Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

58 λεπτά πριν, 99Chris είπε

Αγαπητοί!!!

Στρώμα απο coco mat ??? Ναι ή όχι? Ήρθε η ώρα να αλλάξω στρώμα και επειδή εχω θέμα με τη μέση μου, σκέφτομαι να επενδύσω κάποια παραπάνω χρήματα. Έχει κάποιος να μου πει εντυπώσεις? (συγκεκριμένα με ενδιαφέρει το στρώμα "Νεφέλη".

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

 

Καλά τα coco mat, μετά από 12 χρόνια είναι για αλλαγή όμως. Το έβγαλε το χιλιάρικο? και ναι και όχι.

Εγώ θα σε συμβούλευα να δοκιμάσεις στρώματα χωρίς πολλές στρώσεις ίσως και μόνο από φυσικό λάτεξ

Υπάρχουν πολλές επιλογές, γράψανε κάποιες μάρκες, κοίτα και dunlopilo

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, kronos73 είπε

Καλά τα coco mat, μετά από 12 χρόνια είναι για αλλαγή όμως. Το έβγαλε το χιλιάρικο? και ναι και όχι.

Εγώ θα σε συμβούλευα να δοκιμάσεις στρώματα χωρίς πολλές στρώσεις ίσως και μόνο από φυσικό λάτεξ

Υπάρχουν πολλές επιλογές, γράψανε κάποιες μάρκες, κοίτα και dunlopilo

Αν αντέξει 12 χρόνια σε καλή κατάσταση θα ήμουν πολύ ευχαριστημένη. Επειδή βλέπω ότι υπάρχουν όντως άπειρες επιλογές, αλλά είναι δύσκολο στην επαρχία να δεις από κοντά τα στρώματα, σκεφτόμουν να επενδύσω σε ενα καλό στρώμα. (που θεωρώ ότι είναι τα cocomat...είχα κοιμηθεί σε ξενοδοχείο και έμεινα πολύ ευχαριστημένη)

Απ' οτι μου είπαν τρέχει ακόμη η προσφορά με δώρο το ανώστρωμα στο Άτλας...Βγαίνει περίπου στην ίδια τιμή με το Νεφέλη + ανώστρωμα. (δηλαδή περιπου 1700-1800 για 1,6x2,0)

Φοβάμαι μήπως παραείναι σκληρό μόνο με λάτεξ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, είμαστε και εμείς στην αναζήτηση στρώματος. Αρχικά να αναφέρω ότι ψάχνουμε για 160χ200, έχουμε μεγάλη διαφορά κιλών (110-50) και κάνω σχετικά ανήσυχο ύπνο. Επίσης ψάχνουμε για στρώμα μέτριο σε σκληρότητα. Μέχρι στιγμής έχουμε δει και ξεχωρίσει τα SEALY Lavish και SEALY Majestic. Το Majestic το εκτιμώ κάπως παραπάνω γιατί δείχνει να είναι πιο σφιχτό στο κράτημα του και δεύτερον και να χορεύει ο άλλος δίπλα δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Έχει κανείς κάποιο από τα παραπάνω να μας πει τη γνώμη του? Κυρίως με ενδιαφέρει η αντοχή τους στο χρόνο γιατί έχω διαβάσει για αρκετές περιπτώσεις που στρώματα με αφρό μνήμης βουλιάζουν. Αν έχετε να προτείνετε κάποια εναλλακτική αυστηρά σε αυτό το budget ( μέχρι 1200 ευρώ).


Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Γνώμες για bed and home που έχουν πολύ καλές κριτικές.

https://www.skroutz.gr/s/21756050/Bed-Home-Στρώμα-Pillow-Top-Gold-Διπλό-με-Ανώστρωμα-150cm.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, newfather είπε

Καλημέρα! Γνώμες για bed and home που έχουν πολύ καλές κριτικές.

https://www.skroutz.gr/s/21756050/Bed-Home-Στρώμα-Pillow-Top-Gold-Διπλό-με-Ανώστρωμα-150cm.html

Ειμαι και εγω αναμεσα σε αυτο αλλα 1.80χ200

και σαυτο οι τιμες ειναι ιδιες οποιος ξερει καλυτερα ας πει......

ΣΤΡΩΜΑ STAR™ 30 CM – ECOMAT (eco-mat.gr)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dopermann είπε

Ειμαι και εγω αναμεσα σε αυτο αλλα 1.80χ200

και σαυτο οι τιμες ειναι ιδιες οποιος ξερει καλυτερα ας πει......

