Προς το περιεχόμενο

Νέα πιο γρήγορα MacBook Pro με Retina οθόνη από την Apple


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι να τον κανείς 1tb ; Ούτε ταινίες άποιρες θα βάζεις ούτε παιχνίδια θα παίζεις. 512 είναι μια χαρά για λάπτοπ,. Άμα θέλεις χώρο, θα πάρεις έναν εξωτερικό wifi σκληρό, κανά 150 200 ευρώ κάνουνε και θα έχεις τα δεδομένα σου όπως πρέπει, Safe και απομονωμενα. Από εκεί και πέρα ο καθένας κρίνει τι θέλει και τι αξίζει.

Και στο κάτω κάτω αν θες 1TB υπάρχει έκδοση με 100 ευρώ παραπάνω νομίζω δηλαδή 2.600.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Flash storage θα είναι λογικά, όπως και στην παρούσα γενιά. Όχι ότι έχει καμια διαφορά σε επιδόσεις με τον ssd, απλά για να είμαστε πιο ακριβείς.

 

Πια η διαφορά δηλαδή, το σχήμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ότι δεν υπάρχουν λύσεις, απλά λέω ότι είναι τραγελαφικό να ζητάς 2500$ και να μην προσφέρεις τουλάχιστον λίγο παραπάνω αποθηκευτικό χώρο (όπου όλοι ξέρουμε ότι χρειάζεται και τον θέλουμε).

σε αυτο που λες συμφωνω. αλλα τι να κανουμε ετσι ειναι η apple. overpriced αλλα ο,τι πληρωνεις παιρνεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ένας 256άρης σκληρός κοστίζει 200δολάρια ακριβότερα από τον 128άρη;
Tελικά πάλι haswell refresh και η ίδια κάρτα γραφικών μετά από 3 χρόνια, να δούμε πότε θα προχωρήσουμε...

Για τις τιμές μακάρι να βλέπαμε τις ίδιες τιμές σε αντιστοίχιση σε ευρώ, αν και ακόμα κι έτσι οι τιμές θα έπρεπε να είναι μια κλίμακα κάτω, να έχουν ψηλότερη τιμή τα 2000 δολάρια δηλαδή...


 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε και; Εσύ αποθηκευτικό χώρο θέλεις. Τι να το κάνεις να έχεις τον πιο γρήγορο δίσκο στον κόσμο και η ανάγνωση/εγγραφή να γίνεται αστραπιαία και να είναι μόνο 2gb; Ο αποθηκευτικός χώρος είναι αυτό που λέει: αποθηκευτικός χώρος. Περνάς μέσα πράγματα, γεμίζεις. Εδώ εμένα δεν μου φτάνει το 1TB μου...

 

Δεν είπα ότι δεν υπάρχουν λύσεις, απλά λέω ότι είναι τραγελαφικό να ζητάς 2500$ και να μην προσφέρεις τουλάχιστον λίγο παραπάνω αποθηκευτικό χώρο (όπου όλοι ξέρουμε ότι χρειάζεται και τον θέλουμε).

 

..

 

Έλα έλα την πέταξες και συνεχίζεις να το στηρίζεις. Μιλάμε για SSD χώρο και μισό TB είναι υπέραρκετό. Εάν εσύ έχεις ανάγκες 1TB σε SSD χώρο (που δεν) με γεια σου.

 

Ο SSD δεν είναι αποθήκη για τις ταινιούλες και παιχνιδάκια σου αλλά είναι αποθηκευτικός χώρος υψηλής ταχύτητας για σημαντικά αρχεία και εφαρμογές που έχουν ανάγκη από την ταχύτητα που προσφαίρει.

 

Οπότε είναι ακόμα πιο τραγελαφικό in the first place το να θεωρείς "τι SSD τι HDD τα Γιγαμπίτια με νοιάζουν εμένα". 

  • Like 25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε και; Εσύ αποθηκευτικό χώρο θέλεις. Τι να το κάνεις να έχεις τον πιο γρήγορο δίσκο στον κόσμο και η ανάγνωση/εγγραφή να γίνεται αστραπιαία και να είναι μόνο 2gb; Ο αποθηκευτικός χώρος είναι αυτό που λέει: αποθηκευτικός χώρος. Περνάς μέσα πράγματα, γεμίζεις. Εδώ εμένα δεν μου φτάνει το 1TB μου.....

512GB αποθηκευτικός χώρος σε μηχάνημα που κοστίζει 2.500€.

