Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές ερωτήσεις για το 2013


jeanthira7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αφού ζητάς γνώμη λογιστή, είναι καλλίτερο να καταθέσεις την ερώτηση είτε στο taxheaven είτε στο taxnews

 

 

Στο taxheaven το forum ειναι για επαγγελματιες του κλαδου και στο taxnews εναι νομιζω συνδρομητικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσα ερωτήματα, για το συγκεκριμένο θέμα (φορολογία εισοδήματος), απαντώνται σ' αυτό το τεχνολογικό forum προέρχονται από μέλη που είτε έχουν κάποια γνώση του ερωτήματος είτε δεν έχουν ιδέα από αυτό αλλά δίνουν μια απάντηση κρυμένοι πίσω από την ανωνυμία του ίντερνετ, και αυτό οφείλουν να το γνωρίζουν αυτοί που ρωτάνε.

 

Όταν ζητάς εξειδικευμένη και υπεύθυνη απάντηση για ένα θέμα τόσο σοβαρό, όπως η φορολογική δήλωση, την καταθέτεις στους επαγγελματίες του είδους, που, στη συγκεκριμένη περίπτωση, είναι τα fora που έγραψα παραπάνω.

 

Εν πάση περιπτώσει, μπορείς να googlάρεις την ερώτηση και, ενδεχομένως, να βρεις έτοιμη απάντηση στα fora αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Liverpool πες στον γνωστό σου που την έστειλε έτσι όπως θεωρείς εσύ πως πρέπει να σταλεί, να στείλει και τη δική σου.

Ο λογιστής σου σου έδωσε μια (σωστή) απάντηση που δε σε ικανοποιεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα εγω δεν καταλαβαινω εφοσον και οι δυο κανουν απο κοινου φορολογικη δηλωση και δικαιουχος οριζεται ο ενας απο τους δυο .

 

Γιατι να μην το δεχονται..

 

Αφου στην αιτηση οριζεις ενα απο τους δυο δικαιουχους, τον αλλο σαν συζυγο και τα παιδια..

 

Καλα τα χει νομιζω λιγο χαμενα ο λογιστης.

 

Μια λεει φερε μου το iban το παω μετα πρεπει να βγαλει η μανα σου κλειδαριθμο, παει η μανα μου τον κλειδαριθμο, της λεει χτες ολα καλα και θα παιρνεις αυτο το ποσο.

 

Σημερα παιρνεις τηλεφωνο και μας λεει κατι γινεται και δεν το δεχονται ας βαλουμε τον αντρα σας.. Για προσωπικους λογους πρεπει να τα παρει η μανα μου, δεν υπαρχει αυτη η παραμετρος;

 

Λετε να εχει κανενα κολλημα το προγραμμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επίδομα προκύπτει με βάση το οικογενειακό εισόδημα και τον αριθμό των τέκνων. Δεν μπορείς να βάλεις δικαιούχο έναν γονέα μόνο από τη στιγμή που δεν έχουν χωρίσει ή δεν έχει πεθάνει ένας από τους δύο. Αυτό που λες, ότι δκαιούχος είναι η μάνα σου, δεν υπάρχει. Δικαιούχοι είναι και οι δύο γονείς. Κατάλαβες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επίδομα προκύπτει με βάση το οικογενειακό εισόδημα και τον αριθμό των τέκνων. Δεν μπορείς να βάλεις δικαιούχο έναν γονέα μόνο από τη στιγμή που δεν έχουν χωρίσει ή δεν έχει πεθάνει ένας από τους δύο. Αυτό που λες, ότι δκαιούχος είναι η μάνα σου, δεν υπάρχει. Δικαιούχοι είναι και οι δύο γονείς. Κατάλαβες;

 

 

Για αυτο και στο ΙΒΑΝ δεν ελει ποιανου να ειναι ο λογαροασμος.Εγω καλου κακου εβαλα εναν κοινο με την γυναικα μου που επερνε το τριτεκνικο επιδομα και ηταν πρωτη δικαιουχος...Αληθεια με το τριτεκνικο δεν χω καταλαβει τι ισχυει...Εγω το επερνε απο περυσι για 2 απο τα τρια παιδια γιατι η μεγαλη ειχε κλεισει  τα 23.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο το ξερω.

Παλια πως γινοτανε και το επαιρνε η μανα μου ως δικαιουχος.

 

Αφου την αιτηση ειναι σαν να την κανει ηλεκτρονικα η μανα μου πχ και συμπεριλαμβανει και τον πατερα μου ωσ συζυγο δεν τον εξαιρει απο καπου. Ετσι και αλλιως απο μονη της η αιτηση οριζει τον πρωτο ονομα σαν δικαιωχο. Πως μπορει να ειναι ο πατερας μου και οχι η μανα μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο το ξερω.

Παλια πως γινοτανε και το επαιρνε η μανα μου ως δικαιουχος.

