Προς το περιεχόμενο

Trak(to) στο Χαϊδάρι. Τι ζόρι τραβάνε;


.::NikoS::.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 180
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όπως είπα, έχω κόψει το πολύ το έξω, και τιμώ μόνο συγκεκριμένα μαγαζιά και περιπτώσεις, που κάνουν ειδικές προσφορές κ.λπ..

 

Επίσης, ελπίζω να μη θες να συγκρίνουμε τα νεροπλύματα που ονομάζουν καφέδες, με μια βαρελίσια La Trappe Quadrupel που βρίσκω στην Αργυρούπολη με 3.50€.

 

Η λέξη κλειδί όμως είναι το «βαρελίσια». Μη νομίζεις ότι αν μιλούσαμε για ετικέτα (μπουκάλι δηλαδή), θα έβγαινα για να τη χρυσοπληρώσω, απ' τη στιγμή που έχω ενημερωθεί ότι στο εξωτερικό η τιμή είναι τουλάχιστον η μισή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 μέτρα και 2 σταθμά εφαρμόζεις. Δίνεις 3,5 για μια μπύρα και σνομπάρεις αυτούς που δίνουν πάνω από 2,5 για καφέ με την αιτιολογία ότι είναι νερόπλυμα. Και μιλάει για νερόπλυμα κάποιος που πίνει μπύρα. Μάλιστα.

 

Έχεις συνδέσει κάθε έννοια που σχετίζεται με τον καφέ με τον νεοελληνικό(από την κακή άποψη) τρόπο ζωής και κάνεις τα πάντα για να τον υποβαθμίσεις. Από αυθαίρετα μαθηματικά μέχρι ότι είναι ξέπλυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια είναι τα αυθαίρετα μαθηματικά;

 

Ίδιο κόστος παρασκευής έχει μια μοναστηριακή βαρελίσια μπύρα όπως η La Trappe Quadrupel που είναι μια απ' τις καλύτερες στον κόσμο, με τους κόκκους καφέ, τη ζάχαρη και τον πάγο;

 

Φυσικά και μιλάω για νερόπλυμα ενώ πίνω μπύρα. Αν οι μόνες μπύρες που έχεις πιει στη ζωή σου είναι η Amstel και η Heineken, να σε ενημερώσω ότι they don't even qualify for beers. Ο κόσμος και η κουλτούρα της μπύρας είναι τεραστίου μεγέθους και ιστορίας.

 

Ο καφές είναι σαν το παγωτό μηχανής, κοστίζει ελάχιστα (μερικά cents) και αποφέρει μεγάλα κέρδη. Μάλιστα η μηχανή για το παγωτό μηχανής είναι και πανάκριβη. Για σένα το παγωτό μηχανής στα 2€ μπορεί να είναι φθηνό, για μένα είναι ακριβό, και σίγουρα όχι επειδή δεν έχω να το πληρώσω.

 

Τα έξοδα του εκάστοτε μαγαζιού είναι άλλο καπέλο και δεν εξετάζουμε αυτό στην παρούσα φάση.

 

Είδες τι είπε πριν ο kage που είπε ότι είχε μαγαζί. Από τα ποτά δε βγαίνει σοβαρό κέρδος αν πουλάς σε normal τιμές. Άρα από πού θα βγάλουν τα σπασμένα; Απ' τον καφέ, που πελάτες σαν εσένα θεωρούν ότι τα 2.50€ είναι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ' όλα κομμένα τα πελάτες σαν εμένα γιατί δεν ξέρεις αν, και που πάω.

 

Κατά δεύτερον έχει πιει La Trappe, όχι ότι έχει σημασία.

 

Κατά τρίτον το θέμα δεν είναι μόνο η τιμή του κάθε προϊόντος και πόσο αισχροκέρδεια υπάρχει(λες και τα φρούτα και το βαρέλι κάνουν τα άπειρα λεφτά) αλλά το ότι έχεις αποφασίσει ότι είναι φτηνός ο καφές(μεταφορικά) και το υποβαθμίζεις με όποιο τρόπο μπορείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε, δεν είναι φθηνός ο καφές;

 

Ας μας πουν όσοι έχουν/είχαν μαγαζιά ή ξέρουν από πρώτο χέρι, πόσο τους κοστίζει ο καφές αυτός καθεαυτός. Χωρίς τα έξοδα του μαγαζιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε με απασχολεί το μεταφορικό του ζητήματος αυτή τη στιγμή, στο post μου που quotαρες, είπα ξεκάθαρα ότι και τα 2.50€ πολλά είναι.

