Προς το περιεχόμενο

[megathread] Amazon.co.uk Black Friday / amazon.de Cyber Monday 2013 + 2014


PETROS13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με εντελως φιλικη διαθεση παντως:

 

 

Καλο ειναι να μην παραπονιομαστε επειδη δεν παραλαμβανουμε τα προϊοντα μας εγκαιρως, αλλα κι επειδη συμβαινει ο,τι συμβαινει σε αυτο το μπ..., συγγνωμη, σε αυτη τη χωρα. Οι καθυστερησεις στις γιορτες ειναι δεδομενες, οχι μονο επειδη τα δικα μας ΕΛΤΑ παντα εχουν τα θεματα τους, αλλα κι επειδη τεραστιο φορτο εχουν αρκετα ταχυδρομεια ξενων χωρων αυτη την περιοδο.

 

Απο τα αγαπημενα μας ΝΕΑ:

 

 

Την περικοπή του 25% των θέσεων εργασίας στους ταχυδρόμους, καταγγέλλει το Σωματείο Ταχυδρόμων ΕΛΤΑ Αθήνας και Νομού Αττικής.Οι νέες περικοπές θα έχουν αποτέλεσμα, όπως επισημαίνει, την αύξηση του φόρτου εργασίας των διανομέων, οι οποίοι σε ορισμένες περιοχές θα είναι υποχρεωμένοι να διανύουν «έως και 30 χιλιόμετρα καθημερινά», την καθυστέρηση στην παράδοση της αλληλογραφίας και την ταλαιπωρία εκατομμυρίων πολιτών.

...

Δηλαδή την ώρα που σ’ ένα χρόνο η υπαρκτή μείωση της αλληλογραφίας δεν έχει ξεπεράσει το 10%, η μείωση του προσωπικού έχει φτάσει το 35% (10+25%). Συνολικά δε, μέσα στην τελευταία πενταετία η μείωση του προσωπικού στο Λεκανοπέδιο έχει φτάσει το 50%.

...

Μοναδικός ωφελημένος από τον νέο σχεδιασμό, είναι ο εγχώριος ανταγωνισμός αλλά και ο όποιος επίδοξος αγοραστής των ΕΛΤΑ ο οποίος θα πάρει ένα ταχυδρομείο στα μέτρα των επιδιωκόμενων κερδών του και όχι των αναγκών της ελληνικής κοινωνίας για ταχυδρομικές υπηρεσίες.

 

 

Φανταζομαι οτι καποιοι ισως αντιδρασουν επειδη "οι τεμπεληδες, χαραμοφαηδες δημοσιοι υπαλληλοι τρωνε το ψωμι μας" (ξερω γω). Θα συμφωνησω οτι υπαρχουν πολλοι στα ταχυδρομεια (και παντου, δημοσιο ή ιδιωτικο τομεα), αλλα οι αριθμοι που παραθετει το αρθρο καθως και τα παραδειγματα προαστείων στο κειμενο ειναι αμειλικτα. Τοσο για το Επισης, για καθε "τεμπελη χαραμοφαη", υπαρχει ο ταχυδρομος της γειτονιας μας που οι περισσοτεροι λογικα εχουν συχνη επαφη μαζι του. Η δικη μου ταχυδρομα μου κτυπαει το κουδουνι για να παραλαβω τα πραγματα μου ωστε να μη χαθουν. Κατι λεει αυτο για την ποιοτητα ενος ανθρωπου και υπαλληλου, τουλαχιστον σε εμενα. Ασε που οταν πηγαινω στο ταχυδρομειο της περιοχης μου, σκιζονται να με εξυπηρετησουν (διοτι κι εμενα πολλες φορες εχουν καθυστερησει δεματα αρκετες μερες).

 

Ας κανουμε λοιπον ολοι λιγη υπομονη και τα παραπονα μας για τη λειτουργεια των (καθε) ΕΛΤΑ ας μετατραπουν σε διαμαρτυρια εκει που πρεπει.

