Προς το περιεχόμενο

"Ρακετοπόλεμος"


Cossutius.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 194
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δε θα 'χει μεγάλη διαφορά νομίζω απ' το να σπάσω εγώ το σαγόνι ενός μαλακισμένου επειδή βελάζει όλη την ώρα.

 

Και δεν καταλαβαίνω γιατί εξακολουθείτε να πιάνετε ακραίες περιπτώσεις. Όχι ότι δεν έχουν γίνει, αλλά πολύ πιο σπάνια απ' το να φας απλά το μπαλάκι στα πόδια.

 

Εξάλλου δεν είπα ότι δε με ενοχλεί καθόλου ο σωματικός πόνος, αλλά ότι ο θόρυβος με ενοχλεί περισσότερο.

 

Στην τελική, σε πάει αίμα μη φας τη ρακέτα στο σαγόνι και φτάνεις στην παραλία μετά τους ρακετίστες; Μην πας να απλώσεις τις αρίδες σου ακριβώς δίπλα τους. Ήρθαν πιο νωρίς, τι να κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα 'χει μεγάλη διαφορά νομίζω απ' το να σπάσω εγώ το σαγόνι ενός μαλακισμένου επειδή βελάζει όλη την ώρα.

Κατά τη γνώμη μου έχει τεράστια διαφορά! Άλλο να γίνει κάτι κατά λάθος, και άλλο να γίνει επίτηδες.

 

Και δεν καταλαβαίνω γιατί εξακολουθείτε να πιάνετε ακραίες περιπτώσεις. Όχι ότι δεν έχουν γίνει, αλλά πολύ πιο σπάνια απ' το να φας απλά το μπαλάκι στα πόδια.

Γιατί η ρακέτα μπορεί να σπάσει σαγόνι. Κάτι που δε μπορεί να κάνουν οι τσιρίδες ενός παιδιού και η μυρωδιά του παστουρμά.

 

Στην τελική, σε πάει αίμα μη φας τη ρακέτα στο σαγόνι και φτάνεις στην παραλία μετά τους ρακετίστες; Μην πας να απλώσεις τις αρίδες σου ακριβώς δίπλα τους. Ήρθαν πιο νωρίς, τι να κάνουμε.

Αποκλείεις δηλαδή το να έρθουν οι ρακετίστες μετά? Και να παίξουν ακριβώς δίπλα από εκεί που κάθεσαι? Από την προσωπική μου εμπειρία πάντως αυτό που λέω εγώ γίνεται, και όχι αυτό που λες εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου έχει τεράστια διαφορά! Άλλο να γίνει κάτι κατά λάθος, και άλλο να γίνει επίτηδες.

 

Αποκλείεις δηλαδή το να έρθουν οι ρακετίστες μετά? Και να παίξουν ακριβώς δίπλα από εκεί που κάθεσαι? Από την προσωπική μου εμπειρία πάντως αυτό που λέω εγώ γίνεται, και όχι αυτό που λες εσύ.

 

Υπάρχει και το επίτηδες, αλλά υπάρχει και το «βγαίνω εκτός εαυτού και δεν ξέρω τι κάνω».

 

 

 

Αποκλείεις δηλαδή το να έρθουν οι ρακετίστες μετά? Και να παίξουν ακριβώς δίπλα από εκεί που κάθεσαι? Από την προσωπική μου εμπειρία πάντως αυτό που λέω εγώ γίνεται, και όχι αυτό που λες εσύ.

 

Φυσικά και δεν το αποκλείω, και σε αυτή την περίπτωση αν θα έπρεπε να πάει πιο πέρα κάποιος, θα ΄ταν οι ρακετίστες.

 

Τραγικός ο επεξεργαστής κειμένου, αδιανόητα σπαστικός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να την πέφτουν στην γκόμενά σου δεν θεωρείται σεξουαλική παρενόχληση, το τέντωσες...

 

Επίσης αν σε ακουμπήσει η επιπλέουσα κουράδα, αντικείμενό τους είναι και μάλιστα χειρότερο από ένα μπαλάκι στο κεφάλι.

 

Και πάλι λέω ότι αν με χτυπόυσαν θα τους άλλαζα τα μπρίκια, αλλά αυτό δεν δικαιολογεί την εκ των προτέρων απαγόρευση...

