Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 16/5/2020 στις 4:52 ΠΜ, mandragorious είπε

?καλησπερα. εχει κανενας γνωμη για τα στρωματα serta του εντοσ?  Το ritz που ειναι πολυδιαφημισμενο?

Εγώ το πήρα και μου ήρθε πριν 2 βδομάδες. Παρα πολύ καλό, στα 590 είναι πραγματικά κλοπή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 15/5/2020 στις 11:16 ΠΜ, kid είπε

Σε γενικές γραμμές ποιες είναι οι διαφορές του emerald με το pearl;
Δοκίμασες κάποια άλλη εταιρία πριν καταληξεις σε ecomat; 
Ρωτάω γιατί δυστυχώς εδώ που βρίσκομαι τώρα δεν υπάρχει κάπου κοντά να το δοκιμάσω.

Παρέλαβα το Pearl σε 2 εργάσιμες.

Μετά από 3 μέρες ύπνου, μπορώ να πω οτι είναι πολύ καλό, στιβαρο, καλο κρατημα.

Ειμαι και 90 κιλά, γενικα σιχαίνομαι τα μαλακά στρώματα οπότε αυτό που υποτίθεται ειναι και μετριας σκληρότητας μου φανηκε προς το σκληρο, σε καλή φάση. . Η γυναίκα μου ξετρελάθηκε (αλλα ειναι τα μισα κιλα).
Αν κρατήσει σε βάθος χρόνου, θα είναι μια πολύ καλή επιλογή στα 500.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σημερα παρηγγειλα το Sealy Energy  και θα το εχω σε 20 ημερες αποτι μου ειπαν, το δοκιμασα 3 φορες στο καταστημα και μου αρεσε .

Σημερα δοκιμασα το μαξιλαρι τις tempur  μου αρεσε να πω την αληθεια αλλα στα 110 ευρω πολυ ακριβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα ,για στρώματα από την βιοτεχνια Κατσάμπα στην Αργυρούπολη έχεις κάνεις άποψη;

Επεξ/σία από barrcode
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους. 
Εχω 2 κρεβατια μονα, παλια (15ετιας) της νεοσετ με βαση στρωματος απο mdf (μοριοσανιδα). Εχω σκοπο να τα χρησιμοποιησω σαν παιδικα κρεβατια. 
1. Θεωρειτε οτι πρεπει να αλλαξω το mdf ή επειδη ειναι πλεον παλιο δεν ειναι επικινδυνο?
2. Τι στρωμα προτεινετε για παιδια 3-4 ετων? Το διαθεσιμο budget ειναι απο 250 εως και 500ευρω ανα στρωμα αν ειναι κατι που αξιζει...
Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/5/2020 στις 3:08 ΜΜ, barrcode είπε

Καλησπέρα ,για στρώματα από την βιοτεχνια Κατσάμπα στην Αργυρούπολη έχεις κάνεις άποψη;

Είχα πάρει στρώμα πριν πολλά χρόνια και μου βγήκε πολύ καλό! Τώρα δε ξέρω ποιο ακριβώς είχαμε πάρει. Ήμουν μικρός τότε!!! Είναι τόσο σκληρό όσο και τότε και τα ελατήρια δεν έχουν πάθει τιποτα ούτε ακούγεται κάποιο τρηξιμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχω παραγγείλει κρεβάτι 160x200 και ψάχνω για στρώμα. Είμαι ανάμεσα στο serta Ritz (600 ευρώ), royal crown majestic (650) και οριακά εκτός budget το hidrasund από ικεα. Έχει κάποιος άποψη για τα 2 πρώτα από entos? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, achilles_g_ είπε

Έχω παραγγείλει κρεβάτι 160x200 και ψάχνω για στρώμα. Είμαι ανάμεσα στο serta Ritz (600 ευρώ), royal crown majestic (650) και οριακά εκτός budget το hidrasund από ικεα. Έχει κάποιος άποψη για τα 2 πρώτα από entos? 

Καλησπέρα, πήγα και είδα πριν λίγες μέρες στρώματα στο entos και καταλήξαμε στο Tribeca λόγω επειδή θέλαμε κάτι πιο οικονομικό και κάτι πιο μέτριο προς σκληρό στρώμα. 

Πάντως για το Ritz είναι πολύ καλή πρόταση για μαλακό στρώμα όπως και το soho που είναι serta σε μαλακό και γενικά ο υπεύθυνος του υποκαταστηματος στα entos θεωρεί μακράν καλύτερη σειρά την serta από την royal crown. 

Είναι από τις καλύτερες εταιρίες, ειδικά τα ελατήρια θεωρείται από τα καλύτερα και προμηθεύει αρκετά ξενοδοχεία από τα πιο πασίγνωστα όπως, Hilton bellagio plaza κτλ και αυτό κάτι λέει ότι είναι πολύ καλά στρώματα. 

Επίσης αν θέλει κάποιος μέτριο προς σκληρό στρώμα πολύ καλή επιλογή είναι από την σειρά royal crown το mystique αρκεί να έχει κρεβάτι 160 x 200 γιατί τα royal crown φέρνει μόνο σε 160 x 200. 

