Προς το περιεχόμενο

Νέα πιο γρήγορα MacBook Pro με Retina οθόνη από την Apple


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε ενα φορητο συστημα ο ssd απογειωνει εις τετραπλουν την ταχυτητα και την αποκριση του απο εναν συμβατικο 

 

οταν λοιπον  δινεις πανω απο 2000 ευρω για φορητο και εχεις ssd 500αρη δηλαδη χωρητικοτητα που δεν υπαρχει καλα-καλα ουτε σε desktop λες κι ευχαριστω κι απο πανω...

 

δε σου λειπει το μισο tb που σε φορητο εμπαινε μονο και μονο για prestige αφου η χωρητικοτητα απο ενα σημειο και μετα ποικιλλει ανα χρηστη 

Οκ, να το θέσω αλλιώς. Έχω ένα laptop με 500gb δίσκο και τον desktop μου με 1tb δίσκο. Στο desktop τον έχω γεμίσει σχεδόν από την πρώτη ημέρα που τον πήρα, ενώ το λάπτοπ δεν το χρησιμοποιώ τώρα πια, όχι λόγω ταχύτητας δίσκου (έλεος) αλλά λόγω του ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα με αυτόν τον δίσκο. με 2-3 παιχνίδια και 2-3 σειρές έχει γεμίσει.

 

Αλλά οκ, το αποδέχομαι το γεγονός ότι για κάποιους τα 500gb είναι μια χαρά. Το θέμα είναι στην τιμή. Ζητάς 2.500$ για κάτι που μπορείς να βρεις από άλλη εταιρία με ένα χιλιάρικο λιγότερο, και δεν βάζεις ούτε κάτι το αυτονόητο, αρκετό αποθηκευτικό χώρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 254
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εντάξει! αφού έχει 512GB SSD και όχι HDD τότε αξίζει τα 2.5Κ!

 

Apple Laptop θα έπαιρνα αν ήμουν αναγκασμένος λόγω κάποιας δουλειάς! πχ άμα δούλευα πάνω σε iOS εφαρμογές!.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκοπός του MacBook Pro είναι να είναι ταχυστος ελαφρής και με πολύ καλή διάρκεια μπαταρίας, όχι gaming machine και σίγουρα όχι budget αγορά.

Μπορώ να σου βρω άλλο αντίστοιχο (χωρίς το μήλο από πίσω) που να προσφέρει ακριβώς τα ίδια σε χαμηλότερη τιμή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και με νοιάζουν τα GB και όχι η ταχύτητα. Όχι, τα 500GB δεν είναι αρκετά, και όχι, δεν δικαιολογείται σε καμία περίπτωση σύστημα των δυόμιση χιλιάρικων (4-5 μισθοί) να μην σου έχει τουλάχιστον 1 TB δίσκο. Θα μπορούσαν κάλλιστα να είχαν έναν SSD 160GB για αυτές τις εφαρμογές που λες, και έναν HDD ή υβριδικό 1 ΤΒ δίσκο.

 

Μεγάλε, την πέταξες εις διπλούν. Αφήστε τους fanboyσμους και ξεκολλήστε λίγο.

 

Κάτσε παίρνω τηλέφωνο τον Cook να του πω οτι έκανε λάθος στην τιμολόγηση σε μια τόσο σημαντική αγορά για την apple σαν την Ελλάδα και ο ΕΛ αγοραστής δεν μπορεί να δώσει 4-5 μισθούς για το macbook.

 

Στην αγορά της Νορβηγίας π.χ. που είναι ένας μισθός δικαιολογείται; Στης Ελβετίας που μπορεί να είναι μισός μισθός; Λες άραγε να στοχεύει να πουλήσει εκεί η apple και όχι στην Ελλάδα; Περίεργα πράματα να μην λαμβάνουν υπόψην την Ελλάδα τέτοιες εταιρίες όταν καθορίζουν τις τιμές τους. :rolleyes:

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε παίρνω τηλέφωνο τον Cook να του πω οτι έκανε λάθος στην τιμολόγηση σε μια τόσο σημαντική αγορά για την apple σαν την Ελλάδα και ο ΕΛ αγοραστής δεν μπορεί να δώσει 4-5 μισθούς για το macbook.

 

Στην αγορά της Νορβηγίας π.χ. που είναι ένας μισθός δικαιολογείται; Στης Ελβετίας που μπορεί να είναι μισός μισθός; Λες άραγε να στοχεύει να πουλήσει εκεί η apple και όχι στην Ελλάδα; Περίεργα πράματα. :rolleyes:

Δεν με νοιάζει τι γίνεται στις άλλες χώρες. Εγώ Ελλάδα ζω και με βάση τα ελληνικά δεδομένα μιλάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηχανήματα για λιγους και λεφτάδες....

 

Μια χαρα κανει καποιος την δουλεια του και με άλλης μαρκας και φυσικα πιο φτηνο.

 

Υπαρχουν φυσικα και αυτοι που θα κανουν το !@#$% παξιμαδι για να το παρουν, αν και πλεον είναι τοσο τραγικη η κατασταση στην χωρα μας που θα είναι μετρημένοι....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με νοιάζει τι γίνεται στις άλλες χώρες. Εγώ Ελλάδα ζω και με βάση τα ελληνικά δεδομένα μιλάω.

