Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το είχα κάνει αυτό που θες κι εσύ να κάνεις σε ένα PC πριν από ενάμισι περίπου μήνα κι όλα πήγαν καλά, η αναβάθμιση έγινε κανονικά. Γι' αυτό λέω ότι μάλλον και τώρα θα ισχύει. Τώρα αν κάποιος έχει πιο πρόσφατη εμπειρία σχετικά, ας μας πει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

accipio  την αναβάθμιση την έκανες απο το site της  microsoft   με το media creation tool?

 

Έτσι γίνεται αλλά καλύτερα θα ήταν να μην κάνεις αναβάθμιση αλλά καθαρή εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι γίνεται αλλά καλύτερα θα ήταν να μην κάνεις αναβάθμιση αλλά καθαρή εγκατάσταση.

Δηλαδή? σόρρυ αλλά δεν είμαι κ πολύ καλός σε αυτά (αλλά μαθαίνω γρήγορα) μπορείς να έξηγήσεις λίγο παραπάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή? σόρρυ αλλά δεν είμαι κ πολύ καλός σε αυτά (αλλά μαθαίνω γρήγορα) μπορείς να έξηγήσεις λίγο παραπάνω?

 

Να κατεβάσεις την έκδοση των Windows που ταιριάζει (δηλ. αν έχεις Win 7 Pro, τα Win 10 Pro κλπ) και να κάνεις format αφού βέβαια πάρεις πρώτα ένα backup των αρχείων σου γιατί έτσι θα σβηστούν όλα τα δεδομένα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω τα 7 home edition  απο το media creation tool δεν μου δινει ακομα τι επιλογη να εγκαταστησω  τωρα θα ξεκινησω  την εγκατασταση κ θα το δω  θα το παω βημα βημα ελπιζω να πανε ολα καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

accipio  την αναβάθμιση την έκανες απο το site της  microsoft   με το media creation tool?

Από το site της Microsoft, αν και δεν νομίζω ότι έχει σημασία· και με το Media Creation Tool λογικά γίνεται μια χαρά.

Γνώμη μου είναι πρώτα να κάνεις αναβάθμιση για να δεις πώς θα συμπεριφερθούν τα Windows 10 και οι εφαρμογές. Στη συνέχεια μπορείς, αν θέλεις, να κάνεις καθαρή εγκατάσταση με φορμάτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρό update...

 

Είχα βάλει την Creators και (νόμιζα ότι) δεν είχα θέμα, μετά από upgrade. Συνήθως κάνω καθαρή εγκατάσταση, αλλά είπα να δοκιμάσω.

Εχθές διαπίστωσα ότι δεν έπαιζαν σωστά τα δίκτυα. Δεν έβλεπα άλλους υπολογιστές, δε μπορούσα να φτιάξω homegroup, τα αντίστοιχα services δε μπορούσαν να ξεκινήσουν και διάφορα παράλογα.

Έκανα λοιπόν σήμερα καθαρή εγκατάσταση και παίζουν όλα σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Γνωρίζετε πως μπορώ (και αν μπορώ) στα windows 10 να κάνω επαναφορά μία προηγούμενη ημερομηνία όπως γινόταν στα 7;

 

Το γράφω αυτό, γιατί από την Δευτέρα δεν λειτουργεί η αναμονή, όταν μπαίνω σε αναμονή σε ένα λεπτό ανοίγει πάλι μόνο του, επικοινωνώντας με την Microsoft δεν μπόρεσα να βρω λύση.

 

Πέρσι που προσπάθησα να κάνω επαναφορά, μου πέρασε από την αρχή όλα τα windows αφού μου είχε σβήσει όλα τα προγράμματα ακόμα και το antivirus, σαν μόνη λύση αν υπάρχει βρίσκω να πάω σε προγενέστερη ημερομηνία, αλλά γίνεται άραγε στα 10;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό το creators update.

Πάντα παραδοσιακά τα windows πάνε καλύτερα μετά το service pack 2.

Γιατί και αυτό sp2 θεωρείται μετά το anniversary update.

Μιλάμε το laptop πάει ακόμα πιο σφαίρα τώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το θέμα με τα non unicode applications-raster fonts βρήκα ένα workaround στο internet που φαίνεται να δούλεψε.

Στο βήμα 8 δώστε προσοχή.

 

Here is how I fixed my Greek non-unicode font problem (Windows 10 Creators Update 1703) :

 

 

1. Make a backup of your registry.  Create a system restore point as well so you can go back.

 

2. Execute regedit.exe and go to path:

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\FontSubstitutes]

 

3. Delete everything! (Very important step = This fixes all FontSubstitutes left from previous installations, mistakes, etc.)