ΣΤΡΩΜΑ STAR™ 30 CM – ECOMAT (eco-mat.gr)

Για την bed and home μόνο θετικές κριτικές βλέπω σε skroutz που δεν μπορεί να είναι ψέματα. Για την ecomat το google δεν είναι τόσο ενθαρρυντικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/4/2021 στις 10:07 ΜΜ, giorgos90a είπε

Καλησπέρα, είμαστε και εμείς στην αναζήτηση στρώματος. Αρχικά να αναφέρω ότι ψάχνουμε για 160χ200, έχουμε μεγάλη διαφορά κιλών (110-50) και κάνω σχετικά ανήσυχο ύπνο. Επίσης ψάχνουμε για στρώμα μέτριο σε σκληρότητα. Μέχρι στιγμής έχουμε δει και ξεχωρίσει τα SEALY Lavish και SEALY Majestic. Το Majestic το εκτιμώ κάπως παραπάνω γιατί δείχνει να είναι πιο σφιχτό στο κράτημα του και δεύτερον και να χορεύει ο άλλος δίπλα δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Έχει κανείς κάποιο από τα παραπάνω να μας πει τη γνώμη του? Κυρίως με ενδιαφέρει η αντοχή τους στο χρόνο γιατί έχω διαβάσει για αρκετές περιπτώσεις που στρώματα με αφρό μνήμης βουλιάζουν. Αν έχετε να προτείνετε κάποια εναλλακτική αυστηρά σε αυτό το budget ( μέχρι 1200 ευρώ).


Ευχαριστώ!

 

Καλημέρα,

Επειδή και εγώ είμαι σε παρόμοια κατάσταση. Θα σου πω τι έχω καταλάβει. To lavish θεωρείτε μαλακό. Η αίσθηση της στήριξης που σου δίνει είναι λόγο του gel memory foam (όταν αρχίσει να κάθεται αυτό δεν ξέρω πως θα ήταν αίσθηση). Εγώ μάλλον θα πάω προς το Majestic (θεωρείται medium).Επίσης λίγο πιο σκληρή αίσθηση (ίσως και να μη το καταλάβεις με τη πρώτη) προσφέρει το stellar (και αυτό επειδή έχει μια στρώση λιγότερη σε memory foam από το majestic). Επίσης θα παρατηρήσεις ότι στο majestic είναι λίγο πιο αργό το response του memory foam σε σχέση με το stellar.  Προσωπικά ενδεχομένως να προτιμούσα το stellar. Αλλά επειδή δε θα κοιμάμαι μόνος μου θα πάμε στο majestic (στα 1170 €). Πολύ μικρές η διαφορές και πρέπει να πας επί τούτου για να τις καταλάβεις. Γενικότερα το να μην καταλαβαίνει ο άλλος τις κινήσεις σου, το δίνουν πλέον (σχεδόν) όλα, λόγω ανεξάρτητων ελατηρίων.  Όσον αφορά την αντοχή στο χρόνο δε γνωρίζω κάτι (πρέπει να μας πει κάποιος που το έχει πάνω από 2-3 χρόνια). Από ότι έχω διαβάσει τα memory foams είναι υλικά που κάθονται λίγο χωρις όμως να θεωρείται πρόβλημα αυτό. 5 χρόνια εγγύηση έχει η elite (και μετά πέφτει ποσοστιαία μέχρι τα 10)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, harryTG είπε

Καλημέρα,

Επειδή και εγώ είμαι σε παρόμοια κατάσταση. Θα σου πω τι έχω καταλάβει. To lavish θεωρείτε μαλακό. Η αίσθηση της στήριξης που σου δίνει είναι λόγο του gel memory foam (όταν αρχίσει να κάθεται αυτό δεν ξέρω πως θα ήταν αίσθηση). Εγώ μάλλον θα πάω προς το Majestic (θεωρείται medium).Επίσης λίγο πιο σκληρή αίσθηση (ίσως και να μη το καταλάβεις με τη πρώτη) προσφέρει το stellar (και αυτό επειδή έχει μια στρώση λιγότερη σε memory foam από το majestic). Επίσης θα παρατηρήσεις ότι στο majestic είναι λίγο πιο αργό το response του memory foam σε σχέση με το stellar.  Προσωπικά ενδεχομένως να προτιμούσα το stellar. Αλλά επειδή δε θα κοιμάμαι μόνος μου θα πάμε στο majestic (στα 1170 €). Πολύ μικρές η διαφορές και πρέπει να πας επί τούτου για να τις καταλάβεις. Γενικότερα το να μην καταλαβαίνει ο άλλος τις κινήσεις σου, το δίνουν πλέον (σχεδόν) όλα, λόγω ανεξάρτητων ελατηρίων.  Όσον αφορά την αντοχή στο χρόνο δε γνωρίζω κάτι (πρέπει να μας πει κάποιος που το έχει πάνω από 2-3 χρόνια). Από ότι έχω διαβάσει τα memory foams είναι υλικά που κάθονται λίγο χωρις όμως να θεωρείται πρόβλημα αυτό. 5 χρόνια εγγύηση έχει η elite (και μετά πέφτει ποσοστιαία μέχρι τα 10)

