Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Topic v2 [PS3]


Byron.christ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, mikele13- είπε

Slim CECH 2504 A/B (καλύτερο)

Slim CECH 2004 A/B

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση,  εχω κάποια μοντέλα και δεν ξερω ποιο να κρατήσω και ποια να βάλω σε αγγελίες...

Φατ να υποθέσω τελευταία και πιο πάνω 3000 σλιμ και σούπερ σλιμ ; 

Από τι εξαρτάται; τι πρέπει να κοιτάξω;  το data code παιζει ρόλο; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Eddy_Gordo είπε

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση,  εχω κάποια μοντέλα και δεν ξερω ποιο να κρατήσω και ποια να βάλω σε αγγελίες...

Φατ να υποθέσω τελευταία και πιο πάνω 3000 σλιμ και σούπερ σλιμ ; 

Από τι εξαρτάται; τι πρέπει να κοιτάξω;  το data code παιζει ρόλο; 

 

Αν έχεις ένα από αυτά που έγραψα, το κρατάς.

Δέχονται CFW.

Τα φατ λόγω παλαιότητας και θερμοκρασίας μακριά.

Slim 3000+ και superslim 4000+ δέχονται μόνο HEN και ποιοτικά είναι χειρότερα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εχω το CECH 2504 B, απο ηχο ειναι συνηθως κομπλε, αλλα ειναι φυσιολογικο να "φορτσαρει" σε απαιτητικα παιχνιδια? Την πρωτη φορα ψιλοτρομαξα...

Ποιο παιχνιδι ειναι γελοιας ευκολιας? Μου την σπαει να πηγαινω γυρω γυρω χωρις να ξερω τι να κανω (δεν εχω και απλετο χρονο). Δεν με λες και gamer. Αυτο που εχω προχωρησει ειναι το Beyond: Two souls, που για μενα ειναι ΟΚ, ψηνομαι να παρω πακετακι για PC, Beyond, Heavy Rain και Detroit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια καλησπερα, δεν βρηκα θεμα για το Dark Souls, οποτε γραφω σε αυτο το θεμα.

Δεν εχω ακουμπησει ποτε soulborne παιχνιδια. Εχω ακουσει τοσα πολλα για την δυσκολια τους, που τα ψιλοφοβαμαι να πω την αληθεια. Απο την αλλη, εχω ακουσει και τοσα θετικα, απο οσους τα εχουν παιξει, που σκεφτομαι να κανω μια προσπαθεια.

Εχω το Dark Souls στο ps3. Υπαρχει κατι που θα επρεπε να προσεξω -στην αρχη του παιχνιδιου κυριως- ωστε να ειναι πιο βατο στην συνεχεια;

Δεν θελω cheats, spoilers ή κατι που θα χαλασει την εμπειρια, γι'αυτο δεν μπαινω στην διαδικασια να δω οδηγους και walkthroughs, απλα αν υπαρχουν καποιες συμβουλες "προς αρχαριους", ωστε να μην γινει unplayable το παιχνιδι και τι πρεπει να προσεξω, μεχρι να προσαρμοστω στο gameplay του.

Ευχαριστω εκ των προτερων και καλη χρονια σε ολους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Brazhlias είπε

Παιδια καλησπερα, δεν βρηκα θεμα για το Dark Souls, οποτε γραφω σε αυτο το θεμα.

Δεν εχω ακουμπησει ποτε soulborne παιχνιδια. Εχω ακουσει τοσα πολλα για την δυσκολια τους, που τα ψιλοφοβαμαι να πω την αληθεια. Απο την αλλη, εχω ακουσει και τοσα θετικα, απο οσους τα εχουν παιξει, που σκεφτομαι να κανω μια προσπαθεια.

Εχω το Dark Souls στο ps3. Υπαρχει κατι που θα επρεπε να προσεξω -στην αρχη του παιχνιδιου κυριως- ωστε να ειναι πιο βατο στην συνεχεια;

Δεν θελω cheats, spoilers ή κατι που θα χαλασει την εμπειρια, γι'αυτο δεν μπαινω στην διαδικασια να δω οδηγους και walkthroughs, απλα αν υπαρχουν καποιες συμβουλες "προς αρχαριους", ωστε να μην γινει unplayable το παιχνιδι και τι πρεπει να προσεξω, μεχρι να προσαρμοστω στο gameplay του.

