Προς το περιεχόμενο

[SSD] Kingston V300 128GB - 60€ - Msystems [ΤΕΛΟΣ]


j0maK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ. Αυτό ήθελα.. οπότε είμαι κομπλέ. 

Να μην έχει και μηχανικά μέρη γιατί από τη μετακίνηση του netbook έχω αρχίσει εδώ και κάποιο διάστημα να ακούω χρου-χρου από το σκληρό.. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 241
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σήμερα πήρα το icy box μου στα 8€ για να μπει ο μηχανικός, Δευτέρα ελπίζω να παραλάβω

 

Για όποιον θέλει φθηνή εξωτερική θήκη για τυχόν μηχανικό που θα γίνει εξωτερικός προτείνω αυτή

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.800028

 

Λογικά και αυτή θα μπορούσε να θεωρηθεί προσφορά, αλλά για ένα ευρώ πιο χαμηλά από το φθηνότερο του Σκρουτζ δε νομίζω ότι έχει νόημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα κάτι δεν μου αρέσει στην όλη ιστορία... Σε sata 2 πρέπει να βγάζει κάπου στα 250-260 και σε sata 3 τα 450 που γράφει σωστά; Τι 170 ακούω ρε παιδιά; Κάποιος γνωστής επι του θέματος σκληρών δίσκων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ζοριζεστε, δωστε ενα φραγκο παραπανω και παρτε κατι που αξιζει περισσοτερο. Και γρηγοροτερο και πιο αξιοπιστο.

Τουλαχιστον για οσους δεν αγοραζουν ssd συχνα και τον θελουν για βασικο παικτη.

Ο παρων αξιζει μοναχα σαν δευτερευων σε κανα παλιο Pc/φορητο, σε σχεση με τις διαφορες χρηματων απο τα επομενα μοντελα.

 

 

Σήμερα πήρα το icy box μου στα 8€ για να μπει ο μηχανικός, Δευτέρα ελπίζω να παραλάβω

Για όποιον θέλει φθηνή εξωτερική θήκη για τυχόν μηχανικό που θα γίνει εξωτερικός προτείνω αυτή
http://www.e-shop.gr/product?id=PER.800028

Λογικά και αυτή θα μπορούσε να θεωρηθεί προσφορά, αλλά για ένα ευρώ πιο χαμηλά από το φθηνότερο του Σκρουτζ δε νομίζω ότι έχει νόημα

usb 2 σημερα :X , κριμα ειναι  B)

καθε μηνα την βαζει προσφορα για ξεστοκαρισμα, μην την πατησετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκέφτηκα φυσικά αυτό που λες, από την άλλη μιλάμε για σχετικά παλιό σκληρό όπου δε με ενδιαφέρει τόσο η ταχύτητα, όσο το να εχω μικρο φορητό σκληρό μιας και έχω μόνο ένα μεγάλο 3.5άρη των 2ΤΒ που δεν είναι και πολύ φορητός..

 

Τα όλα έξοδα που έκανα με αφορμή αυτή τη χαμηλή τιμή του συγκεκριμένου ssd δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να ξεφύγουν ιδιαίτερα μιας και μιλάμε για δευτερεύοντα περιφερειακά, παλιό λάπτοπ κτλ.

 

Όταν πρόκειται για πιο βασικά εργαλεία εννοείται ότι βάζω πιο βαθιά το χέρι στη τσέπη, αλλά αυτό δε πρόκειται να το κάνω για ένα λάπτοπ 5ετιας+ με c2d ούτε για τον 3 ετών scorpio black που είχε μέσα αυτό, τον οποίο θέλω απλά να βάλω σε μια θήκη για να μην είναι άχρηστος.

 

Δεν αφορά high end καταστάσεις το παρόν θέμα, αλλά για φθηνή τεχνολογία.

Όταν μετά το καλοκαίρι πρόκειται να αναβαθμίσω έλα στο θέμα που θα ανοίξω να μιλάμε για 6core i7, εδώ όμως εννοείται ότι μιλάμε για δευτεράτζες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το λοιπόν....

Ιδού η λύση στο μυστήριο...(μάλλον)

 

http://www.overclock.net/t/1457629/psa-about-the-kingston-v300-ssd-probable-foul-play-by-kingston

Επειδη απο ο,τι φαινεται δεν διαβασαν πολλοι την πηγη που έδωσες, να πω οτι πολύ σωστα αυτή είναι η εξήγηση στα απαράδεκτα νούμερα που έχετε. Παραθέτω ενα κομματι απο εκεί στο όποιο υπάρχει απάντηση της Kingston

I have a 5.0.5 and 5.0.6 version and am seeing the performance differences. After the third attempt to get a specific answer Kingston support verified in writing what you folks suspected.

 

"Hello [scootcha],

 

We use NAND from various manufacturers both synchronous and asynchronous. The first revision you have is made with synchronous and the second asynchronous.

....

