Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, Luciferia είπε

Χθες παρέλαβα το Sealy Majestic από την Elite στα 1010 με την έκπτωση που είχε η Elite τους τελευταίους μήνες!

Μετά από μια αποτυχημένη αγορά μέσω ίντερνετ που έκανα (ας πρόσεχα) επιτέλους θα ισιώσει το σώμα μου.

Ποτέ ξανά αγορά μέσω ίντερνετ χωρίς δοκιμή ...Δεν πάει να έχει ο άλλος ένα κάρω αξιολογήσεις και αηδίες,αν δεν δεις με τα μάτια σου δεν εμπιστεύεσαι καμία αξιολόγηση ,τουλάχιστον όσον αφορά τέτοιου είδους αγορές,ας όψεται που είχα λαλήσει με το στρώμα 15ετίας που είχα!

Τέλοσπαντων,μου έμεινε το "καινούργιο" για την άλλη κρεβατοκάμαρα και επιτέλους ύπνος για εμάς της προκοπής !

Ηθικό δίδαγμα..Για στρώμα μόνο από κοντά και να δοκιμάζετε όσα περισσότερα μπορείτε,γιατί διαφορετικά κλάφ'τα

Καλημέρα!

 

Εντυπώσεις από το sealy Majestic? Κρατάει τη μέση ή είναι πολύ μαλακό?

13 λεπτά πριν, Rizas είπε

Εγώ δοκίμασα το advance care της mediastrom και μου άρεσε πολύ . Αξίζει τα λεφτά του (599) ως προς την ποιότητα ή μπορώ να βρώ κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά ;

Επειδή το έχω δοκιμάσει και εγώ. Αν σου άρεσε, μια χαρά τιμή έχει. Αλλιώς πας σε μεγαλύτερο budget και κοιτάς sealy ή tempur

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, harryTG είπε

Καλημέρα!

Εντυπώσεις από το sealy Majestic? Κρατάει τη μέση ή είναι πολύ μαλακό?

Καλημέρα.

Δεν είναι μαλακό αλλά ούτε σκληρό είναι όσο πρέπει..

2η βραδιά που κοιμηθήκαμε απόψε και μπορώ να πω πως η μέση μου έχει αρχίσει να χαλαρώνει ,το πρωϊ σηκώθηκα ξεκούραστη και άνετα,χωρίς να παλεύω να ισιώσω!

επίσης,είναι τέτοια τα υλικά του όπου όταν γυρίζει ο ένας από τους 2 δεν ταράζεται ο δίπλα..

Πάντως η διαφορά με το προηγούμενο είναι απλά χαώδης!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αγορασα το 2016 απο ικεα ημιδιπλο κρεβατι HEMNES N και μαζι πηρα ενα στρωμα της HOVAG

παιδια επελεξα σκληρο τυπο και ειναι επιεικως αθλιο

μονο σκληρο δεν ειναι βουλιαζω ολοκληρος μεσα και το πρωι με ποναει η μεση

δεν ειμαι ιδιαιτερα βαρυς σαν κιλα, ειμαι 1,81 96 κιλα

μπορειτε να μου προτεινετε απο που να παρω ενα στρωμα γυρω στα 500 με 550 ευρω

ειμαι απο θεσσαλονικη, το στρωμα θελω να ειναι παρα πολυ σκληρο να κραταει καλα το σωμα και επισης εχω αδυναμια στα παχια-χοντρα στρωματα

ευχαριστω πολυ

Επεξ/σία από Runner25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, christarass είπε

Καλημερα επειδή σκέφτομαι να πάρω αυτό το στρώμα εχει κάνεις αποψη για το συγκεκριμένο. Ευχαριστώ Στρώμα Mystique | entos

το έχεις δοκιμάσει?

Πήγαμε εμείς να το δοκιμάσουμε γιατί φαινόταν υπέροχα αναπαυτικό,αλλά είναι σκληρό...τόσο σκληρό που νομίζεις ότι το παγκάκι είναι πούπουλο!

λόγω των 2000+ ελατηρίων ,θεωρώ πως θα κάνει πολύ καιρό να μαλακώσει..

Θυμάμαι που πήγα να κάτσω και περίμενα να "βουλιάξει" αλλά χαμπάρι δεν πήρε και δεν είμαι και κατηγορία φτερού 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/9/2020 στις 3:23 ΜΜ, AMSTERIS είπε

το λέω με την έννοια Καντια πχ ή Elite ¨η Media έφτυσαν αίμα επι δεκαετίες να στήσουν όνομα Κι εμεις ειδικοί ντεμεκ...τι να πω οκ..ελευθερη αγορα ,ελευθερη επιλογή...