Ευχαριστω εκ των προτερων και καλη χρονια σε ολους.

Αν είναι το πρώτο soulsborne σου, μόνο ένας τρόπος υπάρχει για να μάθεις και εμπεριέχει πόνο.😁 Το μόνο που θα χρειαστείς από εκεί και πέρα είναι πολύ υπομονή.

Ξεκίνα καταρχάς knight με το κλειδί σαν starting gift και παίζε λίγο συντηρητικά μέχρι να μάθεις το game με την ασπίδα. Τα souls έχουν το εξής mechanic, αν χάσεις αφήνεις κάτω όλα τα souls σου που είναι το currency για τα πάντα στο game (και τα level ups). Θα πρέπει να ξαναπάς εκεί χωρίς να χάσεις για να τα μαζέψεις πίσω. Αν χάσεις προφανώς χάνεις τα προηγούμενα και παίζεις για αυτά που έχασες μόλις κ.ο.κ. Ειδικά στο DS1 έχεις και "soft" humanity μαζί με τα souls που κινδυνεύεις να χάνεις κάθε φορά και ίσως είναι πιο σημαντικό και από τα souls ανάλογα το build (εκτός αν λιώσεις ξέρω εγώ να φαρμάρεις αρούρια😏). Το humanity το χρησιμοποιείς είτε για να γίνεις human από hollowed (ώστε να μπορείς να φωνάξεις κόσμο να σε βοηθήσει ή να σου κάνουν invades🥵) ή να κάνεις strengthen τις bonefires για περισσότερα estus. Ανέβασε πρώτα vitality και το endurance στην αρχή για να είσαι πιο tanky. Αργότερα που θα καταλήξεις σε κάποιο όπλο/build άρχιζε να ανεβάζεις τα stats που σκελάρει.

Όσο αφορά το pvp αν σου τύχει, θα περάσεις πολύ δύσκολα, γιατί το DS1 είναι ο ορισμός του  backstab fishing simulator. Μη παίξεις κάποιο αργό όπλο καλύτερα. Αν και είναι καρα-viable με poise, θέλει πολύ τέχνη/dead angles κλπ για να μη φας backstab punish σε κάθε swing.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Υπάρχει κάνα παιχνίδι που να έχει καλό διπλό? Με δυο χειριστήρια ή πρώτα ο ένας και μετά ο άλλος. Δεν μιλώ για Σπορτς που είναι μόνο για αντροπαρέες αλλά για μεικτό τιμ. Λίγο Street Fighters παίξαμε αλλά δεν είναι και πολύ ιδανικό.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εδώ έχει κάποιες προτάσεις:

Από αυτά εγώ θα διάλεγα Trine 2 ή/και Portal 2

https://twinfinite.net/gallery/best-couch-co-op-games-ps3/25/

Κάποια άλλα αρκετά fun είναι το Toybox Turbos και το Rayman Legends.

Εδώ έχει κάποιες περισσότερες επιλογές -- κοιτάς στη στήλη "couch" να έχει 2 ή περισσότερα άτομα:

https://co-optim.us/12QKdFG

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 5 μήνες μετά...

Πήρα για τα πιτσιρίκια μου πέρσι ένα μεταχειρισμένο ps3 slim από άνθρωπο γνωστό που δεν το έπαιζε σχεδόν καθόλου. Τα παιδιά μου το δούλευαν περίπου 6-7 ωρες κάθε σκ.

Ξαφνικά, παίζοντας κάποιο ποδοσφαιρικό... FIFA 18 νομίζω ...άρχισε να τους κολλάει...το πρόβλημα άρχισε να γίνεται πιο τακτικό... ώσπου έπαψε πλέον να το ανοίγει...δοκίμασαν κ άλλα παιχνίδια κ κολλούσαν κ αυτά...

Διάβασα κάποια φόρουμ κ συζητήσεις κ είδα ότι πιθανόν θέλει καθάρισμα, γιατί πιάνει σκόνες κ χνούδια...το άνοιξα , το έκανα, κ τίποτα. Μάλιστα τώρα δεν διαβάζει κ τίποτα...κανένα δίσκο.

