Προς το περιεχόμενο

Τζοκερ 6.5 εκατομυρια ! Κι Αν σου κατσει ?


Mau-Maus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άρθρο 22 § 1.κζ του Κώδικα ΦΠΑ:

Απαλλάσσονται από το φόρο: [...] τα κρατικά λαχεία και τα τυχερά παίγνια και στοιχήματα που διεξάγονται από τις εταιρίες Ο.Π.Α.Π. Α.Ε. και Ο.Δ.Ι.Ε. Α.Ε., καθώς και τα τυχερά παίγνια που διεξάγονται με παιγνιομηχανήματα ή μέσω διαδικτύου, με βάση τις σχετικές διατάξεις του νόμου «Ρύθμιση της αγοράς παιγνίων».

 

Πρεπει να ειναι παλιο. Πλεον ισχύει αυτά http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26516&subid=2&pubid=112988725

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 499
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε πρακτορεία της Κατερίνης και του Χολαργού κατατέθηκαν τα δύο τυχερά δελτία Τζόκερ που «χάρισαν» στους κατόχους του από 4 εκατ. ευρώ έκαστο. Μετά το μεγαλύτερο τζακ ποτ των τελευταίων τεσσάρων ετών, η κληρωτίδα έβγαλε την Κυριακή το βράδυ δύο τυχερά δελτία το κάθενα από τα οποία κερδίζει το ποσό των 4.081.471,05 ευρώ.

Το πρώτο δελτίο παίχτηκε στην Κατερίνη με κόστος 50 ευρώ καθώς ο υπερτυχερός επέλεξε να συμπληρώσει 100 στήλες η μια από τις οποίες πέτυχε και τους 6 αριθμούς που έβγαλε η κλήρωση. Παράλληλα άλλες 19 στήλες συμπληρώθηκαν με σωστά τα πέντε νούμερα και όχι το Τζόκερ με την καθεμία να κερδίζει από 16.516,48 ευρώ.
Όσον αφορά το δεύτερο δελτίο, αυτό, δηλαδή, που συμπληρώθηκε στο Χολαργό, ήταν τυποποιημένο δελτίο με 51 στήλες.

 

Εχω χαθει λιγο... πως παιζεται το τζοκερ? Στηλη τι ειναι? Οι 50 αριθμοι πχ βρισκονται μεσα σε μια στηλη η ειναι πολλες οι στηλες;

Ο τυχερος παικτης που κερδισε, επαιξε 100 τζοκερ με 5 αριθμους και ενα τζοκερ το καθενα (100x 0.5=50 euro) μαλλον, αλλα αυτο με τις στηλες δεν το καταλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καλα πως μαζεύτηκαν 8 εκατομμύρια ευρω. Αντε να έπαιξαν 500000 έλληνες απο 1 ευρω ο καθένας. 500000 ευρω. Μα 8000000;

Επι 3-4 εβδομαδες, + ο maus mas επαιξε μονο αυτος 30 ευρω, + νομιζω πιο πανω τα παιδια ειπαν οτι ο ΟΠΑΠ εβλαλε πανω απο 20 εκατομυρια απ ολο αυτο το πανηγυρι του Αυγουστου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να ειναι παλιο. Πλεον ισχύει αυτά http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26516&subid=2&pubid=112988725

Το ερώτημα στο οποίο απάντησα με παράθεση απ' τον Κώδικα ΦΠΑ ήταν εάν επιβάλλεται ΦΠΑ στα ποσά που παίζει κάποιος στον ΟΠΑΠ· και η απάντηση είναι όχι (δλδ δεν επιβάλλεται).

Το δικό σου παράθεμα αφορά το εάν επιβάλλεται (αυτοτελής) φόρος (εισοδήματος, όχι ΦΠΑ) στα κέρδη από τα τυχερά παίγνια που διενεργεί ο ΟΠΑΠ· και εδώ η απάντηση είναι ναι (δλδ επιβάλλεται) — αλλά δεν ήταν αυτή η ερώτηση, εξ όσων κατάλαβα απ' το #249.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πρακτορεία της Κατερίνης και του Χολαργού κατατέθηκαν τα δύο τυχερά δελτία Τζόκερ που «χάρισαν» στους κατόχους του από 4 εκατ. ευρώ έκαστο. Μετά το μεγαλύτερο τζακ ποτ των τελευταίων τεσσάρων ετών, η κληρωτίδα έβγαλε την Κυριακή το βράδυ δύο τυχερά δελτία το κάθενα από τα οποία κερδίζει το ποσό των 4.081.471,05 ευρώ.

 

Το πρώτο δελτίο παίχτηκε στην Κατερίνη με κόστος 50 ευρώ καθώς ο υπερτυχερός επέλεξε να συμπληρώσει 100 στήλες η μια από τις οποίες πέτυχε και τους 6 αριθμούς που έβγαλε η κλήρωση. Παράλληλα άλλες 19 στήλες συμπληρώθηκαν με σωστά τα πέντε νούμερα και όχι το Τζόκερ με την καθεμία να κερδίζει από 16.516,48 ευρώ.

