Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν λες για το μουσειο,με το που κατεβεις στην σταση Ακροπολη στριβεις απο τον πεζοδρομο με τα καφε αριστερα και πεφτεις πανω στην εισοδο του . Για να ανεβεις παρθενωνα οντως ειναι λιγο πιο περα .

Εκει πηγα και το ανεφερα σαν παραδειγμα, ρωταω για αλλες περιοχες - αξιοθεατα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος αν το βιβλιάριο ανασφαλίστου/αποριας έχει κάποια ουσιαστική διαφορά με την ασφάλιση ανέργων στο ΙΚΑ εως 29 ετών ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να φτιάξω ένα παραδοσιακό ελληνικό/πολίτικο γεύμα σε κάτι φιλαράκια -για να τους ευχαριστήσω για την βοήθεια που μου προσέφεραν μέχρι τώρα- ως επί το πλείστον γερμανούς (1 κυρίως και 2-3-4 ορεκτικά και γλυκό). Διαθέτω μόνο τηγάνι και κατσαρόλα. Τί combo προτείνετε ώστε να έχουμε jaw drop από τους καλεσμένους; Έλεγα για σουτζουκάκια σμυρνέικα και πιλάφι με μπασμάτι/γιασμίν, πιπεριές φλωρίνης γουάναμπι (μπορεί και γεμιστές), τζατζίκι, φάβα, μπουγιουρντί, λάχανοκαρότο ή πολίτικη σαλάτα, ρυζόγαλο. Λέει τίποτα το μενού ή να πάμε σε πιο γκουρμέ καταστάσεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sweetjesus.jpg

 

πού αλλού πιστεύετε οτι αξίζει να πάω? ψάχνω καλό σουβλάκι/πίτα κόντα σε μετρό εστω. καθως και οτιδήποτε άλλο μαγαζάκι να παω για καφε κτλ που να αξίζει.

 

σε κεντρικα σημεια-περατζαδες δυσκολο να πετυχεις καλο σουβλακι. Οι πιθανοτητες ειναι λιγες. Κατι αξιοπρεπες ισως το πετυχεις. Ρωτα απο πριν τι υλικα βαζουν. Παρε αλαδωτη πιτα. Αν θες πατατες, παρε καλυτερα ξεχωριστα. Στον καφε ειναι λιγο καλυτερα τα πραγματα.

Θέλω να φτιάξω ένα παραδοσιακό ελληνικό/πολίτικο γεύμα σε κάτι φιλαράκια -για να τους ευχαριστήσω για την βοήθεια που μου προσέφεραν μέχρι τώρα- ως επί το πλείστον γερμανούς (1 κυρίως και 2-3-4 ορεκτικά και γλυκό). Διαθέτω μόνο τηγάνι και κατσαρόλα. Τί combo προτείνετε ώστε να έχουμε jaw drop από τους καλεσμένους; Έλεγα για σουτζουκάκια σμυρνέικα και πιλάφι με μπασμάτι/γιασμίν, πιπεριές φλωρίνης γουάναμπι (μπορεί και γεμιστές), τζατζίκι, φάβα, μπουγιουρντί, λάχανοκαρότο ή πολίτικη σαλάτα, ρυζόγαλο. Λέει τίποτα το μενού ή να πάμε σε πιο γκουρμέ καταστάσεις;

 

κομπλε ειναι αυτο. Αν τα φαγητα σου φαινονται δυσκολα και δεν τα εχεις ξανακανει, καλυτερα κανε μια προπονηση. Το ριζιγαλο ειναι λιγο φλωρια, καλυτερα βρες κανα καλο πολιτικο ζαχαροπλαστειο, ωστε να εχεις σιγουρα αποτελεσματα. Αν θες κοιτα να τροποποιησεις ελαχιστα τις συνταγες, ωστε να ειναι πιο κοντα στις γευστικες τους συνηθειες, πχ λιγο λιγοτερο λαδι. Το ντρεσινκ στη σαλατα βαλτο ξεχωριστα σε μπολ. Μπορεις να εχεις και ελληνικες ετικετες μπυρας.

