Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό Μέρισμα- Τι ισχύει και τι οχι


aris1986

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσοι δηλώσατε στις φορολογικές δηλώσεις του 2013 ότι ήσασταν φιλοξενούμενοι το 2012, το σύστημα, σας απορρίπτει αυτόματα. Εκτός και αν δηλώσετε ΥΠΕΥΘΥΝΑ ότι δεν είσαστε (υπάρχει επιλογή στην καρτέλα που συμπληρώνεται) οπότε γίνεται δεκτή η αίτηση σας και εξετάζεται ανάλογα με το εισόδημά σας. Βέβαια πιθανόν το σύστημα να σας απορρίψει πάλι καθώς θα πρέπει να δηλώσετε αριθμό παροχής ΔΕΗ, που αναγκαστικά θα είναι το σπίτι που σας φιλοξενεί... Αν δεν δηλώσετε αριθμό παροχής ΔΕΗ, θα πρέπει να δηλώσετε οδό αριθμό κτλ... 

Εγω μεχρι τωρα ημουν φιλοξενουμενος

(εμενα με τον αδερφο μου και πληρωναμε το ενοικιο απο το ενοικιο που περναμε απο το δικο μας σπιτι αλλα ηταν νοικιασμενο στο ονομα του αδερφου μου)

αλλα τωρα θα παω στο δικο μου σπιτι οποτε εβαλα αυτο το ρολοι δεη ειμαι και ενα χρονο ανεργος οποτε το δεχθηκε το συστημα και ελπιζω να το παρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 605
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω μεχρι τωρα ημουν φιλοξενουμενος

(εμενα με τον αδερφο μου και πληρωναμε το ενοικιο απο το ενοικιο που περναμε απο το δικο μας σπιτι αλλα ηταν νοικιασμενο στο ονομα του αδερφου μου)

αλλα τωρα θα παω στο δικο μου σπιτι οποτε εβαλα αυτο το ρολοι δεη ειμαι και ενα χρονο ανεργος οποτε το δεχθηκε το συστημα και ελπιζω να το παρω.

 

Εάν το ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟ Αποτέλεσμα ΕΓΚΡΙΘΗΚΕ είσαι καλά. Εάν όχι, θα επανεξετασθεί μετά τις 30 Ιουνίου σύμφωνα με τις δηλώσεις του 2014!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν το ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟ Αποτέλεσμα ΕΓΚΡΙΘΗΚΕ είσαι καλά. Εάν όχι, θα επανεξετασθεί μετά τις 30 Ιουνίου σύμφωνα με τις δηλώσεις του 2014!

Ναι εγκριθηκε γιατι μαλλον εβαλα αλλο ρολοι στην ΔΕΗ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλου κακου καντε ολοι δηλωσεις,αν αποριφθουν δε χανετε και τιποτα...αν ομως εγκριθουν κερδισμενοι ειμαστε! κι εγω εκανα ενω λογικα δεν δικαιουμαι και λεει εχει εγκριθει...μακαρι να το παρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλου κακου καντε ολοι δηλωσεις,αν αποριφθουν δε χανετε και τιποτα...αν ομως εγκριθουν κερδισμενοι ειμαστε! κι εγω εκανα ενω λογικα δεν δικαιουμαι και λεει εχει εγκριθει...μακαρι να το παρω!

 

Φυσικα και να το κανουν ολοι τσαμπα ειναι και δεν θελει να τρεχεις σε υπηρεσιες για χαρτουρα ειναι ονλαιν.

Εγω χτυπα ξυλο αν τελικα δεν το παρω λογικα θα κανω ενσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσοι είναι φιλοξενούμενοι άνεργοι όμως δεν μπορούν ούτε δοκιμαστικά να την υποβάλλουν γιατί σου λέει να δηλώσεις υπεύθυνα ότι δεν φιλοξενείσαι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

450 εκατομμύρια ευρώ και οι δικαιούχοι θα είναι 600.000 περίπου ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΑ. Με μέσο όρο 750€ ανά νοικοκυριό! Εάν το παίρναμε όλοι μα όλοι οι άνεργοι και οι χαμηλόμισθοι θα πηγαίναμε για σπόρια και καφέ στην παραλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεκίνησα να δουλεύω τον οκτώβρη, πριν δε δούλευα. Στο Ε1 φαίνεται μόνο ότι έχω μισό αυτοκίνητο στο όνομα μου και στο Ε9 φαίνεται ότι έχω το διαμέρισμα των 26 τ.μ.

