Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, AMSTERIS είπε

αρκετα εντυπωσιακό ότι πολλοί φίλοι εδώ ,επιλέγουν νέες ή και όχι πολύ γνωστές εταιρείς στρωμάτων....δλδ εμείς καθόμαστε και κάνουμε αυστηρότατη κριτική σε Καντια, Μέντια στρομ,ΚοκοΜατ κλπ και άλλος πάει και παίρνει απο μια εταιρεία που άνοιξε εχθες! Παραδέχομαι!

Αν και εγώ πήρα από entos, νομίζω πως δεν έχεις δίκιο.

Δηλαδή τι; Μια ζωή αυτές θα υπάρχουν; Απαγορεύεται δηλαδή να ανοίξει άλλη εταιρία και ενδεχομένως να είναι και καλύτερη;

Ήμουν ανάμεσα και σε ένα στρώμα από matt and more που είναι ελληνική και πάρα πολύ αξιόλογη

Επεξ/σία από charilaos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

το λέω με την έννοια Καντια πχ ή Elite ¨η Media έφτυσαν αίμα επι δεκαετίες να στήσουν όνομα Κι εμεις ειδικοί ντεμεκ...τι να πω οκ..ελευθερη αγορα ,ελευθερη επιλογή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η candia εχει εως 50% εδω και λιγες μερες.

το παρατηρησα γιατι εχω στη λιστα παρακολουθησης το στρωμα που εχω ηδη παρει και πρωτη φορα το ειδα τοσο χαμηλα.

Επεξ/σία από kostakiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, kostakiss είπε

η candia εχει εως 50% εδω και λιγες μερες.

το παρατηρησα γιατι εχω στη λιστα παρακολουθησης το στρωμα που εχω ηδη παρει και πρωτη φορα το ειδα τοσο χαμηλα.

Ποιο στρώμα εχεις παρει εσυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τις χρήσιμες  συμβουλές, με την σειρά μου να γράψω και γω την εμπειρία από την έρευνα αγοράς που έκανα μήπως βοηθήσω κάποιον.

Έχοντας υπόψιν μου κάποια από τα best sellers που αναφέρθηκαν εδώ, βγήκαμε για αναζήτηση στρώματος διαστάσεων 180x200 προς το σκληρό/υποστηρικτικό λόγω κάποιων ενοχλήσεων στη μέση στο ύψος της λεκάνης. Τα κιλά είναι 90 και 55, θέση ύπνου ο ένας ανάσκελα και ο άλλος πλάγια/μπρούμυτα. Κατάλαβα γρήγορα ότι τα best sellers δεν είναι για όλους γιατί μαλακά/πλούσια στρώματα που βυθίζεσαι τα αποκλείσαμε κατευθείαν στην πρώτη επαφή. Κατάλαβα ότι χρειάζομαι μια ελαφριά βύθιση που να αγκαλιάζει και να υποστηρίζει το σώμα. με σωστή στήριξη στο σωστό ύψος για την λεκάνη. Σε αυτό καλύτερα ήταν στρώματα με latex ,  και προς σκληρή διαβάθμιση στα ελατήρια για σωστή στήριξη. Στρώματα τύπου memory foam είχαν λίγο μεγαλύτερη βύθιση με όχι τόσο καλό αγκάλιασμα. Επίσης, σειρές με ιδιαίτερα premium επιφάνεια ήταν πολύ μαλακά για τις ανάγκες μας με αποτέλεσμα να βυθίζεσαι και να δυσκολεύεσαι στην αλλαγή στάσης. Είδαμε τα παρακάτω :

Media, μας άρεσε στην πρώτη προσπάθεια το Advance Prime Galaxy 

Candia, μας άρεσε το Bodyfix Aegean Sunset με φυσικά υλικά που φάνηκε τέλειο αλλά ανέβασε πολύ το budget. Αξιόλογα φάνηκαν και τα ακριβότερα της σειράς  Bodyfix αλλά σταματήσαμε να τα κοιτάμε λόγω budget. Στα πιο απλά δεν βρήκαμε κάτι που να πούμε εδώ είμαστε. Ανεβαίνoντας σε budget μπήκαν σκέψεις να μελετήσουμε όλες τις εταιρείες, καθώς και cocomat που είναι αντίστοιχων προτάσεων. Κάπου εκεί λόγω περιορισμένου χρόνου το αφήσαμε.

Χατζηστεργίου, που είδαμε Ecomat και Linea, αλλα πάλι δεν μας ενθουσίασε κάποιο. Είχα πάει συγκεκριμένα για το Ecomat Emerald αλλά το βρήκα αδιάφορο. Ενδιαφέρον ήταν το Linea Queen αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο.

