Προς το περιεχόμενο

Νέα πιο γρήγορα MacBook Pro με Retina οθόνη από την Apple


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

μπα ποια δεν κατεβαζω εχω το popcorn time  :P

Αλλα γιατι 500gb ssd και οχι εναν 128gb ssd και εναν 1tb hhd μαζι ?

 

Ε αν διάβαζες το thread...

 

.Όσο για το mixed θεωρώ πως η επιλογή σε flash memory only πλατφόρμα έχει να κάνει με ζήτημα επιδώσεων/σταθερότητας αλλά κυρίως φορητότητας.

 

Όπως και να το πάρεις δύο δίσκοι σε τόσο περιορισμένο χώρο θα αυξήσουν την πρόκληση και στην κατανάλωση (ναι κλειν μειν αλλά μιλάμε για laptop) βάρος, θερμική συμπεριφορά και κυρίως αντοχής (πεσίματα,φαπίδια,κλπ.)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 254
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άντε και σε έξι μήνες που θα βγει το επόμενο να δούμε τι άλλη δικαιολογία θα βρούνε οι haters να γράψουν για να το κραξουν....

Έχουν εξαντληθεί όλα τα επιχειρήματα και τώρα το γυρίσαμε στον σκληρό και και στην υπέρ τιμολόγηση ?

Next....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα έλα την πέταξες και συνεχίζεις να το στηρίζεις. Μιλάμε για SSD χώρο και μισό TB είναι υπέραρκετό. Εάν εσύ έχεις ανάγκες 1TB σε SSD χώρο (που δεν) με γεια σου.

 

Ο SSD δεν είναι αποθήκη για τις ταινιούλες και παιχνιδάκια σου αλλά είναι αποθηκευτικός χώρος υψηλής ταχύτητας για σημαντικά αρχεία και εφαρμογές που έχουν ανάγκη από την ταχύτητα που προσφαίρει.

 

Οπότε είναι ακόμα πιο τραγελαφικό in the first place το να θεωρείς "τι SSD τι HDD τα Γιγαμπίτια με νοιάζουν εμένα". 

Αυτα όλα που λές ισχύουν αλλά ειναι απάντηση σε άλλο ερώτημα.. εδω το ερώτημα ειναι το λάπτοπ (σαν μονάδα/συσκευή) γιατι να μην έχει έξτρα χώρο (είτε SSD μόνο είτε SSD+HDD για χώρο) ενώ δίνεις 2500$ για να πάρεις λάπτοπ (και άρα δίνεις σημασία στην φορητότητα και προτιμάς τα δεδομένα σου να είναι μέσα στο σώμα του laptop και να μην κουβαλάς έξτρα εξωτερικά μέσα αποθήκευσης που και επιπλέον βάρος ειναι και πιάνουν χώρο αλλά και καταναλώνουν επιπλέον ενέργεια.. όλα αυτά ειναι αρνητικά για κάποιον που θα επένδυε ενα σοβαρό ποσό για να πάρει ενα λάπτοπ που θα έχει υψηλές επιδόσεις αλλά παράλληλα θα ειναι φορητό.. αλλιώς γιατι να μην πάει σε desktop;) 

 

και οι απαντήσεις έχουν δοθεί πιο πάνω και τις επισυνάπτω και παρακάτω. 

 

Κοίτα έχεις ένα δίκιο σε αυτό.. Αλλά η Apple δίνει έμφαση στην ταχύτητα και αυτό πληρώνεις.

 

Και στο κάτω κάτω αν θες 1TB υπάρχει έκδοση με 100 ευρώ παραπάνω νομίζω δηλαδή 2.600.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα όλα που λές ισχύουν αλλά ειναι απάντηση σε άλλο ερώτημα.. εδω το ερώτημα ειναι το λάπτοπ (σαν μονάδα/συσκευή) γιατι να μην έχει έξτρα χώρο (είτε SSD μόνο είτε SSD+HDD για χώρο) ενώ δίνεις 2500$ για να πάρεις λάπτοπ (και άρα δίνεις σημασία στην φορητότητα και προτιμάς τα δεδομένα σου να είναι μέσα στο σώμα του laptop και να μην κουβαλάς έξτρα εξωτερικά μέσα αποθήκευσης που και επιπλέον βάρος ειναι και πιάνουν χώρο αλλά και καταναλώνουν επιπλέον ενέργεια.. όλα αυτά ειναι αρνητικά για κάποιον που θα επένδυε ενα σοβαρό ποσό για να πάρει ενα λάπτοπ που θα έχει υψηλές επιδόσεις αλλά παράλληλα θα ειναι φορητό.. αλλιώς γιατι να μην πάει σε desktop;)

και οι απαντήσεις έχουν δοθεί πιο πάνω και τις επισυνάπτω και παρακάτω.