 

http://beerakias.gr/%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%BC%CF%80%CF%8D%CF%81%CE%B5%CF%82/

 

κανε μια ερευνα, γιατι ειναι 2-3 που δεν πινονται, και 6-7 που αξιζουν πραγματικα

 

http://forum.beer.gr/

 

Οι μαυρες μπυρες πανε  παρα πολυ με τα γλυκα. Μπορεις να βαλεις και κανα καλο (τυποποιημενο) κρασι ή και κανα τσιπουρο, αν βρεις καμμια καλη ακρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γνωρίζει κανείς κατάστημα Lego στην Αθήνα με ανταγωνιστικές τιμές; Έχω βρει μερικά πολύ καλά στη Θεσσαλονίκη, αλλά στην Αθήνα ή θα έχουν ελάχιστους κωδικούς ή τιμές στα ύψη. 

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς κατάστημα Lego στην Αθήνα με ανταγωνιστικές τιμές; Έχω βρει μερικά πολύ καλά στη Θεσσαλονίκη, αλλά στην Αθήνα ή θα έχουν ελάχιστους κωδικούς ή τιμές στα ύψη. 

 

Ευχαριστώ.

 

Ριξε μια ματια στο  http://www.brickbybrick.gr/.Εχουν δυο καστηματα Κηφισια και Γλυφαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το wifi repeater κάνει δουλίτσα; δεν θέλω να έχω εμβέλεια και 20 μέτρα αλλά μου κόβουν αρκετά οι τοίχοι καθότι χοντροι πέτρινοι.

 

ο αδερφός μου έχει ένα τέτοιο, από αυτά που μπαίνουν πάνω στην πρίζα, γιατί το ρούτερ του είναι σε ηλίθιο σημείο μέσα στο υπνοδωμάτιο με διαδρόμους και τουαλέτα και άλλο δωμάτιο ανάμεσα, λέει ότι με αυτό πιάνει μια χαρά στο σαλόνι του, ενώ χωρίς αυτό γιοκ.

Γνωρίζει κανείς κατάστημα Lego στην Αθήνα με ανταγωνιστικές τιμές; Έχω βρει μερικά πολύ καλά στη Θεσσαλονίκη, αλλά στην Αθήνα ή θα έχουν ελάχιστους κωδικούς ή τιμές στα ύψη. 

 

Ευχαριστώ.

 

αν δεν θες οπωσδήποτε φυσικό κατάστημα, οι τιμές του e-shop μου φαίνονται καλές, και η ποικιλία μεγάλη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο ολα αυτα τα πιεσομετρα που εχει το eshop ποιο ειναι vfm με αποτελεσματα της προκοπης?δεν εχω ιδεα απο πιεσομετρα ή καπου αλλου να κοιταξω.ψαχνω γενικως ενα καλο και οικονομικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ριξε μια ματια στο  http://www.brickbybrick.gr/.Εχουν δυο καστηματα Κηφισια και Γλυφαδα.

 

Πάρα πολύ καλό κατάστημα, με πραγματική αγάπη για το αντικείμενο, αλλά οι τιμές...

 

ο αδερφός μου έχει ένα τέτοιο, από αυτά που μπαίνουν πάνω στην πρίζα, γιατί το ρούτερ του είναι σε ηλίθιο σημείο μέσα στο υπνοδωμάτιο με διαδρόμους και τουαλέτα και άλλο δωμάτιο ανάμεσα, λέει ότι με αυτό πιάνει μια χαρά στο σαλόνι του, ενώ χωρίς αυτό γιοκ.

 

αν δεν θες οπωσδήποτε φυσικό κατάστημα, οι τιμές του e-shop μου φαίνονται καλές, και η ποικιλία μεγάλη.

 

Στη Θεσσαλονίκη έχετε σίγουρα ένα πάρα πολύ καλό κατάστημα, κι έχω πληροφορίες για ένα δεύτερο επίσης καλό, με ασύγκριτα καλύτερες τιμές από ό,τι αυτά που βλέπω στο e-shop. Το πρώτο, τσεκαρισμένο, με άριστες εντυπώσεις.