Nα μην πεις τιποτα. Οι "φιρματες" ειναι σε πλειστες περιπτωσεις μουφα σκετη. Ξοδευουν χρημα σε τηλεοπτικη διαφημιση και ετσι τις μαθαινει ο κοσμος. Ξερεις ομως πραγματικα οτι ειναι τοπ ? Η Media πια εχει αρχισει και χαλαει το ονομα που εφτιαξε. Και γιατι ? γιατι απλα παιρνει πρωτη υλη απο Τουρκια και οχι απο Γερμανια που επαιρνε παλαιοτερα. Γι αυτο διαβαζεις τωρα αρνητικες κριτικες για τα Optimum. Γιατι οι τιμες ειναι σταθερες πανω απο χιλιαρικο αλλα τα υλικα κατασκευης ειναι πλεον υποδεεστερα με αποτελεσμα η τριτη γενια του Silver και οχι μονο να ειναι μαυρα χαλια σε σχεση με τη πρωτη γενια. Για την Ιstikbal , ορισμενοι που ψαχνεστε απλα ψαξτε αλλου. Απορω με ποια λογικη πιστευετε οτι οι τουρκοι εχουν πιο ποιοτικα προιοντα απο εμας. Μονο τιμη κοιτατε ? Και για οσα γραφω εχω προσωπικη εμπειρια. Η Greco strom Οχι τιποτα ιδιαιτερο. Στο κρεβατι μου εχει πια μια μεγαλοπρεπη λακουβα απο τη μια πλευρα αλλα το εχω και μια δεκαετια οποτε μαλλον στις εκπτωσεις θα παω για καινουριο και φυσικα οχι της ιδιας εταιρειας. Υπαρχουν λοιπον φιλε ,και μικρες εταιρειες που βγαζουν "διαμαντακια" απλα δεν εχουν τον προυπολογισμο να κανουν διαφημιση σε τηλεορασεις κτλ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ion70 είπε

Nα μην πεις τιποτα. Οι "φιρματες" ειναι σε πλειστες περιπτωσεις μουφα σκετη. Ξοδευουν χρημα σε τηλεοπτικη διαφημιση και ετσι τις μαθαινει ο κοσμος. Ξερεις ομως πραγματικα οτι ειναι τοπ ? Η Media πια εχει αρχισει και χαλαει το ονομα που εφτιαξε. Και γιατι ? γιατι απλα παιρνει πρωτη υλη απο Τουρκια και οχι απο Γερμανια που επαιρνε παλαιοτερα. Γι αυτο διαβαζεις τωρα αρνητικες κριτικες για τα Optimum. Γιατι οι τιμες ειναι σταθερες πανω απο χιλιαρικο αλλα τα υλικα κατασκευης ειναι πλεον υποδεεστερα με αποτελεσμα η τριτη γενια του Silver και οχι μονο να ειναι μαυρα χαλια σε σχεση με τη πρωτη γενια. Για την Ιstikbal , ορισμενοι που ψαχνεστε απλα ψαξτε αλλου. Απορω με ποια λογικη πιστευετε οτι οι τουρκοι εχουν πιο ποιοτικα προιοντα απο εμας. Μονο τιμη κοιτατε ? Και για οσα γραφω εχω προσωπικη εμπειρια. Η Greco strom Οχι τιποτα ιδιαιτερο. Στο κρεβατι μου εχει πια μια μεγαλοπρεπη λακουβα απο τη μια πλευρα αλλα το εχω και μια δεκαετια οποτε μαλλον στις εκπτωσεις θα παω για καινουριο και φυσικα οχι της ιδιας εταιρειας. Υπαρχουν λοιπον φιλε ,και μικρες εταιρειες που βγαζουν "διαμαντακια" απλα δεν εχουν τον προυπολογισμο να κανουν διαφημιση σε τηλεορασεις κτλ. 

Έτσι ακριβώς !!!!!!!!!!!    Όπως τα περιγράφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, christarass είπε

Καλημερα επειδή σκέφτομαι να πάρω αυτό το στρώμα εχει κάνεις αποψη για το συγκεκριμένο. Ευχαριστώ Στρώμα Mystique | entos

Το έχω εδώ και μια εβδομάδα. Οι εντυπώσεις μου είναι θετικές. Φαίνεται πολύ ποιοτική κατασκευή. Ο χρόνος θα δείξει.  

Επίσης , όπως προαναφέρθηκε, είναι ένα σκληρό στρώμα, κάτι που ήταν ζητούμενο για εμένα. Στηρίζει πολύ καλά το σώμα, χωρίς να βουλιάζει πουθενά.

Νομίζω ότι πρέπει να πας να το δοκιμάσεις.

