Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, giorgos90a είπε

Φίλε μου το έχουμε περίπου 2 βδομάδες. Από τις 2 βδομάδες έχουμε κοιμηθεί σε αυτό 10 μέρες και όχι συνεχόμενα. Λοιπόν για μένα η αίσθηση είναι απίστευτη όπως έχω ξαναγράψει και στον πρώτο ύπνο που έκανα. Δηλαδή είναι λες και κοιμάμαι στον αέρα και δεν νιώθω πίεση πουθενά. Η κοπέλα μου βέβαια και ενώ αρχικά παραπονιόταν για πόνους στην πλάτη πλέον έχει και αυτή καλή άποψη. Η διαφορά κιλών μας είναι μεγάλη 110-50 και το ήθελε λίγο πιο μαλακό. Πιστεύω πάντως ότι όλα αυτά θέλουν κάποιο καιρό για να προσαρμοστεί το σώμα σου και τότε η αίσθηση θα είναι ακόμα καλύτερη.

Έχε πάντως υπόψιν σου ότι αν είσαι βαρύς, έχεις τάβλες και το πάρεις σε διάσταση >160 για μένα θέλει κάποια έξτρα ενίσχυση για να μην κουνιέται ο διπλανός σου. Προσωπικά έχω δρομολογήσει ένα φτηνό ανατομικό τελάρο και από πάνω θα βάλω τις τάβλες ώστε να υπάρχει η κεντρική στήριξη του τελάρου και να μην ταλαντώνονται οι τάβλες. Βέβαια αυτό είναι θέμα κρεβατιού και απλά το αναφέρω για να μην νομίζεις ότι έχει κάποιο θέμα το στρώμα όπως νόμιζα εγώ στην αρχή.

Ήταν το μοναδικό σε όσα δοκίμασα που ένιωθα ότι μου στήριζε τη μέση απόλυτα, και πίστεψε με δοκίμασα αρκετά σε αυτό το price range από επώνυμες και μη εταιρίες... Απλά όλα αυτά είναι και κάπως προσωπική άποψη λόγω διαφορετικών σωματότυπων. Η σκληρότητα για το βάρος μου είναι μέτρια, αν είσαι πιο ελαφρύς ίσως σου φανεί κάπως σκληρό. Πάντως πιστεύω ότι αν σου αρέσει σαν πρώτη αίσθηση θα σου αρέσει ακόμα περισσότερο αν του δώσεις χρόνο και το συνηθίσεις.

Γιώργο, είμαι σε παρόμοια κατάσταση και το δίλημμα μου είναι Sealy Majestic ή Sealy Divine.  Το δοκίμασες το 2ο? Σου φάνηκε πολύ περισσότερο μαλακό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/5/2021 στις 1:52 ΠΜ, chriskourou είπε

Σήμερα δοκίμασα κι εγώ 2 στρώματα. Το ένα ήταν το Πρωτέας της COCO-MAT και το άλλο ήταν Sealy Hybrid, νομίζω το majestic.

Το Πρωτέας, το θυμόμουν πολύ πιο ελαστικό (το είχα δοκιμάσει ξανά το 2017, αλλά τότε ήθελα κάτι πιο οικονομικό) και δυστυχώς, αν και μου αρέσει η φιλοσοφία της εταιρείας, μάλλον βγαίνει από τη λίστα.

Το Sealy Hybrid μου άρεσε αρκετά, απλώς προβληματίζομαι λίγο σχετικά με το υλικό που έχει και συγκεκριμένα για τις θερμοκρασίες. Νομίζω πως τους καλοκαιρινούς μήνες θα είναι ενοχλητικά ζεστό, ίσως κάνω και λάθος. Αυτή τη στιγμή βέβαια, μπαίνει στο τοπ της λίστας (που έχει μόνο 2 στρώματα προς το παρόν  :)  ) και λόγω του ότι κοστίζει λιγότερα από τα μισά σε σχέση με το coco-mat. 

Aν έχει κάποιος, κάποια άλλη πρόταση στη λογική αυτών των 2 στρωμάτων, θα με βοηθούσε πολύ..