 

Γενικά (με ξέρεις, άλλωστε) δεν έχω κανένα πρόβλημα να βγάζει ο επιχειρηματίας κέρδος, είναι απαραίτητη συνθήκη για να υπάρξει η επιχείρηση, αλλά όταν βρίσκω στη Θεσσαλονίκη έναν κωδικό στα €72 και στην Αθήνα τον ίδιο ακριβώς κωδικό στα €95, δεν μπορώ να το δικαιολογήσω. Κι επειδή βρήκαμε σημείο επαφής με την κόρη και πιάσαμε να κάνουμε μια μικρή συλλογή, μη μας βγει ο κούκος, αηδόνι.

 

Εντάξει, χόμπι είναι, να το πληρώσουμε, αλλά...

 

Όπως και να 'χει, ευχαριστώ και τους δύο για τις προτάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Θεσσαλονίκη έχετε σίγουρα ένα πάρα πολύ καλό κατάστημα, κι έχω πληροφορίες για ένα δεύτερο επίσης καλό, με ασύγκριτα καλύτερες τιμές από ό,τι αυτά που βλέπω στο e-shop. Το πρώτο, τσεκαρισμένο, με άριστες εντυπώσεις.

 

 

Για ποιό κατάστημα μιλάμε; Δεν είμαι φαν των λέγκο, ο μικρός έχει πάρει 2-3 και φαίνεται πως του αρέσουν, και το η-σοπ μου φάνηκε αρκετά φτηνότερο από το μαγαζί που τα αγοράσαμε (ένα μικρό συνοικιακό για να πω την αλήθεια... )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες για omron, οχι καρπου. Και τα microlife εχω ακουσει οτι ειναι καλα αλλα δεν εχει το eshop.

 

Με καθε επιφυλαξη, σαν υπερτασικος, ο καρδιολογος-παθολογος με εχει συμβουλεψει να μην προτιμησω ηλεκτρονικο πιεσομετρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 


 

Για ποιό κατάστημα μιλάμε; Δεν είμαι φαν των λέγκο, ο μικρός έχει πάρει 2-3 και φαίνεται πως του αρέσουν, και το η-σοπ μου φάνηκε αρκετά φτηνότερο από το μαγαζί που τα αγοράσαμε (ένα μικρό συνοικιακό για να πω την αλήθεια... )

 

 

Toymania, πρώτες εντυπώσεις κάτι παραπάνω από άριστες.

 

To 75042 (Droid Gunship, ενδεικτικά το αναφέρω γιατί είναι στις προτάσεις του e-shop) €64,90 το e-shop, €52 το Toymania.

 

Συν του ότι είναι άριστοι στην επικοινωνία και γενικά εξαιρετικοί τύποι. Σημερινό παράδειγμα:

 

Τους παραγγέλνω κάτι, έρχεται email "εντάξει η πληρωμή, σας το στέλνουμε σήμερα, θα το έχετε Δευτέρα ή αν θέλετε +2,5 ευρώ για Σάββατο". Ρωτάω με τη σειρά μου, "Δευτέρα θα παραδώσουν οι συνεργάτες σας, αν ναι αφήστε το, αλλιώς να σας δώσω τα λεφτά για το Σάββατο" (Τρίτη θα λείπουμε όλοι σε δουλειές, τέλος πάντων).

 

Ε, τι μου απαντήσανε προ δέκα λεπτών: "Σας το στέλνω Σάββατο, αφήστε τη χρέωση, το βλέπουμε σε άλλη παραγγελία σας". Εντάξει, με έκαναν πελάτη, τελείωσε. Όχι για τα 2,5 ευρώ, που θα τα βάλω, δεν υπάρχει θέμα, αλλά για τη στάση τους. Ήξερε αν θα παραγγείλω ξανά; Όχι. Αλλά, όταν κόβει το μυαλό, κόβει. Μια απλή κίνηση, τεράστιο κέρδος σε επίπεδο εκτίμησης και εμπιστοσύνης.

 

Και -2% αν τους βάλεις τα λεφτά με e-banking, που θα μου πεις σιγά την έκπτωση, αλλά δεν ξέρω κανέναν άλλο να την κάνει, και τους βγάζει πρώτους τελικά σε τιμή, ειδικά σε κάτι κόντρες μικροποσών για το ποιος θα φανεί πρώτος στο skroutz.

 

Κρίμα που δε μένω Θεσσαλονίκη, θέλω ειλικρινά να πάω να τους γνωρίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...