Elite όπου μας άρεσε το Tempur Sensation Elite CoolTouch  kai to Sealy Hybrid Stellar.

 Entos όπου είδαμε το Serta Ritz, πολύ μαλακό δεν μας άρεσε.

Αφού αποκλείσαμε το υψηλό budget αφού θα σήμαινε ότι έπρεπε να ψάξουμε πιο διεξοδικά, πράγμα αδύνατο λόγω χρόνου, σε δεύτερη γύρα μετά από κάποιους μήνες ψάξαμε ότι μας άρεσε περισσότερο:

Media Advance Prime Galaxy, μας ενόχλησε σε σημείο που δεν μας άρεσε καθόλου. Απορρήσαμε γιατί το διαλέξαμε την πρώτη φορά. Κοιτάξαμε τα Optimum Platinum και Gold, αλλά δεν κάνανε κλικ.

Ψάχνοντας για τα Tempur και Sealy στο ιντερνετ το καλό είναι ότι μπορείς να τα βρεις παγκόσμια και να διαβάσεις κριτικές και reviews.

Για το Tempur κάποιες αρνητικές κριτικές ήταν ότι με τον καιρό έχει προβλήματα και βυθίζεται περισσότερο, ή ότι επηρρεάζεται από την θερμοκρασία (στο κρύο πετρώνει και στο ζεστό μαλακώνει πολύ), σε συνδυασμό με την απουσία ελατηρίων με έκανε να το αποκλείσω. Η αυξημένη τιμή του δεν δικαιολογεί κάποιο τέτοιο ρίσκο.

Για το Sealy Hybrid Stellar τα αρνητικά που βρήκα ήταν αναφορές ότι είναι ζεστό/καυτό. Υπάρχει και το Sealy Majestic που είναι λίγο πιο αφράτο (διπλή άνω επίστρωση) και υλικό (ίνες) καλύτερης απαγωγής θερμότητας. Ανήκει και στην πιο Performance κατηγορία τους και γενικά μας άφησε και αυτό ωραία αίσθηση. Όμως, το βέλτιστο σε στήριξη/εμπειρία μας το άφησε το Stellar και τελικά το κλείσαμε. Ακόμα περιμένω να το παραλάβω και θα ενημερώσω αφού ζήσω λίγο μαζί του. Ελπίζω να μας αφήσει ευχαριστημένους..

 

Αυτό που κατάλαβα από την σύντομη εμπειρία είναι πόσο υποκειμενικό θέμα είναι και πόσο διαφέρει η αίσθηση ειδικά αν αντιμετωπίζεις κάποιους πόνους.

PS. Από την Elite πήραμε και το κρεβάτι (τσιμπημένη αγορά) και το ένα μαξιλάρι Tempur Symphony. Είχα διαβάσει πολύ καλές κριτικές για το Symphony και μου φάνηκε αξιόλογο στην δοκιμή. Το άλλο το πήραμε από την Media το Alloe Memory, που δοκιμάστηκε και άφησε πολύ καλές εντυπώσεις. Αφήνει και ένα ωραίο άρωμα αλόης.

Επεξ/σία από fmnstr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/8/2020 στις 2:20 ΜΜ, Lenique είπε

Είμαστε σε ψαξιμο στρώματος. Θέλουμε να αναβαθμίσουμε το δικό μας (15 χρόνων) και να βρούμε κατι σαφως καλύτερο.

Εχουμε δοκιμάσει στρωματα coco-mat,sealy,media,elite,cosmostrom,ecosleep οι τιμές από 350 εως 1800!!

Κοιμηθήκαμε σε coco-mat 2 φορές σε ξενωνες και μας αρεσε πολύ!!

Στα υπόλοιπα απλα ξαπλωσαμε για λίγα λεπτα. Μας αρεσαν αρχικά αρκετά αλλά...

Ψάχνουμε φυσικά υλικά και πιστοποιήσεις και καταλήγουμε στο ότι δεν υπάρχει 100% φυσικό καουτσουκ, το καλύτερο ειναι 80-20. Μερικά δεν έχουν καν φερμουαρ για να δεις τι έχουν μεσα.

Τα διάφορα foam όπως κι αν τα ονομάζονται απο τι υλικά ειναι φτιαγμένα; Water foam, health foam. Κανένας δεν ξέρει ακριβώς. Μαλακά είναι μεν αλλά μηπως θα ανασαίνουμε όλα τα περίεργα; Δεν υπάρχει πιστοποίηση

Βρήκα αυτο http://www.eurolatex.com/info_ecostandard.htm στο οποίο νομίζω μόνο μία βιοτεχνία εχει απλά λίνκ

Θα κάνουμε pause για λίγο και βλέπουμε.

