχωνεσαι.

 

Αλλα το παιζουν και τα αγγλακια τωρα πολιτισμενα που ερχονται εδω το καλοκαιρι και κυκλοφορουν ΓΥΜΝΟΙ στην Κρητη και τη Ροδο.... αυτα τα ξεχνανε καταλαβες.Την αλλη φορα ημουν με την μικρη την ξαδερφη μου και ο ηλιθιος ο αγγλος ξεβρακωθηκε μπροστα της..... πως με κρατησαν και δεν τον πλακωσα στα κλοτσιδια επιτοπου. Την γλιτωσε πολυ φτηνα ο σιχαμενος... και καθεσαι και υποστηριζεις τετοια ατομα Apoll ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γινεται να ενοχλειται και να μιλαει καθε βραδυ μαζι του? Ειπε του εδωσε και κινητο... εγω θα γελουσα και θα λεγα  "Καλα θα με τρελανετε????  Εκτος εταιρειας θα της ελεγα εχουμε αναπτυξει μια φιλικη σχεση και απλα μιλαμε αυτο ειναι ολο ποιος σας ειπε εσας οτι κατι παιζει μεταξυ μας τον θελω εδω μπροστα να τα πει και σε μενα. Και μετα θα φυγω .... "

 

 

Να μην προσλαμβανετε αντρες τοτε πες τους ηλιθιοι. Καντε το θηλεων εδω μεσα... οταν ηρθα γιατι δεν μου το ρωτησες αυτο? Απλα ξερεις τι εγινε? σε περασε απο 5 συνεντευξεις και σου λεει αυτος μας εχει αναγκη ενω κανονικα τι 5 συνεντευξεις? χρονια ειναι στο κουρπετι δεν ξερουν ποιος τους κανει και ποιος οχι? στο εδειξαν εξαρχης δηλαδη οτι ηταν μαλέουρες αλλα δεν το ελαβες υποψιν. Το ξερεις οτι εγω για χαρη σου εχασα αλλη εργασια επρεπε να της πεις? ηλίθια. χαχαχαχα επεσες σε αγ@@μητους και ηλιθιους μην στεναχωριεσαι καθολου που εφυγες (αν ειναι ετσι φυσικα οπως μας τα λες )

 

 

Ετσι ειναι ρε φιλε... οταν εισαι ολα τα χρονια αγ@@μητος μετα γινεσαι κακιασμενος και κυνηγας οποιον δεις οτι το εχει με τις γυναικες.Ειναι κατι τετοια ατομα τα χειροτερα ..... τους καταλαβαινεις απο χιλιομετρα ο φιλος δεν προσεξε. ;)

 

 

Ακου με φίλε μου , μπορεί να μην έχω ΤΗΝ τεραστια εργασιακή εμπειρία ( <5 χρονια) , αλλα μια μικρη εμπειρία απο γυναίκες έχω.

Και εκεινη την στιγμη περάσανε πολλά σενάρια απο το μυαλό μου.

Αυτό που σκέφτηκα πιο πολύ από όλα , ήτανε ότι όλο αυτό ήτανε στημένο...

 

Να σας τονίσω , ότι , 3/06 υπέγραψα ΑΟΡΙΣΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ , 06/06 ΑΠΟΛΎΘΗΚΑ!!!!!!

 

Για αυτό έμεινα απιστευτα μαλάκας , απίστευτα μαλακας όμως. Δεν ήξερα τι να πω , να τους πώ ότι είστε για τον πούτσο εντελώς , μετά απο 5 συνεντευξεις και αφου υπεγραψα αορίστου , με διώχνετε σε 2 μέρες αορίστου, και 1 μήνα εργασίας?

 

Προσωπικά , αυτό που πιστεύω είναι , ότι η ίδια η κοπέλα κλάφτηκε στην αφεντικίνα , και είπε πολλά ψέματα , αφου βέβαια μαθέυτηκε στους γύρω.

Και εφόσων μαθέυτηκε , κοίταξε να διαφυλάξει την θέση της , σιγά μην κοιτάξει εμένα. Και τα είπε στην αφεντικίνα , προτού φτάσουνε στα αυτιά της.

