Προς το περιεχόμενο

8320 oc. Τι, πώς και γιατί?


STORM1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ημερών. Θάνο άστα από τώρα άρχισε τα τσαλίμια η μικρή!!!  :wub:

Ευχαριστώ! Και φυσικά άλλη μια Insomniack προστέθηκε(αρκεί να υπάρχει Insomnia μέχρι να μεγαλώσει και να αναλάβει βέβαια)!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μητσος κρατα την Α50 και μεινε οπως εισαι.

 

Αυτό σκέφτηκα αλλά καλύπτει και τα vrms με αποτέλεσμα να μην φτάνει αέρας εκεί και καίνε (γι'αυτό και το throtting εκτός από την θερμοκρασία του επεξεργαστή)...Εκτός από αυτό θέλω να πάρω RAM και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να χρησιμοποιήσω όλα τα slots.  Σκεφτόμουν για υδρόψυξη αλλά δεν ξέρω αν θα μπαίνει στο κουτί μου.

Πάντως είμαι stable στα 4.3 post-293763-0-78984000-1399205951_thumb.png

1) Πέτρο προχώρα άφοβα έχεις ακόμα από ότι φαίνεται!

2) ο 8350 έρχεται κατά την Τρίτη!

3) Όσα overclock και να κάνετε όλοι σας, αυτό δεν το πιάνετε με την καμιά!!!  :wub:  :wub:  :wub:  :wub:  :wub:  :wub:  :wub:  :wub:

 

 

10264973_10201289931164198_8308838285775

 

 

1016901_10201289932404229_56511199618397

 

ΚΟΡΙΤΣΑΡΑ ΜΟΥ!!!

Να σου ζήσει η μικρή... :D

 

Απορία: Είχες 8320 και πας 8350; Γιατί; :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4.5 με σχετικά λίγο ρεύμα.... Αποφάσισα να τον τεστάρω με 10 λεπτά Occt και μετά με μαζικές μετατροπές...Με το Occt έφτασα 60 βαθμούς και εκεί άρχισε το throtting οπότε και το σταμάτησα.

Με μετατροπή αρχείων βίντεο όμως και χρήση CPU 100% είναι καλές (οριακές) οι θερμοκρασίες σχετικά οπότε και μένω εδώ να δω πως θα τα πηγαίνει με την R9 270x που περιμένω.

 

Μάλλον θα αργήσετε να με δείτε στο "5Ghz Club". :-)

 

post-293763-0-13282900-1399238432_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αρχίσανε οι ζέστες, αρχίσανε και τα ζόρια...

 

Κατά τις 4 το απόγευμα, [email protected]oC :shock: ! Δεν είχα ποτέ περάσει τους 58... :-(

 

Επειδή τα χειρότερα έπονται κι ο χειμώνας αργεί, σε πρώτη φάση πήγα στα 4.5 και το CPU LLC@VeryHigh (από Extreme) και βλέπουμε και για το offset, ανάλογα τη σταθερότητα και το τελικό αποτέλεσμα.

 

Επόμενο βήμα, αλλαγή διάταξης ανεμιστήρων.

 

 

post-50176-0-55565900-1400951619_thumb.jpg

 

 

Οι 2 κάτω, μάλλον θα μπούνε στο πλαϊνό, τρύπιο Plexi, αφού δεν προσφέρουν και πολλά εκεί.

 

Αν βγάλω τελείως την καλύπτρα, θα έχω θέμα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχίσανε οι ζέστες, αρχίσανε και τα ζόρια...

 

Κατά τις 4 το απόγευμα, [email protected]oC :shock: ! Δεν είχα ποτέ περάσει τους 58... :-(

 

Επειδή τα χειρότερα έπονται κι ο χειμώνας αργεί, σε πρώτη φάση πήγα στα 4.5 και το CPU LLC@VeryHigh (από Extreme) και βλέπουμε και για το offset, ανάλογα τη σταθερότητα και το τελικό αποτέλεσμα.

 

Επόμενο βήμα, αλλαγή διάταξης ανεμιστήρων.

 

 

 

 

Οι 2 κάτω, μάλλον θα μπούνε στο πλαϊνό, τρύπιο Plexi, αφού δεν προσφέρουν και πολλά εκεί.

 

Αν βγάλω τελείως την καλύπτρα, θα έχω θέμα?

Δεν νομίζω να έχεις θέμα μιας και τώρα δεν αφήνουν την σωστή ροή αέρα να περνάει. Τον ανεμιστήρα πάνω στην καλύπτρα που θα τον βάλεις αν την βγάλεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς τον στραβό που φαίνεται προφίλ?

 

Δεν είναι ανεμιστήρας, θέση για ανεμιστήρα είναι, που καλύπτει την πλακέτα των δίσκων.

 

Αν βάλω κι εκεί, τελικά, μια πατεντούλα με δεματικά νομίζω θα μου λύσει τα χέρια (pun intended).

 

Oι κάτω, πάντως, ήδη μπήκαν στο πλαϊνό και από αύριο οι δοκιμές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας στο αντίστοιχο μενού και εκεί που λέει cpu vcore βάζεις το ρεύμα που θέλεις. LLC για αρχή στο 100% και βλέπεις και κάνεις. Απενεργοποιείς και ότι power saving υπάρχει (εκτός του cool 'n quiet - CNQ), δοκιμάζεις και μας λες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς τον στραβό που φαίνεται προφίλ?

 

Δεν είναι ανεμιστήρας, θέση για ανεμιστήρα είναι, που καλύπτει την πλακέτα των δίσκων.

 

Αν βάλω κι εκεί, τελικά, μια πατεντούλα με δεματικά νομίζω θα μου λύσει τα χέρια (pun intended).

 

Oι κάτω, πάντως, ήδη μπήκαν στο πλαϊνό και από αύριο οι δοκιμές.

 

Δοκιμασε και με τον πισω σαν εξαγωγη (αν βλεπω καλα τον εχεις να βαζει). Με "τρωει" και νομιζω οτι θα εχεις ελαχιστα καλυτερο αποτελεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε και με τον πισω σαν εξαγωγη (αν βλεπω καλα τον εχεις να βαζει). Με "τρωει" και νομιζω οτι θα εχεις ελαχιστα καλυτερο αποτελεσμα.

 

Toν έχω να βάζει επειδή πρακτικά δεν είχα πουθενά εισαγωγή...

 

Άσε που ψύχει και λίγο τα VRMs.

 

Κάτσε να δούμε μήπως βελτιώθηκε κάτι με την αλλαγή των κάτω και εδώ είμαστε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...