Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην Ιαπωνία πάντως δεν έχουν τέτοια προβλήματα... κοιμούνται συνήθως σε τατάμι & φουτόν, δηλαδή σε πολύ σκληρότερες επιφάνειες από ότι έχουμε συνηθίσει εμείς. Ούτε memory foam, ούτε ελατήρια. Φυσικά είναι και θέμα συνήθειας, αλλά γενικώς η μοντέρνα ζωή έχει μια τάση να κάνει τον κόσμο μαλθακό. Καναπέδες που βουλιάζεις (και το σκέφτεσαι να σηκωθείς επειδή είναι τόσο βολικοί), στρώματα αναπαυτικά (ώστε ούτε πλευρό να μην αλλάζεις), τουαλέτες υπερυψωμένες (ώστε να μην χρειάζεται να κάνουμε βαθύ κάθισμα) κτλ. Όλα αυτά βέβαια έχουν το μακροχρόνιο αποτέλεσμα ότι όσο πιο βολικά σου φαίνονται, τόσο περισσότερο δεν μπορείς να κάνεις χωρίς αυτά. Γίνεσαι όλο και περισσότερο σαπάκι, οπότε οποιαδήποτε προσπάθεια να περάσεις σε κάτι πιο σκληρό σου φαίνεται βασανιστική. Τώρα βέβαια οι εταιρίες που πουλάνε στρώματα έχουν αναπτύξει ένα σωρό θεωρίες γιατί τα στρώματά τους είναι τα καλύτερα...

 

 

Επεξ/σία από mic2mic
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, di maria kun είπε

αναφερεσαι στο πρωτο??καλο φαινεται-το εχεις?εντυπωσεις??

Οχι δεν το εχω. Αλλά ψάχνω κι εγώ σ' αυτή τη διάσταση και το σκέφτομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα σε ένα κατάστημα εδώ στην γειτονιά μου. Μου δείχνε κάτι στρώματα και κάθε φορά ξεκινούσε από 400 στα 190.Απο 600 στα 350. Τι έγινε έπεσα σε περίοδο εκπτώσεων στρωμάτων??? 

 

Τεσπα ξάπλωσα σε κάνα δυο για έλεγχο, αυτό το κλασσικό που διαβάζω παντού. Τι να πω ρε γκαις δεν κατάλαβα καμία διαφορά. Νομίζω αυτό θέλει καιρό. 

 

Και γω κοντά στα 300 μπατζετ. Θεσσαλονίκη. Αν έχει κανείς συγκεκριμένη πρόταση ή κατάστημα να το ρίξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω καταληξει οτι προτιμω καποια βιοτεχνια απο το να πληρωσω _και_ το ονομα καποιας μαρκας. Το budget μου ειναι 150~ ευρω για ενα ημιδιπλο (114 εκατοστα) στρωμα με bonnel ελατηρια για το δωματιο των επισκεπτων ας πουμε. Στην Αθηνα εχω ακουσει καλα λογια για RelaxStrom και KlinoStrom, εχετε να προτεινετε καποια αλλη βιοτεχνια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/2/2019 στις 11:51 ΜΜ, SB_1957 είπε

Οχι δεν το εχω. Αλλά ψάχνω κι εγώ σ' αυτή τη διάσταση και το σκέφτομαι.

-πήγα και το είδα σε ενα κατάστημα(λαγογιαννης λεγεται το καταστημα)

-μου είπε η πωλήτρια η συγκεκριμένη μάρκα είναι σαν την κοκα κολα απο τις πιο δημοφιλείς

δοκίμασα μερικά άλλα στρωματά που εκτος απο οτι ήταν πιο φθηνά είχαν και επιπλέον χαρακτηριστικα οπως το μεμορι φοαμ-ειναι φθηνοτερα  απο τα mediastrom λόγω του ΄''ονόματος   mediastrom''  ειπε η πωλήτρια-ενώ όταν ξάπλωσα στην αίσθηση μου άρεσαν πιο πολύ

 

δεν πήγα για άμεση αγορά αλλα για ενα αρχικό ελεγχο και μέσα μου αποφάσισα οτι θα αγοράσω το φθηνότερο μου έκανε κλικ(λαγοστρομ λεγονται τα δικα τους)

άλλα μετα σπιτι που τα έλεγχα είδα το εξης,δίνουν 2 χρονια εγγύηση στα δικά τους τα λαγοστρομ ενω η media δίνει 8.

 

θα το ψαξω κιαλλο αλλα τα δικά τους τα απέρριψα

-βρήκα και κάτι ΑRUBA με 5 χρονια σε παρόμοιο μπατζετ αν τα γνωριζει κανεις να μας πει εντυπώσεις οπως και για τα λαγοστρομ η mediastrom αν εχει κάνεις.