Οταν πήγα στην αφεντικίνα μαζί της , μύριζε στημένο η υπόθεση , γιατί την είδα ατάραχη την γκόμενα. Και ατάραχα με έδωσε κιόλας!

Και φοβήθηκα για σεξουαλική παρενόχληση , που αυτό , θα με κυνήγαγε μια ζωή , παρόλο που δεν θα έφταιγα.

 

Είμαι αφελής , το ξέρω , διότι πίστεψα στα ευγενικά αισθήματα των ανθρώπων. Όπως είπανε και οι παραπάνω , δεν κάνεις φιλίες στον εργασιακό χώρο , και έχεις στον νου σου ότι όλοι μα όλοι είναι ρουφιάνοι του  αφεντικου. Φυλάς τα ρούχα σου...!

 

Δεν μπορώ να εξηγήσω αλλιώς , ότι 03/06 προσλήφθηκα επισημα και αορίστου , και 06/06 απελύθηκα.

 

Αν μου βρείτε εσείς μια πιο λογική εξήγηση , πειτε τήν μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε εσυ δεν μας ειπες στο 1ο ποστ οτι έπιασες δουλεια στην εταιρεια πριν ενα μήνα? τωρα πως σε απέλυσαν ? εννοεις η επισημη προσληψη εγινε τοτε και επεσαν οι τζιφρες στην συμβαση? ελπιζω να μην μας δουλευεις.

 

Κοιταξε να δεις εγω θα τους ρωτουσα αν γινεται να μου πουν για ποιο λογο χρειάζονται 5 συνεντεύξεις. Και αναλογα την απαντηση....γιατι 5 συνεντευξεις? μην πηγαινεις σαν προβατο στη σφαγη πρεπει να ρωτας να ξερεις τι γινεται..... μπορει να πεσεις και σε απατεωνες...

 

Φιλιες κανεις αλλα προσεχεις τι λες.... δε πας εκει με την μια και αραδιαζεις τα εσωψυχα σου βλεπεις πρωτα ο χωρος τι ειναι .... απο τι ατομα απαρτιζεται ε λογικο αμα πηγες να το παιξεις γκομενος και σουπερ κοινωνικος χαβαλετζης μεσα σε μια φωλια συντηρητικων να σε στειλανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε εσυ δεν μας ειπες στο 1ο ποστ οτι έπιασες δουλεια στην εταιρεια πριν ενα μήνα? τωρα πως σε απέλυσαν ? εννοεις η επισημη προσληψη εγινε τοτε και επεσαν οι τζιφρες στην συμβαση? ελπιζω να μην μας δουλευεις.

 

 

Οχι δεν σας δουλευώ , αν δεν με πιστεύετε να το σκανάρω και να το κάνω attach.

 

Η επισημη προσληψη , ΑΟΡΙΣΤΟΥ , έγινε στις 03/06 , και απολύθηκα στις 06/06.

 

Προσεχε ομως , ΔΕΝ είχα πάρε ακόμα το χαρτί της σύμβασης στα χέρια μου , γιατί έπρεπε να το υπογράψει το αφεντικό.

 

Η καταγγελία όμως , γραφει , ότι προσλήφθηκα , έγινε αναγγελία δηλαδή , στις 03/06 , και ημερομηνια απολυσης 06/06.

 

Ξαναλέω , εγώ σύμβαση στα χέρια μου δεν πήρα , περίμενα να τις  υπογράψει η αφεντικίνα , για να πάρω το αντίγραφο.

Εγώ είχα υπογράψει πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν σας δουλευώ , αν δεν με πιστεύετε να το σκανάρω και να το κάνω attach.

 

Η επισημη προσληψη , ΑΟΡΙΣΤΟΥ , έγινε στις 03/06 , και απολύθηκα στις 06/06.

 

Προσεχε ομως , ΔΕΝ είχα πάρε ακόμα το χαρτί της σύμβασης στα χέρια μου , γιατί έπρεπε να το υπογράψει το αφεντικό.

 

Η καταγγελία όμως , γραφει , ότι προσλήφθηκα , έγινε αναγγελία δηλαδή , στις 03/06 , και ημερομηνια απολυσης 06/06.