6 ώρες πριν, Runner25 είπε

αγορασα το 2016 απο ικεα ημιδιπλο κρεβατι HEMNES N και μαζι πηρα ενα στρωμα της HOVAG

παιδια επελεξα σκληρο τυπο και ειναι επιεικως αθλιο

μονο σκληρο δεν ειναι βουλιαζω ολοκληρος μεσα και το πρωι με ποναει η μεση

δεν ειμαι ιδιαιτερα βαρυς σαν κιλα, ειμαι 1,81 96 κιλα

μπορειτε να μου προτεινετε απο που να παρω ενα στρωμα γυρω στα 500 με 550 ευρω

ειμαι απο θεσσαλονικη, το στρωμα θελω να ειναι παρα πολυ σκληρο να κραταει καλα το σωμα και επισης εχω αδυναμια στα παχια-χοντρα στρωματα

ευχαριστω πολυ

Είχα και εγώ τις ίδιες απαιτήσεις , είμαι και από Θεσσαλονίκη παρεμπιπτόντως,  θα σου πρότεινα να δεις το mystic  από το  entos , του οποίου είμαι κάτοχος εδώ και λίγες ημέρες, αν διαβάσεις και το προηγούμενο post μου.

Νομίζω  ότι θα σε καλύψει και  στην τιμή που θέλεις. Δες το από κοντά.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηγα το δοκιμασα βασικα ολα τα δοκιμασα και μου αρεσε που ηταν σκληρο. Τωρα το περιμενω σε 10 μερες μου ειπαν, θα επανελθω μολις το δοκιμασω σε περιπτωση που ενδιαφερει και καποιον αλλο 

Επεξ/σία από christarass
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπέρα  θελω να ρωτήσω μια πληροφορία ψάχνοντας συνδυασμό στρώματος κρεβατιού.......... κυκλοφορεί μια η αποψη που μπορει να ειναι και παραπληροφόρηση απο αγνοία των πωλητών η απο εσκεμμένο ψεμα για να πουλήσουν χωρις ομως να δικαιολογούν το γιατι εμπεριστατωμένα ....... και αυτο ειναι το εξης ,οτι αμα αγοράσεις ενα στρώμα και παρεις ταβλες και το βαλεις πανω σκληραίνει το στρωμα λογω της επιπεδης επιφάνειας.

Ενω αμα παρεις ανατομικό τελάρο αυτο με την κουρμπα με τις 18 σανιδες διατηρεί το στωμα την μαλακότητα του.Τωρα αυτο ομως σε βαζει σε πολλους προβληματισμούς γιατι μπορει να διαλεξεις λαθος στρομα και να το παντρευτεις χωρις να σου κανει με αποτελεσμα να αναγκαστεις να αγορασεις καινουριο.........τι ακριβως ισχιει ξέρετε;; σκληραινει το στρομα σε επιπδη επιφανεια και αν ναι γιατι;;

Αυτο ειναι πολυ σημαντικό γιατι αν δεν ειναι μουφα μετα θα αναγκαστείς αν παρεις μετριο και γινει σκληρο να παρεις υπόστρωμα για να γινει μαλακο

20190904164138_vasi_ypostroma_stirixis_fit_media_strom.jpeg

Ανατομικό-πλαίσιο-Royal-με-πύκνωση-ανά-30mm.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Al_pacino είπε

παιδια καλησπέρα  θελω να ρωτήσω μια πληροφορία ψάχνοντας συνδυασμό στρώματος κρεβατιού.......... κυκλοφορεί μια η αποψη που μπορει να ειναι και παραπληροφόρηση απο αγνοία των πωλητών η απο εσκεμμένο ψεμα για να πουλήσουν χωρις ομως να δικαιολογούν το γιατι εμπεριστατωμένα ....... και αυτο ειναι το εξης ,οτι αμα αγοράσεις ενα στρώμα και παρεις ταβλες και το βαλεις πανω σκληραίνει το στρωμα λογω της επιπεδης επιφάνειας.

Ενω αμα παρεις ανατομικό τελάρο αυτο με την κουρμπα με τις 18 σανιδες διατηρεί το στωμα την μαλακότητα του.Τωρα αυτο ομως σε βαζει σε πολλους προβληματισμούς γιατι μπορει να διαλεξεις λαθος στρομα και να το παντρευτεις χωρις να σου κανει με αποτελεσμα να αναγκαστεις να αγορασεις καινουριο.........τι ακριβως ισχιει ξέρετε;; σκληραινει το στρομα σε επιπδη επιφανεια και αν ναι γιατι;;

Αυτο ειναι πολυ σημαντικό γιατι αν δεν ειναι μουφα μετα θα αναγκαστείς αν παρεις μετριο και γινει σκληρο να παρεις υπόστρωμα για να γινει μαλακο

