Προς το περιεχόμενο

[megathread] Amazon.co.uk Black Friday / amazon.de Cyber Monday 2013 + 2014


PETROS13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Θα πας στο ταχυδρομειο και θα το δωσεις να το επιστρεψουν ως αρνηση παραλαβης.

 

Αν θες να το κρατησεις, θα επικοινωνησεις με το αμαζον να τους πεις οτι τελικα το παρελαβες και θα σου πουν τι και πως σχετικα με την πληρωμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παρελαβα κι εγω το 1 απτα 2 "χαμενα" δεματα σημερα. Με 13 μερες καθυστερηση.

Επειδη το προιον το ξαναστειλαν πριν 4 μερες με την υποσημειωση "αν τελικα παραλαβεις το πρωτο, στειλε μας πισω το 2ο", θα τους το στειλω πισω αν και μονο αν μου πληρωσουν εξοδα αποστολης τοσο του να στειλω, οσο και του καθυστερημενου κατα 13 μερες δεματος. Που νομιζω, τετοια καθυστερηση, δικαιολογει απολυτα το να θελω πισω τα εξοδα αποστολης. Διαφορετικα δεν θα μπω στον κοπο να τρεχω ταχυδρομεια και θα κρατησω και το 2ο δεμα και ας φροντισουν να βρουν πιο αξιοπιστες εταιρειες αποστολης δεματων, δεδομενων των μεταφορικων που τους χρυσοπληρωνω για να εχω το δεμα στο estimated delivery date.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πας στο ταχυδρομειο και θα το δωσεις να το επιστρεψουν ως αρνηση παραλαβης.

 

Αν θες να το κρατησεις, θα επικοινωνησεις με το αμαζον να τους πεις οτι τελικα το παρελαβες και θα σου πουν τι και πως σχετικα με την πληρωμη.

 

επειδή θα κάνω την διαδικασία πρώτη φορά, θα ήθελα να ρωτήσω δύο πράγματα. Μιας κ το δέμα το άφησε ο ταχυδρόμος ήδη στο σπίτι μου, θα μπορέσω να αρνηθώ τη παραλαβή του και αν ναι θα πρέπει να πληρώσω κάτι για την επιστροφή στο amazon;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

παρέλαβα και εγώ δεματάκι από amazon.co.uk σε 25 ημέρες. Μου φάνηκε υπερβολικό.

 

Ερώτηση: Οι προσωρινές αυτές τιμές των black friaday/cyber monday δεν καταγράφηκαν στον camel pricetracker, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή θα κάνω την διαδικασία πρώτη φορά, θα ήθελα να ρωτήσω δύο πράγματα. Μιας κ το δέμα το άφησε ο ταχυδρόμος ήδη στο σπίτι μου, θα μπορέσω να αρνηθώ τη παραλαβή του και αν ναι θα πρέπει να πληρώσω κάτι για την επιστροφή στο amazon;

Αν έχει παρατήσει το δέμα στο σπίτι και δεν έχεις υπογράψει κάτι ναι μπορείς να αρνηθείς το οτιδήποτε για την ακρίβεια.

 

Αν σου έχει αφήσει χαρτάκι να παραλάβεις απλα δεν πάς να παραλάβεις και επιστρέφει πίσω αμαζον μετα απο 2 εβδομάδες αν δεν κάνω λάθος.

Για την καθυστέρηση όμως να ζητήσεις τα μεταφορικά πίσω. 25 μέρες ουτε με τα πόδια να το έστελναν. 

 

Δεν γνωρίζω αν είναι ευθύνη των εγχώριων ταχυδρομείων ή των αποστολών που έκανε το Αμαζον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρελαβα κι εγω το 1 απτα 2 "χαμενα" δεματα σημερα. Με 13 μερες καθυστερηση.

Επειδη το προιον το ξαναστειλαν πριν 4 μερες με την υποσημειωση "αν τελικα παραλαβεις το πρωτο, στειλε μας πισω το 2ο", θα τους το στειλω πισω αν και μονο αν μου πληρωσουν εξοδα αποστολης τοσο του να στειλω, οσο και του καθυστερημενου κατα 13 μερες δεματος. Που νομιζω, τετοια καθυστερηση, δικαιολογει απολυτα το να θελω πισω τα εξοδα αποστολης. Διαφορετικα δεν θα μπω στον κοπο να τρεχω ταχυδρομεια και θα κρατησω και το 2ο δεμα και ας φροντισουν να βρουν πιο αξιοπιστες εταιρειες αποστολης δεματων, δεδομενων των μεταφορικων που τους χρυσοπληρωνω για να εχω το δεμα στο estimated delivery date.