Είναι η στιγμή που είσαι Apple Fun και έρχεται κάποιος Hater να σου πει κακά πράγματα για την Apple. Είναι η στιγμή που δεν έχεις τι να πεις.

 

Κοίτα έχεις ένα δίκιο σε αυτό.. Αλλά η Apple δίνει έμφαση στην ταχύτητα και αυτό πληρώνεις.

Στην ταχύτητα; Από πότε; Στην ταχύτητα της κάρτας γραφικών; Του CPU;

Ότι δίνει έμφαση στη λεπτομέρεια και την εμφάνιση να το καταλάβω.

 

Και στο κάτω κάτω αν θες 1TB υπάρχει έκδοση με 100 ευρώ παραπάνω νομίζω δηλαδή 2.600.

Πλησιάζουμε τα 3.000€ σιγά σιγά για πράγματα που τα έχεις με ούτε τα μισά λεφτά...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο και μόνο που θα πρέπει να μπω στη διαδικασία να ψαχτώ και να googlάρω για να δω αν έχουν προβλήματα η οθόνες τους και η απόκριση τους λόγω Retina, με απωθεί.

2,500€ για ένα Laptop... Απίστευτα πράγματα.

 

Καταλαβαίνω ωστόσο πως πρόκειται για Status Symbol. Διαφορετικά σκας σε ένα Meeting εταιρίας με mac book pro και διαφορετικά με Toshiba.

 

Υ.Γ.: Πάντα τα Laptop της Apple μου φαίνονταν τραγικά ακριβά.

 

 

ρε φιλε ασε τη γκρινα και τη κλαψα και πες απλα οτι εσυ προσωπικα δε θα εδινες ποτε πανω απο 1000 ευρω για ενα οποιοδηποτε λαπτοπ για να εισαι μεσα 

 

δεν ειναι ολα για ολους  πως να το κανουμε δηλαδη

 

μη γινεστε γραφικοι σα την αλεπου και τα κρεμασταρια..

 

 

ΥΓ. οποιος θελει εξτρα χωρο εξωτερικοι usb3 δισκοι 1TB ξεκινουν απο 60 ευρω

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα έλα την πέταξες και συνεχίζεις να το στηρίζεις. Μιλάμε για SSD χώρο και μισό TB είναι υπέραρκετό. Εάν εσύ έχεις ανάγκες 1TB σε SSD χώρο (που δεν) με γεια σου.

 

Ο SSD δεν είναι αποθήκη για τις ταινιούλες και παιχνιδάκια σου αλλά είναι αποθηκευτικός χώρος υψηλής ταχύτητας για σημαντικά αρχεία και εφαρμογές που έχουν ανάγκη από την ταχύτητα που προσφαίρει.

 

Οπότε είναι ακόμα πιο τραγελαφικό in the first place το να θεωρείς "τι SSD τι HDD τα Γιγαμπίτια με νοιάζουν εμένα". 

Προφανώς και με νοιάζουν τα GB και όχι η ταχύτητα. Όχι, τα 500GB δεν είναι αρκετά, και όχι, δεν δικαιολογείται σε καμία περίπτωση σύστημα των δυόμιση χιλιάρικων (4-5 μισθοί) να μην σου έχει τουλάχιστον 1 TB δίσκο. Θα μπορούσαν κάλλιστα να είχαν έναν SSD 160GB για αυτές τις εφαρμογές που λες, και έναν HDD ή υβριδικό 1 ΤΒ δίσκο.

 

Μεγάλε, την πέταξες εις διπλούν. Αφήστε τους fanboyσμους και ξεκολλήστε λίγο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Flash storage θα είναι λογικά, όπως και στην παρούσα γενιά. Όχι ότι έχει καμια διαφορά σε επιδόσεις με τον ssd, απλά για να είμαστε πιο ακριβείς.

 

Αυτό που δεν μου αρέσει είναι που δεν υπάρχει 13αρι με 16gb ram.

 

 

 

Έχεις κάτσει σε mac? Γιατί κάτι τέτοια έχω ακούσει και απο άλλους μέχρι να δουλέψεις σε mac και να ερωτευτείς.

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

512GB αποθηκευτικός χώρος σε μηχάνημα που κοστίζει 2.500€.

Είναι η στιγμή που είσαι Apple Fun και έρχεται κάποιος Hater να σου πει κακά πράγματα για την Apple. Είναι η στιγμή που δεν έχεις τι να πεις.