Φίλε μου τελικά πήρα το divine hybrid που είναι full δροσερό και υποαλεργικο. Είδα και το sealy lavish εξίσου καλό αλλά το μαλακό ανωστρωμα με αγκάλιαζε πολύ ζεστά και το φοβήθηκα καθώς ζεσταίνομαι εύκολα. Η διαφορά του devine από το mistic είναι στα πιο δροσερά υλικά και στο υποαλεργικο του θέματος. Θα μου πεις 220€ διαφορά έχουν αλλά οκ. Το βλέπω σαν επένδυση ύπνου.

Τα cocomat εξωφρενικά ακριβά για μένα. 

 

Τα στρώματα του εντός τα είδα και δεν ενθουσιάστηκα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nutrialex είπε

Γιώργο, είμαι σε παρόμοια κατάσταση και το δίλημμα μου είναι Sealy Majestic ή Sealy Divine.  Το δοκίμασες το 2ο? Σου φάνηκε πολύ περισσότερο μαλακό?

Το divine το δοκιμασα αλλα μου φανηκε μαλακο και δεν μου στηριζε τη μεση τοσο καλα οσο το majestic. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πούμε βέβαια ότι όλα τα hybrid είναι cusion firm. Απλά αλλάζει η αίσθηση του πάνω layer. Δηλαδή το divine μαλακό το άνω, το mystic μέτριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Mute_ είπε

Να πούμε βέβαια ότι όλα τα hybrid είναι cusion firm. Απλά αλλάζει η αίσθηση του πάνω layer. Δηλαδή το divine μαλακό το άνω, το mystic μέτριο. 

Εμένα το majestic μου φάνηκε πιο μαλακό από το divine ... Και το ίδιο μου είπε και ο πωλητής. Μου άρεσε αρκετά αλλά δεν ενθουσιάστηκα. 

4 ώρες πριν, Mute_ είπε

Τα cocomat εξωφρενικά ακριβά για μένα. 

 

Τα στρώματα του εντός τα είδα και δεν ενθουσιάστηκα. 

Είναι εξωφρενικά ακριβά δε διαφωνώ. Ωστόσο μάλλον έχω γίνει κι εγώ πολύ δύσκολος στο θέμα στρώμα, έχοντας αγοράσει (όχι αλλάξει) 3 την τελευταία πενταετία. Θυμάμαι πριν χρόνια όταν είχα ξαπλώσει στον Πρωτέα της COCO-MAT το είχα βρει υπέροχο, ενώ τώρα απλά πολύ καλό. Βέβαια το γεγονός ότι κάνει κοντά στα 3Κ στο 1.60 σε αναγκάζει να έχεις απαιτήσεις. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι σε αναζητηση στρωματος κρεββατι.θα παρω το κλασσικο 160Χ200 αν και δεν χωραω καλα..αλλα θα κοιμαμαι πλαγια..εχωντας τωρα ενα στρωμα 120Χ220 ειμαι ευχαριστημενος.αλλα κρεββατι δεν εχω βρει ακομη..και σεντονια μονο χωρις λαστιχο και παιδεμα να τα σφηνωσω κατω απο το στρωμα.

το θεμα ειναι οτι θα δωσω γυρω στα 1000 ευρο πακετο στρωμα/κρεββατι..και επειδη εδω στην Ηγουμενιτσα οι επιλογες σε δοκιμη στρωματων ειναι 2-3 θα παω στα Ιωαννινα που εχεις σαφως πολλα περισσοτερα καταστηματα και επιλογες (ikea,entos,Jysk,Bo concept)

εως τωρα ειχα στρωμα της mediastrom αρκετα μαλακο θα ελεγα..αλλα ειδη απο τα πρωτα χρονια το στρωμα εκατσε και ειχε κανει λακουβα..δεν εμεινα ευχαριστημενος και την επιλογη αυτη την διαγραφω.τωρα προσωρινα εχω ενα στρωμα ελληνικης κατασκευης Chic που το εχω παρει για προσωρινη λυση καθαρα.

αυτο που ψαχνω ειναι να βρω ενα με ανεξαρτητα ελατηρια,memory foam και ανοστρωμα.