 

Ξαναλέω , εγώ σύμβαση στα χέρια μου δεν πήρα , περίμενα να τις  υπογράψει η αφεντικίνα , για να πάρω το αντίγραφο.

Εγώ είχα υπογράψει πάντως.

 

Kοιτα θα μπορουσα να σου πω να το κανεις επιτοπου attach γιατι αν δεν δω δεν πειθομαι και στο λεω στα ισια. ;)

Αλλα δεν με ενδιαφερει .... γιατι ουτως η αλλως η ιστορια που αναφερεις παιζει να ισχυει γενικοτερα .... αναλογα το που θα πεσεις. Τελοςπαντων ενταξει δεν εγινε τιποτα προχωρα και ψαξε αλλου .... και αν θες πες μου το ονομα της επιχειρησης πμ :P να ξερουμε να φυλαγομαστε.

 

Παντως αυτο που λες τωρα θυμαμαι οτι μου το ειχε πει και ενας εργοδοτης που ειχα παει για συνεντευξη πριν κατι μερες.... λεει παμε κανουμε την δουλεια οταν η δουλεια γινει φευγουμε.... σαν να σου ελεγε οτι πρεπει να εισαι τυπικος. Ναι ενταξει σε αυτο δεν εχουν αδικο απλα το περιστατικο που αναφερεις ξαναλεω αν εγινε ετσι οπως το αναφερεις γιατι μπροστα δεν ημουν .... ειναι ηλιθιοι. Απλα τα πραγματα και γλιτωσες. Και αν δεν σου ειναι κοπος σε παρακαλω ενημερωσε με πμ να ξερω ποιοι ειναι αυτοι αν ποτε κατσει τιποτα να γλιτωσω και εγω και να μην παω καν! Με τετοιους δεν αξιζει να δουλευεις θα σου δημιουργησουν και αλλου προβληματα να ειναι μονο αυτο πες ειναι κανονας τους και τελος αλλα δεν θα ειναι μονο αυτο....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γινεται να ενοχλειται και να μιλαει καθε βραδυ μαζι του? Ειπε του εδωσε και κινητο... εγω θα γελουσα και θα λεγα  "Καλα θα με τρελανετε????  Εκτος εταιρειας θα της ελεγα εχουμε αναπτυξει μια φιλικη σχεση και απλα μιλαμε αυτο ειναι ολο ποιος σας ειπε εσας οτι κατι παιζει μεταξυ μας τον θελω εδω μπροστα να τα πει και σε μενα. Και μετα θα φυγω .... "

 

 

Να μην προσλαμβανετε αντρες τοτε πες τους ηλιθιοι. Καντε το θηλεων εδω μεσα... οταν ηρθα γιατι δεν μου το ρωτησες αυτο? Απλα ξερεις τι εγινε? σε περασε απο 5 συνεντευξεις και σου λεει αυτος μας εχει αναγκη ενω κανονικα τι 5 συνεντευξεις? χρονια ειναι στο κουρπετι δεν ξερουν ποιος τους κανει και ποιος οχι? στο εδειξαν εξαρχης δηλαδη οτι ηταν μαλέουρες αλλα δεν το ελαβες υποψιν. Το ξερεις οτι εγω για χαρη σου εχασα αλλη εργασια επρεπε να της πεις? ηλίθια. χαχαχαχα επεσες σε αγ@@μητους και ηλιθιους μην στεναχωριεσαι καθολου που εφυγες (αν ειναι ετσι φυσικα οπως μας τα λες )

 

 

Ετσι ειναι ρε φιλε... οταν εισαι ολα τα χρονια αγ@@μητος μετα γινεσαι κακιασμενος και κυνηγας οποιον δεις οτι το εχει με τις γυναικες.Ειναι κατι τετοια ατομα τα χειροτερα ..... τους καταλαβαινεις απο χιλιομετρα ο φιλος δεν προσεξε. ;)

 

 

 