Στην ταχύτητα; Από πότε; Στην ταχύτητα της κάρτας γραφικών; Του CPU;

Ότι δίνει έμφαση στη λεπτομέρεια και την εμφάνιση να το καταλάβω.

Πλησιάζουμε τα 3.000€ σιγά σιγά για πράγματα που τα έχεις με ούτε τα μισά λεφτά...

 

...για σενα υπάρχει η ACER. Tι χολοσκάς ?

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και με νοιάζουν τα GB και όχι η ταχύτητα. Όχι, τα 500GB δεν είναι αρκετά, και όχι, δεν δικαιολογείται σε καμία περίπτωση σύστημα των δυόμιση χιλιάρικων (4-5 μισθοί) να μην σου έχει τουλάχιστον 1 TB δίσκο. Θα μπορούσαν κάλλιστα να είχαν έναν SSD 160GB για αυτές τις εφαρμογές που λες, και έναν HDD ή υβριδικό 1 ΤΒ δίσκο.

 

Μεγάλε, την πέταξες εις διπλούν. Αφήστε τους fanboyσμους και ξεκολλήστε λίγο.

 

 

σε ενα φορητο συστημα ο ssd (και ειδικα ο συγκεκριμενος) απογειωνει εις δεκαπλουν την ταχυτητα και την αποκριση του απο εναν συμβατικο 

 

οταν λοιπον  δινεις πανω απο 2000 ευρω για φορητο και εχεις ssd 500αρη δηλαδη χωρητικοτητα που δεν υπαρχει καλα-καλα ουτε σε desktop λες κι ευχαριστω κι απο πανω...

 

δε σου λειπει το μισο tb που σε φορητο εμπαινε μονο και μονο για prestige (και μονο και μονο επειδη αυτος ηταν ο maximum ογκος per platter) αφου η χωρητικοτητα απο ενα σημειο και μετα ποικιλλει αναλογα με τις αναγκες του καθε χρηστη 

οποτε και το 1tb μπορει εξισου να κριθει ως μη επαρκες

και ειναι αστειο να το συζηταμε ακομη σε αυτη τη βαση οταν υπαρχουν φορητες φθηνες λυσεις που προσφερουν ευελιξια ακριβως γιαυτο το λογο 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και με νοιάζουν τα GB και όχι η ταχύτητα. Όχι, τα 500GB δεν είναι αρκετά, και όχι, δεν δικαιολογείται σε καμία περίπτωση σύστημα των δυόμιση χιλιάρικων (4-5 μισθοί) να μην σου έχει τουλάχιστον 1 TB δίσκο. Θα μπορούσαν κάλλιστα να είχαν έναν SSD 160GB για αυτές τις εφαρμογές που λες, και έναν HDD ή υβριδικό 1 ΤΒ δίσκο.

 

Μεγάλε, την πέταξες εις διπλούν. Αφήστε τους fanboyσμους και ξεκολλήστε λίγο.

4,5 μισθοί για κάποιον,για κάποιον άλλον μισος η ένας βαριά ένας μισθός.

 

Σκοπός του MacBook Pro είναι να είναι ταχυστος ελαφρής και με πολύ καλή διάρκεια μπαταρίας, όχι gaming machine και σίγουρα όχι budget αγορά.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικά σε αυτό το σημείο πρέπει να πούμε ότι είναι μεγάλοι ξεφτίλες και οι hp, dell κλπ που βγάζουν laptop 15' με 256SSD στα 2300 και 2400 ευρώ. αυτοί δεν ξέρουν και προφανώς είναι το ίδιο με το τούμπανο turbox που κάνει 600 ευρώ. καλό είναι αντί να λέμε ότι μας κατέβει να καταλάβουμε ότι αυτό που αγοράζεις σε αυτή την κατηγορία τιμής είναι κάτι διαφορετικό, όσον αφορά την απόδοση την ποιότητα κατασκευής αλλά και στο παρεχόμενο λογισμικό. αν σκεφτεί κανείς ότι με ένα macbook αγοράζεις ταυτόχρονα office, επεξεργασία φωτό και βίντεο και λογισμικό μουσικής, δεν νομίζω ότι η τιμή είναι εξωφρενική. και φυσικά αγοράζεις και ποιότητα κατασκευής όπως προσφέρουν αντίστοιχη και σε ίδιες περίπου τιμές και άλλοι κατασκευαστές.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...