Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηγα να δω για δευτερο κρεβατι σε 1,20 και ειδα και tempur,sealy επήρε ασμενος απο εδω. Τempur ξεφεύγει για το budget και λεω να παρω μαξιλάρι που μου φάνηκε καλο. Σε στρώμα λεω το sealy hybrid. Ειχα δει και κατι ιταλικα perdormire αλλα ειναι ψιλοαγνωστα. Για το μεγαλο ειχα πάρει magniflex που ειναι γνωστα στην Ιταλία. Αξιζει να δωσω 700 για το hybrid;

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ήρθε η ώρα και για εμένα η αλλαγή σε στρώμα.... Μέχρι στιγμής έχω δει το silver της Media strom το οποίο μου άρεσε αρκετά καθώς και τα HAUZ από τα Bed and Bath. Από τα δυο έμεινα πιο ικανοποιημένος από την Media strom. Έχει κανείς κάποια εμπειρία? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αγοράσω για πρώτη φορά στρώμα μόνος μου και δεν έχω ιδέα τι παίζει.

Το μαγαζί που θα πάρω το κρεβάτι συνεργάζεται με την εταιρεία elatiriostrom, που έχει εργοστάσιο στον Ασπρόπυργο. Δεν είμαι αναγκασμένος να το αγοράσω από εκεί βέβαια, απλά θα έρθει λίγο πιο οικονομικά, μιας και το μαγαζί με τα έπιπλα αγοράζει χονδρική. 

Πήγα στην έκθεση και δοκίμασα το στρωμα που ανεβάζω σε screenshot, το οποίο μας άρεσε σαν αίσθηση περισσότερο από τα άλλα. Βέβαια θεωρώ ότι ένα στρώμα δεν μπορείς να το καταλάβεις από την πρώτη επαφή μόνο αλλά θέλει χρόνο, άρα έχει και ρίσκο πάντα.. 

 

Πάμε στις ερωτήσεις:

1) έχει κανείς εμπειρία με αυτήν την εταιρεία; 

2) πέρα από την αίσθησηπου μας άφησε, τα χαρακτηριστικά του στρώματος είναι οκ; υπάρχει κάτι που πρέπει να με ανησυχεί (πχ συντήρηση, διάρκεια στο χρόνο κλπ) 

3) πόσο θα στοίχιζε ένα "επώνυμο" με παρόμοια χαρακτηριστικά (σε διαστάσεις 160x200);

 

 

 

Screenshot_2021-04-18-00-44-04-03.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ότι πάνε και βάζουν λάτεξ και κοκοφοίνικα μαζί με αφρό πολυουρεθάνης και βατα dacron με ξεπερνάει. Τρως μεν το τυράκι ότι το στρώμα έχει "φυσικά υλικά" αλλά για να μη βάλουμε και παχύτερο (=ακριβότερο)λάτεξ πάρε και ένα στρώμα αφρού να φτάσουμε τα 26 εκατοστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

το ότι πάνε και βάζουν λάτεξ και κοκοφοίνικα μαζί με αφρό πολυουρεθάνης και βατα dacron με ξεπερνάει. Τρως μεν το τυράκι ότι το στρώμα έχει "φυσικά υλικά" αλλά για να μη βάλουμε και παχύτερο (=ακριβότερο)λάτεξ πάρε και ένα στρώμα αφρού να φτάσουμε τα 26 εκατοστά.

Στην πράξη τι σημαίνουν όλα αυτά στην εμπειρία χρήσης; 

Έχουμε κάνα link ή οδηγό που να είναι σχετικά αξιόπιστος (και όχι αυτά που βγαίνουν στα πρώτα αποτελέσματα Google που είναι είτε αο μαγαζιά είτε sponsored) για το τι πρέπει να προσέξω και τι να κοιτάζω; 

Υπάρχει κάποια πρόταση για ένα στρώμα στα 500-700 ευρώ; 

Παω να διαβάσω και τις πιο πίσω σελίδες σιγά σιγά μήπως βγάλω άκρη.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, christos4 είπε

