Προς το περιεχόμενο

Ποσο συχνά κανετε format και γιατι ;


SPANK

Πόσο συχνά κανετε format ;  

2.203 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Πόσο συχνά κανετε format ;

    • Καθε 2 μήνες
    • Καθε 6 μήνες
    • Καθε χρόνο
    • Απο 2 εως 4 χρόνια
    • Δεν εχω κανει ποτε
    • Ουτε που θυμάμαι ποτε έκανα τελευταία φορά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 456
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έκανα άλλη μια φορά φορμάτ μετά από 11 μήνες επειδή δεν έκανε σωστά εκκίνηση (έκλεινε 5-6 φορές μέχρι να κάνει boot).

Τελικά τσάμπα έκανα φορμάτ, διότι το πρόβλημα λύθηκε, ύστερα απο ψάξιμο, όταν έβγαλα και ξαναέβαλα την μπαταρία της motherboard! (τι μαθαίνει κανείς, ε; :P )

 

:ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδεατό είναι να μην κάνεις φορμάτ ποτέ ή σαν τελευταία λύση. Πονάς τον δίσκο σου. Καλύτερα να κρατήσεις κάποιο system restore και στην χειρότερη αντί για format που να χρειαστεί να τα ξαναπεράσεις όλα, μια φορά τον μήνα-2 μηνο εφόσον κάνεις αλλαγές και στο δίσκο, να κρατάς ένα image του οπότε σε περίπτωση που το system restore δεν σε σώζει, το image θα σε σώσει, το πισί θα είναι στην κατάσταση που ήταν πριν το πρόβλημα.

Στο σύστημα που έχω τώρα δεν έχω κάνει φορμάτ λειτουργεί από Μάρτιο, και δεν νομίζω να κάνω, διότι στον SSD έχω 5-6 προγράμματα και τα παιχνίδια, storage, βρίσκονται σε άλλους δίσκους, εκτός αν τα windows 10 δεν βγουν σε μορφή update όπως τα .1(Δεν το έχω ψάξει καν). Στο λάπτοπ του έχω βγάλει την πίστη με άπειρα format ,κακώς, διότι ήθελα είτε καθαρό gnu linux, είτε dual boot και το laptop μου τελικά έχει τεχνολογία nvidia-intel σε συνεργασία και οι drivers δεν υπήρχαν τότε για gnu linux. Μέχρι να το μάθω όμως του τα έβγαλα τα ματάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οταν ειχα για κυριο λειτουργικο τα παραθυρα ΧΡ 1 φορα τον χρονο για να κρατιουνται σε φορμα.τα 7αρια πιο σπανια.

σε πιγκουινο καθε  2-3 χρονια που βγαινει νεα LTS εκδοση.

Επεξ/σία από rozali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι παιζει να εχουμε να κανουμε φορματ παραπανω απο 2-4 χρονια  θελεις να πεις? Φυσικα και παιζει. Απο αρχες του 2011 το εχω το λειτουργικο. Ειδικα τα 7 για μενα ειναι οτι καλυτερο θα μπορουσε να βγαλει η ms. Και τα εχω φαει ολα στην μαπα απο το 1995 εως τωρα. Τα xp sp3 ηταν κατι καλο, τα vista ηταν ο λογος να πας σε ψυχιατρο, και τα 7 ηταν αυτο που πρεπει να ειναι ενα λειτουργικο. Πιο πισω δεν θελω να θυμαμαι τα milenium,professional κτλ.

 

Καλη διαχειριση οσο αφορα σκουπιδια και συντηρηση οσο ειναι δυνατον του χωρου απο τα trash, προσοχη που μπαινουμε, τι μας στελνουνε, ενα καλο antivirus, ενα καλο anti malware και εισαι αρχοντας με τα 7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!
Προσωπικά δεν βρίσκω τον λόγο να κάνουμε συνέχεια φορμάτ, εκτός και αν κάτι πάει πραγματικά στραβά στο pc μας...

Έχω την εντύπωση πως τα συνεχή format δεν ειναι και οτι καλύτερο για τον υπολογιστή μας και πιο συγκεκριμένο για τον/τους σκληρούς μας δίσκους...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έιχα φάει κόλλημα πέρυσι. Έκανα κυριολεκτικά κάθε μέρα. Ο λόγος ήταν ότι ήθελα το τέλεια καθαρό λειτουργικό σύστημα. xD Μία φορά μάλιστα έκανα 6 φορές μέσα σε μία ημέρα επειδή κούνησα ένα παράθυρο και αυτό δημιούργησε ένα αρχείο που έλεγε ποια θα ήταν η θέση του παραθύρου στην οθόνη. Για το παραμικρο λάθος φτου και πάλι από την αρχή. Ευτυχώς μου πέρασε αυτή η μανία(μερικώς :P) και πλέον κάνω μόνο κάθε 1-2 μήνες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έιχα φάει κόλλημα πέρυσι. Έκανα κυριολεκτικά κάθε μέρα. Ο λόγος ήταν ότι ήθελα το τέλεια καθαρό λειτουργικό σύστημα. xD Μία φορά μάλιστα έκανα 6 φορές μέσα σε μία ημέρα επειδή κούνησα ένα παράθυρο και αυτό δημιούργησε ένα αρχείο που έλεγε ποια θα ήταν η θέση του παραθύρου στην οθόνη. Για το παραμικρο λάθος φτου και πάλι από την αρχή. Ευτυχώς μου πέρασε αυτή η μανία(μερικώς :P) και πλέον κάνω μόνο κάθε 1-2 μήνες!

ελεος..ο υπολογιστης αν μπορουσε να σε συχτηρισει θα το κανε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθε 2-4  χρονια που θα κανω καποιο σοβαρο upgrade ,η θα χρειαστει γιατι εβγαλε καποιο προβλημα.Προσωπικα πιστευω πως αν περνεις τις 2-3 σωστες προφυλαξεις δεν βγαζει καποιο θεμα (δλδ ενα σωστο αντιvirus προσωπικα δεν εχω βρει ποιο ελαφρυ-και καλο ταυτοχρονα απο το security essentials και δοκιμασα ολα τα μεγαλα,ενα addblock, να μην κατεβαζεις οτι παπαρια εχει χωρις να δεις λιγο καποιο σχολιο απο πιρατεβαυ,και να μην μπαινεις σε σιτε τυπου freefacebookhackaccountfreemoneyforyougetrichgkomenapsaxneigiakaytaagoria.co τοτε εισαι αρχοντας).A και εννοειται πως δεν γραφουμε 7-8 προγραμματα τη μερα ετσι μηπως μας χρειαστει το ενα απο αυτα καποια στιγμη στο μακρινο μελλον.

Απο το 2006 εχω κανει 3 φορματ στο pc μου και πηγαινει σφεντονα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνηθως καθε 2 χρονια.. αν φτιαξω καινουργιο PC ή αν κανω μεταβαση σε νεο λειτουργικο ή αν βαλω νεο δισκο για το συστημα...
ή βεβαια αν βαρυνει τοσο πολυ απο εγκαταστασεις και υπολειμματα εφαρμογων και δεν φαινεται να καθαριζει (αλλα αυτο πολυ παλιοτερα..πλεον δεν εχω τετοια θεματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...