Προς το περιεχόμενο

"Ρακετοπόλεμος"


Cossutius.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή λοιπόν υπάρχει κίνδυνος να σε πατήσει και μηχανάκι στο δρόμο, να απαγορέψουμε τα μηχανάκια.

Σου διαφεύγει πως ο δρόμος έχει φτιαχτεί ειδικά για μηχανάκια(και οχήματα γενικότερα).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 194
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σου διαφεύγει πως ο δρόμος έχει φτιαχτεί ειδικά για μηχανάκια(και οχήματα γενικότερα).

 

Το να καβαλήσει μηχανάκι πεζοδρόμιο και να σε αφήσει στον τόπο ας πούμε, όχι δεν γίνεται...

 

Αυτό που δεν λέτε να καταλάβετε, είναι ότι και στις δύο περιπτώσεις ο υπαίτιος γνωρίζει τις ευθύνες που του αναλογούν και τις αναλαμβάνει. Αν είναι να το γυρίσουμε στην τρελίτσα, οκ, να αρχίσουμε να ρωτάμε από που είναι ο καθένας, όπως κάνει ο από πάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να καβαλήσει μηχανάκι πεζοδρόμιο και να σε αφήσει στον τόπο ας πούμε, όχι δεν γίνεται...

 

Ναι, αλλα ειναι παρανομο να καβαλησει το πεζοδρομιο. Αρα υπαρχει σαφης διαχωρισμος για το χωρο του καθενος με βαση το νομο. Δρομοι για τα μηχανακια, πεζοδρομοι για τους πεζους. Στην παραλια δεν υπαρχει κατι τετοιο. Μπορει να ειναι ηθικα λαθος, αλλα δεν απαγορευει κανενας νομος το να κατσουν 2 παιχτες ενας απο αριστερα μου, κι ενας δεξια μου, και να παιζουν απο πανω απο την ξαπλωστρα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Pournasas

 

Συμφωνούμε.

 

Νόμος λοιπόν δεν μπορεί να υπάρξει για κάτι τόσο απλό.

 

Ούτε νόμος για να μην την πέφτουν στην γκόμενά σου υπάρχει επίσης, να φτιάξουμε έναν?

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αυτά δεν λύνονται με νόμους, αλλά με αμοιβαία κατανόηση.

 

Όπως λοιπόν εσύ ενοχλείσαι από τους 2 τρόμπες που παιζουν πάνω από το κεφάλι σου, εγώ ενοχλούμε από το πιτσιρίκι που κολυμπάει στη θάλασσα και φωνάζει στη χοντρή μάνα του με το τάπερ με τους κεφτέδες και το τραντζιστοράκι στη δια πασών:

 

Μαμά χέζω :eek: (true story)

 

Κάποια πράγματα απαιτούν κοινή λογική, δεν χρειαζόμαστε νόμους για να μας την επιβάλλουν, αλλά παιδεία και αλληλοκατανόηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κάποια πράγματα απαιτούν κοινή λογική, δεν χρειαζόμαστε νόμους για να μας την επιβάλλουν, αλλά παιδεία και αλληλοκατανόηση.

 

Αυτό ακριβώς είναι το ζουμί.

Καλή μας τύχη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Pournasas

 

Συμφωνούμε.

 

Νόμος λοιπόν δεν μπορεί να υπάρξει για κάτι τόσο απλό.

 

Ούτε νόμος για να μην την πέφτουν στην γκόμενά σου υπάρχει επίσης, να φτιάξουμε έναν?

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αυτά δεν λύνονται με νόμους, αλλά με αμοιβαία κατανόηση.

 

Όπως λοιπόν εσύ ενοχλείσαι από τους 2 τρόμπες που παιζουν πάνω από το κεφάλι σου, εγώ ενοχλούμε από το πιτσιρίκι που κολυμπάει στη θάλασσα και φωνάζει στη χοντρή μάνα του με το τάπερ με τους κεφτέδες και το τραντζιστοράκι στη δια πασών:

 

Μαμά χέζω :eek: (true story)

 

Κάποια πράγματα απαιτούν κοινή λογική, δεν χρειαζόμαστε νόμους για να μας την επιβάλλουν, αλλά παιδεία και αλληλοκατανόηση.

 

Κατ' αρχην, νομος για το θεμα της γκομενας, υπαρχει και παραυπαρχει, και λεγεται σεξουαλικη παρενοχληση.

Απο κει και περα, το γραφω για 100η φορα, το θεμα δεν ειναι τι κανουν μεταξυ τους, ποσο φωναζουν, και ποσους κεφτεδες τρωνε. Ολοι τους ας κανουν οτι θελουν. Απο τη στιγμη ομως που θα με ακουμπησουν με ενα δικο τους αντικειμενο, ειτε ειναι στην παραλια, ειτε στο βουνο, ειτε στο διαστημα, το θεμα παιρνει αλλες διαστασεις.

Θα δεχοσουν εσυ δυο παιδια να παιζουν εξω στο δρομο με πετρες, ξυλα, ρακετες, μπαλες, οτι θες βαλε, και καθως περνας να σου χωσει μια στο ματι να στο κανει καινουριο, απλα επειδη ειναι δημοσιος χωρος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχην, νομος για το θεμα της γκομενας, υπαρχει και παραυπαρχει, και λεγεται σεξουαλικη παρενοχληση.