Σας έχεις δώσει κάποια εταιρεία πιστοποιήσεις για τα υλικά που χρησιμοποιεί; Τι έχετε να προτείνετε;

dunlopillo!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/9/2020 στις 1:13 ΠΜ, Ferox είπε

Έχει κανείς το diamond της σειράς optimum από Media Strom να μας πει εμπειρίες? 

Το έχω εδώ και ένα χρόνο. Εξαιρετικό στρωμα αρκεί να μην κοιμάσαι μπρούμυτα . Οποία άλλη στάση θα σε βολεύει απίστευτα. 

Επεξ/σία από efo355
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν και εγώ σε διαδικασία αναζήτησης στρώματος.

Coco-Mat Proteas είναι το απόλυτο...αν το σηκώνει η τσέπη σου (μιλάμε κοντά 3000). Εμένα δεν το σήκωνε, αλλά πραγματικά αξίζει.

Media Strom να πω την αλήθεια δεν με εντυπωσίασαν πολλά. Το Advance ήταν καλό, όπως και το Optimum αλλά δεν είμαι του ελατηρίου.

Τελικά πήρα το Priviledge της Greco Strom απο Latex και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος, αλλά ήταν επίσης πολύ καλό το 7 Wave που είναι με αφρό μνήμης.  ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να δοκιμάστε το Jubilee της GrecoStrom. Είναι ΣΤΡΩΜΑΤΑΡΑ. Εγώ δεν το πήρα γιατί δεν θέλω ελατήριο, αλλά να το δοκιμάσετε οπωσδήποτε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/9/2020 στις 4:05 ΠΜ, ZAKKWYLDE είπε

Ήμουν και εγώ σε διαδικασία αναζήτησης στρώματος.

Coco-Mat Proteas είναι το απόλυτο...αν το σηκώνει η τσέπη σου (μιλάμε κοντά 3000). Εμένα δεν το σήκωνε, αλλά πραγματικά αξίζει.

 

Θυμάμαι είχα δει ένα σύστημα ύπνου με το στρώμα Πρωτέας. Αν θυμάσαι ακριβείς τιμές γράψε σε παρακαλώ, γιατί τους ζητάω τιμοκατάλογο και δε δίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, chriskourou είπε

Θυμάμαι είχα δει ένα σύστημα ύπνου με το στρώμα Πρωτέας. Αν θυμάσαι ακριβείς τιμές γράψε σε παρακαλώ, γιατί τους ζητάω τιμοκατάλογο και δε δίνουν.

Ρώτησα πριν κανα 2 εβδομάδες στην σελίδα τους στο FB. 2.848 ήταν το κόστος χωρίς το ανώστρωμα (το οποίο όμως ήταν σε προσφορά δώρο με το στρώμα). Οπότε δεν θα ισχύει πάντα αυτό.

Επεξ/σία από ZAKKWYLDE
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερες σε ολους με βλεπω να καταληγω προς candia στο mystique. Υπαρχει καποιος που να το εχει χρησιμοποιησει για καποιο διαστημα να μου πει τη γνωμη του??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/9/2020 στις 4:03 ΜΜ, fmnstr είπε

Αφού θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τις χρήσιμες  συμβουλές, με την σειρά μου να γράψω και γω την εμπειρία από την έρευνα αγοράς που έκανα μήπως βοηθήσω κάποιον.

Έχοντας υπόψιν μου κάποια από τα best sellers που αναφέρθηκαν εδώ, βγήκαμε για αναζήτηση στρώματος διαστάσεων 180x200 προς το σκληρό/υποστηρικτικό λόγω κάποιων ενοχλήσεων στη μέση στο ύψος της λεκάνης. Τα κιλά είναι 90 και 55, θέση ύπνου ο ένας ανάσκελα και ο άλλος πλάγια/μπρούμυτα. Κατάλαβα γρήγορα ότι τα best sellers δεν είναι για όλους γιατί μαλακά/πλούσια στρώματα που βυθίζεσαι τα αποκλείσαμε κατευθείαν στην πρώτη επαφή. Κατάλαβα ότι χρειάζομαι μια ελαφριά βύθιση που να αγκαλιάζει και να υποστηρίζει το σώμα. με σωστή στήριξη στο σωστό ύψος για την λεκάνη. Σε αυτό καλύτερα ήταν στρώματα με latex ,  και προς σκληρή διαβάθμιση στα ελατήρια για σωστή στήριξη. Στρώματα τύπου memory foam είχαν λίγο μεγαλύτερη βύθιση με όχι τόσο καλό αγκάλιασμα. Επίσης, σειρές με ιδιαίτερα premium επιφάνεια ήταν πολύ μαλακά για τις ανάγκες μας με αποτέλεσμα να βυθίζεσαι και να δυσκολεύεσαι στην αλλαγή στάσης. Είδαμε τα παρακάτω :

