Προς το περιεχόμενο

"Ρακετοπόλεμος"


Cossutius.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέμα χωρίς πολιτικές προεκτάσεις, επίκαιρο και ωραίο για κουβέντα νομίζω.

 

Με αφορμη λοιπόν το παρακάτω άρθρο στο οποιο ομως δε θέλω να σταθουμε ιδιαίτερα.

http://news247.gr/eidiseis/telos_sto_raketopolemo_sthn_kalogria_me_apofash_toy_ds.2309921.html

 

 

Η αλήθεια είναι πως αν δεν είσαι ρακετοπαίχτης, σου φαίνεται απίστευτα ενοχλητικό να προσπαθείς να αράξεις στη παραλία και να έχεις το μπαλάκι να πηγαίνει πέρα δωθε, η άμμος να σκάει στη μούρη σου και το μπαλάκι να ρίχνει μπουκάλια νερό, να σπάει γυαλιά, να πέφτει πάνω σε παιδάκια που κλαίνε και εν τέλη να βλέπουμε σκηνές απείρου κάλους με μπαμπάδες να πλακώνονται με τις παρέες που παίζουν ρακέτες και στο τέλος να τους χωρίζει η αστυνομία (true καθημερινή ιστορία το τελευταίο)

 

Όσο ενοχλητικές όμως και αν είναι για κάποιους οι ρακέτες, αποτελούν απόλαυση για κάποιους άλλους. Προσωπικά γουστάρω να παίζω χαλαρά και ανα τακτά χρονιά διαστήματα να βουτάω. Βέβαια το χαλαρό με τη μάχη που γίνεται σε ορισμένες περιπτώσεις με καρφιά κτλ, έχει διαφορά.

 

Η ρακέτα δεν είναι απλά μόδα του τελευταίου καιρου. Είναι χρόνια το παιχνίδι της παραλίας, αλλά δυστυχώς, ενοχλεί. Και το περίεργο είναι πως όσο καλύτερος είναι κάποιος ρακετοπαίχτης, τόσο περισσότερο ενοχλεί αφου παίζει δυνατότερα με αποτέλεσμα το ατύχημα να γινει κάποια στιγμη, είτε το θέλουμε είτε όχι.

Φυσικά αυτό έχει να κάνει και με τη νοοτροπία του καθένα μας.

 

Νομίζω λοιπόν, πως θα μπορουσαν πολλές παραλίες να οργανωθουν με τέτοιο τρόπο, ωστε να υπάρχει χωρος για τέτοιου είδους παιχνίδι χωρις αυτό να ενοχλεί τους υπόλοιπους λουόμενους. Εχω δει τέτοιους οργανωμενους χωρους σε παραλιακά μαγαζιά

 

Ας γράψουμε τη γνώμη μας.

 

Υ.Γ- Το περσινο θέμα, που συζητήθηκε ειχε να κάνει περισσότερο με τα σκυλιά στις παραλίες. Ας μεινουμε στο συγκεκριμένο θεμα, στη ρακέτα και όχι σε κάτι άλλο που μπορει να μας ενοχλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 194
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχει συζητηθεί ξανά: http://www.insomnia.gr/topic/449043-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%B5%CF%8D%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CE%B9-%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%84%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%CE%B1/

 

Και να οργανωθεί μια παραλία, δε λέει τίποτα. Κατά τη γνώμη μου δεν έχει καμία σχέση να παίζεις ακριβώς πάνω στο νερό, με το να παίζεις σαφώς πιο έξω πάνω στην καυτή άμμο. Άμα δεν κυνηγήσεις το μπαλάκι βουτώντας στο νερό δεν έχει νόημα.

 

Όπως έχει γραφτεί και στο άλλο θέμα, υπάρχουν κι άλλα ενοχλητικά πράγματα σε μια παραλία, όπως κάποιοι κάτοχοι σκυλιών και ζώων γενικότερα που τ' αφήνουν ν' αλωνίζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ άλλο θέμα, το έχω δει και ειχε να κάνει περισσότερο με τα σκυλιά στις παραλίες παρά με τις ρακέτες.

Αυτο το άνοιξα καθαρά για τις ρακέτες.

Ας μεινουμε καθαρά στο θέμα.

 

Κάποιοι ισχυριζονται οτι τους ενοχλουν και τα κακομαθημένα παιδάκια που παιζουν. Εδω δε μιλάμε ομως για απλη ενόχληση . Αναφερόμαστε σε ένα μοδάτο και ωραίο παιχνίδι το οποιο ομως δυστηχως οδηγει σε τραυματισμούς, τσακωμούς, ξύλο κτλ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε για τις ρακέτες αμιγώς, τι να πούμε. Είναι καλή φάση γενικότερα, αλλά ενοχλεί.

 

Και όπως είπα, με το να διαμορφωθεί ένας χώρος αποκλειστικά για ρακέτες, προσωπικά δε μου λέει κάτι, δεν είναι το ίδιο.