Διάβασα μετά ότι πιθανόν να έχει καεί το ματάκι του (laser). Άλλαξα το deck με το laser μαζί (KEM 450AAA), που αγόρασα από e bay...κ τώρα κάνει να κουνάει μέσα αλλά μου φαίνεται ότι δεν γυρίζει ο δίσκος...κ εξακολουθεί να μην διαβάζει τίποτα.

Γνώμες παρακαλώ, πριν πάει στον κάδο ή πριν το σπάσω για ανταλλακτικά...

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων με όποιον ασχοληθεί μαζί μου... γιατί κατανοώ ότι το μηχάνημα είναι παλιό...δεν είναι όμως πολύ δουλεμενο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ChrisK79 είπε

Πήρα για τα πιτσιρίκια μου πέρσι ένα μεταχειρισμένο ps3 slim από άνθρωπο γνωστό που δεν το έπαιζε σχεδόν καθόλου. Τα παιδιά μου το δούλευαν περίπου 6-7 ωρες κάθε σκ.

Ξαφνικά, παίζοντας κάποιο ποδοσφαιρικό... FIFA 18 νομίζω ...άρχισε να τους κολλάει...το πρόβλημα άρχισε να γίνεται πιο τακτικό... ώσπου έπαψε πλέον να το ανοίγει...δοκίμασαν κ άλλα παιχνίδια κ κολλούσαν κ αυτά...

Διάβασα κάποια φόρουμ κ συζητήσεις κ είδα ότι πιθανόν θέλει καθάρισμα, γιατί πιάνει σκόνες κ χνούδια...το άνοιξα , το έκανα, κ τίποτα. Μάλιστα τώρα δεν διαβάζει κ τίποτα...κανένα δίσκο.

Διάβασα μετά ότι πιθανόν να έχει καεί το ματάκι του (laser). Άλλαξα το deck με το laser μαζί (KEM 450AAA), που αγόρασα από e bay...κ τώρα κάνει να κουνάει μέσα αλλά μου φαίνεται ότι δεν γυρίζει ο δίσκος...κ εξακολουθεί να μην διαβάζει τίποτα.

Γνώμες παρακαλώ, πριν πάει στον κάδο ή πριν το σπάσω για ανταλλακτικά...

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων με όποιον ασχοληθεί μαζί μου... γιατί κατανοώ ότι το μηχάνημα είναι παλιό...δεν είναι όμως πολύ δουλεμενο.

 

2 ειναι οι περιπτωσεις....

η κατι εχει γινει λαθος οσο αφορα την αλλαγη/τοποθετηση του λειζερ με τον μηχανισμο,ισως και ζημια στο ribbon cable του drive,

η εισαι τοοοσο ατυχος,το νεο λειζερ να ειναι προβληματικο.(εχει τυχει)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ribbon cable ποιο λέτε? Την άσπρη καλωδιοταινία που κουμπώνει πάνω κ έξω στο drive κ πίσω από αυτό ή τα τέσσερα καλωδιακια με τα φις...

την αλλαγή του deck την έκανα σωστά με βίντεο παράθεση από YouTube...κ τις καλωδιοταινίες που έχει, τις κούμπωσα προσεκτικά μέχρι να καλυφθεί η να αχνοφαινεται μια γραμμή που έχουν πάνω...

Παίζει δηλαδή το πρόβλημα να είναι καλωδιακό?

Τονίζω ότι η κονσόλα ανοίγει και προβάλλονται όλα κανονικά στην tv με hdmi...ο χειρισμός λειτουργεί άψογα...τα παιχνίδια δεν διαβάζει μόνο.

Επίσης, δεν ξέρω αν είναι χρήσιμο, αλλά διάβασα ότι κάποιοι βλέπουν dvd ή ακούν μουσική από την κονσόλα με audio cd... έτσι, έβαλα audio cd (wav) να τρέξει... αυτό άκουσα νομίζω να το γυρνάει για λίγο, αλλά δεν είδα να το ανοίγει κάπου που να μπορώ πχ να επιλέξω τραγούδι για να ακούσω ούτε άρχισε πχ από μόνο του να παίζει Δεν έχω κάνει ρυθμίσεις για audio κιόλας. Έβαλα κ dvd που είχα φτιαξει εγω...δεν έκανε τίποτα... συμπεριφερόταν σαν τα παιχνίδια ... 