 

Αυτό που υποβαθμίζω είναι πρώτα απ' όλα συγκεκριμένη νεοελληνική νοοτροπία όπως ανέφερες πιο πάνω, και η ποιότητα των νεροπλυμάτων.

 

Διευκρινίζω ότι πιστεύω πως σίγουρα υπάρχουν καφέδες από ποιοτικά χαρμάνια, τα οποία αν συνδυαστούν με εξίσου ποιοτικά υλικά, το αποτέλεσμα θα είναι αρκετά καλό. Δεν αναφέρομαι σε αυτούς όμως, οι οποίοι έτσι κι αλλιώς θα είναι ακόμα πιο ακριβοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό που υποβαθμίζω είναι πρώτα απ' όλα συγκεκριμένη νεοελληνική νοοτροπία όπως ανέφερες πιο πάνω, και η ποιότητα των νεροπλυμάτων.

 

Κάποιος που πίνει που και που καφέ δεν σημαίνει ότι είναι αυτής της νοοτροπίας. (Και επιπλέον εγώ δεν μίλαγα για φραπέ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ. Έχω ήδη εκφράσει σε ποια μερίδα αναφέρομαι και δεν τους τσουβαλιάζω όλους μαζί.

 

Η συγκεκριμένη μερίδα δεν πάει στην καφετέρια με απώτερο σκοπό να πιει καφέ. Ο καφές γι' αυτούς είναι το «μέσο» ή η συντροφιά αν θες, για να περάσουν οι 2-5 ώρες ξεγνοιασιάς.

 

Αν γινόταν να τους βγάλει ένας χυμός, ένα ανθρακούχο νερό, ένα ποτό αυτές τις ώρες, πιστεύω ότι αρκετοί θα τα προτιμούσαν έναντι του καφέ. Ούτε τους ενδιαφέρει η ποιότητα του καφέ. Η απόδειξη είναι αυτό το γαμάτο που κάνουν που όταν έχει σχεδόν τελειώσει ο καφές κι έχει μείνει ξεραμένος αφρός στα τοιχώματα του ποτηριού, ρίχνουν νερό και ανακατεύουν να περάσει κι άλλο η ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

δεν πληρωνεις το κοστος του καφε αλλα τα υπολοιπα εξοδα.φορολογια,ενοικιο,φθορες υλικων,προσωπικο,ρευμα,προστασια,πνευματικά δικαιώματα μουσικής,ικα,οαεε,0,5% επί ακαθαρίστων δημοτικό φόρο,ενοικιασης χωρου απο τον δημο αν εχει τραπεζακια εξω+προστιμο μετα για τα τραπεζοκαθισματα,πολεοδομια για ομπρελες-τεντες και τελος τις ανακαινισεις.
σιγουρα τα περισσοτερα απο τα παραπανω δεν τα πληρωνουν καν στο εξωτερικο.


να υπενθυμισω οτι ο καλος εσπρεσσο ειναι τεχνη.θελει καλο συντηρητη για την μηχανη,φιλτρα,χαρμανι,παγακια,γαλα,σωστες ρυθμισεις και χερι.και το κιλο παει απο 20-35ε.

υπαρχουν look(μαιμου οτι να ναι) illy,lavazza,danesi με 5-10ε το κιλο!

καθε κιλο βγαζει καπου 50καφεδες οποτε  δεν εχει το κερδος που γραφεται.,

 

στην αθηνα υπαρχει το tailor made,taf που φτιαχνουν specialty καφεδες.εκει θα πληρωσεις κατι παραπανω αλλα θα ναι σωστος καφες.παρολ αυτα κανενα μαγαζι δεν πιανει σε τιμες το zonars 7e που εκει πληρωνεις το σημειο και την περατζαδα...

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kage, το κέρδος απ' τον καφέ, αναλογικά με ένα ποτό ή μια μπύρα, είναι πολύ μεγαλύτερο, δε νομίζω να μπορείς να το αμφισβητήσεις.

 

Το θέμα είναι ότι δε μπορεί ο μαγαζάτορας να βγάζει το ίδιο (αναλογικά) κέρδος απ' τα υπόλοιπα, γιατί αυτά θα είχαν αστρονομικές τιμές και κανείς δε θα τα προτιμούσε. Άρα τα βγάζει από αυτά που μπορεί, χωρίς να φαίνεται στις τιμές.

 

Ένα λίτρο χυμού ας πούμε, κοστίζει γύρω στο 1€ (άλλο που πολλοί βάζουν από χυμούς του Lidl κ.λπ.). Με τόσα παγάκια που βάζουν, το λίτρο τους βγάζει γύρω στα 5 ποτήρια πιστεύω, και ένας χυμός έχει γύρω στα 3€, άρα υπολογίζω πολύ χοντρικά ότι για 1€ χυμού, βγάζουν περίπου 10-15€.