μια επιλογη που εχω βρει εδω στην πολη μου με δωρεαν μεταφορικα και τοποθετηση στο σπιτι στα 950 ευρο η προσφορα της istikbal https://istikbalgreece.gr/eshop/stromata/premium/47/Prosfora-Krevati-me-apoth-horo-kai-Strwma?fbclid=IwAR2nzDEG-okCniVUawgk-vqN94STU1cIbbiE5xw2Zaup0zLUv-ghPYUuwQk

πολλοι μου λενε να μην παω καθολου..

μετα επιλογη καθαρα απ'οτι βλεπω στο ιντερνετ και οχι δοκιμη ειναι τα στρωματα του εντος που εχει σε αυτα που θελω καποια..συν οτι μπορω να παρω και μαυρο στρωμα που επισης μου αρεσει πολυ.

να πω εξαρχης οτι δεν μαρεσει το σκληρο στρωμα..και θελω μετριο προς μαλακο.

ειμαι βαρυς 120 κιλα και 1.98 υψος..συν τον ογκο που εχω.

θα κοιμαμαι μονος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ktikti είπε

ειμαι σε αναζητηση στρωματος κρεββατι.θα παρω το κλασσικο 160Χ200 αν και δεν χωραω καλα..αλλα θα κοιμαμαι πλαγια..εχωντας τωρα ενα στρωμα 120Χ220 ειμαι ευχαριστημενος.αλλα κρεββατι δεν εχω βρει ακομη..και σεντονια μονο χωρις λαστιχο και παιδεμα να τα σφηνωσω κατω απο το στρωμα.

το θεμα ειναι οτι θα δωσω γυρω στα 1000 ευρο πακετο στρωμα/κρεββατι..και επειδη εδω στην Ηγουμενιτσα οι επιλογες σε δοκιμη στρωματων ειναι 2-3 θα παω στα Ιωαννινα που εχεις σαφως πολλα περισσοτερα καταστηματα και επιλογες (ikea,entos,Jysk,Bo concept)

εως τωρα ειχα στρωμα της mediastrom αρκετα μαλακο θα ελεγα..αλλα ειδη απο τα πρωτα χρονια το στρωμα εκατσε και ειχε κανει λακουβα..δεν εμεινα ευχαριστημενος και την επιλογη αυτη την διαγραφω.τωρα προσωρινα εχω ενα στρωμα ελληνικης κατασκευης Chic που το εχω παρει για προσωρινη λυση καθαρα.

αυτο που ψαχνω ειναι να βρω ενα με ανεξαρτητα ελατηρια,memory foam και ανοστρωμα.

μια επιλογη που εχω βρει εδω στην πολη μου με δωρεαν μεταφορικα και τοποθετηση στο σπιτι στα 950 ευρο η προσφορα της istikbal https://istikbalgreece.gr/eshop/stromata/premium/47/Prosfora-Krevati-me-apoth-horo-kai-Strwma?fbclid=IwAR2nzDEG-okCniVUawgk-vqN94STU1cIbbiE5xw2Zaup0zLUv-ghPYUuwQk

πολλοι μου λενε να μην παω καθολου..

μετα επιλογη καθαρα απ'οτι βλεπω στο ιντερνετ και οχι δοκιμη ειναι τα στρωματα του εντος που εχει σε αυτα που θελω καποια..συν οτι μπορω να παρω και μαυρο στρωμα που επισης μου αρεσει πολυ.

να πω εξαρχης οτι δεν μαρεσει το σκληρο στρωμα..και θελω μετριο προς μαλακο.

ειμαι βαρυς 120 κιλα και 1.98 υψος..συν τον ογκο που εχω.

θα κοιμαμαι μονος..

Πήγαινε σε πιο μεγάλο στρώμα στο ύψος. Εγώ 1.92 είμαι οριακά στα 2.00 και πρόσεξε το κρεβάτι να είναι ανοιχτό από κάτω για να βγαίνουν λίγο έξω τα πόδια. Πήγαινε Γιάννενα στα ΙΚΕΑ και δες και στις αντιπροσωπείες. Πάρε ένα κρεβάτι γύρω στα 200-300 και τα υπόλοιπα σε στρώμα. 

