Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις, η μητερα μου εχει αδεια παραμονης, μπορει να πεταξει μεσω RyanAir? οταν ημουν φανταρος και ειχα στρατιωτικη ταυτοτητα μου ειπαν οτι δεν μπορω εγω, μονο με κανονικη ταυτοτητα....  ξερει κανεις τι παιζει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αν σε ενα παραθυρο του firefox βλεπω ενα βιντεακι που ειναι σε html5 και καποιο απο τα υπολοιπα tab κανει αυτοματη ανανεωση, μαυριζει η οθονη του βιντεο μεχρι να τελειωσει η ανανεωση. Ηχο εχει κανονικα και το βιντεο συνεχιζει να παιζει, απλα δεν το βλεπω. Διορθωνεται αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλεισαμε το χωρο κατω απο τη σκαλα και εγινε σαν αποθηκη.

Το θεμα ομως ειναι οτι δεν εχει πολύ φως και δεν εχει εκει κοντα παροχη ρευματος για να βαλουμε καμια λαμπα.

 

Εχω δει κατι τετοιες μαλακίες που δε χρειαζονται ρευμα αλλά δε καταλαβαινω πως λειτουργουν (μαλλον με μπαταρια( ; )).

Σε κανα practiker-leroy merlin κλπ θα βρω κατι παρομοιο και πιο μικρο;

Και πως το ψαχνω/ζητάω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες γίνεται να καταχωρηθει ιδεα για ενα προγραμμα στο τι θα κανει η οχι.Δηλαδη εχω ιδεα να βαλω σε ενα app να κανει μια x λειτουργια  που μπορει να ειναι απλο να στελνει πχ αυτοματα κατι μεσω email η μηνυματων sms μπορεις να φας μηνυση για αυτο αν στο εχει πει αλλος και το εχει κατοχυρωσει;

Ισχυουν για ελλαδα αυτα;

 

Αν δεν κάνω λάθος, πέρα από τους κλασσικούς τρόπους που πας σε δικηγόρο/συμβολαιογράφο για να πατεντάρεις την ιδέα σου, υπάρχει κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις. Βάζεις την ιδέα σου σε ένα γράμμα και την στέλνεις στον εαυτό σου συστημένα και δεν την ανοίγεις. Έτσι, αν κάποτε χρειαστεί να αποδειχτεί ότι είχες πρώτος την ιδέα, ανοίγεις το γράμμα ενώπιον συμβολαιογράφου και είσαι κύριος καθώς το συστημένο απ'έξω έχει ημερομηνία κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς πόσο χρόνο έχω για να εισπράξω την επιστροφή φόρου.

 

Έχει έρθει το Χαρτί στο χωριό εδώ και κανα 2μηνο αλλά δε μπορώ να πάω να το εισπράξω

 

Κάποιος μου είπε 2 χρόνια αλλά δεν ήταν σίγουρος.

 

Επίσης όταν λέει "Σας πληροφορούμε ότι δικαιούστε να εισπράξετε από την υπηρεσία μας τα ποσά που αναφέρονται παρακάτω" εννοεί τη συγκεκριμένη ΔΟΥ ή οποιαδήποτε ΔΟΥ της χώρας ?


Καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις, η μητερα μου εχει αδεια παραμονης, μπορει να πεταξει μεσω RyanAir? οταν ημουν φανταρος και ειχα στρατιωτικη ταυτοτητα μου ειπαν οτι δεν μπορω εγω, μονο με κανονικη ταυτοτητα....  ξερει κανεις τι παιζει? 

 

Έχω πετάξει με στρατιωτική ταυτότητα (οι φαντάροι πως πετάνε δηλαδή) ... και μάλιστα "ληγμένη" μετά από 1+ χρόνο που είχα απολυθεί (την είχα κρατήσει σουβενίρ και στο ταξίδι έχασα την αστυνομική)

 

Με άδεια παραμονής προφανώς δεν πετάς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η γυναικα μου προσπαθει να συμπληρωσει ενα pdf. και στα ελληνικα γραφει αλαμπουδεζικα. τι ρυημισεις θελει να κανω? εδω το λινκ για να δοκιμασετε http://www.tupperwar...ed_Sept2012.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να ανοιξω το laptop να αλλαξω την παστα του επεξεργαστη. Αμα παω και παρω αγκαλια το ψυξειο(ή τον φουρνο) πιο πριν θα ειμαι οκ λετε? Βαριεμαι να τρεχω για αντιστατικα βραχιολακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η γυναικα μου προσπαθει να συμπληρωσει ενα pdf. και στα ελληνικα γραφει αλαμπουδεζικα. τι ρυημισεις θελει να κανω? εδω το λινκ για να δοκιμασετε http://www.tupperwar...ed_Sept2012.pdf

 

Μια χαρα το βγαζει σε μενα. Δοκιμασε με αλλον browser ή κατέβασε την πιο καινούργια έκδοση του Adobe Reader.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, κράτα ένα σύρμα και κάρφωσέ το στην πρίζα κα ψαχούλευε μέχρι να βρεις την γείωση :-D

 

Με το καλοριφέρ θα είσαι καλύτερα σίγουρα

Οι επαφές της γείωσης μιας πρίζας είναι "εκτεθειμένες" και μπορείς να τις ακουμπήσεις άφοβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η γυναικα μου προσπαθει να συμπληρωσει ενα pdf. και στα ελληνικα γραφει αλαμπουδεζικα. τι ρυημισεις θελει να κανω? εδω το λινκ για να δοκιμασετε http://www.tupperwar...ed_Sept2012.pdf

και σε εμένα δουλεύει, δοκίμασε με acrobat reader εκτός browser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Από την κεραία τηλεόρασης μου κλέψανε το "κουτάκι" που μπαίνει το καλώδιο + το καλώδιο (το είχα χύμα στο μπαλκόνι).

 

Πως λέγεται αυτό το κουτάκι, μπορώ να αγοράσω κάπου ή δεν συμφέρει;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...