 

Νομίζω ότι το περισσότερο κέρδος έρχεται από τους καφέδες, τους χυμούς και τ' αναψυκτικά.

 

Με τους αριθμούς που παραθέτεις, ο ποιοτικός καφές κοστίζει σε εσάς 40-70 λεπτά. Ο μαϊμού όπως λες, 10-20 λεπτά. Εγώ πιστεύω ότι είναι ελαφρώς μικρότερα τα νούμερα, αλλά τέλος πάντων, εσύ ξέρεις καλύτερα λογικά μιας και ήσουν στο χώρο.

 

Ξαναλέω, δεν εξετάζουμε  τα έξοδα του μαγαζιού.

 

Γι' αυτό ανέφερα και το παγωτό μηχανής, με το οποίο δύσκολα καταλαβαίνει ο πελάτης αν είναι φθηνό ή ακριβό. Βλέπει το χύμα να έχει 1.50€ η μπαλίτσα, και σου λέει ότι 2€ για παγωτό μηχανής είναι λίγα. Εγώ το θεωρώ ακριβό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κάτσε, δεν είναι φθηνός ο καφές;

 

Ας μας πουν όσοι έχουν/είχαν μαγαζιά ή ξέρουν από πρώτο χέρι, πόσο τους κοστίζει ο καφές αυτός καθεαυτός. Χωρίς τα έξοδα του μαγαζιού.

 

 

Το κόστος ενός καλού freddo espresso υπολογίζοντας τη ζάχαρη (αν είναι μέτριος), το καλαμάκι, το ποτήρι (αν είναι take-away) μπορεί να φτάσει και το μισό ευρώ (δεν υπολογίζω παγάκια γιατί τα περισσότερα καταστήματα έχουν παγομηχανές). Αν αφαιρέσουμε το κόστος του ποτηριού του take-away ας πούμε ότι πέφτει στα 0.45 ευρώ το κόστος πρώτης ύλης του καφέ.

 

Όταν σε ένα κατάστημα πληρώνεις 2.50 ευρώ για έναν καλό freddo espresso, αυτό σημαίνει 2.03 ευρώ αποφορολογημένο, επομένως (2.03 - 0.45)/2.03 = 77% μικτό κέρδος στο οποίο συμπεριλαμβάνονται εισφορές, λειτουργικά έξοδα, αποσβέσεις κλπ κλπ.

 

Το περιθώριο κέρδους δεν είναι τόσο μεγάλο όσο φαντάζεσαι. Ακόμα και 0.20 ευρώ να έχει μέσο όρο καθαρό κέρδος το κατάστημα σε κάθε καφέ που σερβίρει, τότε για κάθε 100 καφέδες που σερβίρει κερδίζει 20 ευρώ.

 

Δεν το λες και λύση ζωής.

 

 

Μην συγκρίνεις με τις μπύρες, εντελώς άλλο κόστος παραγωγής και αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην αθηνα υπαρχει το tailor made,taf που φτιαχνουν specialty καφεδες.αλλα στις ιδες ακριβες τιμες τους εχει το ζοναρς 7ε που προσφερει μονο to spot!

 

Η πρόταση αυτή είναι εντελώς ακαταλαβίστικη και δεν ξέρω αν έβγαλα το σωστό νόημα, παρόλαυτα για την ιστορία, ο καφές συγκεκριμένα στο tailor made, μια και αναφέρθηκε, κοστίζει ~1,8€ ο espresso και ~3€ ο freddo espresso, στο μαγαζί, όχι take away. Ο καφές αυτός συγκριτικά με την ποιότητά του, είναι πάμφθηνος αν αναλογιστούμε ότι είναι από αλεσμένο καφέ ημέρας, καλές ποικιλίες, σε καλές μηχανές από barrista's με εκπαίδευση στο αντικείμενο. Σε περίπτωση δε που αγοράσεις καφέ (κόκκους ή αλεσμένο) για το σπίτι σου, κατά πάσα πιθανότητα, τον καφέ που ήπιες στο μαγαζί δε θα τον πληρώσεις.

 

Ο καφές που πωλείται στο συγκεκριμένο μαγαζί (αλλά και στο taf) είναι yardstick για την γεύση και ποιότητα του καφέ. Όχι ν ακούμε ότι 2,5€ στον μιγκέλ πακέτο είναι φτηνός και καλός καφές, αγγούρια είναι.

 

Αυτά γιατί είδα στην παραπάνω πρόταση ένα 7€ και μου έπεσαν λίγο τα μαλλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...