 

γι'αυτο ακυρωσε τη δωρεαν αποστολη στην ελλαδα το αμαζον ε?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18/12 εφυγε για ups και δεν έχει φανεί ακόμη Ελλάδα.. υποτίθεται οτι αυριο είναι προγραμματισμένη η παράδοση..

 

Προγραμματισμένη παράδοση: Τετάρτη, 24.12.2014, Μέχρι το τέλος της ημέρας Τελευταία τοποθεσία: 

Αναχώρηση - Milano, Italy, Παρασκευή, 19.12.2014     Επόμενο προγραμματισμένο συμβάν:  Τετάρτη,24.12.2014 έως 23:59

Τοποθεσία Ημερομηνία Τοπική ώρα Δραστηριότητα Milano, Italy 19.12.2014 21:45 Σάρωση αναχώρησης   19.12.2014 16:30 Σάρωση άφιξης Herne-Boernig, Germany 19.12.2014 0:51 Σάρωση αναχώρησης Herne-Boernig, Germany 18.12.2014 21:00 Σάρωση προέλευσης Germany 18.12.2014 13:36 Έγινε επεξεργασία της παραγγελίας: Έτοιμη για την UPS
 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε σήμερα η Oral-B. Την άφησε ο ταχυδρόμος στην πόρτα, αφού πρώτα με ειδοποίησε να κατέβω.

Τώρα περιμένω να έρθει και το πακέτο αντικατάστασης για να επιστραφεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

This refund is for the following item(s):

Item: ....
Quantity: 1
ASIN: ....
Reason for refund: Item arrived late

The following is the breakdown of your refund for this item:

Item Refund: £30.90
Item Tax Refund: £7.11
Shipping Refund: £5.37
Shipping Tax Refund: £1.24

Your refund is being credited as follows:

MasterCard Credit Card [expiring on 11/2017]: £44.62

 

 

Από uk. Full redund λόγω καθυστέρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γι'αυτο ακυρωσε τη δωρεαν αποστολη στην ελλαδα το αμαζον ε?

 

Αφού είναι τραγικοί οι άνθρωποι. Εγώ έσκασα ένα κάρο λεφτά την προηγούμενη βδομάδα για να έχω δέμα από το αμερικάνικο στις 22/12, μπήκε τελικά καθυστερημένα σήμερα για παράδοση, τους πήρα τηλέφωνο να τους πω ότι δεν δουλεύει το θυροτηλέφωνο μου και να με πάρουν όταν φτάσουν να κατέβω, περίμενα όλη την μέρα, και τελικά βρήκα πριν λίγο χαρτάκι ότι πέρασαν και δεν με βρήκαν... Στα @@ τους δηλαδή. DHL Ελλάδας... Μετά όμως αν στείλω εμαιλ στο αμαζον και τους πω θέλω τα μεταφορικά πίσω γιατί δεν ήρθε το δέμα όταν το ήθελα και προβλεπόταν, εγώ θα είμαι ο γύφτος ο ελληνάρας... Όσον αφορά το κράξιμο στην DHL δεν το συζητώ καν. Κάθε φορά κράζω και κάθε φορά φόλα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι θα πουν οι amazon.com αν τους πεις ότι τα θέλεις πίσω γι' αυτό το λόγο (γενικά στο thread τα αυθαίρετα συμπεράσματα δίνουν και παίρνουν, ίσως να ήταν καλύτερα να τα μετριάσουμε λίγο), αλλά είναι παράλογο να πούμε πως δε μπορεί να ξέρουν πόσο τον παίζει η ελληνική DHL και πως σκέφτονται ότι δουλεύει πάνω κάτω όπως και η δική τους αντίστοιχη υπηρεσία;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά πάσα πιθανότητα τα @@ τους θα πάρω. Σημασία έχει να τους ενημερώσω ότι η εταιρία με την οποία συνεργάζονται και είναι απαραίτητη για την ολοκλήρωση μιας παραγγελίας, είναι για τον ......... Τόσο απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζει κανεις γιατι καθε φορα που παω στο checkout, ενα προιον που κανει ας πουμε 99 ευρω ξαφνικα το δειχνει 107; Γενικα παιζει μια μικρη αυξηση στη τιμη χωρις λογο, εννοειται το shipping ειναι ξεχωριστο δηλαδη τελικη τιμη βγαινει 117.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζει κανεις γιατι καθε φορα που παω στο checkout, ενα προιον που κανει ας πουμε 99 ευρω ξαφνικα το δειχνει 107; Γενικα παιζει μια μικρη αυξηση στη τιμη χωρις λογο, εννοειται το shipping ειναι ξεχωριστο δηλαδη τελικη τιμη βγαινει 117.

Αν δε κανω λαθος φιλε μου πρεπει να ειναι η διαφορα στο ΦΠΑ ... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...