 

Όπως μιλάς με τα ελληνικά δεδομένα, έτσι και η apple στα παπάκια της η ελληνική αγορά, τόσο είναι αν σου αρέσει σου λέει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, να το θέσω αλλιώς. Έχω ένα laptop με 500gb δίσκο και τον desktop μου με 1tb δίσκο. Στο desktop τον έχω γεμίσει σχεδόν από την πρώτη ημέρα που τον πήρα, ενώ το λάπτοπ δεν το χρησιμοποιώ τώρα πια, όχι λόγω ταχύτητας δίσκου (έλεος) αλλά λόγω του ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα με αυτόν τον δίσκο. με 2-3 παιχνίδια και 2-3 σειρές έχει γεμίσει.

 

Αλλά οκ, το αποδέχομαι το γεγονός ότι για κάποιους τα 500gb είναι μια χαρά. Το θέμα είναι στην τιμή. Ζητάς 2.500$ για κάτι που μπορείς να βρεις από άλλη εταιρία με ένα χιλιάρικο λιγότερο, και δεν βάζεις ούτε κάτι το αυτονόητο, αρκετό αποθηκευτικό χώρο.

 

 

 

ο Papakaliati και  hristozik  με καλυψαν πιο πανω, δε χρειαζεται να επαναλαμβανουμε τα ιδια και τα ιδια αν δε καταλαβαινεις βασικα πραγματα και ποσο μαλλον οταν  δεν εχουν ολοι τις ιδιες αναγκες...

 

επισης η ποιοτητα κατασκευης και υλικων παιζει τεραστιο ρολο σε φορητες συσκευες οχι για να πουλας μουρη αλλα σε θεματα στιβαροτητας, καλυτερης ψυξης, απαγωγης θερμοτητας, διαρκειας μπαταριας, θορυβου, αντοχη σε μικροπτωσεις κλπ. κλπ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1300 ευρώ η 13" inch έκδοση του macbook pro με 16GB ram πάνω και με αγορά από Αμερική.

Εννοείται πως η αγορά από Ελλάδα δεν συμφέρει καθόλου (εκτός και αν δεν σε πολυνοιάζουν τα χρήματα) αλλά 1300 ευρώ είναι fair enough για αυτά που παίρνεις...

 

Δυστυχώς, η ελληνική αγορά, όπως και πολλές από τις ευρωπαϊκές που έχω δει πρόσφατα από κοντά, είναι υπερτιμημένες σε σχέση με την άλλη πλευρά του Ατλαντικού.

Αξιξει να αγοράσεις macbook αν πας ταξίδι εκεί, έχεις γνωστό που έρχεται κτλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια διευκρίνηση μόνο. Ο δίσκος δεν είναι απλώς SSD, αλλά PCIe SSD. Όταν δείτε αυτό το πράγμα να μπουτάρει, θα καταλάβετε γιατί γίνεται η όλη φασαρία (στο δικό μου μετράω 7" μέχρι να βγάλει την login screen και άλλα 2" μέχρι να σηκώσει το προηγούμενο session).

 

Κι εγώ τα ίδια έλεγα, όμως από τότε που πήρα το ΜΒΡ αρνούμαι ακόμα και να ανάψω το παλιό μου Dell. Ενώ πολύ αμφιβάλλω αν θα μπω ξανά στον κόπο να αγοράσω λάπτοπ άλλης εταιρείας.

 

Όχι, δεν το πήρα για τα παιχνίδια (έχω κονσόλες και desktop PC για αυτές τις "δουλειές") και σίγουρα δεν το πήρα για το value for money. Η επίσημη τιμή στην Ελλάδα ήταν 2800 ευρώ αλλά το βρήκα 2200 σε σκρουτζομάγαζο (εννοείται σφραγισμένο στο κουτί του, με US keyboard).

 

Έχοντας κοιτάξει παρόμοια μηχανάκια , το ΜΒΡ έχει τομείς στους οποίους υπερέχει ξεκάθαρα (ποιότητα κατασκευής) ενώ σε άλλους υστερεί (επεκτασιμότητα, αναβάθμιση, επισκευή κλπ).

 

Έχει όμως ανεμιστήρες που τους άκουσα μόνο μια φορά τους τελευταίους 2 μήνες (κατά τ' άλλα είναι εντελώς αθόρυβο), δεν ζεσταίνεται σχεδόν ποτέ (παρά μόνο αν σηκώσω καναδυο virtual machines), είναι λεπτότερο από το μικρό δάκτυλο του χεριού μου (όλο το λάπτοπ είναι λεπτότερο από την οθόνη του Toshiba που είχα αγοράσει το 2010 με 800+ ευρώ).

 

Έχει τα καλύτερα ηχεία που έχω ακούσει ποτέ σε λάπτοπ, την καλύτερη αίσθηση σε αντίστοιχο πληκτρολόγιο, μπαταρία που κρατάει για πλάκα 6-7 ώρες, magsafe για φόρτιση (θυμηθείτε πόσα βύσματα τροφοδοσίας έχετε στραβώσει εσείς ή η γυναίκα σας στο παρελθόν σε άλλα λάπτοπ) κλπ.