Όσον αφορά το δεύτερο δελτίο, αυτό, δηλαδή, που συμπληρώθηκε στο Χολαργό, ήταν τυποποιημένο δελτίο με 51 στήλες.

 

Εχω χαθει λιγο... πως παιζεται το τζοκερ? Στηλη τι ειναι? Οι 50 αριθμοι πχ βρισκονται μεσα σε μια στηλη η ειναι πολλες οι στηλες;

Ο τυχερος παικτης που κερδισε, επαιξε 100 τζοκερ με 5 αριθμους και ενα τζοκερ το καθενα (100x 0.5=50 euro) μαλλον, αλλα αυτο με τις στηλες δεν το καταλαβα.

post-233592-0-73358900-1408964271_thumb.png

 

δες εκεί που λέει επιλεγμένοι αριθμοί διπλα λέει τις στήλες παράδειγμα 5 νούμερα 1 στήλη =0,50 λεπτά ,η δεύτερη αν επιλέξεις 6 νούμερα 1 παραπάνω δηλαδή έχει 6 στήλες x 0.50 λεπτά  = 3 ευρώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 νουμερο ΜΟΝΟ παραπανω απο 0.50 παει στα 3 ευρω?? :shock: :blink:

Δηλαδη για να παιξουμε 50 νουμερα... αστο καλυτερα

 

Διπλα στο δελτιο λεει (ασχετο) οτι καθε συμμετοχη στο τζοκε η προτο στοιχιζει 0.30 ευρω. Ειναι παλιο το δελτιο η κερδιζει οντως ο πρακτορας 20 λεπτα με καθε δελτιο του 0.50 ευρω που του καταθετουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 νουμερο ΜΟΝΟ παραπανω απο 0.50 παει στα 3 ευρω?? :shock: :blink:

Δηλαδη για να παιξουμε 50 νουμερα... αστο καλυτερα

το μέγιστο είναι 20 νούμερα 15.504= 7,752 ευρω και αν δεν σου κάτσει δεν θα ξέρεις τι έχεις  :-D

μπορείς να παίξεις και τα 20 τζόκερ με μόνο 20 στήλες, δηλαδή 10 ευρώ.

εκεί πάει μεταβλητό νομίζω δεν το έχω παίξει έτσι δεν ξέρω πως παίζεται αλλα έχω ακούσει ότι μπορεί να μην πάρεις το κανονικό ποσό που μοιράζει 

 

Διπλα στο δελτιο λεει (ασχετο) οτι καθε συμμετοχη στο τζοκε η προτο στοιχιζει 0.30 ευρω. Ειναι παλιο το δελτιο η κερδιζει οντως ο πρακτορας 20 λεπτα με καθε δελτιο του 0.50 ευρω που του καταθετουμε;

παλιό είναι στο internet το βρήκα για να σου δείξω η πράκτορες έχουν κέρδος 8% από κάθε δελτίο αυτό ξέρω εγώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας είπες ποσα pm έλαβες

 

10-15.

Γενικά δεν θεωρώ πως αξίζει να δίνει κανείς 50ευρα στο τζόκερ.

Όσα και να δώσεις οι πιθανότητες που κερδίζεις δεν είναι τόσες ώστε να έχεις ελπίδες.

50 λεπτά κι αν κάτσει, έκατσε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λόγο να πάει μεταβλητό; 20 ξεχωριστές στήλες είναι, Σαν να παίζεις 20 δελτία..

Μια χαρά τα παίρνεις όλα. Απλά μαθηματικά.

Και μπορείς να παίξεις και όλα τα νούμερα, δε σε εμποδίζει κανείς,

Πάνω κάτω αν τα παίξεις όλα θα πρέπει να δώσεις 24435180 Χ 0.5 =  12,217,590 Ευρώ.

 

Πάντως να ξέρετε, συμφέρει να παίξετε Λοττο, καλύτερες πιθανότητες, αλλά επειδή δεν αρέσει στον κόσμο όλα τα λεφτά πάνε στο τζόκερ.

 

Πω, έχω να παίξω τζόκερ και τα λοιπά θα'ναι και 10 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10-15.

Γενικά δεν θεωρώ πως αξίζει να δίνει κανείς 50ευρα στο τζόκερ.

Όσα και να δώσεις οι πιθανότητες που κερδίζεις δεν είναι τόσες ώστε να έχεις ελπίδες.

50 λεπτά κι αν κάτσει, έκατσε.

Σου εδωσαν και IBAN;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου εδωσαν και IBAN;

 

Κάποιοι με ρώτησαν αν θέλω iban ή άλλο τρόπο.

Φτηνά όντως, να μοιράζεις λεφτά και να μην έχεις ανταπόκριση. Καλά αν το τραβούσα πιστεύω θα λάμβανα πάρα πολλά pm.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...