Και εμείς μάλλον για majestic θα πάμε. Για την εγγύηση είσαι σίγουρος ότι είναι 5 χρόνια? Εμένα σε 2 elite που πήγα μου είπαν και στα 2 ότι είναι 10 χρόνια χωρίς ποσοστιαία συμμετοχή πελάτη μετά τα 5. Μήπως το μπερδεύεις με την εγγύηση των στρωμάτων που παράγει η elite? γιατί όντως εκεί ισχύει αυτό που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, giorgos90a είπε

Και εμείς μάλλον για majestic θα πάμε. Για την εγγύηση είσαι σίγουρος ότι είναι 5 χρόνια? Εμένα σε 2 elite που πήγα μου είπαν και στα 2 ότι είναι 10 χρόνια χωρίς ποσοστιαία συμμετοχή πελάτη μετά τα 5. Μήπως το μπερδεύεις με την εγγύηση των στρωμάτων που παράγει η elite? γιατί όντως εκεί ισχύει αυτό που λες.

https://elitestrom.gr/online-warranty/

Δες εδώ. Ισχύει για όλα. Το ρώτησα σε elite και πράγματι μου το επιβεβαίωσαν και για τα sealy (αν δε το ρωτήσεις συγκεκριμένα σου λένε 10 χρόνια). Γενικότερα και τα sealy εδώ φτιάχνονται (στο εργοστάσιο της elite). Δεν τα φέρνουν εισαγωγή από Αμερική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, για συγκεκριμένους λόγους επισκεφτήκαμε elite  και candia. Απο αυτα που δοκιμάσαμε καταλήξαμε απο elite στο   Sealy-Lavish και στο comfort. Απο candia καταλήξαμε στο vive και στο terra.  Διάβασα τα σχόλια σε προηγούμενα ποστ οτι προτείνετε το majestic το οποίο δεν θυμάμαι να το είδαμε.  Ενα αλλο θεμα που με προβλημάτισε ειναι η βύθιση που προκαλείται στο ανώστρωμα και στις 2 εταιρείες . Γενικα διάβασα αρνητικά σχόλια για τη Candia, για την elite δεν διάβασα κάποια σχόλια.

Ποια η άποψη σας για τα παραπάνω στρώματα;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλεπω οτι υπαρχει ενας προβληματισμος κι απο αλλους με το ανωστρωμα....κι εγω τελος του μηνα που θα παραγγειλω στρωμα ειμαι ακομα αναμεσα σε elite privilege plus και media prime galaxy premium, το οποιο εχει ενσωματωμενο ανωστρωμα κ οπως προειπα ειναι μιας οψης, δλδ δε γυριζει πανω κατω...μου αρεσε πολυ σαν αισθηση αλλα οντως λετε να "κάτσει" γρηγοροτερα ενδεχομενως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, ikarosx είπε

Καλησπέρα, για συγκεκριμένους λόγους επισκεφτήκαμε elite  και candia. Απο αυτα που δοκιμάσαμε καταλήξαμε απο elite στο   Sealy-Lavish και στο comfort. Απο candia καταλήξαμε στο vive και στο terra.  Διάβασα τα σχόλια σε προηγούμενα ποστ οτι προτείνετε το majestic το οποίο δεν θυμάμαι να το είδαμε.  Ενα αλλο θεμα που με προβλημάτισε ειναι η βύθιση που προκαλείται στο ανώστρωμα και στις 2 εταιρείες . Γενικα διάβασα αρνητικά σχόλια για τη Candia, για την elite δεν διάβασα κάποια σχόλια.

Ποια η άποψη σας για τα παραπάνω στρώματα;  

Το Lavish και το comfort τα θεώρησα αρκετά μαλακά σαν αίσθηση. Το majestic ίσως να μην το είχε η elite που πήγες. Θα είχε όμως το stellar λογικά που έχει παρόμοια αίσθηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Εχει κανείς αγοράσει κάποιο στρώμα matt & more. Δοκίμασα  κάποια σε κατάστημα στην Αθήνα και μου άρεσαν. Δεν βρίσκω πουθενά αξιολογήσεις και κριτικές. Αν κάποιος αγόρασε θα με ενδιέφερε η γνώμη του.

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

Εχει κανεις το prime galxy ή το prime galaxy premium απο τη media strom?

Εχω καταληξει σε αυτα τα δυο απλα το galaxy premium ειναι λιγο πιο μαλακο και το φοβαμαι.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...