Προς το περιεχόμενο

[SSD] Kingston V300 128GB - 60€ - Msystems [ΤΕΛΟΣ]


j0maK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι πολύ πιο αργός σύμφωνα με το benchmark του matrixxx...

 

Έχεις καμία ιδέα τί μπορεί να συμβαίνει;

 

Ο δικός μου έχει το 521ABBF0.

Φίλε σε Sata 2 είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 241
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φίλε σε Sata 2 είσαι;

SATA 3 με καλώδιο SATA 3 και μητρική MSI H81M-E33.

 

Επίσης,

 

Trim ON

Hibernation OFF

Page file OFF

Indexing OFF

Write caching ON

 

 

Το λοιπόν....

Ιδού η λύση στο μυστήριο...(μάλλον)

 

http://www.overclock.net/t/1457629/psa-about-the-kingston-v300-ssd-probable-foul-play-by-kingston

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν καταλαβα που ειναι η λυση και αν με συν 10 ευρω περνω αλλον που να δουλευει σωστα οπως ειναι σφραγισμενος θα τον δωσω πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως να εγραψα κατι λαθος. Ο δισκος ηταν sata και σχετικα καλος caviar black 1TB αλλα στην μητρικη η επιλογη ηταν ide αντι για ahci.

Εκανα την αλλαγη στο bios την επιλογη σε ahci εκανα και την αλλαγη στο registry αλλα ετρωγα bsod

 

Ισως καποιο driver που ειχε περασει να εκανε το προβλημα.

Δοκιμασε να κανεις και αυτο που εχω μαρκαρισμενο απο τη Microsoft.

Υποθετω οτι εκανες πρωτα την αλλαγη στη registry και μετα στο Bios (επειδη τα γραφεις με διαφορετικη σειρα)

post-38345-0-51334300-1391205666_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς που δεν έχουμε παραλάβει μήπως να μην τον παραλάβουμε; Θέλω να τον βάλω σε ένα HP Microserver που αυτή την στιγμή είναι με μηχανικό δίσκο και έχει σύνδεση sata 2. Πόσο χάλια θα είναι στην πράξη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα ειναι καλυτερος απο τον καθε μηχανικο αλλα οταν με 10-20 ευρω μπορεις να παρεις "σωστο" δισκο καλυτερα να παρεις αλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μόλις πέρασα win8 πάνω. Μια χαρά πάει ο ssd, τα ίδια bench με πριν και με το AS SSD και με το ATTO που πιάνει τα ...νούμερα του κατασκευαστή. Εντάξει, να 'χουμε να λέμε είναι το 450mb/s... :P

Σε σχέση με τον sata2 500άρη hdd που είχα, είναι η μέρα με τη νύχτα. Πάντως -το ξαναλέω- είναι σχετικά αργός σε σχέση με τα bench που βλέπω σε κάτι samsung ssd αλλά είναι αυτό που λέμε "ότι πληρώνεις παίρνεις". Προσωπικά τα χρήματα αυτά ήταν "ταβάνι" και με το ζόρι, σε κάθε άλλη περίπτωση θα πήγαινα σε samsung. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα 2 δίσκους για άμεση χρήση διαβάζοντας τα reviews που κυκλοφορούσαν στο Ίντερνετ, ο δίσκος σύμφωνα με αυτά ήταν πολύ καλή αγορά στα χρήματα που ζητούσε. Πού να φανταστώ ότι η Kingston θα έκανε τέτοιο άδειασμα στους πελάτες της. Αλλάζοντας τις μνήμες από την 5.05 έκδοση και μετά ( του δίσκου) με την αλλαγή που έκανε σε καθημερινή χρήση έπεφτε στην μισή απόδοση. Τους επέστρεψα πίσω σήμερα το πρωί, ευτυχώς ήταν σφραγισμένοι. Δυστυχώς στην περίπτωση αυτή επαληθεύτηκε το ρητό "ότι πληρώνεις παίρνεις".

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ στο Crystaldisk αν βάλεις test Fill0 & Fill1, βγάζει τα 450άρια που υπόσχεται.

Στο Random βγάζει τα ρημάδια τα 170άρια.

 

Δεν ξέρω αν θα έβλεπα ουσιαστική διαφορά με έναν γρηγορότερο -στα benchmarks τουλάχιστο- SSD στο HTPC που έχω στήσει.

 

Ωστόσο η κίνηση της Kingston όντως είναι μια κίνηση που με απομάκρυνε από την εν λόγω εταιρεία.

 

Sent from my iPhone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά sorry αλλά δεν έχω καταλάβει.. έχει κάποιο σημαντικό πρόβλημα ο δίσκος; Τι κίνηση έκανε η kingston;

Τον αγόρασα για να τον βάλω στο netbook. Έχω ένα lenovo S10-2. Τον πήρα για να τρέξει λίγο πιο γρήγορα.

Κάνει για αυτό που θέλω ή να τον επιστρέψω και εγώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά sorry αλλά δεν έχω καταλάβει.. έχει κάποιο σημαντικό πρόβλημα ο δίσκος;

Τον αγόρασα για να τον βάλω στο netbook. Έχω ένα lenovo S10-2. Τον πήρα για να τρέξει λίγο πιο γρήγορα.

Κάνει για αυτό που θέλω ή να τον επιστρέψω και εγώ;

Στο netbook δεν θα δεις μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα λόγω CPU.

Αν μπορώ να το περιγράψω με ποσοστό, θα δεις μια αύξηση της τάξης του 20% στην ταχύτητα.

Ωστόσο θα δεις διαφορά στην αυτονομία, στο θόρυβο.

Τουλάχιστον, προσωπικά, σε ένα netbook TurboX Escape με N270 Atom, παρατήρησα τα προαναφερθέντα.

 

Sent from my iPhone

 

 

EDIT: Μόλις έκανα benchmark στον OC Vertex 2 120GB (Sandforce driven...) που έχω στο σταθερό...

 

Η εικόνα είναι ίδια με τον Kingston V300...

 

Δηλαδή, στο CrystalDisk βγάζει max 175άρια.

Αν επιλέξω 0 Fill & 1 Fill βγάζει κοντά στο max performance δηλαδή 225άρια (με το max perfomance στα χαρτιά να είναι 285MB/s read, 275MB/s write).

 

Συνεπώς νομίζω πως έχει να κάνει και με τα ίδια τα benches... Εκτός και αν η OCZ κοροϊδεύει τον κόσμο.

 

Οι γνώσεις μου στην τεχνολογία των σκληρών είναι περιορισμένη, εξ ου και σας έχω πρήξει.

Αλλά προσπαθώ να καταλάβω τα όρια marketing/vfm/real daily usage και τα συναφή...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...