 

Είναι σα να φτιάξεις πίστες για τους «γρήγορους». Το ίδιο είναι να τρέχεις σε πίστα, το ίδιο στα λιμανάκια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλά κοιτα πολλά που δεν επιτρέπονται ειναι γαμάτα (π.χ. να οδηγάς χωρίς κράνος...άλλη αίσθηση ρε παιδί μου) αλλά το θέμα ειναι οτι πιθανον θα δημιουργηθει προβλημα.

Σε μια συγκεκριμένη που ειχα δει παλαιότερα, έβρεχαν ένα κομμάτι άμμου με λάστιχο και έπαιζαν καμια 20αρια άτομα. Οι υπολοιποι λουόμενοι ηταν καμια 40αριά μέτρα μακριά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υποθέσουμε ότι η πλειοψηφία των ρακετοπαιχτών θα ικανοποιούνταν από κάτι τέτοιο, ΟΚ, θα ήταν όλοι ικανοποιημένοι.

 

Στις παραλίες που δεν υπάρχει χώρος για κάτι τέτοιο όμως, φαντάζομαι θα απαγορεύονταν;

 

Π.χ. στην Αλθέα στην Αγία Μαρίνα που είναι κλασική μικρή παραλία-κολπίσκος στην οποία μαζεύονταν ρακετοπαίχτες:

 

althea.jpg 11588215__kMIGGNw_9HzkdeTIvEGhcwGKd_EFV_

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ...σε τέτοια παραλία ειναι δυσκολο να υπάρχουν και λουόμενοι και ρακετοπαίχτες.

Φανταζομαι θα υπάρχει προβλημα στην εν λογω παραλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τόσο μικρή, που χωράνε περίπου τρία, άντε τέσσερα γκρουπάκια κατά μήκος της παραλίας.

 

Όταν πήγαινα όμως, ήταν δεδομένο ότι όλες οι «θέσεις» θα ήταν κατειλημμένες.

 

Τέλος πάντων, αν υπήρχε κοινή γραμμή για όλες τις παραλίες, φαντάζομαι δε θα υπήρχε πρόβλημα. Απ' την άλλη, αν όλοι οι ρακετοπαίχτες μαζεύονταν σε συγκεκριμένες οργανωμένες παραλίες, φαντάζομαι ότι θα γινόταν το αδιαχώρητο και κάποιοι δε θα έπαιζαν απλά ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mαλλον θα υποστηρίξω τη less popular άποψη, αλλά δε βαριέσαι...

Είμαι απο αυτους, πείτε τους στριμμένους, πείτε τους γεροπαράξενους, που πηγαίνουν στη παραλία

α) Για να χαλαρώσουν
β) Να ξεπλύνουν την καυσαεριλα της πόλης, κάνοντας βουτιές
γ) Για να μαυρίσω και να μπαίνω στο ματι μερικών μερικών.


Να ξεκαθαρίσω πως δεν ειμαι κατα των αθλοπαιδιών, το αντίθετο μάλιστα. Αλλα να γίνονται με μια νόρμα και ενα μέτρο αλληλοκατανοησης. Τουτέστιν, δεν γίνεται ρε αδερφέ να έρχεσαι και να μου μοστράρεις τα παπαρια σου στη μαπα μου, παιζοντας τακα τουκα πανω απο το κεφαλι μου.
Δεν γίνεται ρε κουμπαρε να σου κρατάω σκορ στα ποσα κεφάλια χτύπησες και στο ρεκόρ χτυπημάτων να σε κερνάω τουλούμπα.
Ουτε να ειμαι υποχρεωμένος να ακονίζω τα αντανακλαστικα μου ωσάν αλλος Μπουφον και να αποκρούω τις μπαλες σου.


Με λιγα λογια, ωραιες ειναι οι ρακετες, οι περισσότεροι φιλοι μου παίζουν, αλλα οπως εγω δεν κανω ψαροντουφεκο εκει που κατουράς, μην παιζεις και συ ακριβώς εκει που γινεται της Ποπης απο κοσμο. Κανε καμια 30αρια μέτρα πιο κει δεν χάθηκε το σύμπαν. 
 

  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα είμαι υπέρ στο να βρίσκεται μια λύση έτσι ώστε να είναι όλοι ευχαριστημένοι. Όταν όμως, για τεχνικούς λόγους, είναι αδύνατο αυτό, θα πρέπει να μπορούμε να γνωρίζουμε τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις μας. Νομίζω είναι σαφές ότι το δικαίωμα κάποιου να μπορεί να χαλαρώσει στην παραλία, χωρίς να κινδυνεύει να του έρθει μπαλάκι στη μάπα, υπερβαίνει το δικαίωμα αυτού που θέλει να παίξει ρακέτες. Δυστυχώς είναι αδύνατο να γίνει διαχωρισμός σε αυτούς που παίζουν ρακέτες σαν άνθρωποι και σε αυτούς που λυσσάνε και βγάζουν τα ζωώδη ένστικτά τους στην παραλία, οι οποίοι στην ουσία ευθύνονται και για την απόφαση αυτή. Φτάσαμε σε ένα σημείο που τελείωσαν ακόμα και οι συγγνώμες και καταλήξαμε απλά στο "το μπαλάκι αν θέλετε!". Ποτέ δεν είναι αργά να μάθουν ορισμένοι, κανόνες συμπεριφοράς. Το κακό είναι ότι πρέπει να τους το επιβάλουν.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε καμια 30αρια μέτρα πιο κει δεν χάθηκε το σύμπαν. 