 

Αν της την πεφτουν κι αυτη τους απωθησει, κι αυτοι συνεχισουν, τοτε ναι εχουμε. Αν της την πεσουν κι αυτη τους κανει τα γλυκα ματια, τοτε εχω εγω προβλημα με τη γκομενα μου. Καταλαβαινεις τη διαφορα;

Επισης, για το προηγουμενο με το μηχανακι που ελεγες, αν και ακυρο ως παραδειγμα, αν σε χτυπησει, εστω και χωρις να σου προκαλεσει σχεδον τιποτε, τι ακριβως θα γινει μετα; Μηνυση, η απλα θα σου φωναξει ο τυπας "φιλαρακι σορρυ, μου πετας λιγο τον προστινο τροχο πισω;", κι εσυ θα συνεχισεις σαν να μην εγινε τιποτε;

 

Δηλαδή το πρόβλημα προκύπτει αποκλειστικά απ' την επαφή ενός αντικειμένου με το σώμα σου;

 

Δεν υπάρχουν άλλοι τρόποι (παρ)ενόχλησης;

 

Ή και να υπάρχουν, δε μπορείς να πεις τίποτα;

 

Οχι, αλλα η σωματικη επαφη ειναι το μονο που με καλυπτει νομικα, για βλαβη εξ αμελειας.

 

Με το ζόρι να ισχύει το ίδιο για όλους δηλαδή;

 

Εμένα με ενοχλεί περισσότερο ο θόρυβος, παρά ο σωματικός πόνος.

 

Καλα κανεις, εισαι υποχρεωμενος νομικα να το υποστεις.

 

Δε θα 'χει μεγάλη διαφορά νομίζω απ' το να σπάσω εγώ το σαγόνι ενός μαλακισμένου επειδή βελάζει όλη την ώρα.

 

Και δεν καταλαβαίνω γιατί εξακολουθείτε να πιάνετε ακραίες περιπτώσεις. Όχι ότι δεν έχουν γίνει, αλλά πολύ πιο σπάνια απ' το να φας απλά το μπαλάκι στα πόδια.

 

Εξάλλου δεν είπα ότι δε με ενοχλεί καθόλου ο σωματικός πόνος, αλλά ότι ο θόρυβος με ενοχλεί περισσότερο.

 

Στην τελική, σε πάει αίμα μη φας τη ρακέτα στο σαγόνι και φτάνεις στην παραλία μετά τους ρακετίστες; Μην πας να απλώσεις τις αρίδες σου ακριβώς δίπλα τους. Ήρθαν πιο νωρίς, τι να κάνουμε.

 

Ναι θα εχει, γιατι απο τους δυο σας, εσυ θα την πληρωσεις στο τελος. Αν ξεκινησει ο γυφτος στο δρομο και παιζει τερμα τις αμπαρες ενω πουλαει πατατες, θα πας να τον βαρεσεις; Ποιος λες θα την πληρωσει;

 

Bottomline, αν εισαι ικανος να μου υποσχεθεις οτι δεν προκειται να με ενοχλησεις, κανε οτι θελεις, αλλα αμα με ενοχλησεις, τοτε εχουμε προβλημα.

Οπως οταν παω σε μια καφετερια και ειμαι αναγκασμενος να υποστω τον καθε εναν απο τα διπλανα τραπεζια που φωναζει (αλλιως φευγω), αλλα δεν ειμαι αναγκασμενος να να φαω κανενα αντικειμενο στο κεφαλι (γιατι ας πουμε αρχισαν 2 παρεες να παιζουν βολεϊ με τα μπουκαλια, ετσι κι εδω, ολα τα αλλα, ειμαι υποχρεωμενος να τα δεχτω (δεν με καλυπτει κανενας νομος), τη σωματικη βλαβη ομως, δεν ειμαι υποχρεωμενος να τη δεχτω.

 

(Το μενος μου βγαινει, και θα μου βγαινει παντα, γιατι εχω προσωπικη εμπειρια απο χτυπημα στο αυτι, κι απο ρακετα που εσκασε 1-2 μετρα μακρυα μου. Ειναι κι ενας λογος που επαψα να πηγαινω σε πολυσυχναστες παραλιες, γιατι αν τα βαλεις με το βλακα, συνηθως σε κερδιζει. Οποτε αυτα τα "θα φας τη μπαλα στα ποδια" τα ακουω ψιλοβερεσε.)

 

Οντως ο επεξεργαστης τα χει παιξει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή εγώ όμως δεν την έχω φάει, θα συνεχίσω να επιμένω ότι η το "μαμά χέζω" είναι απείρως χειρότερο από το "τσακα τσουκα".

