Προς το περιεχόμενο

Εξαπάτηση από Νιγηριανούς σε αγγελίες πώλησης


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 409
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισης προσοχη σε αγγελιες για δουλειες στο εξωτερικο. Πολλοι απατεωνες απο Αφρικη. Βαζουν τηλεφωνα Ευρωπαϊκα πχ απο 0044 αλλα αυτος που το σηκωνει ειναι Αφρικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

δεν γινεται τα site αυτα να απαγορευουν ip εκτος ελλαδας? να ειναι μονο εγχωριο το εμποριο η τουλαχιστον σε επιπεδο που να χρειαζεται ο αλλος ψευδη ip για να κανει την ιδια κομπινα ενω εδω λεμε για photoshop επιπεδου κομπινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Διάβασα πρώτη φορά για την "Νιγηριανή Απάτη" σε τεύχος του Οικονομικού Ταχυδρόμου το 1984. Από τότε μέχρι σήμερα δεν έχει αλλάξει σχεδόν τίποτα. Το πλέον εντυπωσιακό όμως είναι ότι ενώ η Νιγηριανή Απάτη είναι γνωστή από την δεκαετία του 80, δηλαδή 30 χρόνια τώρα, ακόμα βρίσκουνε οι μπαγάσες θύματα! Είναι πραγματικά απίστευτο το πόσο μπούφοι είμαστε! Ευτυχώς ο πατέρας μου μού εμπέδωσε μια βασική αρχή της ζωής: Κανείς δεν μοιράζει τζάμπα λεφτά. Όποιος σου πει ότι το κάνει είναι απατεώνας. Τόσο απλά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω δεχτει 2 τετοιες αποπειρες σαν πωλητης αρκετα χρονια στο ebay.

 

1) στην πρωτη αποπειρα που πουλουσα μια φορητη κονσολα, μου ειπαν οτι το θελουν για τον γιο τους στην Νιγηρια που ειναι φανταρος! και μου ειπαν μια τιμη που ηταν 3πλασια απο αυτη που ζητουσα! και απαντησα πως "με αυτα τα λεφτα μπορεις να αγορασεις 3 φορες την κονσολα" και τον εκανα report.

 

2) στην 2η περιπτωση μου ειπαν πως μου εστειλαν τα λεφτα για αυτο που πουλαω και να τους ενημερωσω ποτε θα το στειλω. ελαβα ενα πλαστο email (σαν να προερχεται απο το paypal) οτι εχω λεφτα στον λογαριασμο μου, αλλα στο site της paypal βεβαια δεν ειχα τιποτα. ο 'αγοραστης' επεμενε πως με πληρωσε και μαλιστα ειπε και το τρομερο "μαλλον εχεις καιρο να χρησιμοποιησεις το paypal, εχει αλλαξει τον τροπο λειτουργιας του" (εντω μεταξυ εγω χρησιμοποιω τουλαχιστον 2 φορες τον μηνα το paypal εδω και 6 χρονια, λες και κοιταζει κανενας τα email του για να ειναι ο default τροπος ειδοποιησης). προσθεσε πως αν δεν του το στειλω, θα με αναφερει και του απαντησα πως αργησε γιατι τον εχω αναφερει ηδη. μετα απο λιγα λεπτα το προφιλ του δεν υπηρχε..

 

εχω δεχτει και ΑΠΕΙΡΕΣ αποπειρες απο αγγελιες μου στην χρυση ευκαιρια. μαλιστα πολλες φορες βαζω πανω απο μια αγγελια και βλεπεις να στελνουν και στις 2 μου αγγελιες το ιδιο ακριβως μηνυμα, χωρις βεβαια να ξερουν οτι ειμαι ο ιδιος πωλητης!, του στυλ "ενδιαφερομαι για το αντικειμενο". (γραφουν αντικειμενο και οχι ποιο αντικειμενο, για να μπορουν να το κανουν copy - paste σε καθε αγγελια). η δικη μου αντιδραση παντα η ιδια.. "ποιο αντικειμενο;". "αυτο που πουλας" μου απαντανε. "πουλαω πολλα πραγματα, ποιο απο ολα;". οι απαντησεις τους απιστευτες αφου δεν ξερουν τι να πουν. μια φορα μου λεει ενας "για το κινητο". "δεν πουλαω κινητο, δεν ξερεις τι πουλαω και στελνεις;". και μου απανταει "αν πουλας κινητο ενδιαφερομαι και πες μου τι αλλο πουλας, θα ενδιαφερομαι και για αυτα".