 

 

Δε μπορώ να πω ότι διαφωνώ με όλα τα υπόλοιπα, αλλά για το από πάνω θα ξαναπώ ότι δεν είναι το ίδιο.

 

Έχω παίξει κι εγώ ρακέτες και για μένα τουλάχιστον δεν έχει καμία σχέση να παίζεις εκεί που σκάει το νερό και να βουτάς στις «δύσκολες», με το να παίζεις αρκετά πιο έξω, λες και παίζεις βόλλεϋ άμμου.

 

Πάντα είμαι υπέρ στο να βρίσκεται μια λύση έτσι ώστε να είναι όλοι ευχαριστημένοι. Όταν όμως, για τεχνικούς λόγους, είναι αδύνατο αυτό, θα πρέπει να μπορούμε να γνωρίζουμε τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις μας. Νομίζω είναι σαφές ότι το δικαίωμα κάποιου να μπορεί να χαλαρώσει στην παραλία, χωρίς να κινδυνεύει να του έρθει μπαλάκι στη μάπα, υπερβαίνει το δικαίωμα αυτού που θέλει να παίξει ρακέτες. Δυστυχώς είναι αδύνατο να γίνει διαχωρισμός σε αυτούς που παίζουν ρακέτες σαν άνθρωποι και σε αυτούς που λυσσάνε και βγάζουν τα ζωώδη ένστικτά τους στην παραλία, οι οποίοι στην ουσία ευθύνονται και για την απόφαση αυτή. Φτάσαμε σε ένα σημείο που τελείωσαν ακόμα και οι συγγνώμες και καταλήξαμε απλά στο "το μπαλάκι αν θέλετε!". Ποτέ δεν είναι αργά να μάθουν ορισμένοι, κανόνες συμπεριφοράς. Το κακό είναι ότι πρέπει να τους το επιβάλουν.

 

Ναι, το θέμα όμως είναι ότι αναφέρεσαι σε άτυπους και άγραφους κανόνες, άρα νομικά, και οι δύο πλευρές έχουν δίκιο. Εκτός κι αν υπάρχει νόμος που να τοποθετεί το δικαίωμα αυτού που θέλει να χαλαρώσει πιο πάνω από εκείνου που θέλει να ψυχαγωγηθεί παίζοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βαλτους σε μια γωνια αν και ξερω οτι το θεμα τους ειναι οτι θελουν να πατανε θαλασσα/νερο!

η παραλια(καλογρια) ειναι τεραστια και κατα μηκος και πλατος της αμμου...

γενικοτερα εγινε μοστρα η ρακετα...

τωρα το να ανοιγουν μυτες ή καταγμα στην γναθο ειναι fail.Και με κεφαλαια γραμματα αυτοι που παιζουν εκει περα ειναι ΖΩΑ.

υ.γ. ποιος  θα τους βαζει προστιμο?δεν γινονται αυτα..

IMGP4374.JPG

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να πω ότι διαφωνώ με όλα τα υπόλοιπα, αλλά για το από πάνω θα ξαναπώ ότι δεν είναι το ίδιο.

 

Έχω παίξει κι εγώ ρακέτες και για μένα τουλάχιστον δεν έχει καμία σχέση να παίζεις εκεί που σκάει το νερό και να βουτάς στις «δύσκολες», με το να παίζεις αρκετά πιο έξω, λες και παίζεις βόλλεϋ άμμου.

Δεν διαφωνώ, γι αυτο ειπα να υπάρχει μια αλληλοκατανοηση. Οταν βλεπω κάποιους να παίζουν σε ενα οποιοδήποτε σημειο (μεσα ή εξω απο το νερο) και εχουν καπαρώσει τη θέση τους, δεν θα παω διπλα τους να στρωθώ και μετα να τους την λεω για τη ρακετα: Θα ηταν ηλίθιο να το έκανα γιατι δεν φταίνε αυτοι, αλλα εγω που πήγα και κάθισα σε εκεινο το σημείο.

 

Οπως και το να παιζει ο αλλος χαλαρά, παλι δεν τρχει κάτι, γιατι το μπαλάκι θα πέσει 2-3 μετρα μακριά απο το σημείο που βρίσκονται.

Αλλα ειναι διαφορετικό οταν ο άλλος κανει καρφί και κοντεύει μαζι με το μπαλακι να πετάξει και κανα παΐδι....Η μπαλα σε τροχιά και διακόσια μέτρα μακρια, ενα παιδάκι απέκτησε άλλον εναν λογο να τον κοροϊδεύει η μισή τάξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...