Στην πράξη τι σημαίνουν όλα αυτά στην εμπειρία χρήσης; 

Έχουμε κάνα link ή οδηγό που να είναι σχετικά αξιόπιστος (και όχι αυτά που βγαίνουν στα πρώτα αποτελέσματα Google που είναι είτε αο μαγαζιά είτε sponsored) για το τι πρέπει να προσέξω και τι να κοιτάζω; 

Υπάρχει κάποια πρόταση για ένα στρώμα στα 500-700 ευρώ; 

Παω να διαβάσω και τις πιο πίσω σελίδες σιγά σιγά μήπως βγάλω άκρη.. 

Ότι στα μη φυσικά υλικά αναπτύσσονται πιο εύκολα τα ακάρεα, ότι δεν αερίζεται το εσωτερικό τόσο καλά κτλ, οπότε αν είσαι αλλεργικός.. όπως επίσης έχει να κάνει με την θερμοκρασία κατά τη διάρκεια του ύπνου καθώς οι πολυουρεθάνες την εγκλωβίζουν οπότε αν στον ύπνο ζεσταίνεσαι πολύ χάνεις την άνεσή σου. Σκέψου λοιπόν και να ζεσταίνεσαι και να είσαι και αλλεργικός. 😂

Ωστόσο, αυτά δεν επηρρεάζουν την στάση του σώματος, μπορείς να κοιμηθείς τέλεια και στις 2 περιπτώσεις αν το στρώμα είναι όσο υποστηρικτικό χρειάζεσαι. Επηρρεάζουν όμως έμμεσα την άνεση στον ύπνο καθώς αν δεν αναπνέεις σωστά ή στριφογυρίζεις για να δροσιστείς τότε ξυπνάς και εν τέλει ίσως να μην ξεκουράζεσαι όσο θα ήθελες.

Για αρχή σκέψου αν προτιμάς μαλακό, μέτριο ή σκληρό στρώμα. Ρίξε και μια ματιά σε τι κοιμόσουν έως τώρα. Όταν αποφασίσεις αυτό τότε ψάχνεις τι υλικά θέλεις, να θυμάσαι σε γενικές γραμμές ότι:

ξεχωριστά ελατήρια = ακριβότερο στρώμα

100 % φυσικό λάτεξ= ακριβότερο στρώμα

φυσικά υλικά = ακριβότερο στρώμα

Δηλαδή το παραπάνω στρώμα που έβαλες αν του βγάλεις λάτεξ και κοκοφοίνικα αντικαθιστώντας τα με λευκό τάπητα και άλλο ένα στρώμα αφρού θα πέσει κανα 100ρικο+ πιστεύω, άνετα. 

Ελπίζω να σε βοήθησα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά προσοχή. Latex μπορεί να κάνει 1000€ δε σημαίνει πως για κάποιο σώμα / άνθρωπο δεν θα είναι ΜΟΝΙΜΟ ΠΙΑΣΙΜΟ και ένας ΕΦΙΑΛΤΗΣ.

 

Προειδοποιώ επειδή και γω ψαχνόμουν μέχρι πρόσφατα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Απλά προσοχή. Latex μπορεί να κάνει 1000€ δε σημαίνει πως για κάποιο σώμα / άνθρωπο δεν θα είναι ΜΟΝΙΜΟ ΠΙΑΣΙΜΟ και ένας ΕΦΙΑΛΤΗΣ.

 

Προειδοποιώ επειδή και γω ψαχνόμουν μέχρι πρόσφατα!

Εννοεις ότι το latex είναι ύποπτο για κάτι και μπορεί να την πατήσεις αν αγοράσεις; 

Ρωτάω γιατί σκέφτομαι το latex. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά δεν είμαι ειδήμων. Μια έρευνα έκανα μόλις αγόρασα εγώ, για μένα, το περασμένο BF.