 

Υ.Σ.: ΔΕΝ ειμαι ταχυδρομος, ΟΥΤΕ εχω καποιον φιλο-συγγενη ταχυδρομο και εργαζομαι στον ιδιωτικο τομεα εδω και 25 χρονια :)

 

 

Σορι για το οφ τοπικ, αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα βοηθησει καποιους να καταλαβουν ποσος φορτος εργασιας υπαρχει. Τα προηγουμενα δυο Χριστουγεννα περιμενα πακετα απο εξωτερικο που είτε ερχονταν με καθυστερηση (Αμαζον) ή μετα τα φωτα (Κινα) :) Φετος δεν περιμενω τπτ και ειμαι χαρουμενος :-D

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με εντελως φιλικη διαθεση παντως:

 

 

Καλο ειναι να μην παραπονιομαστε επειδη δεν παραλαμβανουμε τα προϊοντα μας εγκαιρως, αλλα κι επειδη συμβαινει ο,τι συμβαινει σε αυτο το μπ..., συγγνωμη, σε αυτη τη χωρα. Οι καθυστερησεις στις γιορτες ειναι δεδομενες, οχι μονο επειδη τα δικα μας ΕΛΤΑ παντα εχουν τα θεματα τους, αλλα κι επειδη τεραστιο φορτο εχουν αρκετα ταχυδρομεια ξενων χωρων αυτη την περιοδο.

 

Απο τα αγαπημενα μας ΝΕΑ:

 

 

Την περικοπή του 25% των θέσεων εργασίας στους ταχυδρόμους, καταγγέλλει το Σωματείο Ταχυδρόμων ΕΛΤΑ Αθήνας και Νομού Αττικής.Οι νέες περικοπές θα έχουν αποτέλεσμα, όπως επισημαίνει, την αύξηση του φόρτου εργασίας των διανομέων, οι οποίοι σε ορισμένες περιοχές θα είναι υποχρεωμένοι να διανύουν «έως και 30 χιλιόμετρα καθημερινά», την καθυστέρηση στην παράδοση της αλληλογραφίας και την ταλαιπωρία εκατομμυρίων πολιτών.

...

Δηλαδή την ώρα που σ’ ένα χρόνο η υπαρκτή μείωση της αλληλογραφίας δεν έχει ξεπεράσει το 10%, η μείωση του προσωπικού έχει φτάσει το 35% (10+25%). Συνολικά δε, μέσα στην τελευταία πενταετία η μείωση του προσωπικού στο Λεκανοπέδιο έχει φτάσει το 50%.

...

Μοναδικός ωφελημένος από τον νέο σχεδιασμό, είναι ο εγχώριος ανταγωνισμός αλλά και ο όποιος επίδοξος αγοραστής των ΕΛΤΑ ο οποίος θα πάρει ένα ταχυδρομείο στα μέτρα των επιδιωκόμενων κερδών του και όχι των αναγκών της ελληνικής κοινωνίας για ταχυδρομικές υπηρεσίες.

 

 

Φανταζομαι οτι καποιοι ισως αντιδρασουν επειδη "οι τεμπεληδες, χαραμοφαηδες δημοσιοι υπαλληλοι τρωνε το ψωμι μας" (ξερω γω). Θα συμφωνησω οτι υπαρχουν πολλοι στα ταχυδρομεια (και παντου, δημοσιο ή ιδιωτικο τομεα), αλλα οι αριθμοι που παραθετει το αρθρο καθως και τα παραδειγματα προαστείων στο κειμενο ειναι αμειλικτα. Τοσο για το Επισης, για καθε "τεμπελη χαραμοφαη", υπαρχει ο ταχυδρομος της γειτονιας μας που οι περισσοτεροι λογικα εχουν συχνη επαφη μαζι του. Η δικη μου ταχυδρομα μου κτυπαει το κουδουνι για να παραλαβω τα πραγματα μου ωστε να μη χαθουν. Κατι λεει αυτο για την ποιοτητα ενος ανθρωπου και υπαλληλου, τουλαχιστον σε εμενα. Ασε που οταν πηγαινω στο ταχυδρομειο της περιοχης μου, σκιζονται να με εξυπηρετησουν (διοτι κι εμενα πολλες φορες εχουν καθυστερησει δεματα αρκετες μερες).