Κοιτα αν ειναι Αγγλια ο Apoll καλα στα λεει εκει ειναι ηλιθιοι τελειως σε τετοια θεματα και ξενερωτοι οποτε πρεπει να τους προσεχεις αμα θες να μεινεις γιατι θα σου κανουν ζημια..... και αυτο ειναι καθαρα προσωπικη μου αποψη οποτε μην μπει κανεις στην διαδικασια να μου πει τα αντιθετα εδω ρε στειλανε μηνυματα οτι μια διαφημιση λεει ηταν σεξιστικη και προσεβαλλε το γυναικειο φυλο χχαχαχα αν ειναι δυνατον επειδη εδειχνε εναν τυπο εν ωρα εργασιας να φανταζεται τις συναδελφους του με καυτα εσωρουχα ..... καταλαβες? εκει ειναι μλκες σε τετοια θεματα για αυτο σε τετοια κρατη πας διαβασμενος απο πριν και προσεχεις γιατι εκει δεν τα σηκωνουν αυτα και ξαναλεω για μενα ειναι ηλιθιοι αλλα πρεπει να πας με τα νερα τους αν εισαι στη χωρα τους.Εγω σημερα πηγα σε επιχειρηση που μεσα δουλευε και η γυναικα του αφεντικου που το προβλημα? Αυτα ειναι μλκιες καταρχην προσβαλεις και το ιδιο το ατομο σαν να του λες οτι δεν εισαι σε θεση να κρατησεις τις ορμες σου στην δουλεια το ξερω οτι ειμαι στη δουλεια φιλε.... δεν θα την πδηξω εδω μεσα χαλαρωσε. Μην αγχωνεσαι.

 

Αλλα το παιζουν και τα αγγλακια τωρα πολιτισμενα που ερχονται εδω το καλοκαιρι και κυκλοφορουν ΓΥΜΝΟΙ στην Κρητη και τη Ροδο.... αυτα τα ξεχνανε καταλαβες.Την αλλη φορα ημουν με την μικρη την ξαδερφη μου και ο ηλιθιος ο αγγλος ξεβρακωθηκε μπροστα της..... πως με κρατησαν και δεν τον πλακωσα στα κλοτσιδια επιτοπου. Την γλιτωσε πολυ φτηνα ο σιχαμενος... και καθεσαι και υποστηριζεις τετοια ατομα Apoll ?

 

Δεν υποστηρίζω κανέναν. Απλά έτσι έχει η κατάσταση στην Αγγλία. Το να είναι κάποιος επαγγελματίας, δεν νομίζω έχει να κάνει σχέση με τίποτα άλλο. Αυτοί είναι κανόνες μίας εταιρίας, σου αρέσουν οκ. Δεν σου αρέσουν, δεν υπογράφεις το συμβόλαιο και δεν δουλεύεις. Απλά τα πράγματα. Δηλαδη σε μία χώρα 64 εκατομμυρίων, οι μόνες γκόμενες που υπάρχουν είναι οι 20 στην εταιρία; Ας είμαστε σοβαροί. 

Και από μία βάση έχουν κάποια λογική οι απαιτήσεις τους. 

 

 

Το να ξεβρακώθηκε ένας Άγγλος δεν σημαίνει τίποτα. Άλλωστε είναι γνωστό εδώ Αγγλία, ότι όλη η τουριστική σαβούρα καταλήγει στην Ελλάδα και την Ισπανία. Αντίθετα οι λοιποί, αυτοί που έχουν και τα φράγκα, οικογένεις κλπ, πάνε Τουρκία και Ιταλία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ υποτιμητικό αυτό

 

 