Media, μας άρεσε στην πρώτη προσπάθεια το Advance Prime Galaxy 

Candia, μας άρεσε το Bodyfix Aegean Sunset με φυσικά υλικά που φάνηκε τέλειο αλλά ανέβασε πολύ το budget. Αξιόλογα φάνηκαν και τα ακριβότερα της σειράς  Bodyfix αλλά σταματήσαμε να τα κοιτάμε λόγω budget. Στα πιο απλά δεν βρήκαμε κάτι που να πούμε εδώ είμαστε. Ανεβαίνoντας σε budget μπήκαν σκέψεις να μελετήσουμε όλες τις εταιρείες, καθώς και cocomat που είναι αντίστοιχων προτάσεων. Κάπου εκεί λόγω περιορισμένου χρόνου το αφήσαμε.

Χατζηστεργίου, που είδαμε Ecomat και Linea, αλλα πάλι δεν μας ενθουσίασε κάποιο. Είχα πάει συγκεκριμένα για το Ecomat Emerald αλλά το βρήκα αδιάφορο. Ενδιαφέρον ήταν το Linea Queen αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο.

Elite όπου μας άρεσε το Tempur Sensation Elite CoolTouch  kai to Sealy Hybrid Stellar.

 Entos όπου είδαμε το Serta Ritz, πολύ μαλακό δεν μας άρεσε.

Αφού αποκλείσαμε το υψηλό budget αφού θα σήμαινε ότι έπρεπε να ψάξουμε πιο διεξοδικά, πράγμα αδύνατο λόγω χρόνου, σε δεύτερη γύρα μετά από κάποιους μήνες ψάξαμε ότι μας άρεσε περισσότερο:

Media Advance Prime Galaxy, μας ενόχλησε σε σημείο που δεν μας άρεσε καθόλου. Απορρήσαμε γιατί το διαλέξαμε την πρώτη φορά. Κοιτάξαμε τα Optimum Platinum και Gold, αλλά δεν κάνανε κλικ.

Ψάχνοντας για τα Tempur και Sealy στο ιντερνετ το καλό είναι ότι μπορείς να τα βρεις παγκόσμια και να διαβάσεις κριτικές και reviews.

Για το Tempur κάποιες αρνητικές κριτικές ήταν ότι με τον καιρό έχει προβλήματα και βυθίζεται περισσότερο, ή ότι επηρρεάζεται από την θερμοκρασία (στο κρύο πετρώνει και στο ζεστό μαλακώνει πολύ), σε συνδυασμό με την απουσία ελατηρίων με έκανε να το αποκλείσω. Η αυξημένη τιμή του δεν δικαιολογεί κάποιο τέτοιο ρίσκο.

Για το Sealy Hybrid Stellar τα αρνητικά που βρήκα ήταν αναφορές ότι είναι ζεστό/καυτό. Υπάρχει και το Sealy Majestic που είναι λίγο πιο αφράτο (διπλή άνω επίστρωση) και υλικό (ίνες) καλύτερης απαγωγής θερμότητας. Ανήκει και στην πιο Performance κατηγορία τους και γενικά μας άφησε και αυτό ωραία αίσθηση. Όμως, το βέλτιστο σε στήριξη/εμπειρία μας το άφησε το Stellar και τελικά το κλείσαμε. Ακόμα περιμένω να το παραλάβω και θα ενημερώσω αφού ζήσω λίγο μαζί του. Ελπίζω να μας αφήσει ευχαριστημένους..

Αυτό που κατάλαβα από την σύντομη εμπειρία είναι πόσο υποκειμενικό θέμα είναι και πόσο διαφέρει η αίσθηση ειδικά αν αντιμετωπίζεις κάποιους πόνους.

PS. Από την Elite πήραμε και το κρεβάτι (τσιμπημένη αγορά) και το ένα μαξιλάρι Tempur Symphony. Είχα διαβάσει πολύ καλές κριτικές για το Symphony και μου φάνηκε αξιόλογο στην δοκιμή. Το άλλο το πήραμε από την Media το Alloe Memory, που δοκιμάστηκε και άφησε πολύ καλές εντυπώσεις. Αφήνει και ένα ωραίο άρωμα αλόης.

εντυπώσεις από το stellar...???

 

(πόσο σου κόστισε???)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...