Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρίσκομαι σε έρευνα για αγορά στρώματος γιατί το 27 ετών στρώμα μου με έχει καταστραφεί την πλάτη και νιώθω μόνιμος κουρασμένος. Πήγα στην αφροκοπτικη και ειμαι σε δίλημμα ανάμεσα στο στρώμα δύο εποχών με latex στη μια και memory foam στην άλλη πλευρά, σε στρώμα μόνο με latex και σε στρώμα με εξαρτημένα ελατήρια. Έχει κανείς εμπειρία, κυρίως από τα πρώτα δύο? Είμαι 80 κιλά και συνήθως κοιμάμαι στο πλάι. Από όσο διάβασα για side sleepers τα foam στρώματα είναι καλύτερα γιατί κρατούν τη σπονδυλική στήλη σε ευθεία. Θα ξαναπάω από βδομάδα να τα δοκιμασω ξανά μιας και πήγα για να δω τιμές, απλά ήθελα και καμιά γνώμη από κάτοχο των παραπάνω στρωμάτων. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδες υπαρχει καποιος απο Θεσσαλονικη να γνωριζει την εταιρεια cosmostrom ? εχει ανοιξει καταστημα και στην Αθηνα και εχω σκοπο να την επισκεπτω . Εχει αγορασει κανεις προιον της να μου πει εμπειρια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/9/2020 στις 4:05 ΠΜ, ZAKKWYLDE είπε

Ήμουν και εγώ σε διαδικασία αναζήτησης στρώματος.

Coco-Mat Proteas είναι το απόλυτο...αν το σηκώνει η τσέπη σου (μιλάμε κοντά 3000). Εμένα δεν το σήκωνε, αλλά πραγματικά αξίζει.

Media Strom να πω την αλήθεια δεν με εντυπωσίασαν πολλά. Το Advance ήταν καλό, όπως και το Optimum αλλά δεν είμαι του ελατηρίου.

Τελικά πήρα το Priviledge της Greco Strom απο Latex και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος, αλλά ήταν επίσης πολύ καλό το 7 Wave που είναι με αφρό μνήμης.  ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να δοκιμάστε το Jubilee της GrecoStrom. Είναι ΣΤΡΩΜΑΤΑΡΑ. Εγώ δεν το πήρα γιατί δεν θέλω ελατήριο, αλλά να το δοκιμάσετε οπωσδήποτε.

Καλησπέρα. Ήθελα να σε ρωτήσω για την στάση ύπνου. Εγώ που κοιμάμαι πλάγια θα με βολεψει το στρώμα αφρού; Διάβασα ότι θέλεις περισσότερη δύναμη για να αλλάξεις στάση. Επίσης σε περίπτωση που κοιμάται κάποιος μπρούμυτα (σύζυγος) βολεύει; Αλλιώς να κοιτάξω μόνο σε ελατήριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, titikos είπε

Καλησπέρα. Ήθελα να σε ρωτήσω για την στάση ύπνου. Εγώ που κοιμάμαι πλάγια θα με βολεψει το στρώμα αφρού; Διάβασα ότι θέλεις περισσότερη δύναμη για να αλλάξεις στάση. Επίσης σε περίπτωση που κοιμάται κάποιος μπρούμυτα (σύζυγος) βολεύει; Αλλιώς να κοιτάξω μόνο σε ελατήριο

Λόγω του γεγονότος ότι πλέον κυκλοφορούν και παράγονται πάρα πολλά στρώματα, το καθένα με πολλά και διαφορετικά υλικά και η κάθε εταιρεία παρουσιάζει όπως θέλει και πιθανον ως κάτι διαφορετικό που μπορεί να είναι κοινό σε πολλά στρώματα, οπότε, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να ρωτησεις την εταιρεία που θα πας και να τους αναφέρεις τι στρώματα έχουν που να απευθύνονται σε όποιον κοιμάται πλάγια και να αφορούν τις ζητούμενες διαστάσεις που θέλεις, αν δεν μπορούν να σου πουν η να λάβεις γενικες απαντήσεις ότι όλα κάνουν κτλ, ίσως να ρωτησεις άλλη εταιρεία. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/10/2020 στις 6:09 ΠΜ, Junior22 είπε