 

Για το όλο πακέτο αξίζει τα λεφτά του μέχρι τελευταίου cent.

 

Για την χωρητικότητα του δίσκου (512GB) έχω να πω ότι κι εγώ είχα ενστάσεις στην αρχή αλλά τελικά δεν υπάρχει κανένα απολύτως θέμα. Ακόμα και τα 256GB θα ήταν αρκετά, επειδή όμως δεν υπάρχει δυνατότητα αναβάθμισης του σκληρού, καλύτερα να αγοραστεί από την αρχή ο μεγαλύτερος δυνατός. Στο εξωτερικό προσφέρεται και μοντέλο με 1ΤΒ δίσκο, αλλά δεν νομίζω να έρχεται στην Ελλάδα.

 

Δεν βλέπω γιατί πρέπει στο λάπτοπ να έχω μεγαλύτερη χωρητικότητα. Στο PC όντως δεν μου φτάνουν τα 6ΤΒ που ήδη έχω και χρειάζομαι άλλα 3-4, αλλά στο ΜΒΡ μια χαρά είναι τα 512 (ειδικά όταν μιλάμε για τέτοιες ασύλληπτες ταχύτητες).

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης η ποιοτητα κατασκευης και υλικων παιζει τεραστιο ρολο σε φορητες συσκευες οχι για να πουλας μουρη αλλα σε θεματα στιβαροτητας, καλυτερης ψυξης, απαγωγης θερμοτητας, διαρκειας μπαταριας, θορυβου, αντοχη σε μικροπτωσεις κλπ. κλπ. 

Άσχετο, αλλά έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ μηχάνημα της DELL; Εάν πιστεύεις ότι μόνο η Apple τα προσφέρει αυτά που αναφέρεις είσαι βαθιά νυχτωμένος. Τεσπα, καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ότι δεν υπάρχουν λύσεις, απλά λέω ότι είναι τραγελαφικό να ζητάς 2500$ και να μην προσφέρεις τουλάχιστον λίγο παραπάνω αποθηκευτικό χώρο (όπου όλοι ξέρουμε ότι χρειάζεται και τον θέλουμε).

Δεν την ενδιαφερει την porsche  να εχει μεγαλο πορτπαγκαζ στα μοντελα της αλλο πληρωνεις .Παρε ενα datsun esy  να εχει και 1TB και οτι γουσταρεις .Αλλα πληρωνει και εκτιμα  ο υποψηφιος αγοραστης ενος macbook pro  στους οποιους προφανως και δεν συγκαταλεγεσαι .

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο, αλλά έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ μηχάνημα της DELL; Εάν πιστεύεις ότι μόνο η Apple τα προσφέρει αυτά που αναφέρεις είσαι βαθιά νυχτωμένος. Τεσπα, καλή συνέχεια.

 

 

τα MBP εχουν σχεδον το μισο παχος (και σε πολλες περιπτωσεις και βαρος ) απο τον υπολοιπο ανταγωνισμο πραγμα επισης εξαιρετικα σημαντικο σε φορητη συσκευη 

 

 

απλα υπενθυμιζω οτι το slim design του Macbook Air επαιζε για 2-3 χρονια μπαλα μονο του στη κατηγορια του προτου εμφανιστουν τα πρωτα ultrabooks και σε παρομοιες τιμες...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλε ασε τη γκρινα και τη κλαψα και πες απλα οτι εσυ προσωπικα δε θα εδινες ποτε πανω απο 1000 ευρω για ενα οποιοδηποτε λαπτοπ για να εισαι μεσα 

 

δεν ειναι ολα για ολους  πως να το κανουμε δηλαδη

 

μη γινεστε γραφικοι σα την αλεπου και τα κρεμασταρια..

 

 

ΥΓ. οποιος θελει εξτρα χωρο εξωτερικοι usb3 δισκοι 1TB ξεκινουν απο 60 ευρω

Ακριβως αυτο .

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει να διαβάζω σχόλια για Apple & η καλύτερη ποιότητα.

 

Δεν θέλω να σας χαλάσω την διάθεση αλλά αυτά που έχουν τα μηχανήματα της Apple είναι αυτά και που έχουν οι κανονικοί υπολογιστές.

Όταν βλέπετε i5 είναι i5 και όχι "i5 Apple Customed".

 

Με απλά λόγια, παρατηρώ ότι αρκετοί λένε έμμεσα ή άμεσα "δεν είναι Χ, είναι Χ-Apple".

 

Για ποια ποιότητα μιλάμε ακριβώς στα Mac? γιατί όλα τα εξαρτήματα (Motherboard, CPU, HDD/SSD, RAM κλπ) είναι από άλλους!, οπότε η ποιότητα είναι ολόιδια με αυτά σε κανονικούς υπολογιστές.
Φαντάζομαι μιλάτε για την ποιότητα του αλουμινίου-καπάκι-κουτί!;;;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...