 

Ηχορύπανση είναι και στις δύο περιπτώσεις και όπως λέει και ο Πουρνάρας, είστε νομικά υποχρεωμένοι να την υποστείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και το επίτηδες, αλλά υπάρχει και το «βγαίνω εκτός εαυτού και δεν ξέρω τι κάνω».

Καμία διαφορά σε αυτά τα δυο, θα σε μαζέψουν ούτως ή άλλως.

 

Φυσικά και δεν το αποκλείω, και σε αυτή την περίπτωση αν θα έπρεπε να πάει πιο πέρα κάποιος, θα ΄ταν οι ρακετίστες.

Πάλι καλά, γιατί έτσι όπως το΄χες γράψει πριν ήταν σαν να μην παίζει τέτοια περίπτωση.

 

 

Το πιο σημαντικό από αυτά που έγραψα δεν το σχολίασες όμως:

 

Γιατί η ρακέτα μπορεί να σπάσει σαγόνι. Κάτι που δε μπορεί να κάνουν οι τσιρίδες ενός παιδιού και η μυρωδιά του παστουρμά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Το μενος μου βγαινει, και θα μου βγαινει παντα, γιατι εχω προσωπικη εμπειρια απο χτυπημα στο αυτι, κι απο ρακετα που εσκασε 1-2 μετρα μακρυα μου. Ειναι κι ενας λογος που επαψα να πηγαινω σε πολυσυχναστες παραλιες, γιατι αν τα βαλεις με το βλακα, συνηθως σε κερδιζει. Οποτε αυτα τα "θα φας τη μπαλα στα ποδια" τα ακουω ψιλοβερεσε.)

 

Μπορείς να μου πεις τι δουλειά είχες 1-2 μέτρα μακριά απ' τις ξύλινες ρακέτες; Δε λέω ότι εσύ ευθύνεσαι γι' αυτό που έγινε, αλλά όπως είπαμε είναι και θέμα προνοητικότητας. Άμα είναι να παίξουμε την κολοκυθιά ποιος θα υποχωρήσει πρώτος, δε βγαίνει άκρη.

 

Καμία διαφορά σε αυτά τα δυο, θα σε μαζέψουν ούτως ή άλλως.

 

 

Πάλι καλά, γιατί έτσι όπως το΄χες γράψει πριν ήταν σαν να μην παίζει τέτοια περίπτωση.

 

 

Το πιο σημαντικό από αυτά που έγραψα δεν το σχολίασες όμως:

 

 

Μα δε συζητάμε το μετά. Συζητάμε για τη μανούρα που θα γίνει. Μετά ο καθένας αναλαμβάνει τις ευθύνες του. Π.χ. εγώ θα χτυπήσω το παιδί ή τους γονείς επειδή θα μου γυρίσει το μάτι, και μετά ας με πάνε μέσα, ας με κάτσουν στην ηλεκτρική καρέκλα κ.λπ..

Πολλοί διαπράττουν εγκλήματα εν βρασμώ ψυχής και μετά απλά δέχονται τις νομικές συνέπειες.

 

Όχι, όπως έχω πει ήδη δύο φορές, δεν τάσσομαι υπέρ των ρακετιστών, αλλά ούτε και των λουόμενων. Δε θεωρώ πως κάποιος έχει περισσότερα δικαιώματα από κάποιον άλλον απ' τη στιγμή που δεν ορίζει ο νόμος κάτι τέτοιο.

Αυτός που θα πάει να στηθεί ακριβώς δίπλα στον άλλον, φέρει τουλάχιστον ένα μέρος της ευθύνης για ενδεχόμενο ατύχημα, αν όχι αποκλειστικό.

 

Κοίτα, δέχομαι αυτό που λες. Δέξου κι εσύ όμως ότι έτσι όπως παίζει το πιτσιρίκι και δεν ξέρει ποιος είναι γύρω του, ενώ είμαι ξαπλωμένος στην ψάθα μου και ακούω μουσική, δεν αποκλείεται να πέσει πάνω στο σαγόνι μου με τα γόνατα και να έχουμε τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα φας ρακέτα στο σαγόνι και στο σπάσει, θα πεις "δεν τρέχει τίποτα, δεν με πειράζει ο σωματικός πόνος"?