Το να ξεβρακώθηκε ένας Άγγλος δεν σημαίνει τίποτα. Άλλωστε είναι γνωστό εδώ Αγγλία, ότι όλη η τουριστική σαβούρα καταλήγει στην Ελλάδα και την Ισπανία. Αντίθετα οι λοιποί, αυτοί που έχουν και τα φράγκα, οικογένεις κλπ, πάνε Τουρκία και Ιταλία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τυχαίνει να έχω εμπειρία από γυναικοκρατούμενο χώρο και να τα βλέπω όλα αυτά τα τελευταία 15 χρόνια από την πλευρά της γυναίκας εργαζόμενης, πρέπει να πω ότι όλοι οι άντρες που είχα μαζί στη δουλειά, είτε ίσοι είτε υφιστάμενοι είτε προϊστάμενοι, είχαν σαφώς εύκολη ζωή καθώς όλες οι γυναίκες του χώρου έκαναν τα πάντα γι΄αυτούς! Δεν υπερβάλλω! Τα πάντα! Αλλά, δε μιλάμε για άντρες με αίσθημα τιμής αλλά για καθαρές κατίνες στις περισσότερες περιπτώσεις (99.99%), γιατί δυστυχώς αυτοί επιλέγουν καιεπιβιώνουν στα περιβάλλοντα αυτά (ναι, η φυσική επιλογή στο ελληνικό δημόσιο είναι μάλλον ο μόνος νόμος που ισχύει). Οπότε καλό είναι να ξέρει κανείς, είτε άντρας είτε γυναίκα, ότι μπαίνοντας σ΄έναν εργασιακό χώρο πρέπει να αποκτήσει παντού μάτια και αυτιά, να ξέρει ότι παντού υπάρχουν μάτια και αυτιά, και να ξεχάσει ότι έχει γλώσσα. Για τα άλλα ... μουσικά όργανα δε μπορώ να πω, γιατί έχω δει άντρες και γυναίκες ... βιρτουόζους να στήνουν καριέρες πάνω στις επιδόσεις τους. Αλλά αν δεν έχεις την πουτανιά μέσα σου καλό είναι να μην τα λειτουργείς εκεί μέσα.

Για τις σχέσεις σε εταιρείες του εξωτερικού όμως έχω μια απορία, πώς δλδ άμα ζητήσεις την άδεια από τους ανώτερους να βγεις πχ με κάποιον/ κάποια συνάδελφο απ΄τη δουλειά, διασφαλίζεται η εταιρία; Αν δλδ βγείτε και κάτι μεταξύ σας στραβώσει, τι θα κερδίσει η εταιρία αν είχε δώσει και άδεια για να βγείτε;

Γενικά όμως το ελληνικό σύστημα είναι της πουτανιάς σε όλα και απορώ με το πόσο παιδιά είστε ορισμένοι. Κάποιες μαφίες κάνουν κουμάντο στην κάθε δουλειά και αν δεν είσαι μαζί τους είσαι εναντίων τους. Τα υπόλοιπα είναι απλά στη φαντασία τους, το πώς θα σου κάνουν τη ζωή δύσκολη είναι θέμα έμπνευσης. 

Ρίξτε μια ματιά και εδώ και θα καταλάβετε:

 

http://www.greekmeds.gr/forum/topic/36315-dhcaa-aaeoaaaaaeaaa-oii-aadheiaaecoc-dhaaeeaneei-uo-eaoancoc-aaiiooeao/

 

φαίνεται πως και στην Ελλάδα τα social media έχουν κάνει μεγάλη πρόοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύντομα για να κάνω το κομμάτι μου θα αναφέρω επιγραμματικά:

 

-δεν μπλέκουμε σε σχέσεις στο χώρο εργασίας, ειδικά όταν τον άλλο τον βλέπουμε κάθε μέρα

-Στις εργασίες δεν υπάρχει επαγγελματικό συναίσθημα και λύπηση. Ο πιο δυνατός επιζεί. Απλά και ξεκάθαρα....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύντομα για να κάνω το κομμάτι μου θα αναφέρω επιγραμματικά:

 

-δεν μπλέκουμε σε σχέσεις στο χώρο εργασίας, ειδικά όταν τον άλλο τον βλέπουμε κάθε μέρα

-Στις εργασίες δεν υπάρχει επαγγελματικό συναίσθημα και λύπηση. Ο πιο δυνατός επιζεί. Απλά και ξεκάθαρα....

Οπως τα λεει ο sphinxgr

Επιπροσθέτως αν ποτε σας την πέσει απο μονη της καποια σε δουλεια δειξτε της οτι ειστε τυπος που μαματε αλλα οχι εκεινη και οτι την βλεπετε σαν φιλη!

