Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα παω σε ενα ορθοπεδικο γιατρο και θα πω γεια σας θελω να με μετρησετε και να μου προτεινεται στρωμα :)  δεν το εχω ξανακουσει

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/8/2014 στις 10:33 ΠΜ, stefanos9 είπε

Τι tempur ρε παιδια, θα κοιμαστε σε στρωμα απο memory foam / πολυουρεθανη κλπ που απελευθερωνει καρκινογονα,  Carbon Monoxide, acetaldehyde και hydrogen cyanide ??? και θα τα αναπνεετε 24/7 ?  Για παιδια/μωρα ειναι απαγορευτικα αυτα τα στρωματα ..... 

Ασε που δεν την παυλευεις το καλοκαιρι, ειναι πολυ ζεστο..Aσε που αν πεσει νερο την εκατσες..Ασε που μετα απο χρονια δεν θα εχει το memory effect..Ασε που αν αλλαζεις θεσεις δεν βολευει...Θα σας ζωσουν τα φιδια με αυτα τα memory foam...

f@ck it , και μια στο εκατομμυριο να ισχυει.

http://news.softpedia.com/news/Can-Your-Mattress-Kill-You-76887.shtml

http://www.reviewcentre.com/reviews10749.html στα απατα...οχι αστεια

Εγω με 3 παιδια, δεν το σκεφτηκα καν.. Πηρα  της Media to Optimum Platinum με 3 layers ανεξερτητων ελατηριων

Επισης μου αρεσαν πολυ τα Media Strom Optimum Silver και Εlite Strom Celebrity !!!

Επισης το Candia Onar soft plus στα ~500ευρω για τα λεφτα του πολυ καλο..

Πραγματικα δεν ειχα σκεφτει και αυτη την εκδοχη.Ταιριαζει με τα ρουχα που φοραμε και τις βαφες τους.

βεβαια το συγκεκριμενο αρθρο ειναι μια παπατζα μια  και αναφερει σχετικα:

"I bought the mattress at the beginning of December 2007. In 2-3 weeks after sleeping on those mattresses and pillows, me and my wife started having severe nausea, dizziness and a sensation like being irradiated or having a powerful allergy. The room was loaded by a sweetish-bitter scent (many aromatic hydrocarbons have this smell, like benzene, but also some aldehydes, both categories being powerful carcinogenic and known to attack neurons and provoke severe allergies). Routine analyses looked normal, and the medics were not able to find the cause. I clearly remained with the sensation that the mattress expelled gases

Ενταξει,το τεντωσανε οσο δεν παει..

 

Επεξ/σία από vasilllis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Θα παω σε ενα ορθοπεδικο γιατρο και θα πω γεια σας θελω να με μετρησετε και να μου προτεινεται στρωμα :)  δεν το εχω ξανακουσει

Οχι ρε συ θα δει αν έχεις θέματα όπως εγώ... Εγώ κακώς δεν πήγα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και καλή χρονιά,

ήρθε ο καιρός για επιλογή στρώματος. Έχει αποδειχθεί δύσκολη απόφαση. Έχουμε πάει σε media, elite, dunlopillo, cocomat, linea. Σε όλες βρήκαμε κάτι που να μας αρέσει.
Σαν επιλογές που ξεχωρίσαμε ήταν τα Sealy lavish, Media Optimum Platinum, Tempur και Dunlopillo Extra Gray. Σαν τελική επιλογή κλίνουμε προς το Dunlopillo

Γενικές παρατηρήσεις:

Είναι λίγο κοροϊδία το θέμα με τις εκπτώσεις καθώς έχουν όλο τον χρόνο όποτε η αρχική τιμή απλώς δεν ισχύει. Η linea είναι σκαλοπάτι πιο κάτω. Η media μας φάνηκε ότι έχει υπερβολικά υψηλές τιμές σε σχέση με τον ανταγωνισμό για στρώματα με ελατήρια.

Καλό είναι να πάει κάποιος στο τέλος σε αυτά που του άρεσαν να τα δει όλα μαζί γιατί σε εμάς τουλάχιστον είχαμε άλλη αίσθηση όταν είχαμε δει το Χ μία μέρα και την επόμενη είδαμε το Υ και μετά το Χ.