Επεξ/σία από Tsoukos87
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

έχει κάποιος εμπειρία από τα στρώματα και τα κρεββάτια της εταιρείας eco-mat; Θέλω να παραγγείλω το κρεββάτι cube και το στρώμα star. 

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, akrivia είπε

Γεια σας,

έχει κάποιος εμπειρία από τα στρώματα και τα κρεββάτια της εταιρείας eco-mat; Θέλω να παραγγείλω το κρεββάτι cube και το στρώμα star. 

Σας ευχαριστώ

Να πας να το δοκιμασεις από κοντά. Δεν εχει νόημα ότι και να σου πει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπέρα. μεταξύ των δύο τί θα προτιμούσατε; https://www.vougioukas.gr/strwmata-ypnou/7372-strwma-royal-4g.html?skr_prm=WyIwZjhiMTgxMi1lMGI0LTQ1N2ItOTdhZS1mYzgwMTY3OWJkZDciLDE1OTI4OTk5ODIwNTIseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0#/116-size-151_160cm και https://www.dashome.gr/product/1101-στρωμα-υπερδιπλο-happy/?gclid=Cj0KCQjw0Mb3BRCaARIsAPSNGpUYZJocqYqqx5zu9Xh3KsLiOHKa-CSQtH3cXMC1-wZPhSrhY2AJQ7caAkAzEALw_wcB. δεν μπορώ να κινηθώ σε κάτι πιο ακριβό αυτό το διάστημα. αν έχετε επίσης να προτείνεται κάτι άλλο δοκιμασμένο σ αυτά τα χρήματα. δεν μου αρέσουν τα στρώματα που βουλιάζεις μέσα και είναι πολύ μαλακά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα ψάχνω ένα οικονομικό στρώμα 160χ200, σκεφτείτε θα κοιμάμαι με την γυναίκα εκεί 10 μέρες τοπ εξάμηνο, στο εξοχικό. Τι προτείνεται. το budget είναι μέχρι 200 ευρώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο Greco Strom μειναμε πολυ δυσαρεστημενοι. Τα στρωματα που πηραμε πριν 6 χρονια βουλιαξαν και τα 2 στα 3 περιπου χρονια (ατομα με βαρος 120, 70 και 80 κιλα).  Εκαναν περιπου 800€ (κοντα στα 900€) αλλα επειδη ενας γνωστος μου εχει ξενοδοχειο και πηρε πολλα απο κει μας τα αφησαν 400€. Δε θα μιλησω για τα ξενοδοχειακα γιατι η χρηση τους ειναι ελαχιστη. Υποτιθεται εχουν 10ετη εγγυηση, ρωτησαμε πολλες φορες γι αυτο.. Στην καρτελιτσα που μας εδωσαν λεει κατι που δεν μας ειπαν ουτε  τηλεφωνικως ουτε απο κοντα σε 2 διαφορετικα μαγαζια οπου πηγαμε, λεει  πως η 10χρονη εγγυηση ειναι ουσιαστικα 3χρονη.. επειδη για να σου φτιαξουν/αντικαταστησουν το στρωμα: 

- τον 4ο και τον 5ο χρονο πληρωνεις 30% της αρχικης τιμης του στρωματος + μεταφορικα

- τον 6ο και τον 7ο χρονο πληρωνεις το 60% της αρχικης τιμης του στρωματος + μεταφορικα και τον

- τον 8ο, 9ο και 10ο χρονο πληρωνεις το 80% της αρχικης τιμης + μεταφορικα. 

Δε ξερω αν εχει αλλάξει αυτο πια, δε ξερω αν θα μπορεσω να βρω και το μοντελο που πηραμε απο τον γνωστο μου (αν εχει κρατησει το τιμολογιο) μιας και στην καρτελιτσα δεν το αναφερει, γραφει απλως ειδος: polyflex/latex και υφασμα: nanoenergy (ειναι σιγουρα με pocket ελατηρια). Δε βρισκω ονλαην κατι αντιστοιχο καθως βλεπω οτι εχουν αλλαξει και τις ονομασιες των στρωματων τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αγορασα σε καποια φαση στρωμα απο ικεα, το στρωμα αν και ο τυπος του ειναι σκληρο ειναι θα ελεγα μετριο προς μαλακο

σε καποια σημεια νοιωθω οτι κανει μεγαλη κουρμπα και βαθουλωμα

ενα ανωστρωμα θα μπορουσε να βοηθησει να το κανει πιο ακαμπτο??

Επεξ/σία από Runner25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει ελατήρια μάλλον σε εκείνο το σημείο έχει χαλασει το ελατήριο λόγω βάρους. Όλα τα στρώματα το παθαίνουν με το καιρο αυτό ειδικά τα πιο φθηνά. Γενικά τα περισσότερα πράγματα του ΙΚΕΑ είναι φθηνά σκουπίδια που χαλάνε πολύ εύκολα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...