Προς το περιεχόμενο

Grand Theft Auto V [GTA 5][PC]


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ πάντως περιμένω να παίξουμε πάλι το παιχνίδι με τα patch μέχρι στο τέλος να τρέχει τέλεια

 

οποιοδήποτε παιχνίδι τρώει αναβολή στην αναβολή ειδικά μάλιστα αν είναι και ανοικτού κόσμου έχει τα θέματά του 

 

σε αυτό τουλάχιστον θα έχουμε το καλό ότι δεν έχει εξωπραγματικά γραφικά στυλ unity για να είναι unplayable και να περιμένουμε βδομάδες απλά και μόνο για να το τρέξουμε κάπως υποφερτά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι game του 2013 όπως και να το δει κάποιος. Με πολύ φίλτρο και αρκετά features/settings όπως θα έπρεπε να έχουν πολλά ports που έρχονται στο pc. 

 

Δεν μπορώ να καταλάβω όμως τι γίνεται με την απόδοση. Ο κάθε ένας λέει τα δικά του. Όσο έχω δει στο διαδίκτυο, δεν έχω βγάλει άκρη και προφανώς ούτε εδώ. Και είμαι πιο πολύ περίεργος λόγω των 2 χρόνων και delays που έφαγε, να δω τι άλλο θα τραβήξουν οι pc gamers με την R* και το GTA. 

 

Εγώ θα το περιμένω από τον θείο για δοκιμή αν μας κάνει την χάρη μέσα στην εβδομάδα. Πιο πολύ για να δω το perfomance δηλαδή, το game το παίζω ακόμα στο ps4 και αν δεν μπορώ να χώσω ultra (no AA) και να έχω 1080 & 60αρι σε αυτό το game, ε δεν παίζει από εμένα χρήμα. Μια φορά τους τα έσκασα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το GTA ειναι υπερ ΜΠΟΜΠΑ στο PC.

Καλα η εκδοση του ps4 πρεπει να ειναι τα Low του PC και του xbox one τα Very Low  :fear:

 

blog_0344653001411701278.jpg

 

Console peasant για μια ζωη! Καταρα  :-D

 

Που σε οτι εχει βγει ενα Intel I3 + 750ti -> το παει το PS4 απο ολες τις παντες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 1080P χωρίς ΑΑ κάτι μπορεί να γίνει, σε 1440P με τίποτα με μία πάντως. Το μεγάλο κακό είναι το CA(Chromatic Aberation) που δεν κλείνει και το κάνει να φαίνεται αισχρό..Ελπίζω να βρεθεί τρόπος να πάρει τον πούλο. Εντωμεταξύ τώρα είμαι στη δουλειά(Προφανώς το πήρα σερί) και να πεις ότι το ευχαριστήθηκα..Πόση ώρα με το transfer από SSD σε HDD γιατί δεν χωρούσε το unpacking στον SSD και μετά πόση ώρα να πειραματίζομαι με τις ρυθμίσεις και να ψάχνω να δω τι φταίει αφού ο Aekoupoli έπαιζε με settings που εγώ βλέπω 28FPS, και τελικά δεν φταίει το PC αλλά το παιχνίδι είναι βαρύ σ' αυτά.

 

Btw, μην ξεχάσετε όσοι το βάλετε να αλλάξετε το Mouse input σε ''Direct'' από Windowed/Raw, αλλιώς θα έχει stuttering.

 

Το μεσημέρι που θα γυρίσω υπόσχομαι screenshots.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@alex

 

εγώ έπαιξα πολύ λιγό και έτρεξα λίγο και το bench (που είναι προβληματικό μεν, αλλά σου δείχνει και κάποια ανοικτά τοπία), αν δε κλείσω μερικές ώρες δε μπορώ να σου πω με σιγουριά τι παίζει

 

με λίγα λόγια φρόντισα η vram μου να φτάνει οριακά στα 3GB με βάση τα settings (και την "οικονομία" την έκανα στα φίλτρα) και το παιχνίδι μου φάνηκε ελαφρύ

 

αλλά βγήκε και σε κωλοώρα τι να δοκιμάσεις στις 3 τα ξημερώματα; :lol:

 

αυτό πάντως που μου έκανε εντύπωση όπως είπα και πιο πίσω είναι ότι με fullscreen και vsync παραδόξως μου φάνηκε πιο smooth από ότι με borderless και vsync off που έβλεπα κάποιο stutter 

επίσης με fullscreen και vsync η κάρτα δε ζοριζόταν ιδιαίτερα επειδή περιοριζόταν στα 60αρια, όταν το έκλεινα και πήγαινε πιο πάνω (είδα και 80αρια) έδινε αρκετό γκάζι ο ανεμιστήρας (συγκριτικά)

 

αλλά πέρα από το fraps πρέπει να δω και τι γίνεται με με άλλα προγράμματα και αναλυτικά τι κάνει η κάθε ρύθμιση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GTX970 - 1440p - MAX settings χωρις MSAA (με FXAA, και Soft Shadows: Softest) +MAX Advanced Settings.Vsync OFF.
Average fps: 50
Min fps: 42

Ενω με κλειστα τα High Detail Shadows απο Advanced Settings δεν πεφτει ευκολα απο τα 55-60fps.