Η Cocomat είτε αυτά που λέει είναι σωστά είτε προσπαθεί να πει την δική της ιστορία. Έχουν συγκεκριμένο υφάκι και απαξιούν όλον τον ανταγωνισμό. Το πιο βασικό σημείο που λένε ότι ο ανταγωνισμός δεν κάνει σωστά την δουλεία τους είναι επειδή στα 2πλα στρώματα το υλικό δεν πρέπει να είναι ενιαίο αλλά σαν 2 μονά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά να ενημερώσω οτι ψώνισα απο την βιοτεχνία της γειτονιάς , πηγα με ειδε ( εχω και πολυ βαρος ο ατιμος -120kg-  ) και μου εφτιαξε ενα σουπερ ενισχυμένο με 150 € ( ήμιδιπλο ) και μετά απο 1 μηνα χρήσης ειμαι απολυτά ικανοποιημένος .

Η βιοτεχνία είναι η Stereostrom   (κατω πατησια πισω απο την φοιτητική εστια της πατησιων )

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, villasg είπε

Τελικά να ενημερώσω οτι ψώνισα απο την βιοτεχνία της γειτονιάς , πηγα με ειδε ( εχω και πολυ βαρος ο ατιμος -120kg-  ) και μου εφτιαξε ενα σουπερ ενισχυμένο με 150 € ( ήμιδιπλο ) και μετά απο 1 μηνα χρήσης ειμαι απολυτά ικανοποιημένος .

Η βιοτεχνία είναι η Stereostrom   (κατω πατησια πισω απο την φοιτητική εστια της πατησιων )

Την καλύτερη δουλειά έκανες... Έτσι κάνουν και οι μεγάλες εταιρίες... Βιοτεχνία πάνε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, aris86 είπε

Εχω κανει 2 χειρουργεια στη μεση μου και οταν μετακομισα τα οικονομικα μου ηταν λιγο χαλια και δεν ειχα τα χρηματα τοτε να παρω το κρεβατι που ηθελα.Για να μην μεινω χωρις κρεβατι ειπα να παρω ενα φουσκωτο καλο για να την βγαλω για κανα 2μηνο μεχρι να βαλω στην ακρη για να παρω κανονικο.Λοιπον παιδια ειναι καταπληκτικο τοσο πολυ ανετο που δε γουσταρω να το αλλαξω με τιποτα.Με ανακουφιζει απο οταν ποναει η μεση μου που ειναι διαλυμενη και ειναι τρομερα αναπαυτικο.Ειναι το φουσκωτο με το προσκεφαλο στο τζαμπο και κοστιζει 60 ευρω.Το συστηνω σε ολους και αν βαλεις σεντονια φαινεται κανονικο κρεβατι.

Κάθε πότε το συμπληρώνεις με αέρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.welhome.gr/14-στρώματα-αξεσουάρ

είχα βρει πολύ καλές τιμές, το μόνο θέμα είναι ότι είναι στο Ναύπλιο αλλά αν κάποιο το έχεις δοκιμάσει τσέκαρε τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το έχω αναβάλει αρκετές φορές, αλλά τώρα λέω να αλλάξω επιτέλους στρώμα....είμα ανάμεσα στα ακόλουθα τρία, δύο αφρού και ένα ελατηρίων/αφρού...με τιμες από 175€ έως 250€.