 

Με απλα λόγια βάζουν ο,τι nand βρουν, απαραδεκτης ποιότητας και αγνώστου προέλευσης συμφωνα και με ποστ μελους στην πηγη, με αποτέλεσμα οι νέες παρτίδες να δίνουν αποτελέσματα πολύ κάτω απο την μισή ταχύτητα ανάγνωσης που είχαν οι πρώτες παρτίδες αλλά και οποιοσδήποτε ssd των τελευταίων 2 χρόνων.

 

...

 

EDIT: Μόλις έκανα benchmark στον OC Vertex 2 120GB (Sandforce driven...) που έχω στο σταθερό...

 

Η εικόνα είναι ίδια με τον Kingston V300...

 

Δηλαδή, στο CrystalDisk βγάζει max 175άρια.

Αν επιλέξω 0 Fill & 1 Fill βγάζει κοντά στο max performance δηλαδή 225άρια (με το max perfomance στα χαρτιά να είναι 285MB/s read, 275MB/s write).

 

Συνεπώς νομίζω πως έχει να κάνει και με τα ίδια τα benches... Εκτός και αν η OCZ κοροϊδεύει τον κόσμο.

 

Οι γνώσεις μου στην τεχνολογία των σκληρών είναι περιορισμένη, εξ ου και σας έχω πρήξει.

Αλλά προσπαθώ να καταλάβω τα όρια marketing/vfm/real daily usage και τα συναφή...

 

Και οι δυο ssd που αναφερεις έχουν sandforce controller, ο οποίος συμπιέζει/αποσυμπιεζει τα δεδομένα κατα την εγγραφή/ανάγνωση τους απο και προς τα τσιπακια nand. Όταν λοιπον γίνονται τεστ με αρχεία που είναι συμπιεσιμα (compressible) όπως τα γεμάτα μηδενικά η άσσους αρχεία, τοτε βλέπεις νούμερα τα όποια δεν δείχνουν την πραγματική ταχύτητα επικοινωνίας με τα τσιπακια nand. Η πραγματική ταχύτητα επικοινωνίας φαίνεται με τα μη συμπιεσιμα αρχεία (incompressible). Τα τεστ που βολευουν βασικα καποιους κατασκευαστές να εμφανίσουν νούμερα ανύπαρκτα στο προϊον τους είναι τα πρωτα, τα τεστ που θα κανεις εσυ για να δεις τι ταχύτητες θα εχεις στην πραγματικότητα είναι τα δευτερα. Η μεγάλη, συντριπτικη πλειοψηφία των αρχείων κυρίως των μεγάλων οπως είναι απο mp3 μέχρι avi, mkv, είναι μη συμπιεσιμα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Το λοιπόν....

Ιδού η λύση στο μυστήριο...(μάλλον)

 

http://www.overclock.net/t/1457629/psa-about-the-kingston-v300-ssd-probable-foul-play-by-kingston

Επειδη απο ο,τι φαινεται δεν διαβασαν πολλοι την πηγη που έδωσες, να πω οτι πολύ σωστα αυτή είναι η εξήγηση στα απαράδεκτα νούμερα που έχετε. Παραθέτω ενα κομματι απο εκεί στο όποιο υπάρχει απάντηση της Kingston

I have a 5.0.5 and 5.0.6 version and am seeing the performance differences. After the third attempt to get a specific answer Kingston support verified in writing what you folks suspected.

 

"Hello [scootcha],

 

We use NAND from various manufacturers both synchronous and asynchronous. The first revision you have is made with synchronous and the second asynchronous.

....

Με απλα λόγια βάζουν ο,τι nand βρουν, απαραδεκτης ποιότητας και αγνώστου προέλευσης συμφωνα και με ποστ μελους στην πηγη, με αποτέλεσμα οι νέες παρτίδες να δίνουν αποτελέσματα πολύ κάτω απο την μισή ταχύτητα ανάγνωσης που είχαν οι πρώτες παρτίδες αλλά και οποιοσδήποτε ssd των τελευταίων 2 χρόνων.

 

...

 

EDIT: Μόλις έκανα benchmark στον OC Vertex 2 120GB (Sandforce driven...) που έχω στο σταθερό...

 

Η εικόνα είναι ίδια με τον Kingston V300...

 

Δηλαδή, στο CrystalDisk βγάζει max 175άρια.

Αν επιλέξω 0 Fill & 1 Fill βγάζει κοντά στο max performance δηλαδή 225άρια (με το max perfomance στα χαρτιά να είναι 285MB/s read, 275MB/s write).

 

Συνεπώς νομίζω πως έχει να κάνει και με τα ίδια τα benches... Εκτός και αν η OCZ κοροϊδεύει τον κόσμο.

 

Οι γνώσεις μου στην τεχνολογία των σκληρών είναι περιορισμένη, εξ ου και σας έχω πρήξει.

Αλλά προσπαθώ να καταλάβω τα όρια marketing/vfm/real daily usage και τα συναφή...

