Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θα πας τσάμπα, μην ανησυχείς. Μετά από ένα χρόνο πλήρους ακινησίας, εννοείται ότι το ποδήλατο χρειάζεται συντήρηση/ρύθμιση, εάν όχι service.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά να σας ρωτήσω κάτι; Έχω ένα ποδήλατο σε ακινησία εδώ και ένα έτος, δεν έχει κάνει πολλά χιλιόμετρα και είναι σχετικά καινούριο (τριών ετών). Πέρα από το να του φουσκώσω τα λάστιχα για να το ξαναβγάλω στο δρόμο και την αλυσίδα που θα βάλω λίγο λάδι, να δω κάτι άλλο; Έχει υδραυλικά δισκόφρενα και κλειστό σύστημα ταχυτήτων (alfine). Είναι πολύ μακριά ο συντηρητής που εμπιστεύομαι, μην πάω τσάμπα. Ευχαριστώ!

Τσαμπα λεφτα θα σου παρει ο συντηρητης σου αν πριν δεν δοκιμασεις να το λαδωσεις κ να το φουσκωσεις μονος σου,καν το κ μια βολτα κοντα στο μερος σου κ αν δεις πως δεν την παλευει το ποδηλατο σου τοτε το πας!

Επισης αν δεν το χεις μπορεις να βαλεις στο youtube βιντεο που θα σε βοηθησει για να κανεις μονος την συντηρηση!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, ψάχνω ποδηλατο για παιδί ηλικίας 11 ετων περίπου, τι προτείνετε μεχρι 250€ το πολύ; πιστεύω παραπανω δεν αξίζει και είναι πεταμένα λεφτά σε αυτες τις ηλικίες, cube,Scott φαντάζομαι δεν παιζει σε αυτα να βρω τιποτα.

 

τυπος ποδηλάτου MTB

οχι μεταχειρισμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Ενδιαφέρομαι για το εξής: Έχω 2 ποδήλατα και ήθελα να κάνω το ένα από τα 2 "στατικό". Να μπορώ να κάνω πχ ποδήλατο μέσα στο σπίτι. Γίνεται με κάποια βάση αυτό το πράγμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το ρίσκαρες με κάτι φθηνό; Να κάνεις ανέμελος μέσα στο σαλόνι και ξαφνικά να ξεκινήσει το ποδήλατο; Βέβαια με λίγα παραπάνω παίρνεις ένα στατικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για αυτο είπα για κάτι φθηνότερο. Με βλέπω να συνεχίζω να κάνω ανέμελα στους δρόμους αν κοστίζει τόσο η μεταφορά μέσα στο σπίτι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει κανένας οδηγός αγοράς για άσχετους? είδη/κατηγορίες, pros/cons, μεγέθη κτλ

 

δώστε λινκ αν έχετε κάτι κατα νου. ΥΓ: απορία αυτά τα φιξάκια που βλέπω να γράφουν αρκετοί γιατί δεν έχουν φρένα? like wtf?! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα παιδιά! :-)

 

Είμαι 28 χρονών (183cm, 109kg) και οδηγούσα ποδήλατο από το δημοτικό μέχρι την 1η Λυκείου, καθημερινά.

 

Σκέφτομαι να επιστρέψω στο "άθλημα", κυρίως για βόλτες στην Αθήνα (δεν το πολυσκέφτομαι για σοβαρή μετακίνηση με ποδήλατο, γιατί όντως το κλέψιμο πάει σύννεφο) και μήπως καταφέρω και χάσω και κάνα κιλό.

 

Το θέμα μου: νιώθω ότι [φοβάμαι να κυκλοφορήσω (ατυχήματα)] + [αλλά και ότι δε θα λογάω να οδηγήσω] = σε κεντρικούς δρόμους :fear: Απέχω χρόνια από τη χρήση ποδηλάτου, ενώ και παλιά που είχα, ήταν ελάχιστες οι φορές που οδηγούσα σε πολύ κεντρικούς δρόμους. Μπορώ να κάνω κάτι γι' αυτό;

 

Σίγουρα είναι θέμα συνήθειας και επανένταξης στους δρόμους με ποδήλατο, όμως δεν θέλω να το πάρω και να καταλήξει να μένει σε ακινησία. 

 

Κάποιο tip θα ήταν ίσως να ξεκινούσα να πηγαίνω βόλτες με κάποιον φίλο με ποδήλατα. :-)

Υπάρχουν οργανώσεις που κάνουν βόλτες με ποδήλατα στην πόλη;

 

Και δύο ερωτησούλες:

1. Μπορώ να μεταφέρω το ποδήλατο με μετρό, έτσι; (για ηλεκτρικό ξέρω πως ναι και ότι το βάζεις στο τελευταίο βαγόνι). Αλήθεια, αν αποφασίσω να μεταφέρω το ποδήλατο στο μετρό, το κουβαλάω κανονικά στις σκάλες και πάω στο τελευταίο βαγόνι;

 

2. Έχει άραγε νόημα η αγορά καθρέπτη, σε ποδήλατο; like this;

 

Αυτά για αρχή, δεν ρωτάω ακόμα για πληροφορίες αγοράς ποδηλάτου γιατί δεν το έχω αποφασίσει ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποδηλατοβόλτες πολλές. Μπες στο https://www.podilates.gr/ και θα βρεις πολλά σχετικά θέματα για βόλτες και επιλογή ποδηλάτου.

1. ναι μπαίνει στο μετρό τελευταίο βαγόνι μόνο

2. προσωπικά τον καθρέφτη τον θεωρώ απαραίτητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θεωρώ τους δρόμους πολύ safe.. (σε σχέση πχ με Λονδίνο)

τα φοβούνται πολύ τα ποδήλατα και τους αναβάτες (δεν λέω ότι δεν υπάρχουν ηλίθιοι ..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...