επομένως να υποθέσω ότι το deck που πήρα είναι προβληματικό?

 

Επίσης να πω μήπως είναι χρήσιμο, ότι έκανα update (4,88 νομίζω) κ έκανα και restore to default settings...πάλι όμως δεν διαβάζει τίποτα.

Δεν έχω ανοίξει λογαριασμό στο ps store... αυτά...!

Αν κάτι θέλετε να ρωτήσετε ...για να βοηθηθεί η σκέψη σας ή να προτείνετε.... παρακαλώ είμαι στη διάθεσή σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, ChrisK79 είπε

Ribbon cable ποιο λέτε? Την άσπρη καλωδιοταινία που κουμπώνει πάνω κ έξω στο drive κ πίσω από αυτό ή τα τέσσερα καλωδιακια με τα φις...

την αλλαγή του deck την έκανα σωστά με βίντεο παράθεση από YouTube...κ τις καλωδιοταινίες που έχει, τις κούμπωσα προσεκτικά μέχρι να καλυφθεί η να αχνοφαινεται μια γραμμή που έχουν πάνω...

Παίζει δηλαδή το πρόβλημα να είναι καλωδιακό?

Τονίζω ότι η κονσόλα ανοίγει και προβάλλονται όλα κανονικά στην tv με hdmi...ο χειρισμός λειτουργεί άψογα...τα παιχνίδια δεν διαβάζει μόνο.

Επίσης, δεν ξέρω αν είναι χρήσιμο, αλλά διάβασα ότι κάποιοι βλέπουν dvd ή ακούν μουσική από την κονσόλα με audio cd... έτσι, έβαλα audio cd (wav) να τρέξει... αυτό άκουσα νομίζω να το γυρνάει για λίγο, αλλά δεν είδα να το ανοίγει κάπου που να μπορώ πχ να επιλέξω τραγούδι για να ακούσω ούτε άρχισε πχ από μόνο του να παίζει Δεν έχω κάνει ρυθμίσεις για audio κιόλας. Έβαλα κ dvd που είχα φτιαξει εγω...δεν έκανε τίποτα... συμπεριφερόταν σαν τα παιχνίδια ... 

επομένως να υποθέσω ότι το deck που πήρα είναι προβληματικό?

 

ribbon cable εννοω το καλωδιο που συνδεεει το drive με την motherboard.

αν εχει εστω και ενα μικρο τσακισμα που μπορει να μην φαινεται με το ματι ισως εχεις προβλημα.

βεβαια,αυτες οι περιπτωσεις σπανιζουν,περισσοτερες φορες αλλαζεις το λειζερ και εισαι οκ

στην δικια σου περιπτωση πιστευω εφοσον λες οτι τα εχεις βαλει ολα σωστα,οτι το λειζερ που αγορασες 

ειναι ελλατωματικο και εχει τυχει αρκετες φορες.

Δινω και μια μικρη πιθανοτητα να φταιει κατι αλλο πανω στην motherboard το οποιο θελει ψαξιμο.

ΑΝ το σφαλμα ειναι καθαρα σε ελλατωματικο λειζερ,βαζεις custom firmware και παιζεις απειρα παιχνιδια αλλα ξεχνας το online κομματι.

Αν το σφαλμα ειναι κατι παραπερα,ουτε custom firmware θα σε αφησει να βαλεις.

οποιοδηποτε δισκακι βαλεις,εαν λειτουργει το λειζερ θα στο βγαλει μονο του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mikele 13 καταρχήν να σε ευχαριστήσω που ασχολήθηκες μαζί μου.

Το μοντέλο μου είναι το 2004Β.

Η καλωδιοταινία που μου περιεγραψες, έχει κάποια τσακίσματα.. "από τη μάνα του"...εφόσον περνά πάνω το drive για να πάει πίσω του κ να συνδεθεί με motherboard.

Σε μια από τις πρώτες προσπάθειες που έκανα τότε που το καθαρισα από σκόνη κ χνούδια...όταν κούμπωσα την κονσόλα κ την έβαλα να παίξει κ δεν έπαιζε, την άνοιξα κ είχα βρει ότι στην σύνδεση αυτής της καλωδιοταινίας με το motherboard κ το drive δεν είχα κλείσει την ασφάλεια του φις...κ είχε αυτό τον ελάχιστο τζόγο...