Ετσι για να τις τρελάνετε! Οπως κανουν αυτες με το friendzoning!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υποστηρίζω κανέναν. Απλά έτσι έχει η κατάσταση στην Αγγλία. Το να είναι κάποιος επαγγελματίας, δεν νομίζω έχει να κάνει σχέση με τίποτα άλλο. Αυτοί είναι κανόνες μίας εταιρίας, σου αρέσουν οκ. Δεν σου αρέσουν, δεν υπογράφεις το συμβόλαιο και δεν δουλεύεις. Απλά τα πράγματα. Δηλαδη σε μία χώρα 64 εκατομμυρίων, οι μόνες γκόμενες που υπάρχουν είναι οι 20 στην εταιρία; Ας είμαστε σοβαροί. 

Και από μία βάση έχουν κάποια λογική οι απαιτήσεις τους. 

 

 

Το να ξεβρακώθηκε ένας Άγγλος δεν σημαίνει τίποτα. Άλλωστε είναι γνωστό εδώ Αγγλία, ότι όλη η τουριστική σαβούρα καταλήγει στην Ελλάδα και την Ισπανία. Αντίθετα οι λοιποί, αυτοί που έχουν και τα φράγκα, οικογένεις κλπ, πάνε Τουρκία και Ιταλία. 

 

Συμφωνοι . Αμα δεν μου αρεσουν οι κανονες μιας εταιρειας θα σηκωθω και θα φυγω αμεσως ειδικα αμα εχω τετοια επιλογη. Σε αυτο εχεις δικιο.Δεν μπορει ομως να σου επιβαλλει η εταιρεια ποια θα ερωτευτεις και ποια θελεις να πδξεις. Εκεινο που ειναι υποχρεωση σου ειναι να μην δωσεις κανενα δικαιωμα εντος δουλειας αλλα αυτο που μου λες να παω να ρωτησω τον υπευθυνο αμα ζητησω στην αλλη να βγουμε? αυτο δεν το καταλαβαινω ....

 

Για μενα σημαινει και για τους Αγγλους θα επρεπε να σημαινει .... θα πρεπει να εχουν υποψιν οτι συμπατριωτες τους ερχονται εδω και ξεφτιλιζονται οποτε ας μην ειναι τοσο αυστηροι σε ορισμενα πραγματα γιατι με λιγο αλκοολ ο πραγματικος εαυτος του Αγγλου ερχεται στην επιφανεια.... εχω αδικο? Οποτε μην μου το παιζει εμενα πουριτανος και πολιτισμενος γιατι με λιγο αλκοολ πεφτει γελιο... χειροτερα κανουν απο τους Ελληνες.

 

Εγω δεν σου ειπα οτι θα παω στην εταιρεια να την πεσω .... αλλα αμα σου τυχει απο εκει μεσα ? δεν μπορεις εκτος εταιρειας να διατηρεις οτιδηποτε με την οποιαδηποτε? αυτο δεν το καταλαβαινω δηλαδη αμα εγω πηγαινω σε κωλομπαρα εκτος εταιρειας θα μου βαλει ο αλλος φραγμο? επειδη δουλευω στην εταιρεια του ? αλλο παλι και τουτο δεν το καταλαβαινω αυτο αληθεια.

 

Οπως τα λεει ο sphinxgr

Επιπροσθέτως αν ποτε σας την πέσει απο μονη της καποια σε δουλεια δειξτε της οτι ειστε τυπος που μαματε αλλα οχι εκεινη και οτι την βλεπετε σαν φιλη!

Ετσι για να τις τρελάνετε! Οπως κανουν αυτες με το friendzoning!

 

Εγω μετα απο αυτα που ακουσα θα ειμαι ακομη πιο προσεκτικος παντως αλλα αυτο με το να ρωτησεις τον προισταμενο αν θα πεις στην αλλη να βγειτε ... περιεργο...πας κατα τυχη σε ενα μπαρ και πετυχαινεις και αυτην απο τη δουλεια αμα μετα καταληξετε σπιτι και κανετε οτι κανετε την αλλη μερα εισαι απολυμενος?

 

Σύντομα για να κάνω το κομμάτι μου θα αναφέρω επιγραμματικά:

 

-δεν μπλέκουμε σε σχέσεις στο χώρο εργασίας, ειδικά όταν τον άλλο τον βλέπουμε κάθε μέρα

-Στις εργασίες δεν υπάρχει επαγγελματικό συναίσθημα και λύπηση. Ο πιο δυνατός επιζεί. Απλά και ξεκάθαρα....

