Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απ’ ότι βλέπω είναι καθαρό φιτνεσσ με σειρές από κούρσα άρα λογικά δε θα έχεις πρόβλημα.

Δεν το έχω κάνει δε μπορώ να βοηθήσω με λεπτομέρειες.

Ψάξε στο podilates.gr και στο cyclist.gr θα βρεις πολύ σχετικό υλικό και γι αυτό και για το αντίστροφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Respect λοιπόν σε φίλο ποδηλάτη που χθες πραγματικά μου έφτιαξε την ήδη όμορφη ημέρα μου. Γυρίζοντας από παραλία βραδάκι, σε στενό επαρχιακό δρόμο, ανέβαινε σταθερά την απότομη ανηφόρα. Έμεινα πίσω του περιμένοντας να έχω ορατότητα, το κατάλαβε ο άνθρωπος και μου έκανε νόημα να περάσω γιατί εκείνος έβλεπε πως δεν ερχόταν αμάξι, περνώντας δίπλα του ο συνοδηγός μου του είπε ευχαριστώ, εγώ του κόρναρα και μετά μας χαιρετούσε ο τύπος, τι απίθανοι άνθρωποι είναι αυτοί! Φυσικά όταν έπιασε η κατηφόρα ξαφνικά τον είδα δίπλα μου.  :P

 

Πραγματικά βλέπω κατά καιρούς κάτι παιδιά με ακριβές κούρσες και στολές ποδηλασίας και είναι τόσο προκλητικοί στο δρόμο που με κάνουν να προβληματίζομαι. Δε λέω, σίγουρα οι οδηγοί δεν προσέχουν ιδιαίτερα τους ποδηλάτες, μπορεί να τους έχουν συμβεί και κάποια στραβά, αλλά αυτό δεν είναι δικαιολογία να γίνονται αγενείς και σε κεντρικούς δρόμους να επιβραδύνουν την κίνηση οδηγώντας μες στη μέση ή και αριστερά σε ζευγάρια πολλές φορές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι, που πιάνουν τα χέρια σας, μοντιφικάτορς και συναφείς...

 

Θελω να μετατρέψω το ποδηλατάκι μου σε κούρσα. Το ποδήλατο είναι το εξής: http://www.chainreactioncycles.com/gr/en/cube-sl-road-pro-city-bike-2014/rp-prod114155

 

Θέλω κάποιον να μου υποδείξει ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ, τα ανταλλακτικά που θα χρειαστώ, διοτι ειμαι άσχετος. (φυσικα θα το/τα παω σε μαστορα, επ'ουδενι δε θα ασχοληθώ).

 

Ευχαριστώ και αναμένω.

 

Υ.Γ. γενικά ξέρω οτι χρειάζεται τιμονι, λαιμό( ;) χειριστήρια, φρένα( ;)

Υ.Γ.2 θα κρατήσω το υφιστάμενο σαζμαν για να μη μου βγεί ο κούκος αηδόνι.

Nα ξερεις οτι την γεωμετρια της κουρσας δεν θα την εχεις, καλυτερα να το πουλαγες και να αγοραζες ενα κουρσακι μεταχειρισμενο, ισως να σου ερχοταν η μια η αλλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι, που πιάνουν τα χέρια σας, μοντιφικάτορς και συναφείς...

 

Θελω να μετατρέψω το ποδηλατάκι μου σε κούρσα. Το ποδήλατο είναι το εξής: http://www.chainreactioncycles.com/gr/en/cube-sl-road-pro-city-bike-2014/rp-prod114155

 

Θέλω κάποιον να μου υποδείξει ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ, τα ανταλλακτικά που θα χρειαστώ, διοτι ειμαι άσχετος. (φυσικα θα το/τα παω σε μαστορα, επ'ουδενι δε θα ασχοληθώ).

 

Ευχαριστώ και αναμένω.

 

Υ.Γ. γενικά ξέρω οτι χρειάζεται τιμονι, λαιμό( ;) χειριστήρια, φρένα( ;)

Υ.Γ.2 θα κρατήσω το υφιστάμενο σαζμαν για να μη μου βγεί ο κούκος αηδόνι.

Πουλησε το cube και μη μπλεξεις με τετοιες μετατροπες.