(έχω αποφασίσει να αγοράσω αποκλειστικά κάποιο στρώμα από τη Jysk, λόγω 25ετούς εγγύησης, 100 ημερών δοκιμής, υποκαταστημάτων ανά την επικράτεια αλλά και το γεγονός ότι όλα τα καταστήματα συνεργάζονται μεταξύ τους και με την κεντρική αποθήκη, ιδιαίτερα βολικό σε περίπτωση χρήσης της εγγύησης ή αλλαγής)

Δείτε τα χαρακτηριστικά τους στη σελίδα προϊόντος

1) Wellpur F85  = 175€ (αφρού, σκληρή κάτω στρώση μαλακιά-σπογγώδης άνω στρώση)

2) Dreamzone S50 = 220€ (ελατηρίων/αφρού, πιο μαλακό από τα άλλα)

3) Wellpur F120 = 250€ (αφρού, μέτριας σκληρότητας...πλεονέκτημα ο "air gel αφρός" που δίνει μια πιο δροσερή αίσθηση)

Να πω ότι τα έχω δοκιμάσει και τα τρία -στο μαγαζί- και με ικανοποιούν, αλλά έχουν επιμέρους πλεονεκτήματα ή διαφορές...

Το κυριότερο είναι αν πράγματι τα στρώματα αφρού υποφέρονται το καλοκαίρι ή όχι...

...στην οποία περίπτωση ίσως ήταν καλύτερα να πάω στο 2ο, που όμως κι αυτό έχει στρώσεις αφρού...βουλιάζει ομως λιγότερο στα σημεία που ακουμπά το σώμα κι έτσι ίσως το καλοκαίρι να είναι καλύτερο...είναι μαλακό αλλά σε καμία περίπτωση "υπερβολικά" μαλακό.

...αλλά και το 3ο, αν ήταν να πάω σε αφρού θα ήταν μάλλον πιο ανεκτό, λόγω υλικών.

...το 1ο έχει εξαιρετικό λόγο ποιότητας/τιμής...αν και το 3ο είναι πολύ καλό, αν δεν υπήρχε μεγάλο θέμα το καλοκαίρι, αυτό έχει μια πολύ ωραία αίσθηση συνδυασμού μαλακού-σκληρού...με το που ξαπλώνεις νιώθεις να παίρνει το σχήμα του σώματος η άνω στρώση,υποστηρίζοντας ταυτόχρονα της καμπύλες του κορμού, ενώ το κάτω μέρος δεν βουλιάζει.

...αυτό θα ήταν που θα αγόραζα πιθανότατα αν είχα μεγαλύτερο κρεβάτι, καθώς η τιμή θα παρέμενε οικονομική για πολύ καλή ποιότητα...τώρα οι γονείς έχουν έρθει σπίτι, οπότε πήραν το κρεβάτι μου κι εχω ξεμείνει με το 90*200εκ...που όμως μού επιτρέπει να αγοράσω κι ένα καλύτερο στρώμα, ενδεχομένως

Και το 1ο και το 3ο τείνουν έχουν αυτό το χαρακτηριστικό - θετικό ή αρνητικό αναλόγως - ότι "αγκαλιάζουν" περισσότερο το σώμα όταν ξαπλώνεις επάνω και προσωπικά με κάνουν να νιώθω πως ανάσκελα δεν θα χρειαζόμουν καν μαξιλάρι...το 2ο είναι πιο μαλακό εσωτερικα (τα ελατήρια προσαρμόζονται στις καμπύλες) αλλά δεν σε "αγκαλιάζει" όταν ξαπλώνεις...δεν ξέρω πώς αλλιώς να το περιγράψω.

Για πείτε καμιά γνώμη γιατί δεν μπορώ να αποφασίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα.

Έχει κανείς άποψη για αυτό:

https://istikbalgreece.gr/eshop/Stromata/Stromata--Istikbal-/Stroma-Amethyst-Therapy/352

Με ενδιαφέρει το 160χ200

Κανονικά κάνει 894€ αλλά μέσω ενός γνωστού μπορώ να το πάρω 400€

Αξίζει κανονικά τα χρήματα του. Είναι δηλαδή στρώμα 900€?

Αν όχι στα 400€ που το βρίσκω αξίζει?

Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από zaqxsw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/12/2018 στις 8:52 ΠΜ, Zerg13 είπε

Θα παω σε ενα ορθοπεδικο γιατρο και θα πω γεια σας θελω να με μετρησετε και να μου προτεινεται στρωμα :)  δεν το εχω ξανακουσει

Ναι ρε συ είναι η νέα μόδα.Το κάνουν όπως με τα φάρμακα.Ταξιδάκια στο εξωτερικό σε όσους προτείνουν  περισσότερα.:lol: Και να είμαστε οντόπιτς θα πας σε ορθοπεδικό αν έχεις ορθοπεδικό πρόβλημα.Όχι να σου πει ο ορθοπεδικός τι στρώμα θα πάρεις για να κοιμάσαι;;;;;; Μην τα κάνουμε όλα σαν τις ξανθιές.