-τέλος μια απορια ειναι τοσο σημαντικό το μεμορι φοαμ??????

Επεξ/σία από rudigarcia222
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι να αγορασω και εγω ενα διπλο στρωμα 160*200. Μηπως ειναι προτιμοτερο να παρω δυο μονα 80* ? Χρησιμοποιει κανεις υποστρωμα; εχει νοημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το brand πάντα ανεβάζει την τιμή. Όμως και στρώμα με 100-150 ευρώ είναι απίθανο να είναι ποιοτικό. 

Το memory foam δεν είναι τόσο σημαντικό. Απλά είναι δημοφιλές υλικό γιατί βυθίζεται προοδευτικά και νιώθεις όμορφα. Γούστα είναι αυτά. Σε κάποιους δεν αρέσει.

Τελος custom shaped στρώματα μεγάλες εταιριες δεν αναλαμβάνουν. Ειδικά στα ελατήρια γιατί τα bonnel έρχονται σε στάνταρ διαστάσεις. Δεν κόβονται.  Πας σε στρώμα χωρίς ελατήρια όπως Tailorbed π.χ.

Στις 23/2/2019 στις 12:00 ΜΜ, stefanara είπε

Σκεφτομαι να αγορασω και εγω ενα διπλο στρωμα 160*200. Μηπως ειναι προτιμοτερο να παρω δυο μονα 80* ? Χρησιμοποιει κανεις υποστρωμα; εχει νοημα;

Υποστρωμα τι εννοείς; Το κάλυμμα ανάμεσα στο στρώμα και το σεντόνι; ή ανωστρώμα, δηλαδή το λεπτό στρωματακι πάνω από το στρώμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κάποιος κάτοχος candia στρώματος να μας πει εντυπώσεις?? 

Έχει κάτι προσφορές αυτό το διάστημα (40-60 στα καταστήματα τους αν και δεν ξέρω κιόλας αν είναι το κλασσικό μαρκετιστικο τρικ). Συγκεκριμένα αναφέρομαι στα onar και nebula που παίζουν στο μπατζετ 300-450

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎5‎/‎8‎/‎2014 στις 12:24 ΜΜ, sphinxgr είπε

H άποψη μου για αυτές:

media: ακριβή γιατί χαλάει πολλά σε διαφήμιση. Γενικά μαλακά στρώματα και αυτό εμένα με χαλάει, επίσης ζεστά. Δυστυχώς μικρές εκπτώσεις

Cocomat: Πανάκριβα και δεν κάνουν ποτέ εκπτώσεις. Για να πάρεις κάτι μέτριο χρειάζεσαι κάπου 1500€. Γουστάρω όμως τη φιλοσοφία του ιδιοκτήτη - που έχω δει σε ντοκιμαντέρ και αν θα τα έδινα θα τα έδινα για πάρτι του γιατί τα αξίζει

Candia: Για μένα η χρυσή τομή απόδοσης / κόστους μιας και βρίσκεις εκπτώσεις 40% επι της αρχικής σε καλά κομμάτια. Έτσι με 600€ μπορείς να πάρεις κάτι φοβερό (160*2000 που στις άλλες εταιρίες το βρίσκεις απο 900€. Επίσης για μένα έχει το καλύτερο στρώμα της αγοράς σε σχέση ποιότητας / τιμής στις χαμηλές κατηγορίες (160*200 με έκπτωση 450€ Candia-Onar)

Μακρυά από την COCOMAT. Πανάκριβη χωρίς λόγο. Από τις χιερότερες αγορές που έχω κάνει. Νιώθω σαν να κοιμάμαι σε πάτωμα. Εχει ρίξει τραγικά την ποιοτητά της.

Δυστυχως η COCOMAT έχει ρίξει πολύ την ποιοτητά της.

Υπερτιμημένη χωρίς λόγο. Την πάτησα γιατί αγόρασα σύστημα ύπνου πριν δύο χρόνια  και από τότε υποφέρω.

Και εγώ και ο συζυγός μου. Και πληρώσαμε τα μαλλιοκεφαλά μας.

Εξαιρετικά σκληρό και δύσκαμπτο. Ασε που δεν έχει καμμία επαναφορά . Κάπου άκουσα ότι οι πρώτες ύλες που χρησιμοποιεί δεν είναι πλέον καλής ποιότητας όπως όταν πρωτοξεκίνησε και

ότι έχει μεταφέρει δραστηριότητες σε φτηνές σε δυναμικό χώρες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, di maria kun είπε

Καλησπέρα κάποιος κάτοχος candia στρώματος να μας πει εντυπώσεις?? 