 

έχουν αρκετη πλάκα, δεν μπορώ να πω! και ολα αυτα που πουλανε στο κεντρο που νομιζει ο κοσμος οτι τα βρισκουν..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι εσύ γνωρίζεις και ξέρεις πως να αντιδράσεις αλλά υπάρχουν, ακόμη, πάρα πολλοί που δεν γνωρίζουν και, το κυριότερο, δεν διαβάζουν πριν μπουν στη διαδικασία να απαντήσουν στα δελεαστικά μηνύματα.

 

Κάποτε, όταν ξεκίνησε αυτή η απάτη, δεν υπήρχε ίντερνετ για να μάθεις όλα όσα συμβαίνουν γύρω σου. σήμερα, όμως, είναι ανεπίτρεπτο να συνεχίζεται τουλάχιστον αυτό το είδος απάτης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεπίτρεπτο για τα θύματα....δε νομίζω..Ότι είναι υποχρεωμένοι να ψάξουν ποιοι είναι αυτοί και αν όντως είναι πραγματικοί δεν το σκέφτονται όλοι και δεν είναι ανεπίτρεπτο,λογικό είναι εως ένα σημείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

παιδε καλησπερα, δωστε μου τα φωτα σα σε κατι. Εχω βαλει αγγελια ενα ζευγαρι παουτσια τζορνταν εδω στο σαητ, εχω γραψει οποιος θελει περισσοτερες φωτογραφιες, ας μου στειλει στο [email protected], και μου ηρθε μην απο εναν τυπο ΑΜΕΡΙΚΗ (αν ειναι Αμερικη), που λεει τα εξης.    

 

Matt Dave Peter <[email protected]>
12 Ιαν (Πριν από 5 ημέρες)
cleardot.gif
 
cleardot.gif
cleardot.gif
προς Εμένα
cleardot.gif
 
 
 
 
 
how much is the total cost ?
 
 
AΠΑΝΤΑΩ το ποσον και μου στελνει πισω αυτο
 
 
Okay. Am satisfied and am ready to pay you 185euro for this item plus
the postage fee via Greek registered mail (www.elta.gr) to USA and
also attach me some photo's of the item and include your bank details
for the payment.
 
Τι παιζει ξερουμε? κανα σπαμ?
 
Ευχαρστω παιδες

AIbEiAIAAABECKHe6Y3At_jqpwEiC3ZjYXJkX3Bo
Matt Dave Peter
12 Ιαν (Πριν από 5 ημέρες)
cleardot.gif
 
cleardot.gif
cleardot.gif
προς Εμένα
cleardot.gif
 
 
 
 
 
alright. attach me the photo's of the shoes and include your bank
details for the payment.
cleardot.gif
 
 
 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα, είναι δυνατόν να μην σκέφτεσαι γιατί ένας "αμερικανός" ή και οποισδήποτε άλλος θέλει να αγοράσει μεταχειρισμένα παπούτσια από Ελλάδα;

Και το συζητάς, ακόμη;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μου εσκασε ενα γκομενακι στο FB ξενο προφιλ (ειχαμε και εναν common που ο τυπος μαζευει διαφορα γκομενακια) και μου αρχιζει η τυπισσα οτι θελει να μου πει κατι εμπιστευτικο για μια δουλεια με πολλα λεφτα και σωνει και καλα να της στειλω mail. της λεω πες μου απο εδω.... τιποτα αυτη... σωνει και καλα να της στειλω εγω e-mail.

 

τελικα τη σουταρα... απλα να το εχετε υποψη ως περιστατικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Φαντάζομαι οτι διαβάσατε οτι υπάρχουν και "Νίγηρες" Ελληνικής καταγωγής.. Μάλιστα ειναι και στα ΕΛΤΑ

 

 

http://www.lifo.gr/now/society/88808

 

 

Ελπίζω να τον σκίσουν τον υπαλληλάκο και να μην ξαναβρεί δουλειά ποτε και σε καμια χώρα.

 

Ρε κάτι ρεμάλια που υπάρχουν και πληρώνονται και απο το κράτος..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...