 

Ας κανουμε λοιπον ολοι λιγη υπομονη και τα παραπονα μας για τη λειτουργεια των (καθε) ΕΛΤΑ ας μετατραπουν σε διαμαρτυρια εκει που πρεπει.

 

Υ.Σ.: ΔΕΝ ειμαι ταχυδρομος, ΟΥΤΕ εχω καποιον φιλο-συγγενη ταχυδρομο και εργαζομαι στον ιδιωτικο τομεα εδω και 25 χρονια :)

 

 

Σορι για το οφ τοπικ, αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα βοηθησει καποιους να καταλαβουν ποσος φορτος εργασιας υπαρχει. Τα προηγουμενα δυο Χριστουγεννα περιμενα πακετα απο εξωτερικο που είτε ερχονταν με καθυστερηση (Αμαζον) ή μετα τα φωτα (Κινα) :) Φετος δεν περιμενω τπτ και ειμαι χαρουμενος :-D

Δεν θα διαφωνήσω με όλα που παραθέσατε...αλλά το θέμα παραπόνων πιστεύω είναι απόλυτα λογικό όταν πλέον πληρώνεις μεταφορικά 25-30 ευρω και καθυστερούν και απο πάνω..συνολικά έχω κάνει 200 ευρω αγορά και θέλω τουλάχιστον να είναι στην ώρα τους...επειδή τυχαίνει να ζω στο κέντρο Αθήνας, συγκεκριμένα Αμπελόκηπους έχω να πω πως τα ελτά δεν είναι αυτος ο παράδεισος που παρουσιάζεται...Το υφάκι σου κάνω χαρη που σε εξυπηρετω έχει γίνει πλέον αποδεκτό απο τους πελάτες και αντιδρούν και αυτοί αναλόγως οποτε γίνεται ένα μπάχαλο...Τελος πάντων μακάρι να είμαι λαθος αλλα αυτο το πράγμα οτι πληρώνουμε μεταφορικα τα οποια μερικές φορές καθιστούν κάποιες προσφορές μη προσεγγίσιμες + οτι περιμένουμε σαν τους μ@@@@@ κανα μήνα καταντάει απαράδεκτο και κοροϊδία.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καμια αντιρρηση. Εφοσον υπαρχει υπαλληλος με υφακι, ας παει σπιτι του (σε ενα σοβαρο κρατος φυσικα). Αλλωστε εγραψα οτι υπαρχουν τετοιοι, ειναι δεδομενο. Αλλα οχι μονο στα ΕΛΤΑ, παντου γυρω μας και δυστυχως παρασυρομαστε κι εμεις διοτι πρεπει να επιβιωσουμε σε αυτες τις συνθηκες ζουγκλας που επικρατουν. Απο εμας εξαρταται η βελτιωση της ζωης μας, απο εμας κι η επιδεινωση της.

 

Οσον αφορα στα μεταφορικα που πληρωνεις/ουμε, προφανως πρεπει να ερθουν στην ωρα τους. Αν μιλαμε για πακετο με tracking number, τους %&^$#@ το σπιτι (της εταιρειας που στο πουλησε και των ταχυδρομειων/κουριερ που στα στελνει). Αν ομως ειναι χωρις tracking number, δεν εχει λογικη αυτη η απαιτηση. ΝΟΜΙΖΩ οτι π.χ. το Αμαζον ειναι αδυνατο να υπολογισει τις καθυστερησεις των ΕΛΤΑ. Ακομα κι αν δινει πιθανη ημερομηνια, θα ειναι αυθαιρετη αν κατι παει στραβα. ΠΙΘΑΝΟΛΟΓΩ οτι προκυπτει "κατα προσεγγιση" και απο την μακροχρονη εμπειρια τους. Αλλωστε, πώς να εξηγησει κανεις οτι ακομα και σε αλλες χωρες πεφτουν εξω στο delivery estimate (και υπαρχουν αναλογα παραπονα) αυτη ειδικα την περιοδο; Μονο η Ελλαδα ειναι μπανανια δηλαδη; Τοτε γιατι παραπονιουνται σε ολη την Αγγλια;

 

Η επιλογη αγορας χωρις tracking number ειναι δικη μας. Δηλαδη απο ολα τα καταστηματα εξωτερικου παιρνεις delivery estimate; Σε εμενα, παντως, οχι. Το Αμαζον ειναι η εξαιρεση που επιβεβαιωνει τον κανονα, οχι ο κανονας.