Λες να έγινε ζημιά από αυτό?

Αν αλλάξω δηλαδή μια καλωδιοταινία παίζει να παίξει?

Όσο για το άλλο που λέμε για τους λοιπούς δίσκους audio ή dvd ,.. όχι δεν άνοιξαν μόνοι τους...άρα δεν διαβάστηκαν.

Μια υπόθεση(μπορεί να είναι τελείως άκυρη):

έστω ότι φταίει το καλώδιο που λέμε,...τότε δεν θα έπρεπε να γυρνα το δίσκο κ απλά να μη μεταδίδει το διάβασμα? 

Τέλος: 

"ΑΝ το σφαλμα ειναι καθαρα σε ελλατωματικο λειζερ,βαζεις custom firmware και παιζεις απειρα παιχνιδια αλλα ξεχνας το online κομματι.

Αν το σφαλμα ειναι κατι παραπερα,ουτε custom firmware θα σε αφησει να βαλεις."

Το custom firmware τι είναι πάλι? Πώς το βάζω? Το χει μέσα? Online δεν παίζουν τα παιδιά έτσι κι αλλιώς...δεν με ενδιαφέρει το online gaming... οπότε ίσως με βολεύει αυτό το custom firmware που λες...

Θα το Googlαρω για να δω τι είναι αυτό κ πώς γίνεται... αλλά αν έχεις την καλή διάθεση πες μου κ σύ..

 

Επεξ/σία από ChrisK79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, ChrisK79 είπε

Πήρα για τα πιτσιρίκια μου πέρσι ένα μεταχειρισμένο ps3 slim από άνθρωπο γνωστό που δεν το έπαιζε σχεδόν καθόλου. Τα παιδιά μου το δούλευαν περίπου 6-7 ωρες κάθε σκ.

Ξαφνικά, παίζοντας κάποιο ποδοσφαιρικό... FIFA 18 νομίζω ...άρχισε να τους κολλάει...το πρόβλημα άρχισε να γίνεται πιο τακτικό... ώσπου έπαψε πλέον να το ανοίγει...δοκίμασαν κ άλλα παιχνίδια κ κολλούσαν κ αυτά...

Διάβασα κάποια φόρουμ κ συζητήσεις κ είδα ότι πιθανόν θέλει καθάρισμα, γιατί πιάνει σκόνες κ χνούδια...το άνοιξα , το έκανα, κ τίποτα. Μάλιστα τώρα δεν διαβάζει κ τίποτα...κανένα δίσκο.

Διάβασα μετά ότι πιθανόν να έχει καεί το ματάκι του (laser). Άλλαξα το deck με το laser μαζί (KEM 450AAA), που αγόρασα από e bay...κ τώρα κάνει να κουνάει μέσα αλλά μου φαίνεται ότι δεν γυρίζει ο δίσκος...κ εξακολουθεί να μην διαβάζει τίποτα.

Γνώμες παρακαλώ, πριν πάει στον κάδο ή πριν το σπάσω για ανταλλακτικά...

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων με όποιον ασχοληθεί μαζί μου... γιατί κατανοώ ότι το μηχάνημα είναι παλιό...δεν είναι όμως πολύ δουλεμενο.

 

Εφόσον έκανες update στο τελευταίο firmware και αν αυτό έγινε μετά το πρόβλημα του drive, τότε λογικά δεν έχεις πρόβλημα με την καλωδιοταινία.
Για να είσαι και 100% σίγουρος, κάνε ένα λογαριασμό στο PSN και κατέβασε ένα demo παιχνίδι.
Δοκίμασε να το εγκαταστήσεις.
Αν όλα πάνε καλά και το παιχνίδι παίζει, τότε το πρόβλημα είναι στο ματάκι του λέιζερ.
Ή είναι προβληματικό, ή κάτι δεν πήγε
καλά στην τοποθέτηση.
Αν το παιχνίδι δεν εγκαθίσταται, τότε το ψάχνεις για καλωδιοταινία ή κάτι άλλο.

Επεξ/σία από polog40
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...