Βρίσκομαι σε έρευνα για αγορά στρώματος γιατί το 27 ετών στρώμα μου με έχει καταστραφεί την πλάτη και νιώθω μόνιμος κουρασμένος. Πήγα στην αφροκοπτικη και ειμαι σε δίλημμα ανάμεσα στο στρώμα δύο εποχών με latex στη μια και memory foam στην άλλη πλευρά, σε στρώμα μόνο με latex και σε στρώμα με εξαρτημένα ελατήρια. Έχει κανείς εμπειρία, κυρίως από τα πρώτα δύο? Είμαι 80 κιλά και συνήθως κοιμάμαι στο πλάι. Από όσο διάβασα για side sleepers τα foam στρώματα είναι καλύτερα γιατί κρατούν τη σπονδυλική στήλη σε ευθεία. Θα ξαναπάω από βδομάδα να τα δοκιμασω ξανά μιας και πήγα για να δω τιμές, απλά ήθελα και καμιά γνώμη από κάτοχο των παραπάνω στρωμάτων. Ευχαριστώ 

Να ξερεις και σε καινουργιο στρωμα για ενα χρονικο διαστημα θα εχεις προβλημα.. Θα πιάνεσαι.. Ειναι μεχρι να συνηθίσει το σωμα..

Επεξ/σία από PLACEBO_89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/10/2020 στις 12:36 ΠΜ, titikos είπε

Καλησπέρα. Ήθελα να σε ρωτήσω για την στάση ύπνου. Εγώ που κοιμάμαι πλάγια θα με βολεψει το στρώμα αφρού; Διάβασα ότι θέλεις περισσότερη δύναμη για να αλλάξεις στάση. Επίσης σε περίπτωση που κοιμάται κάποιος μπρούμυτα (σύζυγος) βολεύει; Αλλιώς να κοιτάξω μόνο σε ελατήριο

Ο αφρός μνήμης είναι ιδανικός για όσους κοιμούνται πλάγια, αλλά και όσους κοιμούνται στο στομάχι. Το λάτεξ απο την άλλη είναι ιδανικό για όσους κοιμούνται ανάσκελα. Ισχύει ότι θέλεις δύναμη να αλλάξεις στάση γιατί δεν έχεις κόντρα τα ελατήρια. Αν σε προβληματίζει αυτό θα έλεγα κοίταξε τα υβριδικά (ελατήρια + αφρός) αλλά ανεβαίνεις σε κόστος συνήθως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αφρός μνήμης είναι καλός όσο μένει καινούριος κ δεν κάθεται, πλάγια κοιμάμαι κ εγώ κ πλέον μόνο που δεν βάζω τα κλάματα όταν σηκώνομαι.

Το κακό είναι ότι κάθεται γρήγορα σχετικα. Για τα κιλά σου θα πήγαινα σε 2 φέτες λάτεξ πάνω μαλακό, κάτω σκληρό. ΑΝ μπορείς να βρεις 100% Natural latex (και οχι 100% latex- είναι μπασταρδεμενο) προχωρησε το.

Να τσεκαρεις αν έχει καμία πιστοποίηση. Νομίζω ότι αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα μόνο η  ξένη εταιρία με πρώτο συνθετικό ίδιο με μάρκα ελαστικών αυτοκινήτων ή μοτό έχει παθανοτητες να φέρνει 100 φυσικο λάτεξ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/8/2020 στις 12:25 ΜΜ, zNikosz είπε

Καλημέρα και από μένα.

Είχαμε βγει και εμείς προς αναζήτηση αρχικά στρώματος αλλά τελικά καταλήξαμε να πάρουμε και κρεβάτι λόγο της μεγάλης διάστασης του στρώματος που ζητήσαμε 2,00 x 2,00. Το κόστος πήγε αρκετά ψηλά όπως καταλαβαίνετε (περίπου 2700€). Διαπιστώνουμε ότι άξιζε τα χρήματα γιατί το έχουμε περίπου 2-3 εβδομάδες και κάθε μέρα ξυπνάω και δεν νιώθω ότι έσκαβα στον ύπνο μου, σηκώνομαι και δεν νιώθω ούτε πιασμένος ούτε κουρασμένος. Πολύ σημαντικό να σου προσφέρει τόση άνεση ένα στρώμα. Μπορώ να πω πως ανυπομονώ καθημερινά πότε θα έρθει η ώρα να πάμε για ύπνο. Πραγματικά με το προηγούμενο στρώμα (είχε φάει τα ψωμιά του) σηκωνόμασταν και λέγαμε ότι δεν πάει άλλο η κατάσταση. Τόση κούραση κάθε μέρα πάει πολύ.