 

Τελος, παρακαλω μην μου μιλας στον πληθυντικο :D

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για στατιστικούς λόγους .

Παραγγελία απο 25/11 ήρθε χαρτάκι για παραλαβή σήμερα απο ΕΛΤΑ.

 

ενω μια αλλη παραγγελία δεν έχει φύγει ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα σήμερα έφτασε παραγγελία που μπήκε στις 25/11. Έχω απορία σχετικά με την παράδοση του αντικειμένου(o crucial mx100 256gb). Ο ταχυδρόμος ούτε το κουδούνι χτύπησε, ήμουν σπίτι όλη μερα, και επίσης άφησε το δέμα στην οικοδομή μέσα, δεν άφησε χαρτάκι. Πάνω στο δέμα έγραφε και το περιεχόμενο και την αξία του αντικειμένου. 
 

Ποια είναι η standard διαδικασία για παράδοση τέτοιων δεμάτων? Η ευθύνη είναι του ταχυδρόμου που το άφησε έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα άλλες φορές αφήνουν το αντικείμενο στην είσοδο ενώ άλλες φορές αφήνουν ειδοποίηση. Δεν ξέρω με τι κριτήρια.

Ισως να παίζει ρόλο το μέγεθος.

 

Σίγουρα προτιμώ την ειδοποίηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SSD, θήκη για SuperDrive και πολλά άλλα μου τα έχουν παρατήσει σε είσοδο πολυκατοικίας οι κεφτέδες. Living Colors Iris και πιστολάκι που ήταν πιο ογκώδη ίσως να βαριόντουσαν να τα κουβαλάνε στο μηχανάκι και πήγαν να τα πάρω εγώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει κανόνας.

Εχει τύχει να πάω ταχυδρομείο να παραλάβω αντικείμενο που ηταν πολύ μικρό και χώραγε στο γραμματοκιβώτιο.

 

Επίσης ο ταχυδρόμος εχει φέρει μεγάλο δέμα στην πόρτα μου. Μου χτύπησε κουδούνι και το πέταξε μέσα στην αυλή. 

Ετυχε να είμαι εκεί και το πήρα αμέσως .Αν δεν ήμουν μπορεί να το έπαιρνε οποιοσδήποτε.

 

Απο τι έχω καταλάβει είναι θέμα φόρτου εργασίας που έχουν. Η αλήθεια είναι οτι παρά κάποιες καθυστερήσεις δεν έχω χάσει ποτέ δέμα.

Ακόμη και δεματάκι που το είχα ξεγράψει ως χαμένο έφτασε μετα απο 2 μήνες σχεδόν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xθες παρελαβα παραγγελια που ειχε γινει στο .de στις 30/11.

 

Συνεχιζω να μην εχω παραλαβει αλλες 2 που προηγηθηκαν στις 26/11 και 28/11 παλι απο το .de. Μαλιστα η παραγγελια στις 26/11 εγινε dispatch περιπου 10 μερες νωριτερα απο αυτην που παρελαβα χθες. Τρεχα γυρευε.

 

ΥΓ. Μεγαλο δεμα και ηρθε σπιτι απευθειας με ΕΛΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παραγγελια 25/11 απο το de και δεν εχω παραλαβει ακομα (estimated delivery 8/12) , μου ειχαν πει να περιμενω μεχρι σημερα (16/12) , να ζητησω replacement? ή να περιμενω? ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω στην περιοχη μου λεκανοπεδιο αττικης βλεπω αρκετα συχνα τους ταχυδρομους να πινουν καφεδακι σε απομερο καφε. Πιστευω οτι δεν δουλευουν ουτε 4-5ωρες... Oftopic!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...