Στις 5/1/2019 στις 10:26 ΜΜ, villasg είπε

Τελικά να ενημερώσω οτι ψώνισα απο την βιοτεχνία της γειτονιάς , πηγα με ειδε ( εχω και πολυ βαρος ο ατιμος -120kg-  ) και μου εφτιαξε ενα σουπερ ενισχυμένο με 150 € ( ήμιδιπλο ) και μετά απο 1 μηνα χρήσης ειμαι απολυτά ικανοποιημένος .

Η βιοτεχνία είναι η Stereostrom   (κατω πατησια πισω απο την φοιτητική εστια της πατησιων )

Φίλε και πολύ καλά έκανες.Εγώ σκοπεύω μία από τις επόμενες μέρες να πάω ΙΚΕΑ και να πάρω ένα να αλλάξω αυτό που έχω πάνω από 30 χρόνια.

Αν έχεις κάποια προβλήματα όπως σκολίωση , προβλήματα γενικά με τη μέση ναι εκεί να το δεχτώ να ψάξεις να βρεις ένα καλό  στρώμα που θα σε βοηθάει.Στα καλά καθούμενα και εκεί που δεν έχεις κανέναν πρόβλημα να σηκωθείς ένα πρωί και να πεις δεν μου αρέσει αυτό το κολοστρώμα όχι γιατί δεν κοιμάμαι καλά αλλά δεν είναι φίρμα και να πας να δώσεις 1000 ευρώ.

Δεν μου περισσεύουν και επειδή δεν έχω και κάποιο πρόβλημα με τα στρώματα όπως είπα θα πάρω ένα στο φάσμα 150-300 ευρώ το πολύ από το ΙΚΕΑ

EDIT Και νόμιζα εγώ που είμαι 92 κιλά ότι είμαι χοντρός..........:lol:

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, zaqxsw είπε

Καλημέρα.

Έχει κανείς άποψη για αυτό:

https://istikbalgreece.gr/eshop/Stromata/Stromata--Istikbal-/Stroma-Amethyst-Therapy/352

Με ενδιαφέρει το 160χ200

Κανονικά κάνει 894€ αλλά μέσω ενός γνωστού μπορώ να το πάρω 400€

Αξίζει κανονικά τα χρήματα του. Είναι δηλαδή στρώμα 900€?

Αν όχι στα 400€ που το βρίσκω αξίζει?

Ευχαριστώ 

ειναι καλα τα istikbal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στρώμα 900€ σίγουρα δεν είναι . Εγώ έχω candia σκληρό (σαν πέτρα )χάλια είναι αλλά το πήρα 80 το 90x200 αν θυμάμαι καλά .

Το επόμενο θα είναι μαλακό και όχι μπιπ Ορθοπεδικό /Ανατομικό .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://pyrsostrom.gr

Έχω αγοράσει στρώμα το 2008 (το έχω ακόμη) και έχω επισκεφτεί τη βιοτεχνία.

Καλές τιμές, ποιότητα και κατά παραγγελία τα στρώματα με ότι υλικό θέλει ο πελάτης και μαξιλάρια.

Επεξ/σία από opera
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, opera είπε

http://pyrsostrom.gr

Έχω αγοράσει στρώμα το 2008 (το έχω ακόμη) και έχω επισκεφτεί τη βιοτεχνία.

Καλές τιμές, ποιότητα και κατά παραγγελία τα στρώματα με ότι υλικό θέλει ο πελάτης και μαξιλάρια.

Και αυτοί βλέπω latex σε εισαγωγικά προτείνουν... 45% πωλήσεις είναι latex. 

Όντως είναι κορυφή απλώς δεν κρατάει πολλα χρόνια... Το πολύ 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...