 

Ναι δεν ειναι λαθος αυτο αλλα αμα σου τυχει φιλε... αυτα δεν τα σχεδιαζεις.

 

Επειδή τυχαίνει να έχω εμπειρία από γυναικοκρατούμενο χώρο και να τα βλέπω όλα αυτά τα τελευταία 15 χρόνια από την πλευρά της γυναίκας εργαζόμενης, πρέπει να πω ότι όλοι οι άντρες που είχα μαζί στη δουλειά, είτε ίσοι είτε υφιστάμενοι είτε προϊστάμενοι, είχαν σαφώς εύκολη ζωή καθώς όλες οι γυναίκες του χώρου έκαναν τα πάντα γι΄αυτούς! Δεν υπερβάλλω! Τα πάντα! Αλλά, δε μιλάμε για άντρες με αίσθημα τιμής αλλά για καθαρές κατίνες στις περισσότερες περιπτώσεις (99.99%), γιατί δυστυχώς αυτοί επιλέγουν καιεπιβιώνουν στα περιβάλλοντα αυτά (ναι, η φυσική επιλογή στο ελληνικό δημόσιο είναι μάλλον ο μόνος νόμος που ισχύει). Οπότε καλό είναι να ξέρει κανείς, είτε άντρας είτε γυναίκα, ότι μπαίνοντας σ΄έναν εργασιακό χώρο πρέπει να αποκτήσει παντού μάτια και αυτιά, να ξέρει ότι παντού υπάρχουν μάτια και αυτιά, και να ξεχάσει ότι έχει γλώσσα. Για τα άλλα ... μουσικά όργανα δε μπορώ να πω, γιατί έχω δει άντρες και γυναίκες ... βιρτουόζους να στήνουν καριέρες πάνω στις επιδόσεις τους. Αλλά αν δεν έχεις την πουτανιά μέσα σου καλό είναι να μην τα λειτουργείς εκεί μέσα.

Για τις σχέσεις σε εταιρείες του εξωτερικού όμως έχω μια απορία, πώς δλδ άμα ζητήσεις την άδεια από τους ανώτερους να βγεις πχ με κάποιον/ κάποια συνάδελφο απ΄τη δουλειά, διασφαλίζεται η εταιρία; Αν δλδ βγείτε και κάτι μεταξύ σας στραβώσει, τι θα κερδίσει η εταιρία αν είχε δώσει και άδεια για να βγείτε;

Γενικά όμως το ελληνικό σύστημα είναι της πουτανιάς σε όλα και απορώ με το πόσο παιδιά είστε ορισμένοι. Κάποιες μαφίες κάνουν κουμάντο στην κάθε δουλειά και αν δεν είσαι μαζί τους είσαι εναντίων τους. Τα υπόλοιπα είναι απλά στη φαντασία τους, το πώς θα σου κάνουν τη ζωή δύσκολη είναι θέμα έμπνευσης. 

Ρίξτε μια ματιά και εδώ και θα καταλάβετε:

 

http://www.greekmeds.gr/forum/topic/36315-dhcaa-aaeoaaaaaeaaa-oii-aadheiaaecoc-dhaaeeaneei-uo-eaoancoc-aaiiooeao/

 

φαίνεται πως και στην Ελλάδα τα social media έχουν κάνει μεγάλη πρόοδο.

 

χαχαχαχα ελα ντε και εσυ με την ιδια απορια με την αδεια.... καλα που εισαι μεταξυ μας πρεπει να παιρνεις πρεφα την αλλη στο 5λεπτο αν ειναι τσοκαρο μπορει να σου δημιουργησει προβλημα.... φαινονται τα βλαμμενα. Αυτο ειναι το παν να προσεχεις με ποιες μπλεκεις.Ειναι καθαρα δικη μας η ευθυνη δηλαδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν ειναι λαθος αυτο αλλα αμα σου τυχει φιλε... αυτα δεν τα σχεδιαζεις.