μια χαρα χρηματα θα πιασει,και με αυτα παιρνεις καλο μεταχειρισμενο κουρσακι.

εγω τσιμπησα fidusa για την κοπελα μου στα 300 ευρω περυσι.

για αλλο πραμα φτιαχτηκε ο σκελετος σου,αλλες γεωμετριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ιστορία. Μίλησα με 2 μαστόρια, και σε ανάλογα φορουμς.

 

Το συγκεκριμμένο ποδήλατο fitness έχει γεωμετρία κούρσας (κατά τους γνώστες-εγώ είμαι άσχετος). Απλά έχει ίσιο τιμόνι. Mε χειριστηρια, τιμόνι λαιμό και φρένα γίνεται η μετατροπή.

Ετσι άλλωστε εχει μετατρέψει κοσμακης τα specialized allez απο φιτνες σε κουρσες.

 

Απλά δε θα μπώ στη διαδικασία, γιατι προτιμώ να το πουλήσω όπως λετε και να παρω ενα ετοιμο, απ'το να δώσω 300ε για τη μετατροπή.

 

Βέβαια, δε γνωρίζω πόσο θα έπιανε το δικό μου...αυτό θέλει σκέψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για τα btwin τι αποψη εχετε?

 

εχω ενα ghost mtb αλλα ψαχνομαι για ενα οχι αγωνιαρικο ποδηλατο δρομου για χαλαρες βολτιτσες απο 10-50 χλμ περιπου

 

https://www.decathlon.co.uk/C-359113-road-bikes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στη θέση σου από τη στιγμή που δεν σε νοιάζουν οι επιδοσεις και το θέλεις για χαλαρές βολτιτσες θα έπαιρνα trekking.

Χωρίς αναρτήσεις εννοείται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από άποψη άνεσης το είπα. Έχω και κούρσα και ένα "απλό" ποδηλατο, και πιστεύω ότι και με ένα απλό θα μπορούσες να κάνεις άνετα τις διαδρομές που λες. Βέβαια δεν λες τι είδους διαδρομές θα κάνεις, πχ όλα σε ευθεία ή και βουνά; και το μπάτζετ σου.

Εγώ έχω ένα ideal stage του 14 αν θυμάμαι καλά και ideal indigo του 13. Από αυτά τα δύο το indigo πιστεύω είναι πιο άνετο σε θέση οδήγησης και αν πάρεις κάποιο δρόμου θα χρειαστείς σίγουρα κολάν με μαξιλαράκι γιατί οι σελες τους είναι πολύ σκληρές..

Εγώ με το stage κάνω τις βόλτες μου, αλλά χωρίς αυτό να σημαίνει ότι και με το άλλο δεν μπορείς να πας στα ίδια σημεία.

 

Όλα τα παραπάνω είναι προσωπικές προτιμήσεις.

Αν θέλεις κάπου αλλού την άποψη μου, στείλε μου πμ Μην βρωμιζουμε και το τοπικ :)

Επίσης μπορούμε να περιμένουμε και 2 3 αλλά άτομα να δούμε τι θα πουν, που έχουν εμπειρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα περιπου 40 δρομισια χλμ μερα παρα μερα με το mtb (λαθος αγορα) πριν καμποσα χρονια,εχω bbb κολαν με μαξιλαρακι εννοειται κ ειμαι οκ απο εξοπλισμο

 

τωρα ξαναρχισα το ποδηλατο αλλα το mtb κουραζει με τους μικρους τροχους του ,κινουμαι λιγο περα απο την πολη με μικρες εως μετριες ανηφορες και γενικοτερα οχι κατι απαιτητικο

 

κοιταω αυτα τα 2 κ κυριως το 2ο

 

https://www.decathlon.co.uk/triban-500-flat-bar-road-bike-black-id_8322664.html

 

https://www.decathlon.co.uk/triban-520-flat-bar-road-bike-sora-id_8322799.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτά τα 2, το δεύτερο είναι σαφώς καλύτερο.. Καλύτερες ταχύτητες, καρμπόν πιρούνι και ελαφρύτερο. Επειδή έχω να ασχοληθώ κάνα δύο χρόνια με την αγορά, δεν μπορώ να σου πω σίγουρα για την τιμή. Αλλά θυμάμαι όταν έψαχνα εγω, αυτές τις ταχύτητες τις έβρισκα σε αρκετά ακριβότερα ποδήλατα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τελικα δεν στέλνουν ελλάδα οπότε ψάχνω για εναλλακτικές 

 

λινκαρετε κανενα μαγαζι που να στελνει ελλαδα

Επεξ/σία από dark_projection
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην ποδηλατική παρέα.

