Προς το περιεχόμενο

Trak(to) στο Χαϊδάρι. Τι ζόρι τραβάνε;


.::NikoS::.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκεί που είμαι:

Μαγαζί με 1 ευρώ τον καπουτσίνο,καμιά 10αρια πελάτες

Μαγαζί με 1,5 ευρώ τον καπουτσίνο,ουρά 25 μέτρα

 

Όλοι περάσαμε απο το πρώτο με 1 ευρώ,η καούρα έφευγε κάνα 3ωρο μετά,οπότε η τιμή δεν είναι το μόνο κριτήριο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 180
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κοιτάμε την τιμή αλλά παίζει ρόλο και η ποιότητα.

 

Αν ο φραπές του 0.70 έχει άθλιο νερό βρύσης, με 10 παγάκια και μισή κουταλιά καφέ από κάποια φθηνή εταιρεία, λογικό είναι να μην πίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζω ποσα σχομια για καφε στο χερι και τιμές. ..Τι σχεση εχουν με το θέμα; Πως ξεκινατε απο αεροπλάνο και καταλήγετε σε βατραχο...δεν το εχω καταλαβει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Offtopic αλλα μια και ξεφυγε η κουβεντα....
Πηγα σε ενα νεο μικρο γωνιακο καφε-μπαρ απεναντι στα ΤΕΙ της Πατρας στον κομβο για ενα χαλαρο ποτακι και γυρισα...
Ουισκακι 4 ευρω, με μεζε εξαλλο και νερακι εμφιαλωμενο παρακαλω....  :P Και εξυπηρετηση αριστη αφου ο ιδιος ο ιδιοκτητης οταν εβλεπε οτι δεν βολευομαστε ερχοταν και ειτε εφερνε σκαμπο ειτε επαιρνε κερια που βγαζανε πολυ καπνο κλπ. Με κερδισε μπορω να πω και θα το ξανατιμησω...αυτα  :-) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα απλό μπουκάλι ουίσκυ τους κοστίζει ~10-15€ και βγάζει 14 ποτά με τη μεζούρα, πες ~12 με το μάτι. Άρα τους κοστίζει χοντρικά ~1€/ποτό.

 

Άρα το πουλάνε 4 φορές ακριβότερα.

 

Ο καφές τους κοστίζει ~5 λεπτά και αν τον πουλάνε 1€, τον πουλάνε 20 φορές ακριβότερα, κι εμείς σχηματίζουμε ουρές να προλάβουμε τον φθηνό γκαϊφέ.

 

Εκείνοι που τον πουλάνε 4€, τον πουλάνε ~80 φορές ακριβότερα απ' το κόστος.

 

Βάλτε πόσους καφέδες πουλάνε σε σχέση με τα ποτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα υπαρχει και ενα ενοικιο που πρεπει να πληρωθει, υπαρχει και προσωπικο που δουλευει και πρεπει να πληρωθει, υπαρχει εξοπλισμος που προφανως εχει αγοραστει με δανειο, υπαρχουν λογαριασμοι, υπαρχει και ενα κερδος που πρεπει να βγαλει ο μικρομαγαζατορας που πηρε το επιχειρηματικο ρισκο κλπ κλπ κλπ.... Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.

4 ευρω για να κατσεις να πιεις εναν καφε σε μια καφετερια σε "πιασαρικο" μερος ειναι οντως πολλα...2.50 ευρω ομως πχ ειναι καλα πιστευω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μιλάω για τα έξοδα.

 

Λέω ότι ο καφές κοστίζει στον πελάτη 20-100 φορές περισσότερο απ' το κόστος του, ενώ το ποτό ~6 φορές.

 

Εγώ δεν πίνω καν αυτά τα νεροπλύματα και τα μπουγαδόνερα, αλλά έτσι κι αλλιώς βλέπω ότι το ποτό με συμφέρει περισσότερο από μια άποψη.

 

Γιατί να κάνω πλούσιο τον κάθε καφετζή στην τελική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζω ποσα σχομια για καφε στο χερι και τιμές. ..Τι σχεση εχουν με το θέμα; Πως ξεκινατε απο αεροπλάνο και καταλήγετε σε βατραχο...δεν το εχω καταλαβει!!

