Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο βασικό μου σύστημα μου εμφάνισε χθες βράδυ ότι είναι να περάσει το τελευταίο update αλλά δεν θέλω αυτό το διάστημα. Υπάρχει τρόπος να μην περαστεί ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το θέμα με τα non unicode applications-raster fonts βρήκα ένα workaround στο internet που φαίνεται να δούλεψε.

Στο βήμα 8 δώστε προσοχή.

 

Here is how I fixed my Greek non-unicode font problem (Windows 10 Creators Update 1703) :


1. Make a backup of your registry.  Create a system restore point as well so you can go back.
 

2. Execute regedit.exe and go to path:
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\FontSubstitutes]

 

3. Delete everything! (Very important step = This fixes all FontSubstitutes left from previous installations, mistakes, etc.)

 

4. Go to your System Settings \ Region \ Administrative and change your System Locale for non-unicode programs to “English”.

 

5. Reboot.

 

6. Go back to your System Settings \ Region \ Administrative and change your System Locale for non-unicode programs to “Greek”.

 

7. Reboot.

 

8. Now open again regedit.exe, go to path:
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\FontSubstitutes]
and add a new String value with the font that is giving you the problem.
In my case it was the font “MS Sans Serif” so I added:
“MS Sans Serif” = “Microsoft Sans Serif”
You can use any font to your liking that works correctly, I tried both “Microsoft Sans Serif”, “MS Reference Sans Serif” and of course “Arial”.

 

εγώ πρόσθεσα αυτά τα νέα Strings (Value Name = Value Data)

κάποιος άλλος μπορεί να χρειαστεί άλλα replacements ή άλλα font substitutions ανάλογα με τις εφαρμογές που έχει πρόβλημα.

 

MS Sans Serif = Microsoft Sans Serif

System=Arial

Courier=Courier New

 

9. Repeat the last step for all the fonts that have problems, mainly old system fonts like Courier, Fixedsys, Modern, MS Sans Serif, MS Serif, Roman, Script, Small Fonts, System, Terminal, etc.

 

10. Reboot... Problem Solved!

 

I hope this helps until Microsoft uploads a fix for this problem.
Cheers!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 νεο  win 10 build εσκασε μυτη Rs3 16193 !!!  :-D

 

dAAFZDFS.jpg

 


What’s New in Build 16193 For PC

 

https://blogs.windows.com/windowsexperience/2017/05/11/announcing-windows-10-insider-preview-build-16193-pc-build-15213-mobile/#xeO8SuFQgrPQWjkT.97

 

 

για να δουμε τι θα δουμε τι ειναι αυτο παλι !!

post-238528-0-11908300-1494525328_thumb.jpg

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα το build 16170 η nvidia στο φορητο μου επαψε να λειτουργει (code 43). Καποιο θεμα μεταξυ drivers και νεοτερων windows build.

Η καρτα προφανως δεν εχει προβλημα μιας και δουλευει εως και το 16170 , οι οδηγοι δεν νομιζω να εχουν θεμα αν και δεν ειμαι ειδικος αλλα δοκιμασα πολλες εκδοσεις αυτων και μια απο τα ιδια.

 

Το θεμα εχει αναφερθει απο πολλους..το feedback hub στα windows εχει πηξει σε θεματα σχετικα με αυτο το ζητημα.

Το προβλημα αναφερεται ακομα και στο release notes pdf των 381.98 drivers της nvidia ως "ανοιχτο θεμα σχετικα με τα windows 10" που μπορει να οφειλεται στην nvidia , μπορει ομως και οχι , οπως λεει...οποτε δεν ειναι ξεκαθαρο ποιος φταιει.

 

 

EDIT : απο ο,τι βλεπω νεος nvidia driver ..για να δουμε αν παιξει κατι καινουργιο αν και δεν εχω πολλες ελπιδες.

 

EDIT2 : ουτε με τους νεους drivers (382.05) υπηρξε προκοπη...θα περασω και το νεο build σε λιγο αν και δεν νομιζω να γινει κατι...αν ειχε διορθωσει η microsoft κατι σχετικα με αυτο το θεμα θα εβγαινε να κοκκορευτει... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είστε beta testers θα έχετε να αντιμετωπίσετε και τέτοια θέματα.

 

κανονικα δεν θα πρεπε. Αλλο να βγαζει build με δοκιμαστικα και πειραματικα feature που αλλοτε δουλευουν και αλλοτε ειναι σπασμενα απο γεννησιμιου τους..και αλλο να "σπαει" αυτονοητα πραγματα που λειτουργουσαν μια ζωη..και μαλιστα τοσο σημαντικα οπως οι drivers της καρτας γραφικων.

 

Καποια μαλακια εχουν κανει και δεν ξερουν ποια ειναι :) Τεσπα...τι να κανουμε...θα το πιουμε και αυτο το ποτηρι :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειμαι στην 16188 με nvidia driver 382.05 (τον τελευταιο δηλ) και κλασικα δεν παιζει τιποτα..

Περασα την 16193 και βλεπω οτι γυρισε τον driver σε 381.98 και παιζει κανονικα η nvidia...δεν μαμιεται..δεν πειραζω τιποτα :)

 

ΕΔΙΤ : μου φαινεται εχει θεματα η 16193...το skype καθως και διαφορα αλλα προγραμματα/παιχνιδια δεν ξεκινανε.

Φαινονται στο task manager..αλλα ουσιαστικα δεν εκτελουνται.. wtf παλι !

 

EDIT 2 : Καποια μαλακια κανανε με την δυνατοτητα να τρεχουν 32bit εφαρμογες..π.χ. το notepad++ 32bit δεν τρεχει , ενω η 64bit εκδοση τρεχει κανονικα..

Θα μου πειτε ε ρε μαλακα βαλε το notepad++ το 64αρι...σαφως..αλλα καποιες εφαρμογες ειναι μονο 32bit οπως skype , dropbox , 99% των παιχνιδιων κλπ...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα.σήμερα έκανε το desktop την αναβάθμηση σε creators update.κράτησε 1 ωρα και πήγαν όλα καλά.το μηχάνημα δουλεύει μια χαρα.Δοκίμασα και το game mode αλλά νομίζω πως δεν προσφέρει τίποτα.Μου έκανε και ένα crash ενα παιχνίδι ( mass effect Andromeda ) και το απενεργοποίησα για καλό και για κακό.Πάντως για την ωρα όλλα πάνε μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες καλησπέρα να κάνω μια ('ισως χαζή) ερώτηση? Εχω τα windows 7 (αυθεντικά) μπορώ ακόμα να κάνω την αναβάθμιση για τα windows 10 δωρεάν ή πλέον θα πρέπει να τα αγοράσω?

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...