 

Και οι δυο ssd που αναφερεις έχουν sandforce controller, ο οποίος συμπιέζει/αποσυμπιεζει τα δεδομένα κατα την εγγραφή/ανάγνωση τους απο και προς τα τσιπακια nand. Όταν λοιπον γίνονται τεστ με αρχεία που είναι συμπιεσιμα (compressible) όπως τα γεμάτα μηδενικά η άσσους αρχεία, τοτε βλέπεις νούμερα τα όποια δεν δείχνουν την πραγματική ταχύτητα επικοινωνίας με τα τσιπακια nand. Η πραγματική ταχύτητα επικοινωνίας φαίνεται με τα μη συμπιεσιμα αρχεία (incompressible). Τα τεστ που βολευουν βασικα καποιους κατασκευαστές να εμφανίσουν νούμερα ανύπαρκτα στο προϊον τους είναι τα πρωτα, τα τεστ που θα κανεις εσυ για να δεις τι ταχύτητες θα εχεις στην πραγματικότητα είναι τα δευτερα. Η μεγάλη, συντριπτικη πλειοψηφία των αρχείων κυρίως των μεγάλων οπως είναι απο mp3 μέχρι avi, mkv, είναι μη συμπιεσιμα.

 

Got it!

 

Συνεπώς, δεν προορίζεται για συστήματα επιδόσεων οι συγκεκριμένος, η Kingston είναι για τα ***** κλπ κλπ... :)

 

Ωστόσο, με την απάντηση που δίνει η Kingston, ουσιαστικά η μόνη επιλογή που αφήνει στο κάτοχο/πελάτη είναι να το στείλει για RMA με την ελπίδα να του κάτσει καλό επιστρεφόμενο κομμάτι.

 

Αξίζει να το κυνηγήσει κανείς;

 

Να ξεκαθαρίσω πως είμαι υπέρ του δέοντος ικανοποιημένος από το προϊόν μιας και μπήκε σε HTPC/Media server και όχι σε υπερόπλο Gaming PC, αλλά με τρώνε τα ρούχα μου...

 

Sent from my iPhone

Επεξ/σία από nikoskon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Got it!

 

Συνεπώς, δεν προορίζεται για συστήματα επιδόσεων οι συγκεκριμένος, η Kingston είναι για τα ***** κλπ κλπ... :)

 

Ωστόσο, η απάντηση που δίνει ουσιαστικά η μόνη επιλογή που δίνει στο κάτοχο/πελάτη είναι να το στείλει για RMA με την ελπίδα να του κάτσει καλό επιστρεφόμενο κομμάτι.

 

Αξίζει να το κυνηγήσει κανείς;

 

Να ξεκαθαρίσω πως είμαι υπέρ του δέοντος ικανοποιημένος από το προϊόν μιας και μπήκε σε HTPC/Media server και όχι σε υπερόπλο Gaming PC, αλλά με τρώνε τα ρούχα μου...

 

Sent from my iPhone

 

Όχι παίδες δεν αξίζει.

 

Έτσι μάλλον δικαιολογείται η υπερβολικά φτηνή τιμή του.

 

Ειδικά μετά το πόστ του Γιάννη για την επίσημη απάντηση της Kingston, δε χωρά αμφιβολία πια.

 

 

Στείλτε τον πίσω να πάει από κει που'ρθε και πάρτε κάποιον Samsung να βρείτε την υγειά σας.

 

Δεν αξίζει για να γλυτώσετε 10-20 ευρώ να ταλαιπωρείστε και να κινδυνέυετε να χάσετε και δεδομένα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το ότι είμαι ωραίος.

 

Και για να απαντήσω και στο ερώτημά σου, εταιρία που βγάζει firmware του σορού και χρησιμοποιεί ό,τι να'ναι components, συν ο συνδιασμός ενός sandforce controller, δεν οδηγούν σε ευχάριστα αποτελέσματα.

 

Ελπίζω να σε κάλυψα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

το ίδιο συμπέρασμα βέβαια μπορεί να βγάλει και κάποιος και για τους ssd που χρησιμοποιούν TLC...

 

υπερβολικές κι οι 2 περιπτώσεις imo...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μιλάμε σε πραγματικά δεδομένα και καταστάσεις. Αν αυτή τη στιγμή είχες να διαθέσεις 60 ευρώ για SSD μετά από τα όσα διάβασες, θα τον έπαιρνες ναί ή όχι και γιατί?

 

Απλά πράγματα και σταράτα όχι θεωρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκέφτηκα φυσικά αυτό που λες, από την άλλη μιλάμε για σχετικά παλιό σκληρό ...

Δεν αφορά high end καταστάσεις το παρόν θέμα, αλλά για φθηνή τεχνολογία.

Όταν μετά το καλοκαίρι πρόκειται να αναβαθμίσω έλα στο θέμα που θα ανοίξω να μιλάμε για 6core i7, εδώ όμως εννοείται ότι μιλάμε για δευτεράτζες

Μαζι σου αλλά με πιο λιγα χρηματα διαλεγεις θηκη USB 3 απο ebay, οτι πρεπει για παλιο δισκο και πιο φθηνα ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...