 

Αφου την αιτηση ειναι σαν να την κανει ηλεκτρονικα η μανα μου πχ και συμπεριλαμβανει και τον πατερα μου ωσ συζυγο δεν τον εξαιρει απο καπου. Ετσι και αλλιως απο μονη της η αιτηση οριζει τον πρωτο ονομα σαν δικαιωχο. Πως μπορει να ειναι ο πατερας μου και οχι η μανα μου..

 

 

Παλια  το επιδομα το εδινε ο ΟΓΑ και οριζε δικαιουχο την μαννα χωρις εισοδηματικα κλπ κρητηρια με εξαιρεση αν θυμαμαι καλα τα δυο τεευταια χροναι που υπηρχει εισοδηματικο κρητηριο αλλα οικογενειακο

 

Τωρα αν δεν κανω λαθος το παιρνει η οικογενεια με πολυ στενα εισοδηματικα κρητηρια...Αν εχω υπολογισει καλα δεν θα παρω ουτε ενα ευρω με δυο προστετευομενα παιδια και ενα ενηλικο πια εστω και ανεργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποτέλεσμα εκκαθάρισης : Πιστωτικό

Εκτιμώμενη ημερομηνία παραλαβής εκκαθαριστικού : 02/09/2013    

 

Η επιστροφή σας θα γίνει από τη Δ.Ο.Υ. μετά από έλεγχο.

 

Να ετοιμάζομαι να τους πάω αποδείξεις; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποτέλεσμα εκκαθάρισης : Πιστωτικό

Εκτιμώμενη ημερομηνία παραλαβής εκκαθαριστικού : 02/09/2013    

 

Η επιστροφή σας θα γίνει από τη Δ.Ο.Υ. μετά από έλεγχο.

 

Να ετοιμάζομαι να τους πάω αποδείξεις; :P

 

Πριν απο λιγο πηγε μια φιλη με ιδιο μυνημα και ποσο επιστροφης .... 28 ευρω !!

Της κρατησαν φωτοτυπια δηλωσης , εκκαθαριστικου (τυπωμενα απο taxis) αποδειξεις ενοικιου και εκκαθαριστικο συνταξεων

Αποδειξεις απο αγορες δεν κρατησαν .Ειχε καπου 1900 ευρω

 

Αν τυχον χρωστας δεν θα στα δωσουν αλλα θα κανουν συμψηφισμο οπως και στην φιλη μου.

 

Καπου διαβασα οτι προθεσμια για ελεγχο αν σου πουν ειναι μεχρι 15/9 αλλα με επιφυλαξη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά χρωστάω ΦΠΑ και θέλω να τα καλύψω με την επιστροφή γι'αυτό με καίει, αλλά αν κάνουν αυτόματα συμψηφισμό τότε με συμφέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά χρωστάω ΦΠΑ και θέλω να τα καλύψω με την επιστροφή γι'αυτό με καίει, αλλά αν κάνουν αυτόματα συμψηφισμό τότε με συμφέρει.

 

 

Πολυ πιθανον να γινεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια γιατι αυτη η λογιστη θα με τρελανει..

 

Της εδωσε η μανα το Iban που επαιρνε και παλια τα λεφτα απο τα πολυτεκνα.

 

Ο πατερας μου μου ειπε οτι δικο τους ηταν ο λογαριασμος και ειχε βαλει την μανα μου δικαιουχο. Σημερα την πηρα τηλεφωνο την λογιστρια και την ειπε βαλε πρωτο ονομα τον συζηγο μου και αυτο το iban που τα επαιρνα παλια. Της μιλησε νευρικα και κεει εγω ετσι δεν το κανω.

 

 

Μηπως δεν ξερει τι της γινεται;

 

Για αυτο και στο ΙΒΑΝ δεν ελει ποιανου να ειναι ο λογαροασμος.Εγω καλου κακου εβαλα εναν κοινο με την γυναικα μου που επερνε το τριτεκνικο επιδομα και ηταν πρωτη δικαιουχος...Αληθεια με το τριτεκνικο δεν χω καταλαβει τι ισχυει...Εγω το επερνε απο περυσι για 2 απο τα τρια παιδια γιατι η μεγαλη ειχε κλεισει τα 23.

Να σε ρωτησω την φορολογικη την κανεις κοινη με την γυναικα σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια γιατι αυτη η λογιστη θα με τρελανει..

 

Της εδωσε η μανα το Iban που επαιρνε και παλια τα λεφτα απο τα πολυτεκνα.

 

Ο πατερας μου μου ειπε οτι δικο τους ηταν ο λογαριασμος και ειχε βαλει την μανα μου δικαιουχο. Σημερα την πηρα τηλεφωνο την λογιστρια και την ειπε βαλε πρωτο ονομα τον συζηγο μου και αυτο το iban που τα επαιρνα παλια. Της μιλησε νευρικα και κεει εγω ετσι δεν το κανω.

 

 

Μηπως δεν ξερει τι της γινεται;

 

 

Να σε ρωτησω την φορολογικη την κανεις κοινη με την γυναικα σου;

 

 

Ναι κοινη κανουμε.Κατι δεν παει καλα με την λογιστρια νομιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...