Αρχικά ήμουν πολύ διστακτικός στο να πάρω στρώμα με memory foam, έψαχνα κάτι ποιο συνηθισμένο και πολύ κοντά σε αυτό που είχα. Πέρασα πολλές ώρες διαβάσματος στα site και στα forum σε Ελλάδα και εξωτερικό μήπως μπορέσω να βρω κάποια πληροφορία που θα με βοηθήσει στην επιλογή μου. 

Για να μην μακρηγορώ σας παραθέτω τα 3-4 στρώματα που πήγα και δοκίμασα με την γυναίκα μου.

Αρχικά πάμε στην εταιρία Elite Strom και δοκιμάζουμε το Sealy Lavish, μπορώ να πω πως μου άρεσε αρκετά. 

Μετά πάμε στην Media Strom και δοκιμάζουμε το Advance Care, δεν μπορώ να πω ότι ένοιωθα την ίδια άνεση με το Sealy Lavish και το απέρριψα. 

Επόμενη εταιρία που είδαμε ήταν η Candia Strom και συγκεκριμένα από όσα δοκιμάσαμε καταλήξαμε ότι πιο άνετο ήταν το μοντέλο Selene, όχι το Limited όμως το σκέτο. Πολύ κοντά οι τιμές με τα Sealy και ήμουν στο τσάκ να το πάρω.

Παρόλα αυτά πάλι κάτι με χάλαγε και ξαναγυρνάω μετά από 2 μέρες στην Elite strom και ζητάω να δοκιμάσω ξανά το Lavish και το Majestic που έχει memory foam. Πολύ εξυπηρετική η πωλήτρια στο κατάστημα, να μας αναλύσει όλες τις λεπτομέρειες και τις διαφορές που έχουν τα δύο μοντέλα. Οι τιμές ήταν σχετικά κοντά και είχα μπερδευτεί γιατί ένιωθα άνετα και με τα δύο. 

Τελικά καταλήξαμε να πάρουμε το Sealy Majestic της Elite Strom όπου για τον τρόπο που κοιμόμαστε είναι όνειρο.

Είμαι και εγώ ανάμεσα στο Lavish και στο Majestic . Tα δοκίμασα ξανά και ξανά αλλά δε μπορώ να αποφασίσω . Και τα δυο εξαιρετικά αλλά δε μπορώ να διακρίνω διαφορές αισθητές. Έχει κάποιος να μου παραθέσει κάποιο συγκριτικό είτε δικό του είτε από το διαδίκτυο; 

Στην κλίμακα από 1-10 πόσο σκληρό-μαλακό θα τα χαρακτηρίζατε; 
 

Και μια χαζή ερώτηση αν ξέρει κάποιος. Ένα στρώμα 31cm (Majestic) ή 34cm (Lavish) τι μέγεθος σεντόνια θέλει; Ή κάνουν τα κλασικά διπλά; 

 

 

Επεξ/σία από kid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kid είπε

Είμαι και εγώ ανάμεσα στο Lavish και στο Majestic . Tα δοκίμασα ξανά και ξανά αλλά δε μπορώ να αποφασίσω . Και τα δυο εξαιρετικά αλλά δε μπορώ να διακρίνω διαφορές αισθητές. Έχει κάποιος να μου παραθέσει κάποιο συγκριτικό είτε δικό του είτε από το διαδίκτυο; 

Στην κλίμακα από 1-10 πόσο σκληρό-μαλακό θα τα χαρακτηρίζατε; 
 

Και μια χαζή ερώτηση αν ξέρει κάποιος. Ένα στρώμα 31cm (Majestic) ή 34cm (Lavish) τι μέγεθος σεντόνια θέλει; Ή κάνουν τα κλασικά διπλά; 

Στο Majestic που είναι 31cm δεν θα βρεις σεντόνια, θα πρέπει να κάνεις παραγγελία να σου τα ράψουν στις διαστάσεις που θες. Εμείς που πήραμε 280x290cm είναι πολύ οριακά και συνειδητοποιώ το λάθος που έκανα να μην μου ράψουν στο σωστό μέγεθος. Κυρίως το έκανα λόγο 2 εβδομάδων καθυστέρησης που μου είπαν. Οπότε υπολόγισε στο Lavish είναι δεδομένο ότι θα ράψεις γιατί είναι πολύ μεγαλύτερο και στην αγορά δεν θα βρεις τίποτα.    