Απο κει και περα, το γραφω για 100η φορα, το θεμα δεν ειναι τι κανουν μεταξυ τους, ποσο φωναζουν, και ποσους κεφτεδες τρωνε. Ολοι τους ας κανουν οτι θελουν. Απο τη στιγμη ομως που θα με ακουμπησουν με ενα δικο τους αντικειμενο, ειτε ειναι στην παραλια, ειτε στο βουνο, ειτε στο διαστημα, το θεμα παιρνει αλλες διαστασεις.

Θα δεχοσουν εσυ δυο παιδια να παιζουν εξω στο δρομο με πετρες, ξυλα, ρακετες, μπαλες, οτι θες βαλε, και καθως περνας να σου χωσει μια στο ματι να στο κανει καινουριο, απλα επειδη ειναι δημοσιος χωρος;

 

Το να την πέφτουν στην γκόμενά σου δεν θεωρείται σεξουαλική παρενόχληση, το τέντωσες...

 

Επίσης αν σε ακουμπήσει η επιπλέουσα κουράδα, αντικείμενό τους είναι και μάλιστα χειρότερο από ένα μπαλάκι στο κεφάλι.

 

Και πάλι λέω ότι αν με χτυπόυσαν θα τους άλλαζα τα μπρίκια, αλλά αυτό δεν δικαιολογεί την εκ των προτέρων απαγόρευση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να καβαλήσει μηχανάκι πεζοδρόμιο και να σε αφήσει στον τόπο ας πούμε, όχι δεν γίνεται...

Πως δεν γίνεται, ακόμα και να μπουκάρει αμάξι στα goodie's την ώρα που τρως και να σε σκοτώσει γίνεται.

 

Όπως λοιπόν εσύ ενοχλείσαι από τους 2 τρόμπες που παιζουν πάνω από το κεφάλι σου, εγώ ενοχλούμε από το πιτσιρίκι που κολυμπάει στη θάλασσα και φωνάζει στη χοντρή μάνα του με το τάπερ με τους κεφτέδες και το τραντζιστοράκι στη δια πασών:

 

Μαμά χέζω :eek: (true story)

Sorry, αν η μάνα του παιδιού ήταν αδύνατη, και αντί για τάπερ με κεφτέδες είχε κλάμπ σάντουιτς που το είχε φέρει σερβιτόρος σε οργανωμένη παραλία θα είχε διαφορά? Αν όχι, γιατί τα αναφέρεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχην, νομος για το θεμα της γκομενας, υπαρχει και παραυπαρχει, και λεγεται σεξουαλικη παρενοχληση.

Απο κει και περα, το γραφω για 100η φορα, το θεμα δεν ειναι τι κανουν μεταξυ τους, ποσο φωναζουν, και ποσους κεφτεδες τρωνε. Ολοι τους ας κανουν οτι θελουν. Απο τη στιγμη ομως που θα με ακουμπησουν με ενα δικο τους αντικειμενο, ειτε ειναι στην παραλια, ειτε στο βουνο, ειτε στο διαστημα, το θεμα παιρνει αλλες διαστασεις.

Θα δεχοσουν εσυ δυο παιδια να παιζουν εξω στο δρομο με πετρες, ξυλα, ρακετες, μπαλες, οτι θες βαλε, και καθως περνας να σου χωσει μια στο ματι να στο κανει καινουριο, απλα επειδη ειναι δημοσιος χωρος;

 

Δηλαδή το πρόβλημα προκύπτει αποκλειστικά απ' την επαφή ενός αντικειμένου με το σώμα σου;

 

Δεν υπάρχουν άλλοι τρόποι (παρ)ενόχλησης;

 

Ή και να υπάρχουν, δε μπορείς να πεις τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry, αν η μάνα του παιδιού ήταν αδύνατη, και αντί για τάπερ με κεφτέδες είχε κλάμπ σάντουιτς που το είχε φέρει σερβιτόρος σε οργανωμένη παραλία θα είχε διαφορά? Αν όχι, γιατί τα αναφέρεις?

 

Είμαι ρατσιστής. (όχι επειδή μεταφέρω πραγματικό συμβάν, αλλά ντάξει, πρέπει από κάτι να πιαστείς...)

 

Για την κουράδα όμως τουμπεκί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ρατσιστής. (όχι επειδή μεταφέρω πραγματικό συμβάν, αλλά ντάξει, πρέπει από κάτι να πιαστείς...)

 

Για την κουράδα όμως τουμπεκί...

Με τόσα λύματα που πέφτουν στη θάλασσα, μια κουράδα παραπάνω δε θα κάνει διαφορά. Εκτός αν νομίζεις πως η συγκεκριμένη κουράδα μόλυνε τις θάλασσες όλου του πλανήτη για τα επόμενα 1000 χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πόσο δύσκολο ειναι να αποδεχτείτε το οτι να φας ξοφαλτση απο μπαλάκι ή ρακέτα στην μάπα, ΔΕΝ είναι το ίδιο με το βλαμενο που φωναζει δίπλα. ...

Και μετα θέλετε πολιτικές συζητήσεις! !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...