Όχι φίλε. Τα σχεδιάζεις μια χαρά. Σου είπα σύντομα τη γραμμή την οποία πρέπει να ακολουθείς. Σύμφωνα με αυτήν είναι όλες οι κινήσεις σου. Έτσι ούτε προβληματισμούς έχεις , ούτε άγχος. Απλά "ΔΕΝ ΜΠΛΕΚΟΥΜΕ ΕΡΩΤΙΚΑ ΜΕ ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΕΠΑΦΗ".

 

Αν θέλω να γίνω πιο σφικτός και απόλυτος, θα σου έλεγα ούτε καν φιλικές επαφές. ΔΕΝ υπάρχουν συναισθήματα στην εταιρική κουλτούρα. Στην καλύτερη των περιπτώσεων να υπάρξει κάποια δραστηριότητα για team building για το καλό της εταιρίας και μέχρι εκεί.

 

Δουλεύω περισσότερα από 10 χρόνια σε όμιλο με 100αδες γυναίκες. Ξέρω από κάθε πλευρά πως μπορείς να φτιάξεις το όνομα σου, όπως και να το καταστρέψεις (και οι ITs ξέρεις πως έχουν την ευκαιρία να χτυπήσουν όποια και όποτε θέλουν ;) Όλοι το ξέρουν αυτό ). Εσύ απλά κράτα συνοπτικά την αρχική παράγραφο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε. Τα σχεδιάζεις μια χαρά. Σου είπα σύντομα τη γραμμή την οποία πρέπει να ακολουθείς. Σύμφωνα με αυτήν είναι όλες οι κινήσεις σου. Έτσι ούτε προβληματισμούς έχεις , ούτε άγχος. Απλά "ΔΕΝ ΜΠΛΕΚΟΥΜΕ ΕΡΩΤΙΚΑ ΜΕ ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΕΠΑΦΗ".

 

Αν θέλω να γίνω πιο σφικτός και απόλυτος, θα σου έλεγα ούτε καν φιλικές επαφές. ΔΕΝ υπάρχουν συναισθήματα στην εταιρική κουλτούρα. Στην καλύτερη των περιπτώσεων να υπάρξει κάποια δραστηριότητα για team building για το καλό της εταιρίας και μέχρι εκεί.

 

Δουλεύω περισσότερα από 10 χρόνια σε όμιλο με 100αδες γυναίκες. Ξέρω από κάθε πλευρά πως μπορείς να φτιάξεις το όνομα σου, όπως και να το καταστρέψεις (και οι ITs ξέρεις πως έχουν την ευκαιρία να χτυπήσουν όποια και όποτε θέλουν ;) Όλοι το ξέρουν αυτό ). Εσύ απλά κράτα συνοπτικά την αρχική παράγραφο.

 

Τι σχεδιαζεις μια χαρα τα ερωτικα? χαχαχα καλα ενταξει. Εγω την κραταω αυτη την φραση αν και ειμαστε αγνωστοι οποτε δεν θα μπορουσα καποια στιγμη να στο θυμισω και να γινοτανε το αντιστροφο. Δεν σου ειπα οτι θα ειναι επιδιωξη σου απο την αρχη αλλα ειδικα στα ερωτικα ποτε δεν ξερεις τι μπορει να γινει απο την μια στιγμη στην άλλη με κάποια οπουδηποτε.

 

Και αμα δεν ειναι και κανεις απο τους 2 σας παιδάκι και ξερει να κινειται δεν θα καταλαβει κανεις τιποτα.... για αυτο εγραψα πριν οτι τα βλαμμενα φαινονται και πρεπει να τα αποφευγεις οσο μπορεις.....

 

Τελοςπαντων δικη μου γνωμη ειναι οτι σε αυτα τα θεματα δεν μπορεις να ξερεις τι σου ξημερωνει εδω ηταν μια χαρα μαζι και παντρεμενοι και ξαφνικα την έπιασε καβάλα με τον κουμπάρο. Και να σου πω και κατι οσο πιο πολυ λες δεν ξερω σε αυτα τοσο το καλυτερο γιατι αμα εισαι και σιγουρος και σου ρθει το αντιστροφο? χαχαχα θα σε μαζευουνε φιλαρακι.... θα λες μα σε μενα? εγω τα ειχα σχεδιασει ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...