 

Αδερφέ, όχι μόνο να το δοκιμάσεις.. αλλά να είσαι επιφυλακτικός μέχρι και με τα ξύλα που κρατάνε το στρώμα εκεί που θα πας να το δοκιμάσεις. Δες τα δηλαδή πως θα το έχουν γιατί ΚΑΙ αυτά θα παίξουν ρόλο για αγορά Latex απ' ότι κατάλαβα.

 

Ειδικός δεν είμαι. Εγώ σίγουρα έψαχνα σκληρό κρεβάτι, όχι μόνο γιατί βολεύει εμένα που είμαι ελαφρύς, κοιμάμαι με παρέα, και εγώ προσωπικά κυρίως μπρούμυτα. Το κύριο ζητούμενο για εμένα ήταν να είναι καθιστικό / κρεβάτι. Να αράζουν δηλαδή σε αυτό οι φίλοι μου όταν έρχονται..

 

..και το MediaStrom Live ήταν ό,τι έπρεπε. Απλά σας λέω, όχι επειδή σκάτε 800€+ θα πάρετε Latex και θα είναι ο ύπνος που πάντοτε θέλατε. ΨΑΞΤΕ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω ότι είστε πολύ ψαγμένοι στο θέμα στρώμα , οπότε πριν προχωρήσω θα ήθελα την γνώμη σας .

Είμαι σχεδόν έτοιμος να πάρω αυτό: https://www.candia-strom.gr/el/stromata/hyperion-collection/terra

Είναι πολύ πάνω από το budget Μου αλλά στρώμα είναι , αυτές τις 6-7 ώρες ύπνου να είναι ευχάριστες .

Πως σας φαίνεται? Μια επίσκεψη στην candia που τα δοκίμασα σχεδόν όλα , με κέρδισε το συγκεκριμένο

ο μόνος φόβος είναι το ενσωματωμένο ανώστρωμα ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, The_Winner είπε

ο μόνος φόβος είναι το ενσωματωμένο ανώστρωμα ,

Προσωπικά δε θα ψηνόμουν για ενσωματωμένο ανώστρωμα, ώστε να μπορώ σε περίπτωση που κάτι δε μου ταιριάξει, να παίξω με διαφορετικές επιλογές ανωστρώματος, χωρίς να πρέπει να αλλάξω όλο το στρώμα, ήτοι άλλα 800 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Τις τελευταίες μέρες ψαχνω κι εγώ για στρώμα!

Μέχρι στιγμής είχα παλιά στρώματα και τα τελευταία χρόνια βάζω από πάνω ένα στρώμα memory foam που είχα αγοράσει, το οποίο έκανε τρελή διαφορά στον ύπνο. Από τότε που πήρα το memory όποτε πάω να κοιμηθώ σε στρώμα μέτριο ή σκληρό δεν μου αρέσει καθόλου.. 

Είδα όμως σε κάποια σχόλια που έλεγαν ότι σε στρωματα που είναι πολύ μαλακα δεν κοιμάσαι άνετα μπρούμυτα.. Μπορεί κάποιος να πει παραπάνω λεπτομέρειες? Γτ σκεφτόμουν να πάρω ή από media strom το diamond το πιο μαλακό ή από elite/ seally το lavish ή ένα της serta.. Και τα τρια τέρμα μαλακα και βουλιάζεις μέσα.. 

Επισης μπήκα σκρουντζ να δω κριτικές για media strom diamond και είχε 1* στα 5*..😮 Με 6 κριτικές μόνο, αλλά και οι 6 έλεγαν οτι τα ελατήρια έκατσαν μέσα σε λίγους μηνες... Έχει κάποιος εμπειρία επί του θέματος?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.Είμαστε στην αναζήτησή στρώματος 1’60x2,00  μετρίου προς σκληρού και θέλω τη γνώμη σας για την Elite strom για το Deluxe και για το Privilege Plus.Επίσης για την Media strom για το Optimum Silver II και για το Advance Discover.
Με ενδιαφέρει μόνο ότι είναι σε ανεξάρτητα ελατήρια.

Εχετε κάποια άποψη και εμπειρία σε κάποιο από αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...