Θα βρεις στρώμα όπως το ζητάς αρκεί να κόψεις από το κρεβάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ktikti είπε

ειμαι σε αναζητηση στρωματος κρεββατι.θα παρω το κλασσικο 160Χ200 αν και δεν χωραω καλα..αλλα θα κοιμαμαι πλαγια..εχωντας τωρα ενα στρωμα 120Χ220 ειμαι ευχαριστημενος.αλλα κρεββατι δεν εχω βρει ακομη..και σεντονια μονο χωρις λαστιχο και παιδεμα να τα σφηνωσω κατω απο το στρωμα.

το θεμα ειναι οτι θα δωσω γυρω στα 1000 ευρο πακετο στρωμα/κρεββατι..και επειδη εδω στην Ηγουμενιτσα οι επιλογες σε δοκιμη στρωματων ειναι 2-3 θα παω στα Ιωαννινα που εχεις σαφως πολλα περισσοτερα καταστηματα και επιλογες (ikea,entos,Jysk,Bo concept)

εως τωρα ειχα στρωμα της mediastrom αρκετα μαλακο θα ελεγα..αλλα ειδη απο τα πρωτα χρονια το στρωμα εκατσε και ειχε κανει λακουβα..δεν εμεινα ευχαριστημενος και την επιλογη αυτη την διαγραφω.τωρα προσωρινα εχω ενα στρωμα ελληνικης κατασκευης Chic που το εχω παρει για προσωρινη λυση καθαρα.

αυτο που ψαχνω ειναι να βρω ενα με ανεξαρτητα ελατηρια,memory foam και ανοστρωμα.

μια επιλογη που εχω βρει εδω στην πολη μου με δωρεαν μεταφορικα και τοποθετηση στο σπιτι στα 950 ευρο η προσφορα της istikbal https://istikbalgreece.gr/eshop/stromata/premium/47/Prosfora-Krevati-me-apoth-horo-kai-Strwma?fbclid=IwAR2nzDEG-okCniVUawgk-vqN94STU1cIbbiE5xw2Zaup0zLUv-ghPYUuwQk

πολλοι μου λενε να μην παω καθολου..

μετα επιλογη καθαρα απ'οτι βλεπω στο ιντερνετ και οχι δοκιμη ειναι τα στρωματα του εντος που εχει σε αυτα που θελω καποια..συν οτι μπορω να παρω και μαυρο στρωμα που επισης μου αρεσει πολυ.

να πω εξαρχης οτι δεν μαρεσει το σκληρο στρωμα..και θελω μετριο προς μαλακο.

ειμαι βαρυς 120 κιλα και 1.98 υψος..συν τον ογκο που εχω.

θα κοιμαμαι μονος..

Στα δεδομένα που δίνεις είναι το ritz της seta που πωλείται στα entos. Εμένα προσωπικά μου φάνηκε αρκετά μαλακό και δεν το προτίμησα αλλά έχει όλα τα παραπάνω που αναφέρεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mute_ είπε

Πήγαινε σε πιο μεγάλο στρώμα στο ύψος. Εγώ 1.92 είμαι οριακά στα 2.00 και πρόσεξε το κρεβάτι να είναι ανοιχτό από κάτω για να βγαίνουν λίγο έξω τα πόδια. Πήγαινε Γιάννενα στα ΙΚΕΑ και δες και στις αντιπροσωπείες. Πάρε ένα κρεβάτι γύρω στα 200-300 και τα υπόλοιπα σε στρώμα. 

Θα βρεις στρώμα όπως το ζητάς αρκεί να κόψεις από το κρεβάτι

στρωμα πανω απο 2 μετρα στα γνωστα μαγαζια δεν βρισκω.μονο παραγγελια απο ελληνα βιοτεχνη.τα επωνυμα εως 2 μετρα..κρεβατια βρισκω κατοπιν παραγγελιας.αλλα αμα παω σε στρωμα 2.20 το κρεββατι θα ειναι στανταρ 2.40.μονο σε ξυλινη κατασκευη  και αυξημενο κοστος.θελω να μην μπλεξω μεμονομενα.θελω να αγοραστουν απο το ιδιο καταστημα για να μπουν δοσεις και μεταφορικα .θα παω να δοκιμασω το ΡΙΤΖ και βλεπουμε παλι..