20190904164138_vasi_ypostroma_stirixis_fit_media_strom.jpeg

Ανατομικό-πλαίσιο-Royal-με-πύκνωση-ανά-30mm.jpg

 

5 λεπτά πριν, Al_pacino είπε

παιδια καλησπέρα  θελω να ρωτήσω μια πληροφορία ψάχνοντας συνδυασμό στρώματος κρεβατιού.......... κυκλοφορεί μια η αποψη που μπορει να ειναι και παραπληροφόρηση απο αγνοία των πωλητών η απο εσκεμμένο ψεμα για να πουλήσουν χωρις ομως να δικαιολογούν το γιατι εμπεριστατωμένα ....... και αυτο ειναι το εξης ,οτι αμα αγοράσεις ενα στρώμα και παρεις ταβλες και το βαλεις πανω σκληραίνει το στρωμα λογω της επιπεδης επιφάνειας.

Ενω αμα παρεις ανατομικό τελάρο αυτο με την κουρμπα με τις 18 σανιδες διατηρεί το στωμα την μαλακότητα του.Τωρα αυτο ομως σε βαζει σε πολλους προβληματισμούς γιατι μπορει να διαλεξεις λαθος στρομα και να το παντρευτεις χωρις να σου κανει με αποτελεσμα να αναγκαστεις να αγορασεις καινουριο.........τι ακριβως ισχιει ξέρετε;; σκληραινει το στρομα σε επιπδη επιφανεια και αν ναι γιατι;;

Αυτο ειναι πολυ σημαντικό γιατι αν δεν ειναι μουφα μετα θα αναγκαστείς αν παρεις μετριο και γινει σκληρο να παρεις υπόστρωμα για να γινει μαλακο

20190904164138_vasi_ypostroma_stirixis_fit_media_strom.jpeg

Ανατομικό-πλαίσιο-Royal-με-πύκνωση-ανά-30mm.jpg

Δεν καταλαβαινω τι θελεις να πεις . Ολα τα κρεβατια πλεον πωλουνται με το τελαρο που ποσταρες. Εσενα σε νοιαζει να κανεις σωστη αγορα στρωματος συμφωνα με τα υλικα του, το βαρος σου και οτι αλλο σε ενδιαφερει. Εκει πρεπει να εστιασεις. Το αλλο που εχεις στη φωτο ειναι βαση στρωματος . Τις ταβλες που λες τι να τις κανεις ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οι ταβλες βαζεις ποδαρακια και γινεται κρεβατι........ο ολος μυθος ειναι αν το στρωμα αλλαζει προς το σκληρο αν ειναι σε επίπεδη επιφάνεια η οχι;;

https://xyloefarmoges.com/υλικά/μηχανισμοί-κρεββατιών/

 

Επεξ/σία από Al_pacino
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Al_pacino είπε

οι ταβλες βαζεις ποδαρακια και γινεται κρεβατι........ο ολος μυθος ειναι αν το στρωμα αλλαζει προς το σκληρο αν ειναι σε επίπεδη επιφάνεια η οχι;;

https://xyloefarmoges.com/υλικά/μηχανισμοί-κρεββατιών/

Aν και δεν ειμαι ειδικος θεωρω οτι πιο πολυ πρεπει να κοιταξεις και να ρωτησεις για τα διαστηματα αναμεσα στις σανιδες των τελαρων εαν μακροχρονια επιφερουν ζημια στο στρωμα εαν δεν εχουν τα καταλληλα διαστηματα μεταξυ τους. Αυτα συμφωνα με διαφορα σχολια που διαβασα εδω μεσα. Εσυ πρεπει να επιμεινεις να σου διευκρινισουν απο εκει που θα παρεις το στρωμα ,θεωρω και το κρεβατι, σε ποιες περιπτωσεις σε καλυπτει η εγγυηση που σου προσφερουν και σε ποιες οχι. Και εαν ηταν γραπτως ακομα καλυτερα . Σιγουρα μην προχωρησεις σε αγορα κρεβατιου-βασης εαν ειναι κατασκευασμενο απο μοριοσανιδα . Αυτο σιγουρα βλαπτει την υγεια. Απλα δεν ξερω τι εχεις κατα νου για κρεβατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γνώμη έχετε για τα foam

Είχα δοκιμάσει σε ένα μαγαζι και φαινόταν πολύ αναπαυτικό 

Είναι ομαλή η επιφάνεια και δεν αισθάνεσαι τα ελατήρια 

Αυτό τι λέει? 

https://www.skroutz.gr/s/10583916/Eco-Sleep-Master-Μονό-90cm.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...