Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά λίγη βοήθεια γιατί στο τέλος θα το πετάξω απο τον 4ο το Laptop - Tablet.

Έχω το Laptop - Tablet της Lenovo Miix 3 και windows 10 έκδοσης 1607

Καταρχάς πήγα να περάσω το τελευταίο update, και ενώ το κατεβάζει στο τέλος πετάει μήνυμα ότι κάτι δεν πάει καλά και πρέπει να κάνω επανεκκίνηση ( φυσικά μετά μου ξανά λέει το ίδιο πράγμα)
WP_20170423_00_38_23_Pro_1.jpg

2. επιλογή πάω στις ρυθμίσεις > αποκατάσταση > Γρήγορο αποτελέσματα και επιλέγω να σβήσει τα πάντα και να ξανά κάνει εγκατάσταση.
Όταν ξεκινάει την διαδικασία κολλάει στο 26% και μου βγάζει αυτό το μήνυμα. WP_20170423_20_33_13_Pro_1.jpg

 

Όπως και για επιδιόρθωση

media-share-0-02-05-ab6fcefa98245d02a34b

 

 

Απ ότι ξέρω τέτοια Laptop - Tablet έχουνξ κλειδωμένα Bios και δεν μπορώ να κάνω εγκατάσταση απο usb.
Τι πρέπει να κάνω ώστε να κάνω μια καθαρή εγκατάσταση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το macrium δουλευει και με φλασακια, μικροτερα του φυσικου σκληρου δισκου, αρκει να υπαρχει χωρος να βαλουν τα δεδομενα;

Ναι δουλεύει, αρκεί να προβλέψεις να έχεις ελεύθερο χώρο. Ξέχασα να γράψω οτι αν του ορίσεις μέγιστη συμπίεση θα έχεις ακόμα μικρότερο image με την ανάλογη καθυστέρηση βέβαια. Μπορείς να φτιάξεις το image μέσα από τα windows και αφού τελειώσει να το περάσεις με copy στο usb σου, είναι αρκετά ευέλικτη ως εφαρμογή. Εγω πάντως έχω ένα μικρό στικάκι με το bootable (winpe) περιβάλλον του reflect και χρησιμοποιώ τον δεύτερο δίσκο ή κάποιο εξωτερικό δίσκο για να φτιάξω image. Προς το παρόν ότι δοκίμασα τα βλέπει όλα, δίσκους, κρυφά partitions, μέχρι και dvdrw εξωτερικό δεκαετίας αναγνώρισε.

 

Το μυστήριο με το creators update ήταν οτι μου έκατσε μια χαρά σε 2 μηχανήματα αχταρμά που βάζω-βγάζω ότι να 'ναι. Πήγα τότε καμαρωτός να το περάσω στο δικό μου που το έχω προσεγμένο κ καθαρό αλλά δεν ήθελε με τίποτε, τη μια έβγαλε κενή login οθόνη! (lockout), την άλλη ένα μάτσο bsod λόγω nvdia αν πρόλαβα να δω σωστά, γενικά έγινε πολύ ασταθές. Κάθε φορά restore το image και ξαναπέρασμα από πάνω με το επίσημο iso αλλά παρά τις ευχές (και τα καντήλια) δεν αναστήθηκε ο λάζαρος. :P

 

Δυστυχώς σε τέτοια περίπτωση θέλει καθαρή εγκατάσταση και μια εβδομάδα τουλάχιστον για να ξαναστηθούν apps + settings. :unsure:

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δουλεύει, αρκεί να προβλέψεις να έχεις ελεύθερο χώρο. Ξέχασα να γράψω οτι αν του ορίσεις μέγιστη συμπίεση θα έχεις ακόμα μικρότερο image με την ανάλογη καθυστέρηση βέβαια. Μπορείς να φτιάξεις το image μέσα από τα windows και αφού τελειώσει να το περάσεις με copy στο usb σου, είναι αρκετά ευέλικτη ως εφαρμογή. Εγω πάντως έχω ένα μικρό στικάκι με το bootable (winpe) περιβάλλον του reflect και χρησιμοποιώ τον δεύτερο δίσκο ή κάποιο εξωτερικό δίσκο για να φτιάξω image. Προς το παρόν ότι δοκίμασα τα βλέπει όλα, δίσκους, κρυφά partitions, μέχρι και dvdrw εξωτερικό δεκαετίας αναγνώρισε.

 

 

Επειδη δεν εχω πολλα φλασακια διαθεσιμα, σκεφτομαι να εγκαταστησω το macrium reflect, να φτιαξω μια bootable sd card(σε λαπτοπ θα παρω backup), και να παρω το backup σε φλασακι.

 

Ειμαι περιεργος να δω αν θα δουλεψει καλα...

Βεβαια, το ενα θεμα ειναι παρθει το backup, που με windows backup δεν δεχεται μικροτερο φλασακι απο την συνολικη χωρητικοτητα του σκληρου που πας να κλωνοποιησεις (κι ας ειναι και σχεδον αδειος! θελει ιση ή μεγαλυτερη χωρητικοτητα...δυσκαμψια...),

το αλλο θεμα ειναι να γινεται αν χρειαστει, αξιοπιστο recovery...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΙΔΕΣ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ !! 

Μολις περασα τα Win10. βασω τον 2ο εσωτερικο μου με τα αρχεια μου τον αναγωνριζει ολα καλα. μετα απο restart δεν βλεπει τιποτα και μου βγαζει μυνημα : cant find E:/ removalbe drive. ( βγαζει καινουργιο παραθυρο με το μηνυμα καθε δευτερολεπτο που περναει )


Εν τω μεταξυ οταν λειτουργησε τη πρωτη φορα ο σκληρος ονομαζοταν F και οχι Ε. 