 

Γενικα τρεχει πολυ καλα, και τα γραφικα ειναι πανεμορφα. Μεχρι στιγμης δεν εχω δει καποιο bug ουτε καποιο θεμα γενικοτερα. Επισης εχει παρα πολλα settings-options για πολυ customization, εχουν κανει καλη δουλεια.
Πολυ θετικη η μεχρι στιγμης εμπειρια μου!

 

Screenshots:
GTA5_2015_04_14_08_33_00_61.jpg

 

GTA5_2015_04_14_08_33_48_32.jpg

 

GTA5_2015_04_14_08_33_54_04.jpg

 

GTA5_2015_04_14_08_34_51_48.jpg

 

GTA5_2015_04_14_08_43_18_45.jpg

 

GTA5_2015_04_14_08_44_23_61.jpg

 

GTA5_2015_04_14_08_44_34_79.jpg

 

GTA5_2015_04_14_08_44_39_80.jpg

 

GTA5_2015_04_14_08_45_23_18.jpg

 

GTA5_2015_04_14_08_45_25_68.jpg

 

GTA5_2015_04_14_08_45_51_92.jpg

 

GTA5_2015_04_14_08_25_02_13.jpg

 

Τωρα θα βαλω και MFAA απο Nvidia CP, το ειχα κλεισει μονο για δοκιμη.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το GTA ειναι υπερ ΜΠΟΜΠΑ στο PC.

Καλα η εκδοση του ps4 πρεπει να ειναι τα Low του PC και του xbox one τα Very Low  :fear:

 

blog_0344653001411701278.jpg

 

Console peasant για μια ζωη! Καταρα  :-D

 

Που σε οτι εχει βγει ενα Intel I3 + 750ti -> το παει το PS4 απο ολες τις παντες!

WTF? Ποιος σύγκρινε κονσόλα με pc? Μόνος σου τα γράφεις αυτά. Το ''Console peasant'' πήγαινε για μένα; Αν κατάλαβα ναι... Αν είναι πια εδώ μέσα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα το FXAA δεν ξέρω κατά πόσο καλό είναι, πάντως το παιχνίδι έχει μπόλικο aliasing ακόμα και σε 1440P, οπότε μάλλον είναι προτιμότερο να ρίξεις κάποιο άλλο setting και να βάλεις ένα 2xMSAA.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα το FXAA δεν ξέρω κατά πόσο καλό είναι, πάντως το παιχνίδι έχει μπόλικο aliasing ακόμα και σε 1440P, οπότε μάλλον είναι προτιμότερο να ρίξεις κάποιο άλλο setting και να βάλεις ένα 2xMSAA.

 

Όταν πας σπίτι θα βρεις τις σωστές ρυθμίσεις... μεσα στο βραδυ σαν την καλιακούδα και νυσταγμένος δεν μπορεις να κανεις δουλεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σιγουρα θελει κι αλλο antialiasing, ανοιξα το MFAA απο Nvidia CP να δω τι θα κανει.
Το FXAA του παιχνιδιου δεν ξερω ακομα ποσο καλο ειναι, τωρα θα τις κανω τις δοκιμες αυτες, παντως ασχημο δεν το λες.

Τα Advanced Settings εχουν το μεγαλυτερο impact. Με High Detail Shadows απο Advanced Settings στο OFF δεν ειδα κατω απο 55fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σιγουρα θελει κι αλλο antialiasing, ανοιξα το MFAA απο Nvidia CP να δω τι θα κανει.

Το FXAA του παιχνιδιου δεν ξερω ακομα ποσο καλο ειναι, τωρα θα τις κανω τις δοκιμες αυτες, παντως ασχημο δεν το λες.

 

Τα Advanced Settings εχουν το μεγαλυτερο impact. Με High Detail Shadows απο Advanced Settings στο OFF δεν ειδα κατω απο 55fps.

 

Το Nvidia PCSS ποσο κοβει cowboy ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...