Και τα δύο μοντέλα είναι μαλακά, αλλά σίγουρα το Majestic είναι πιο μαλακό. Όταν το ακουμπάς καταλαβαίνεις ότι είναι πολύ μαλακό αλλά όταν ξαπλώσεις δεν είναι τόσο. Εγώ που τα δοκίμασα και τα δύο δεν κατάλαβα διαφορά μεγάλη. Όπως μου είπε και η πωλητήρια και είχε δίκιο μετά από τόσο καιρό που έχω το Majestic, ξεκουράζομαι πιο γρήγορα στο συγκεκριμένο. Ξυπνάω ξεκούραστος και δεν είμαι πιασμένος όπως στο παλιό στρώμα. Το καλό που έχει το memory foam είναι όσες φορές σηκωθεί η γυναίκα μου να δει τα παιδιά το βράδυ, δεν την καταλαβαίνω. Δεν κάνει καμία αναπήδηση το στρώμα. Δεν κουνιέται καθόλου ώστε να ξυπνήσω, κάτι που θα συμβαίνει αν επιλέξεις κάποιο σαν το Lavish.

Από θέμα σκληρού – μαλακού, θα έδινα στο Majestic ένα 8, στο Lavish ένα 7 προς μαλακό. Ενώ στο Divine 9-10 προς μαλακό. Γενικά δεν μου αρέσουν τα μαλακά στρώματα, το Majestic είναι τόσο όσο μπορεί να μου είναι ανεκτό.

Μέχρι στιγμής είναι πάρα μα πάρα πολύ ευχαριστημένος με το Majestic.    

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρίσκεις σεντόνια στην αγορά,πας σε υπέρδιπλα ή μπορείς να αγοράσεις μεμονωμένα ,επίσης για κατωσέντονο μπορείς να πάρεις με λάστιχο ,εξυπηρετεί πολύ σε τέτοια ψηλά στρώματα,πάντως θα βρεις!

και εμείς το majestic έχουμε 1 μήνα τώρα,ο ύπνος είναι υπέροχος πάνω του,μαλακό αλλά όχι να βουλιάζεις,κρατάει πολύ καλά τη μέση και γενικά θεωρώ πως αξίζει τα λεφτά σου μέχρι τελευταίου cent !

To μόνο "πρόβλημα" που έχω τώρα είναι να βρω μαξιλάρι της προκοπής,μιας και το tempur δυστυχώς σε εμένα δεν ταιριάζει και έτσι τώρα είμαι σε ψάξιμο για άλλο,γιατί ο αυχένας μου διαμαρτύρεται έντονα!

Αν κάποιος έχει κάποια πρόταση για μαξιλάρι είναι ευπρόσδεκτη...κοιμάμαι πλάγια αλλά και ανάσκελα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα σεντονια μπορεις να αγοραζεις υπερδιπλα οχι διπλα. Να υποθεσω οτι μιλαμε για στρωμα τυποποιημενο διπλο 1,60χ 2,00 .  Εγω που κοιμαμαι σε ημιδιπλο 1,20χ 2,15 αγοραζω υπερδιπλα και μαλιστα σε διασταση 2,40χ2,70 λογω μηκους στρωματος. Οταν η διασταση του στρωματος ειναι η τυποποιημενη και το σετ σεντονιων με κατωσεντονο με λαστιχο σε βολευει πολυ περισσοτερο. Εαν τωρα το στρωμα σου ειναι πιο φαρδυ απο 1,60 τοτε υποχρεωτικα θα πρεπει να κοιταξεις σε σεντονια king size.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, zNikosz είπε

Στο Majestic που είναι 31cm δεν θα βρεις σεντόνια, θα πρέπει να κάνεις παραγγελία να σου τα ράψουν στις διαστάσεις που θες. Εμείς που πήραμε 280x290cm είναι πολύ οριακά και συνειδητοποιώ το λάθος που έκανα να μην μου ράψουν στο σωστό μέγεθος. Κυρίως το έκανα λόγο 2 εβδομάδων καθυστέρησης που μου είπαν. Οπότε υπολόγισε στο Lavish είναι δεδομένο ότι θα ράψεις γιατί είναι πολύ μεγαλύτερο και στην αγορά δεν θα βρεις τίποτα.    