 

Σε παρακαλώ άνοιξε ένα MacBook Pro retina και δείξε μου σε πιο σημείο να βάλω τον 1tb έξτρα σκληρό.... Αν βρεις τον χώρο έχεις πολλές πιθανότητες να δουλέψεις στην apple.....
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ωραια μηχανηματα που φορανε παλια πραγματα!Ουσιαστικά πληρωνεις ντιζαιν, λειτουργικο (μακΟς) και την φίρμα!Ειναι καθαρα υποκειμενικο τι θελει και τι μπορει να αγορασει κάποιος!Το κακο ειναι ότι δεν είναι προσιτό στους περισσότερους για να μπορεσουν να το απολαυσουν!!!Αυτο ειναι το κυριοτερο που ενοχλεί!Δε νομίζω κανεις να εχει δουλεψει σε Μακμπουκ και να δυσαρεστηθει από την παροχημένη καρτα γραφικών ή τον περιορισμένο χώρο σκληρού. Απλά, να ήταν λίγο πιο προσιτο!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ωραια μηχανηματα που φορανε παλια πραγματα!Ουσιαστικά πληρωνεις ντιζαιν, λειτουργικο (μακΟς) και την φίρμα!Ειναι καθαρα υποκειμενικο τι θελει και τι μπορει να αγορασει κάποιος!Το κακο ειναι ότι δεν είναι προσιτό στους περισσότερους για να μπορεσουν να το απολαυσουν!!!Αυτο ειναι το κυριοτερο που ενοχλεί!Δε νομίζω κανεις να εχει δουλεψει σε Μακμπουκ και να δυσαρεστηθει από την παροχημένη καρτα γραφικών ή τον περιορισμένο χώρο σκληρού. Απλά, να ήταν λίγο πιο προσιτο!!!!!!

Ο επεξεργαστής είναι παλιός ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Επειδή διάβασα απο επίδοξους μουσικούς για το fl studio. Ίσως μετά απο τα pro tools, το cubase, ableton, reason να θεωρείται καλό, αλλα φίλε μου δεν αποτελεί παρά μια τίμια καλή φθηνή λύση λογισμικού. Όσον αφορά το τι χρησιμοποιούν οι περισσότεροι μουσικοί και παραγωγοί, ειναι κοινή παραδοχή ότι χρησιμοποιούν apple (κυρίως Mac Pro) απλά και μονο γιατι τους δινει περισσότερες δυνατότητες με βάση το ίδιο hardware σε σύγκριση με ενα PC. Για την ιστορία PC έχω.

 

Τα protools ειναι για recording και οχι για παραγωγή. Έχει άθλιο midi support και είναι τραγικό για σοβαρή σύνθεση.

Απο κει και πέρα ολα τα άλλα πλιν του reason μοιράζονται την πίτα σε θέματα λειτουργιών και είναι καθαρά θέμα χρήστη και το είδος που γράφει.

το flstudio είναι κυρίως για dance μουσική και εκεί πραγματικά δείχνει τα δόντια του.. horses for courses..

 

Επειδή μου τη σπάει να λέω οτι είμαι επαγγελματίας ειδικά στη μουσική που ποτέ δε σταματάς να βελτιώνεσαι είμαι όμως στη δισκογραφία απο το 2002 με πάνω απο 50 κυκλοφορίες παγκοσμίως και παίζω live εδώ και 10 χρόνια, όλοι τη μουσική μου την παράγω στο flstudio (εκτος  σε ηχογραφήσεις οργάνων και band recordings δουλεύω το studio one) είμαι alpha tester εδώ και πολλά χρόνια. Κάνω ακουστική και μελέτες για επαγγελματικά στούντιο και support σε οτι έχει σχέση με pc/mac για audio επαγγελματικά και σολο και σε εταιρείες τα τελευταία 8 χρόνια. Στα περισσότερα στούντιο έχουν pc γιατί είναι πιο δυνατά πιο φτηνά ευκολότερα στην συντήρηση και αναβάθμιση. Τώρα τη ακούς η διαβάζεις στο νετ λίγο σημασία έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ωραια μηχανηματα που φορανε παλια πραγματα!Ουσιαστικά πληρωνεις ντιζαιν, λειτουργικο (μακΟς) και την φίρμα!

Δεν φοράνε παλιά πράγματα.

Δεν πληρώνεις το ντιζάιν αλλά την ποιότητα και το κόστος κατασκευής.