Έλα ντε; Ούτε μία δυσφήμιση της προκοπής δε με άφησαν να κάνω :lol:

Κι αυτοί οι moderators σε αυτό το φόρουμ ανύπαρκτοι ρε γαμώτο  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://www.ftinapota.gr/blog/poia-timi-theoreite-ftini-gia-poto-stin-athina
<<5 ευρώ είναι μια χαρά. Όσοι λένε παρακάτω είναι εκτός πραγματικότητας.  Όταν παίρνεις το μπουκάλι 15 ευρώ (χωρίς ΦΠΑ) και πουλάς 12 ποτά με 3 ευρώ έκαστος, κόβεις 3*12=36 ευρώ αποδείξεις, από τα οποία τα 8,5 πάνε εφορία για ΦΠΑ, άρα σου μένουν 28 περίπου. Με αυτά τα νούμερα, πας να πουλήσεις 12 ποτά για να βγάλεις 13 ευρώ. Δηλαδή, 1 ευρώ το ποτό κέρδος. Αν βάλεις, πάγους, πλύσιμο ποτηριών, ξηρούς καρπούς και τα άλλα πάγια του μαγαζιού, μπαίνεις και μέσα. Απλά μαθηματικά παιδιά, πριν βγούμε και αρχίσουμε να μαστιγώνουμε τους πάντες. 5 ευρώ σε happy hour και 6 κανονικά με τα απαραίτητα κεράσματα, για να είμαστε νόμιμοι (να τα κόβουμε) και να βγαίνουν και τα έξοδα. Εκτός αν στα 3 ευρώ θέλετε βότκα Potemkin και no name whiskey χωρίς αποδείξεις και δεύτερο μπολάκι ξηροκάρπι... Όχι, μετά αυτός που έχει το μαγαζί είναι γύφτος... Δεν είναι όλα τόσο απλά.>>
δεν πληρωνεις το κοστος του καφε αλλα τα υπολοιπα εξοδα.φορολογια,ενοικιο,φθορες υλικων,προσωπικο,ρευμα,προστασια,πνευματικά δικαιώματα μουσικής,ικα,οαεε,0,5% επί ακαθαρίστων δημοτικό φόρο,ενοικιασης χωρου απο τον δημο αν εχει τραπεζακια εξω+προστιμο μετα για τα τραπεζοκαθισματα,πολεοδομια για ομπρελες-τεντες και τελος τις ανακαινισεις.
σιγουρα τα περισσοτερα απο τα παραπανω δεν τα πληρωνουν καν στο εξωτερικο.
----------
στους καφεδες πως εβγαλες αυτην την αναλογια?!?
να υπενθυμισω οτι ο εσπρεσσο ειναι τεχνη.θελει καλο συντηρητη για την μηχανη,φιλτρα,χαρμανι,σωστες ρυθμισεις και χερι.και το κιλο παει απο 15-30ε
--------
στην πατρα εχουν ξεφυγει 1ε ποτο 0.80εσπρεσσο καθιστο?!!?!!?και παει και ο κοσμος!!!!
ολοι ξερετε τι πινουν αλλα ειναι η καταντια της πολης!ουτε σε παρακμιακη επαρχια δεν γινονται αυτα!

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καφες κοστιζει τοσο μονο σε εξωτερικο περιμετρικο πασο που τοποθετηθηκε φετος λογω οικονομικων δεδομενων και προφανως οι εξτρα θεσεις δεν δηλωνονται ουτε στην αδεια του μαγαζιου ουτε κοβονται αποδειξεις αλλα ολοι κανουν τα στραβα ματια.

Το ποτο 1 ευρω κανει συγκεκριμενες μερες σε συγκεκριμενο κεντρικο μαγαζι και μεχρι τις 1 το βραδυ απο οσο ξερω και εννοειται οτι ποιοτικα θα ειναι ο,τι να ναι (οπως ολα τα ποτα σε τετοιου ειδους μαγαζια ειτε τα πληρωνεις 1 ειτε 6, αμα δεν παρεις τα μπουκαλακια να τα πας σε καβα και να τα γεμισεις με χυμα, κερδος δε βγαινει απο το ποτο πουθενα).

Επισης μπυραρια που ανοιξε φετος ειχε 1 ευρω την μπυρα και 4 ευρω πιτσα μαργαριτα μεγαλη και χεστηκε στο ταλιρο.


Τουλαχιστον καποιοι προσπαθουν και προσαρμοζονται στην οικονομικη κατασταση της χωρας και το προτιμω απο αλλους που ειναι ακομα στον κοσμο τους....οσο για την ποιοτητα, εφοσον μπορει να υπαρξει κερδος με την χειριστη ποιοτητα στο 1 ευρω, αυτος που θα σου πουλησει τον καφε 4 θα εχει αυξημενη την ποιοτητα ή θα κοιταξει με ιδιας ταξεως ποιοτητα να βγαλει 4πλασιο κερδος? Ελαχιστοι ειναι στην πρωτη κατηγορια μη γελιομαστε.....ειτε με 1 ευρω ειτε με 4 σε κεντρικο μαγαζι σε κοσμικο μερος παντου το ιδιο θα πιεις κατα την αποψη μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Oπότε αν πάρω ένα φρέντο στο χέρι να περιμένω και κέικ.