Και τα δύο μοντέλα είναι μαλακά, αλλά σίγουρα το Majestic είναι πιο μαλακό. Όταν το ακουμπάς καταλαβαίνεις ότι είναι πολύ μαλακό αλλά όταν ξαπλώσεις δεν είναι τόσο. Εγώ που τα δοκίμασα και τα δύο δεν κατάλαβα διαφορά μεγάλη. Όπως μου είπε και η πωλητήρια και είχε δίκιο μετά από τόσο καιρό που έχω το Majestic, ξεκουράζομαι πιο γρήγορα στο συγκεκριμένο. Ξυπνάω ξεκούραστος και δεν είμαι πιασμένος όπως στο παλιό στρώμα. Το καλό που έχει το memory foam είναι όσες φορές σηκωθεί η γυναίκα μου να δει τα παιδιά το βράδυ, δεν την καταλαβαίνω. Δεν κάνει καμία αναπήδηση το στρώμα. Δεν κουνιέται καθόλου ώστε να ξυπνήσω, κάτι που θα συμβαίνει αν επιλέξεις κάποιο σαν το Lavish.

Από θέμα σκληρού – μαλακού, θα έδινα στο Majestic ένα 8, στο Lavish ένα 7 προς μαλακό. Ενώ στο Divine 9-10 προς μαλακό. Γενικά δεν μου αρέσουν τα μαλακά στρώματα, το Majestic είναι τόσο όσο μπορεί να μου είναι ανεκτό.

Μέχρι στιγμής είναι πάρα μα πάρα πολύ ευχαριστημένος με το Majestic.    

 

6 ώρες πριν, Luciferia είπε

Βρίσκεις σεντόνια στην αγορά,πας σε υπέρδιπλα ή μπορείς να αγοράσεις μεμονωμένα ,επίσης για κατωσέντονο μπορείς να πάρεις με λάστιχο ,εξυπηρετεί πολύ σε τέτοια ψηλά στρώματα,πάντως θα βρεις!

και εμείς το majestic έχουμε 1 μήνα τώρα,ο ύπνος είναι υπέροχος πάνω του,μαλακό αλλά όχι να βουλιάζεις,κρατάει πολύ καλά τη μέση και γενικά θεωρώ πως αξίζει τα λεφτά σου μέχρι τελευταίου cent !

To μόνο "πρόβλημα" που έχω τώρα είναι να βρω μαξιλάρι της προκοπής,μιας και το tempur δυστυχώς σε εμένα δεν ταιριάζει και έτσι τώρα είμαι σε ψάξιμο για άλλο,γιατί ο αυχένας μου διαμαρτύρεται έντονα!

Αν κάποιος έχει κάποια πρόταση για μαξιλάρι είναι ευπρόσδεκτη...κοιμάμαι πλάγια αλλά και ανάσκελα!

Παιδιά συγνώμη μπερδεύτηκα με τα σεντόνια, ξέχασα να διευκρινίσω πως εγώ έχω πάρει το Majestic δε διάσταση 200x200cm. Για αυτό δεν έβρισκα σεντόνια και το έγραψα έτσι στο προηγούμενο post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zNikosz είπε

Παιδιά συγνώμη μπερδεύτηκα με τα σεντόνια, ξέχασα να διευκρινίσω πως εγώ έχω πάρει το Majestic δε διάσταση 200x200cm. Για αυτό δεν έβρισκα σεντόνια και το έγραψα έτσι στο προηγούμενο post.

Θα ψάξεις για king size μέγεθος.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Luciferia είπε

Θα ψάξεις για king size μέγεθος.. 

Η διάσταση 280x290 που έχουμε πάρει είναι πολύ οριακά. Αυτά που θα μου ράβανε ήταν σε διάσταση 310x320 με λάστιχο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, zNikosz είπε

Η διάσταση 280x290 που έχουμε πάρει είναι πολύ οριακά. Αυτά που θα μου ράβανε ήταν σε διάσταση 310x320 με λάστιχο. 

Καλά πόσο μεγάλο κρεββάτι εχετε; Το δικό μου ή μια διάσταση του στρώματος  είναι 220 και το θεωρούσα πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...