Η πιθανότητα να φας ρακέτα στο σαγόνι είναι ίδια με την πιθανότητα να προσγειωθεί αεροπλάνο στο σαλόνι σου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, δέχομαι αυτό που λες. Δέξου κι εσύ όμως ότι έτσι όπως παίζει το πιτσιρίκι και δεν ξέρει ποιος είναι γύρω του, ενώ είμαι ξαπλωμένος στην ψάθα μου και ακούω μουσική, δεν αποκλείεται να πέσει πάνω στο σαγόνι μου με τα γόνατα και να έχουμε τα ίδια.

Κοίτα, για σπασμένο σαγόνι από ρακέτα στην έχω διαβάσει κάμποσες φορές, για σπασμένο σαγόνι από τα γόνατα παιδιού που παίζει στην παραλία ποτέ.

 

Επίσης βρίσκω εξίσου εύκολο το να πέσει πάνω σου το πιτσιρίκι παίζοντας με το να πέσει πάνω σου ο ενήλικας που παίζει ρακέτες. Μάντεψε σε ποια περίπτωση από τις 2 έχεις σοβαρές πιθανότητες να τραυματιστείς...

 

Η πιθανότητα να φας ρακέτα στο σαγόνι είναι ίδια με την πιθανότητα να προσγειωθεί αεροπλάνο στο σαλόνι σου...

Έχεις να μου δείξεις κάποια στατιστική για αυτό? Ή είναι απλά προσωπική σου εκτίμηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πω πωωωωωω αναλύσεις! Τα πράγματα είναι απλά: πρέπει να είσαι "γίδι" για να πας να παίξεις ρακέτες σε μια παραλία που δεν πέφτει καρφίτσα και σε αυτή την περίπτωση καλά θα κάνει όποιος σου βάλει τη ρακέτα ...στην τσάντα. :P

 

 

Αν έχεις χώρο, κάνε ο,τι θες αρκεί να μην ενοχλείς τους δίπλα. Δεν είναι τόσο δύσκολο, απλή λογική!

 

:)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μου πεις τι δουλειά είχες 1-2 μέτρα μακριά απ' τις ξύλινες ρακέτες; Δε λέω ότι εσύ ευθύνεσαι γι' αυτό που έγινε, αλλά όπως είπαμε είναι και θέμα προνοητικότητας. Άμα είναι να παίξουμε την κολοκυθιά ποιος θα υποχωρήσει πρώτος, δε βγαίνει άκρη.

 

Σε οργανωμενη παραλια, με καρφωμενες ομπρελες και δεμενες ξαπλωστρες, δεν μπορεις να πας και παραπερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, για σπασμένο σαγόνι από ρακέτα στην έχω διαβάσει κάμποσες φορές, για σπασμένο σαγόνι από τα γόνατα παιδιού που παίζει στην παραλία ποτέ.

 

Επίσης βρίσκω εξίσου εύκολο το να πέσει πάνω σου το πιτσιρίκι παίζοντας με το να πέσει πάνω σου ο ενήλικας που παίζει ρακέτες. Μάντεψε σε ποια περίπτωση από τις 2 έχεις σοβαρές πιθανότητες να τραυματιστείς...

 

 

Έχεις να μου δείξεις κάποια στατιστική για αυτό? Ή είναι απλά προσωπική σου εκτίμηση?

 

Έχεις να δείξεις εσύ κάποια στατιστική για χτυπήματα από παιδιά;

 

Σε οργανωμενη παραλια, με καρφωμενες ομπρελες και δεμενες ξαπλωστρες, δεν μπορεις να πας και παραπερα...

 

Σύμφωνοι, αλλά νομίζω κι εσύ συμφωνείς ότι υπάρχουν κι άλλες παραλίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις να δείξεις εσύ κάποια στατιστική για χτυπήματα από παιδιά;

 

 

Σύμφωνοι, αλλά νομίζω κι εσύ συμφωνείς ότι υπάρχουν κι άλλες παραλίες.

 

Μισο, διοτι εδω αλλαζει το θεμα. Δεν ειναι μια παραλια οπου ναναι, που απλα τυχαινει να γεμισει κοσμο, ειναι μια παραλια, που εχει απο την αρχη της συγκεκριμενες θεσεις, δεμενες, για Χ τετραγωνικα, οπου ξερεις οτι αυτες οι θεσεις εκ των προτερων αντιστοιχουν σε ανθρωπους.  Αρα και απο τις 6 το πρωι να πας για να παιξεις ρακετες, δε γινεται να πεις πηγα πρωτος, διοτι στην ουσια πας σε ηδη εν δυναμει "γεματη παραλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...