 

@@ κέικ δίνουν τελικά.Και περίμενα,και περίμενα..  :lol:   Βασικά έβλεπα ότι στους προηγούμενους δεν έδιναν τίποτα και λέω τι στο καλό πρέπει να το ζητήσεις για να σου δώσουν.. Οπότε όταν μου δίνει τον καφέ λέω με νόημα : Συνοδευτικό δεν παίζει?  :-D  Και μου έβαλε 4 cookies.  :mellow:  Ο καφές πάντως δεν ήταν άσχημος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και πιασατε τις τιμες,η καραμελα που εχω ακουσει τις περισσοτερες φορες απο ιδιοκτητες-υπευθυνους ειναι το ΕΝΟΙΚΙΟ.Ναι φιλε μου μπορει να κανει κανει 10ευρω το μπουκαλι μπλα μπλα και εγω να το πουλαω 80 και 120 μπλα μπλα ,αλλα  το ενοικιο ειναι 3-4-5-6+ χιλιαρικα.Αλλα ξεχναει πως αυτος το νοικιαζει οχι εμεις,και αμα δεν ηθελε να πληρωνει τοσα να μην το ενοικιαζε ωστε να εμεινε ξενοικιαστο να εριχνε και ο αλλος τις τιμες.Βεβαια ολα ξεκινανε απο εμας τους πελατες που παταμε τα ποδια μας σε τετοιους μαλακες που σε καιρου κρισης συνεχιζουν ακαθεκτοι να πλουτιζουν.

 

 

 

Ευτυχως που υπαρχουν ανθρωποι που εχουν μαγαζια,με τιμες χαμηλες-λογικες και  πλουτιζουν και μπραβο τους αφου κανουν το αυτονοητο και ο κοσμος τους προτιμαει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καφες κοστιζει τοσο μονο σε εξωτερικο περιμετρικο πασο που τοποθετηθηκε φετος λογω οικονομικων δεδομενων και προφανως οι εξτρα θεσεις δεν δηλωνονται ουτε στην αδεια του μαγαζιου ουτε κοβονται αποδειξεις αλλα ολοι κανουν τα στραβα ματια.

 

 

Επισης μπυραρια που ανοιξε φετος ειχε 1 ευρω την μπυρα και 4 ευρω πιτσα μαργαριτα μεγαλη και χεστηκε στο ταλιρο.

 

 

Τουλαχιστον καποιοι προσπαθουν και προσαρμοζονται στην οικονομικη κατασταση της χωρας και το προτιμω απο αλλους που ειναι ακομα στον κοσμο τους....οσο για την ποιοτητα, εφοσον μπορει να υπαρξει κερδος με την χειριστη ποιοτητα στο 1 ευρω, αυτος που θα σου πουλησει τον καφε 4 θα εχει αυξημενη την ποιοτητα ή θα κοιταξει με ιδιας ταξεως ποιοτητα να βγαλει 4πλασιο κερδος? Ελαχιστοι ειναι στην πρωτη κατηγορια μη γελιομαστε.....ειτε με 1 ευρω ειτε με 4 σε κεντρικο μαγαζι σε κοσμικο μερος παντου το ιδιο θα πιεις κατα την αποψη μου.

μαλλον δεν ξερεις οτι τα μαγαζια με τις γελοιες τιμες και τα γελοια υλικα ειναι του ιδιου ατομου οπως και μια πιτσαρια στο λιμανι!

μην το ψαχνεις δεν βγαζουν λεφτα με αυτες τις τιμες.Γι αυτο και το γυρισαν σε κλαμπακια.

η αγ νικολαου(αντιστοιχη ερμου αθηνας αλλα με καφετεριες) δεν θα επρεπε να ειχε τετοιας ποιοητας πραγματα και τιμες!

περα απο ενα μαγαζι ολα τα αλλα εχουν φρεντο μαξ 2ε καθιστο!οσο πουλαει ο μικελ το take away δηλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμεις φταιμε κανενας αλλος..

 

Ολοι οι καγκουρες πανε εκει, περνας και αναρωτιεσαι ειμαι εγω για τετοιο μαγαζι... Μοδα ειναι, πανε οι δηθεν, κοπελιτσες που δεν τις νοιαζει πληρωνει ο μπαμπας ....

 

2,5 ευρω ο καφες ειναι μια λογικη τιμη σε μαγαζι, ωστε να μπορει και ο μαγαζατορας να σου προσφερει καλο προιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...