Τρέχω συστηματικά και αρχίζει για κάποιο λόγο και μου μπαίνει το μικρόβιο του ποδηλάτου. Έχω ένα ποδήλατο (ideal mountain που του έχω βάλει λεπτά λάστιχα) αλλά καταλαβαίνω ότι δεν κάνει για τη δουλειά που θέλω.

Θα ήθελα ένα ποδήλατο για προπονήσεις με σκοπό σε κάποια φάση να κατέβω και κάνα δίαθλο. Και θέλω να γίνει σωστή δουλειά. Το μόνο πρόβλημα είναι τα χρήματα :)

Εν ολίγοις, τι ποδήλατο κοιτάω; Κριτήρια το οικονομικό και το βάρος (φαντάζομαι). 

Δηλαδή από τι υλικό και τι χαρακτηριστικά;

(δλδ carbon ή αλουμινίου; Τι φρένα; Τι διαστάσεις ελαστικών)

Είμαι 1.72 + 72 κιλά.

Κάαατι τέτοιο;

 

https://www.car.gr/classifieds/bicycles/view/10358136/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εάν σκοπεύεις να ασχολήθείς με δίαθλο συστηματικώς και να κατεβαίνεις σε αρκετούς αγώνες τότε ένα ττ ποδήλατο θα σε βολέψει. να θυμάσαι όμως πως τα ττ λόγω αεροδυναμικότερης θέσης αλλά και μεγαλύτερης γωνίας seat tube είναι αρκετά δυσκολότερα στο χειρισμό τους από ότι ένα δρόμου. ξεπερνώντας αυτά τα δύο ,ένα ττ ποδήλατο  (αρκετά ακριβή κατηγορία) έχει γωνίες seat tube που αρχίζουν  από 76 και μπορούν να φτάσουν και τις 81. Ένα δρόμου , με αρκετά επιθετική γεωμετρία δεν ξεπερνέι τις 75 μοίρες σε small μέγεθος.

αυτό γίνεται διότι οι μεγαλύτερες μοίρες ενός ττ ποδηλάτου δουλεύουν περισσότερο γλουτούς από ότι τετρακέφαλους έτσι ώστε μετά το ποδήλατο να μην έχεις κάψει τους μυες σου  και δεν μπορείς να τρέξεις. το βάρος του ποδηλάτου , σε τετοιους αγώνες , επειδή γίνονται συνήθως σε ευθείες και φλατ διαδρομές με ελάχιστες εώς καθόλου , ανηφόρες,  δεν παίζει μεγάλο ρόλο, όσο η αεροδυναμική. υπάρχει μία ενδιάμεση λύση βεβαια να πάρεις ένα δρόμου (ή αλλιώς κούρσακι) να βάλεις δύο extension aero bars και να βάλεις το κάθισμα όσο πιο μπροστά γίνεται . εάν διαλέξεις ποδήλατο δρόμου με στρογγυλό-κυλινδρικό παλουκόσελο , μπορεί να πάρεις ένα face forward παλουκόσελο που θα σου δώσει κάπου στις 78 μοίρες προκειμένου να προσομοιώσεις περισσότερο τη γεωμετρία ενός ττ ποδηλάτου. είτε ανθρακόνημα είτε αλουμίνιο , έχουν καποια μικρή διαφορά στο βάρος. Κ από τιμές υπάρχουν φτηνα ανθρακονηματινα και ακριβά όπως ακριβώς φτηνά αλουμίνια και ακριβά αλουμίνια. το αλουμινένιο σκελετό μπορείς να τον πλαισιώσεις με ένα ανθρακονημάτινο πιρουνι.