στο bios δε μου βγαζει το σωστο ονομα του σκληρου .... μου γραφει κατι αρλουμπες του στυλ"FDFD34638294BDSA"  


επισης αυτος με τα αρχεια ειναι slave και εχει περασμενα τα windows7 μεσα. 



 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Έχω ένα πρόβλημα με την αναζήτηση του windows media player όπως και με τις ρυθμίσεις του bs player.

 

Συγκεκριμένα την λέξη "αναζήτηση" στον windows media player την δείχνει με κάθετες αλλά αν γράψω κάποιο γράμμα το δείχνει κανονικά.

 

Το ίδιο συμβαίνει και στον bs player, όλα τα δείχνει κανονικά αλλά όλα τα γράμματα μέσα στις "ρυθμίσεις" τα δείχνει με γραμμές.

 

Εννοείται πως έχω δοκιμάσει re-install του bs

 

Το πρόβλημα δεν το έχω παρατηρήσει σε κάποια άλλη εφαρμογή ακόμα.

 

Το πρόβλημα έχω την εντύπωση πως εμφανίστηκε μετά το creator update και δυστυχώς έχω διαγράψει το σημείο επαναφοράς.

 

Παραθέτω και μια εικόνα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

post-219161-0-69470400-1493055928_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστό πρόβλημα που έφερε το Creators Update. Δες ενδεικτικά στην προηγούμενη σελίδα του νήματος (#5645, #5646, #5650) αλλά και στην παρούσα λίγο πιο πριν (#5658), όπου παρατίθεται μια πιθανή λύση με επέμβαση στο μητρώο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστό πρόβλημα που έφερε το Creators Update. Δες ενδεικτικά στην προηγούμενη σελίδα του νήματος (#5645, #5646, #5650) αλλά και στην παρούσα λίγο πιο πριν (#5658), όπου παρατίθεται μια πιθανή λύση με επέμβαση στο μητρώο.

Χμμμ οκ άρα δεν το έχω μόνο εγώ το πρόβλημα, προτειμώ να μην πειράξω την registry και θα περιμένω κάποιο fix update

 

Ευχαριστώ πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βάζετε Αγγλική γλώσσα ρε παιδιά. Εδώ και πολλά χρόνια μόνο Αγγλική γλώσσα βάζω. Αναφέρομαι στους δικούς μου υπολογιστές φυσικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βάζετε Αγγλική γλώσσα ρε παιδιά. Εδώ και πολλά χρόνια μόνο Αγγλική γλώσσα βάζω. Αναφέρομαι στους δικούς μου υπολογιστές φυσικά.

Δεν είναι λύση αυτό όμως. Τόσο καιρό που δεν υπήρχε το συγκεκριμένο θέμα, μια χαρά είμασταν με τα ελληνικά με εξαίρεση 2-3 γελοίες μεταφράσεις. Απορώ πάντως που ακόμα δεν το έχουν διορθώσει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου δημιουργήθηκαν πολλά θέματα με το Creator Update - κυρίως με drivers και μπλε οθόνες. Έκανα το troubleshooting της αρκούδας, και δεν έστρωνε με τίποτα... Έκανα rollback πίσω σε 1511 και όλα δουλεύουν ρολόι, χωρίς να χρειαστεί να πειράξω το παραμικρό...

Το Creators θα το ξαναδοκιμάσω αργότερα, αφού πάρει καναν τόνο updates, πρώτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι λύση αυτό όμως. Τόσο καιρό που δεν υπήρχε το συγκεκριμένο θέμα, μια χαρά είμασταν με τα ελληνικά με εξαίρεση 2-3 γελοίες μεταφράσεις. Απορώ πάντως που ακόμα δεν το έχουν διορθώσει.

Και όμως είναι λύση Προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα και με προηγούμενα λειτουργικά. Το ότι είναι απαράδεκτο θα συμφωνήσω και έχει καταντήσει αηδία το όλο θέμα με τα updates που έχει καταντήσει λερναια ύδρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά λίγη βοήθεια γιατί στο τέλος θα το πετάξω απο τον 4ο το Laptop - Tablet.

 

Έχω το Laptop - Tablet της Lenovo Miix 3 και windows 10 έκδοσης 1607

 

Καταρχάς πήγα να περάσω το τελευταίο update, και ενώ το κατεβάζει στο τέλος πετάει μήνυμα ότι κάτι δεν πάει καλά και πρέπει να κάνω επανεκκίνηση ( φυσικά μετά μου ξανά λέει το ίδιο πράγμα)

WP_20170423_00_38_23_Pro_1.jpg

 

2. επιλογή πάω στις ρυθμίσεις > αποκατάσταση > Γρήγορο αποτελέσματα και επιλέγω να σβήσει τα πάντα και να ξανά κάνει εγκατάσταση.

Όταν ξεκινάει την διαδικασία κολλάει στο 26% και μου βγάζει αυτό το μήνυμα. WP_20170423_20_33_13_Pro_1.jpg

 

Όπως και για επιδιόρθωση

 

media-share-0-02-05-ab6fcefa98245d02a34b

 

 

Απ ότι ξέρω τέτοια Laptop - Tablet έχουνξ κλειδωμένα Bios και δεν μπορώ να κάνω εγκατάσταση απο usb.

Τι πρέπει να κάνω ώστε να κάνω μια καθαρή εγκατάσταση ;

Λίγη βοήθεια ρε παιδιά:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε καινούργια εκδοσή τον windows δημιουργούνται  αρκετά θέματα με τούς drivers αναμονή για το πρώτο update που θα διορθώσει αρκετά σφάλματα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...