τελικά δεν έχω καταλάβει, ισχύει αυτό που είμαστε τώρα ή αυτό που ήμασταν το 2013;

 

Δηλαδη στη δηλωση του 2013 δηλωσες μηδενικο εισοδημα?

Ισχυει το εισοδημα που απεκτησες το 2012, εκτος αν εισαι ανεργος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσοι είναι φιλοξενούμενοι άνεργοι όμως δεν μπορούν ούτε δοκιμαστικά να την υποβάλλουν γιατί σου λέει να δηλώσεις υπεύθυνα ότι δεν φιλοξενείσαι....

Αν εισαι τωρα ναι αν ησουν οταν εκανες την δηλωση και τωρα δεν εισαι δηλωνεις υπευθηνα οτι δεν εισαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, δεν έχω κάνει φορολογική δήλωση ποτέ, είμαι 24 ετών τώρα, το 2013 ήμουν φαντάρος. Τώρα μένω μόνος κάνω πρακτική. Μπορώ να κάνω δήλωση για το '13 και να πάρω το επίδομα??? Κάποιος που ξέρει ας ενημερώσει. ΑΑ και το taxisnet το έφτιαξα πριν κανα μήνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν φταιει αυτος που παει να το παρει αλλα το κρατος και οι ελληνες το ιδιο θα εκαναν.

Ας βρει τροπο το κρατος να τους ελενξει!

Καλησπέρα, δεν έχω κάνει φορολογική δήλωση ποτέ, είμαι 24 ετών τώρα, το 2013 ήμουν φαντάρος. Τώρα μένω μόνος κάνω πρακτική. Μπορώ να κάνω δήλωση για το '13 και να πάρω το επίδομα??? Κάποιος που ξέρει ας ενημερώσει. ΑΑ και το taxisnet το έφτιαξα πριν κανα μήνα. 

οχι , θα περιμενεις να παρουν οσοι το δικαιουνται τωρα και αν μεινουν λεφτα θα κανεις αιτηση αργοτερα που θα ανακοινωθουν τα νεα κρητηρια για την δηλωση του 13.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, δεν έχω κάνει φορολογική δήλωση ποτέ, είμαι 24 ετών τώρα, το 2013 ήμουν φαντάρος. Τώρα μένω μόνος κάνω πρακτική. Μπορώ να κάνω δήλωση για το '13 και να πάρω το επίδομα??? Κάποιος που ξέρει ας ενημερώσει. ΑΑ και το taxisnet το έφτιαξα πριν κανα μήνα. 

Eφοσον το 13 ησουν φανταρος νομιζω κανεις μηδενική με Ε9 γιατι ησουν προστατευομενο μέλος.

Μπορει και να μην το δικαιουσαι γιατι σε "ταϊζε" και σε "πλήρωνε" ο Ε.Σ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, δεν έχω κάνει φορολογική δήλωση ποτέ, είμαι 24 ετών τώρα, το 2013 ήμουν φαντάρος. Τώρα μένω μόνος κάνω πρακτική. Μπορώ να κάνω δήλωση για το '13 και να πάρω το επίδομα??? Κάποιος που ξέρει ας ενημερώσει. ΑΑ και το taxisnet το έφτιαξα πριν κανα μήνα. 

 

Το 2013 έπρεπε να είχες κάνει δήλωση διότι ήταν Υποχρεωτική, και ας ήσουν φαντάρος. Τώρα να κάνεις τη δήλωσή πρώτα, και μετά θα μάθουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2013 έπρεπε να είχες κάνει δήλωση διότι ήταν Υποχρεωτική, και ας ήσουν φαντάρος. Τώρα να κάνεις τη δήλωσή πρώτα, και μετά θα μάθουμε.

 

Δεν ειμαι σιγουρος αλλα αφου ηταν φοιτητης μεχρι 25 χρονων εισαι προστατευομενο μελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...