Το λειτουργικό δεν το πληρώνεις είναι δωρεάν οπότε και καινούργια έκδοση να βγει η Apple την παρέχει δωρεάν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί είσαι πολύ απόλυτος και τόσο σίγουρος για τους αριθμούς που έδωσες. Μου αρέσει που το παραγωγικούς το βάζεις σε εισαγωγικά. Όχι που θα με πεις εμένα χιπστερ, με πλήγωσες  :eek:

 

Γιατι ρε μαγκα δεν υπαρχει κοσμος που ασχολειται επαγγελματικα με software development και να υποστηριζει οτι πιο πολυ βολευουν τα windows παρα το mac os?εσυ τι pc ειχες;των 400 €;γιατι σε mac εχεις δωσει πολλα παραπανω.μην τρελενεστε.και δεν μας νοιαζει τι κανει και με τι ασχολειται ο καθενας.καλα κανεις και σε βολευει το mac.μην μας λες ομως οτι με τα win ησουν με δεμενα χερια.αντιστοιχα μπορω να σου αναφερω οτι δεν βολευει να στηνω τις 3g κεραιες και τα τηλεφωνικα κεντρα και να χω mac.

Αλλα οταν συγκρινουμε ενα mac των 1800 e ας το κανουμε με ενα αντιστοιχης τιμης windows pc

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H dell δινει 3 χρονια γιατι ξερει οτι θα πας μαστορα και εντος εγγυησης η apple σου λεει παρτο μλκα με ενα χρονο και θα καταλαβεις τι εστι να δουλευει απροβληματιστα.

Σημειωση αμα βαζαν και εντος εγγυησης και τα φορματ τα οποια πρην το 2007 ειχα σιχαθει να κανω ισως να επαιρνα ξανα windows και γω ετσι για αλλαγη αλλα τι να κανω το γυρισα και εγω το 2007 και απο τοτε ειμαστε εδω μεσα ετσι 5, 6 μλκες  που τα σκασαμε και 200 εξυπνοι εσεις και τωρα  πολυ απλα στα @@ρια μας αν τα windows 8 ειναι stable η η toshiba δινει 3 χρονια εγγυηση γτι μεχρι να γινουν αυτα καποιοι αλλοι ειχαν  σχεδιασει τοτε ηδη  το iphone.

Τι κανουν τα apple?δεν χαλανε;;και οι καρτες γραφικων που αλλαζουν με 350€τινος ειναι;του τσομπανου με τα προβατα απεναντι;;σοβαρεψου μαγκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H dell δινει 3 χρονια γιατι ξερει οτι θα πας μαστορα και εντος εγγυησης η apple σου λεει παρτο μλκα με ενα χρονο και θα καταλαβεις τι εστι να δουλευει απροβληματιστα.

Σημειωση αμα βαζαν και εντος εγγυησης και τα φορματ τα οποια πρην το 2007 ειχα σιχαθει να κανω ισως να επαιρνα ξανα windows και γω ετσι για αλλαγη αλλα τι να κανω το γυρισα και εγω το 2007 και απο τοτε ειμαστε εδω μεσα ετσι 5, 6 μλκες  που τα σκασαμε και 200 εξυπνοι εσεις και τωρα  πολυ απλα στα @@ρια μας αν τα windows 8 ειναι stable η η toshiba δινει 3 χρονια εγγυηση γτι μεχρι να γινουν αυτα καποιοι αλλοι ειχαν  σχεδιασει τοτε ηδη  το iphone.

 

Για αυτο ρε μαστορα ολοι οι οργανισμοι παγκοσμιως οι υπηρεσιες οι τραπεζες και καθε αλλο ειδους υπηρεσιες χρησιμοποιουν dell;γτ χαλανε;η γτ πηρε μιζα ολοι οι βολευτες ολων των κρατων για να κλεισει η δουλεια;;

Σοβαρεψου.ειπαμε χλαρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παμε για 10 σελιδες .... χαλαρα ...

Ουτε βαζελοι με γαυροι τετοιος φανατισμος !

Ας φτιαχτει ενα κλειστο κομματι για τους "αδικα ξεπαραδιασμενους" apple owners και ενα για τους "value for money"  pc owners μηπως και αρχισουμε να εχουμε κανενα καθαρο post ...

 

Α και εννοειται για να μπει ο καθενας στο κλειστο κομματι θα πρεπει να πιστοποιει τι χρησιμοποιει και γιατι , να περναει απο επιτροπη αξιολογησης και μετα να του δινεται η αδεια για να postαρει ...

 

Το σκισατε το θεμα παλι ...

Ο τιτλος ειναι Νεα Macbook ....

οχι ποιος την εχει μεγαλυτερη ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...