 

για istikbal ουτε καν???  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, ktikti είπε

 

για istikbal ουτε καν???  

Φίλε μου, από ότι κατάλαβα εγώ διαβάζοντας 2 φορές τις 60 σελίδες, και έχοντας ξαπλώσει σε 200 στρώματα σε μια εβδομάδα, αυτήν την περίοδο τώρα αν θέλει κανείς ένα ΚΑΛΟ στρώμα πρέπει να ψάξει ανάμεσα στα αμερικανικα τα οποία για εμπορικούς λόγους (στοκ και εμπορικές πρακτικές ανταγωνισμού) παίζουν φθηνότερα από τις ελληνικές απομιμήσεις τους οι οποίες κιόλας έχουν τιμές αυτή τη στιγμή με ανοδική τάση τέτοια που τα κάνει ασύμφορα στην κατηγορία του καλού.

Επεξ/σία από nutrialex
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/5/2021 στις 1:38 ΜΜ, ktikti είπε

ειμαι σε αναζητηση στρωματος κρεββατι.θα παρω το κλασσικο 160Χ200 αν και δεν χωραω καλα..αλλα θα κοιμαμαι πλαγια..εχωντας τωρα ενα στρωμα 120Χ220 ειμαι ευχαριστημενος.αλλα κρεββατι δεν εχω βρει ακομη..και σεντονια μονο χωρις λαστιχο και παιδεμα να τα σφηνωσω κατω απο το στρωμα.

το θεμα ειναι οτι θα δωσω γυρω στα 1000 ευρο πακετο στρωμα/κρεββατι..και επειδη εδω στην Ηγουμενιτσα οι επιλογες σε δοκιμη στρωματων ειναι 2-3 θα παω στα Ιωαννινα που εχεις σαφως πολλα περισσοτερα καταστηματα και επιλογες (ikea,entos,Jysk,Bo concept)

εως τωρα ειχα στρωμα της mediastrom αρκετα μαλακο θα ελεγα..αλλα ειδη απο τα πρωτα χρονια το στρωμα εκατσε και ειχε κανει λακουβα..δεν εμεινα ευχαριστημενος και την επιλογη αυτη την διαγραφω.τωρα προσωρινα εχω ενα στρωμα ελληνικης κατασκευης Chic που το εχω παρει για προσωρινη λυση καθαρα.

αυτο που ψαχνω ειναι να βρω ενα με ανεξαρτητα ελατηρια,memory foam και ανοστρωμα.

μια επιλογη που εχω βρει εδω στην πολη μου με δωρεαν μεταφορικα και τοποθετηση στο σπιτι στα 950 ευρο η προσφορα της istikbal https://istikbalgreece.gr/eshop/stromata/premium/47/Prosfora-Krevati-me-apoth-horo-kai-Strwma?fbclid=IwAR2nzDEG-okCniVUawgk-vqN94STU1cIbbiE5xw2Zaup0zLUv-ghPYUuwQk

πολλοι μου λενε να μην παω καθολου..

μετα επιλογη καθαρα απ'οτι βλεπω στο ιντερνετ και οχι δοκιμη ειναι τα στρωματα του εντος που εχει σε αυτα που θελω καποια..συν οτι μπορω να παρω και μαυρο στρωμα που επισης μου αρεσει πολυ.

να πω εξαρχης οτι δεν μαρεσει το σκληρο στρωμα..και θελω μετριο προς μαλακο.

ειμαι βαρυς 120 κιλα και 1.98 υψος..συν τον ογκο που εχω.

θα κοιμαμαι μονος..

To μαλακο που θελεις με τα κιλα που εχεις το βλεπω σε 2-3 χρονια να εχει γινει βαρκα . Και στο λεω επειδη ειμαι σε παρομοια κατασταση 130 κιλα και 1.93 υψος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους ψάχνουν ακόμα, να σας πω (επιβεβαιωμένο) ότι από το 1ο Σάββατο του Ιουνίου αλλάζουν (ανατιμουνται) οι κατάλογοι ΟΛΩΝ των εταιρειών. Όποιος προλάβει λοιπόν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...