 

4. Go to your System Settings \ Region \ Administrative and change your System Locale for non-unicode programs to “English”.

 

5. Reboot.

 

6. Go back to your System Settings \ Region \ Administrative and change your System Locale for non-unicode programs to “Greek”.

 

7. Reboot.

 

8. Now open again regedit.exe, go to path:

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\FontSubstitutes]

and add a new String value with the font that is giving you the problem.

In my case it was the font “MS Sans Serif” so I added:

“MS Sans Serif” = “Microsoft Sans Serif”

You can use any font to your liking that works correctly, I tried both “Microsoft Sans Serif”, “MS Reference Sans Serif” and of course “Arial”.

 

εγώ πρόσθεσα αυτά τα νέα Strings (Value Name = Value Data)

κάποιος άλλος μπορεί να χρειαστεί άλλα replacements ή άλλα font substitutions ανάλογα με τις εφαρμογές που έχει πρόβλημα.

 

MS Sans Serif = Microsoft Sans Serif

System=Arial

Courier=Courier New

 

9. Repeat the last step for all the fonts that have problems, mainly old system fonts like Courier, Fixedsys, Modern, MS Sans Serif, MS Serif, Roman, Script, Small Fonts, System, Terminal, etc.

 

10. Reboot... Problem Solved!

 

I hope this helps until Microsoft uploads a fix for this problem.

Cheers!

Να σαι καλά!!!

Δούλεψε κανονικά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Γνωρίζετε πως μπορώ (και αν μπορώ) στα windows 10 να κάνω επαναφορά μία προηγούμενη ημερομηνία όπως γινόταν στα 7;

 

Το γράφω αυτό, γιατί από την Δευτέρα δεν λειτουργεί η αναμονή, όταν μπαίνω σε αναμονή σε ένα λεπτό ανοίγει πάλι μόνο του, επικοινωνώντας με την Microsoft δεν μπόρεσα να βρω λύση.

 

Πέρσι που προσπάθησα να κάνω επαναφορά, μου πέρασε από την αρχή όλα τα windows αφού μου είχε σβήσει όλα τα προγράμματα ακόμα και το antivirus, σαν μόνη λύση αν υπάρχει βρίσκω να πάω σε προγενέστερη ημερομηνία, αλλά γίνεται άραγε στα 10;

 

Πηγαίνεις στο Σύστημα και επιλέγεις Ρυθμίσεις συστήματος για προχωρημένους εκεί επιλέγεις το Προστασία συστήματος έτσι μπορείς να δημιουργήσεις και χειροκίνητο σημείο επαναφοράς.

 

Ο ευκολότερος τρόπος είναι με WIN + R  πληκτρολογείς rstrui και σε πηγαίνει κατευθείαν για επιλογή σημείου αποκατάστασης.

 

Τώρα αν εννοείς επαναφορά στο προηγούμενο λειτουργικό για κάτι τέτοιο πρέπει να είσαι μέσα στο χρονικό όριο που έχει η microsoft θέσει αλλά δεν θυμάμαι 10 μέρες ή ένα μήνα όχι περισσότερο πάντως. Δεν θα πρέπει να έχεις τρέξει ccleaner στο μεσοδιάστημα γιατί ανάλογα τις επιλογές σβήνει κρίσιμα αρχεία για την επαναφορά.

 

Θα πρότεινα να έτρεχες με δικαιώματα διαχειριστή το sfc /scannow από τη γραμμή εντολών πρώτα ίσως βρει κατεστραμμένα αρχεία και τα διορθώσει είναι ο ευκολότερος δρόμος - αν βρει και δεν μπορέσει να τα διορθώσει τότε τρέχεις το  DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

 

Αυτά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να κλειδώσω την εφαρμογή email των windows με pin ή άλλο κωδικό? έχω ένα τάμπλετ και θέλω να το χρησιμοποιούν όλοι στο σπίτι, αλλά να μην βλέπουν τα email μου. 

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας!

 

Στο laptop του γιου μου εμφανιστηκε μπλε οθονη ενω επαιζε PES 2017 και εκανε αυτοματη επανεκκινηση!

Τι ακριβως σημαινει;

Επισυναπτω φωτογραφια της οθονης:

http://http://www.cjoint.com/c/GEquDrGjBGi

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για καθε βοηθεια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας!

 

Στο laptop του γιου μου εμφανιστηκε μπλε οθονη ενω επαιζε PES 2017 και εκανε αυτοματη επανεκκινηση!

Τι ακριβως σημαινει;

Επισυναπτω φωτογραφια της οθονης:

http://http://www.cjoint.com/c/GEquDrGjBGi

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για καθε βοηθεια!!

μπορεις να διορθωσεις το link αν μπορεις? βγαζει error

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...