Έχει κάτι προσφορές αυτό το διάστημα (40-60 στα καταστήματα τους αν και δεν ξέρω κιόλας αν είναι το κλασσικό μαρκετιστικο τρικ). Συγκεκριμένα αναφέρομαι στα onar και nebula που παίζουν στο μπατζετ 300-450

Πολυ καλα στρωματα, εξαιρετικη ποιοτητα ,για μενα η καλυτερη εταιρεια. Εχω onar, υπερδιπλο , γυρω στα 500€ ειχα δωσει.

Επειδη αναφερθηκαν κ τα cocomat..οτι πιο αβολο εχω κοιμηθει,ειναι και ακριβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, PSYHAS είπε

Πολυ καλα στρωματα, εξαιρετικη ποιοτητα ,για μενα η καλυτερη εταιρεια. Εχω onar, υπερδιπλο , γυρω στα 500€ ειχα δωσει.

Επειδη αναφερθηκαν κ τα cocomat..οτι πιο αβολο εχω κοιμηθει,ειναι και ακριβα.

Και γω σε αυτό κατέληξα τέλικα. Το είδα να αναφέρεται άπο δω και άπο κει με καλά σχόλια. Το δοκίμασα καλά μου κάτσε ειδικός δεν είμαι σε καμία περίπτωση-ασχετος είμαι. 

Για ημιδιπλο μου βγήκε 380 από 960 όπως αναφέρει στο σαιτ.  Ειναι χειμερινή περίοδος εκπτώσεων αν και μόνο αυτό το μοντέλο έχει τόσο μεγάλη έκπτωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα 

Μόλις αγοράσαμε στρώμα καινούριο matt&more. 

10 χρόνια εγγύηση, από 1200€ στα 750€.

Έχει σκληρότητα 6, 5 ζώνες στήριξης, 30cm.paradise λέγεται. 

Ανατομικό και σχετικά μαλακό για μας αφού είχαμε σκληρότερο, μάλλον ορθοπεδικο. Το είχε αγοράσει ο συζηγος πριν λίγα χρόνια και μετά από 3 χρόνια γάμου είπαμε να αλλάξουμε. 

Νομίζω ότι μετά από 1 βδομάδα ύπνου το συνηθησα και στηρίζει πολύ καλά την σπονδυλική στήλη. Είναι αφράτο νιώθω ότι κοιμάμαι στα σύννεφα .Φοβόμουν να πω την αλήθεια το γεγονός ότι μπορεί να μου έρθει πολύ μαλακό αλλά όλα καλά. Δεν σηκώθηκα πιασμενη ως τώρα. 

Δεν έχει αναστρωμα έξτρα, είναι ανάγλυφο από πάνω και έχει πρώτο στρώμα μαλλί merino. Το ανάγλυφο λίγο με χάλασε και επίσης ένα πρωί σηκώθηκα ιδρωμένη. Προβληματιζομαι μήπως είναι πολύ ζεστό και έχουμε θέμα το καλοκαίρι. Αν και ακόμα κοιμόμαστε με πολύ ζέστη κουβέρτα και πάπλωμα. Η κρεβατοκαμαρα είναι ανήλια και το πιο δροσερό δωμάτιο. 

Ειμασταν ανάμεσα σε αυτό και ένα memory foam με τζελ αλλά το φοβήθηκα μήπως μυρίζει ο αφρός γιατί διάβασα ότι μπορεί να είναι και καρκινογονο. 

Καμία ανάλογη εμπειρία;;;; 

Με προβληματίζει μήπως είναι πολύ ζεστό. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ ψαχνόμουν καιρό για στρώμα, τελικά πήρα το Plus F80 Dreamzone από Jysk (αφρός υψηλής ελαστικότητας / κοκοφοίνικας / αφρός)... είναι καλό, αλλά πάντως λίγο πιο σκληρό απ' ότι θα ήθελα τελικά...

...το καλό, επειδή δεν βουλιάζει πολύ, ότι δεν είναι τόσο ζεστό...αλ΄λα το καλοκαίρι -  κι αν είσαι άρρωστος και χρειάζεται να μείνεις για περισσότερες ώρες στο κρεβάτι (δεν είναι στρώμα για πολύ χουζούρι, καλό στον ύπνο, αλλά μετά αρχίζεις και πιάνεσαι) - σκέφτομαι πως θα μπορούσα να το συνδυάσω με καποιο ανώστρωμα.

Σκέφτομαι να πάρω ένα ανώστρωμα λάτεξ, αλλά απ' ότι κατάλαβα ρωτώντας, πρόκειται κυρίως για συνθετικό λάτεξ και σπανιότερα (κι ακριβότερα) να είναι 80% συνθετικό και 20% φυσικό...

...αξίζει να δώσει κανείς 140€ για ανώστρωμα 90*200*7 όταν το στρώμα έχει στοιχίσει 85€;;

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...