Τα ττ ποδήλατα συνήθως δε φτιάχνονται πλεόν από αλουμίνιο, άρα θα δυσκολευτείς να βρεις , γιατί η κατηγορία πλεόν παίζει αποκλειστικώς με ανθρακόνημα. Στα δρόμου μπορεί άνετα να βρεις αλουμίνιο και aero σκελετό και να γλυτώσεις μερικά χρήματα.

τα rim φρένα κατά γενικότερη ομολογία έχουν την καλλίτερη απόδοση φρεναρίσματος ώσπου να βρέξει.  Οι νόρμες για διαστάσεις τροχών πλεόν είναι τα 700c με 25mm προφίλ. μπορείς να βρείς και μικρότερες όπως 650b , 650a  , εφόσον θες small σκελετό και να αποφύγεις έτσι,  ενδεχόμενο toe overlapping (δηλαδή το μπροστινό μέρος του παππουτσιού να βρίσκει στην μπροστινή ρόδα όταν στρίβεις ). ειναι σύνηθες τέτοιο φαινόμενο σε small σκελετούς με 700 c τροχούς. επίσης οι ζάντες να είναι σχετικώς «βαθιές» σε δακτυλίδι , για να είναι αεροδυναμικότερες , από 35mm και πάνω.  Προσοχή όλα αυτά τα λέω μόνο και αν εφόσον ασχοληθείς σοβαρά με αγώνες .

Αν απλώς θέλεις να κάνεις ποδήλατο για την υγεία σου και αναψυχή και κάπου μία στο τόσο για την εμπειρία , πας και σε κανέναν αγώνα, τότε ένα απλό ποδήλατο δρόμου (κουρσάκι) θα σου κάνει.

Τα παραπάνω αφορούν μόνο αυτούς που πλεόν έχουν πάθει ψυχαναγκασμό με τις  επιδόσεις και κοιτούν ακόμη και το μικροδευτερόλεπτο.

Κ τέλος οι μπροστινοί δίσκοι σε αγώνες διάθλου το φυσιολογικό είναι να έχουν 53 γρανάζια ο μεγάλος δίσκος και 39 ο μικρός. Σε ένα δρόμου συνήθως θα βρεις 50/34 ή και η νέα ενδιάμεση λύση 52/36. Αυτό όμως παίζει ρόλο μόνο σε κατηφόρες και όχι τόσο μεγάλο ρόλο σε ευθείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα περιπου 40 δρομισια χλμ μερα παρα μερα με το mtb (λαθος αγορα) πριν καμποσα χρονια,εχω bbb κολαν με μαξιλαρακι εννοειται κ ειμαι οκ απο εξοπλισμο

 

τωρα ξαναρχισα το ποδηλατο αλλα το mtb κουραζει με τους μικρους τροχους του ,κινουμαι λιγο περα απο την πολη με μικρες εως μετριες ανηφορες και γενικοτερα οχι κατι απαιτητικο

 

κοιταω αυτα τα 2 κ κυριως το 2ο

 

https://www.decathlon.co.uk/triban-500-flat-bar-road-bike-black-id_8322664.html

 

https://www.decathlon.co.uk/triban-520-flat-bar-road-bike-sora-id_8322799.html

 

Βλεπω ψάχνεις φιτνεςς φάση ποδήλατο;

 

Σου κάνει λές το δικό μου;  Το έχω βάλει αγγελία, γιατι ψάχνω πλέον κούρσα...

 

Τσέκαρε το στο νετ και μιλάμε... Cube Sl road pro 2014

 

Με όλο το θάρρος, έτσι; δε ψάχνω αγοραστή απ'το τοπικ, απλά έπεσε το μάτι μου στο "ειδος".

 

Στο δικό μου θέμα...για πείτε τη γνώμη σας (εχω ηδη μια ψιλοδιαμορφωμένη απο φίλους που ασχολούνται ΠΟΛΥ)

 

https://www.canyon.com/en-gr/road/endurace/2016/endurace-cf-7-0.html

 

http://www.planetx.co.uk/i/q/FBSBPXEC130E105/planet-x-ec-130e-rivet-rider-105-silver-shadow-only-fixed-build

 

ή Cannondale Supersix ultegra  (μεταχειρισμένο ομως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...