Προς το περιεχόμενο

Δεν αντέχω άλλο τόσο καφρίλα...


liakjim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σιγά μην έχει και 1 χιλιόμετρο ουρά. Κάποιοι γέροι βρίσκονται μέσα στην τράπεζα και αργείς λίγο. Και τι θες να κάνουν οι γέροι δηλαδή: Να μην πάνε να εισπράξουν την σύνταξή τους επειδή εκείνες τις ημέρες φορτώνουν τα χρήματα στους λογιαριασμούς των συνταξιούχων: Μην πας από τις 9 το πρωϊ στην τράπεζα εφόσον έρχονται οι γέροι από τις 7 το πρωϊ και περιμένουν να ανοίξει το κατάστημα με αποτέλεσμα μετά να έχει φρακάρει η τράπεζα, πήγαινε στις 11-12 που θα έχει αποφορτιστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 308
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

...εφόσον έρχονται οι γέροι από τις 7 το πρωϊ και περιμένουν να ανοίξει το κατάστημα...

 

Απο τις 6  :-(

Και δέν μιλάω για 3-4 άτομα που είναι αγχώδεις ή ανασφαλείς.Ανετότατα στήνεις δύο 11άδες για ποδόσφαιρο...και με με αλλαγές!

Εθνική (Τράπεζα) και τα μυαλά στα κάγκελα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 το πρωί ενω η τράπεζα ανοίγει 8? Ε κακός γίνεται αυτό αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Και από δικούς μου συγγενείς ηλικιωμένους αυτά θυμάμαι, όσο ποιο νωρίς τόσο καλύτερα. Κοιμούνται νωρίς το βράδυ και ξυπνάνε από τις 5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μην έχει και 1 χιλιόμετρο ουρά. Κάποιοι γέροι βρίσκονται μέσα στην τράπεζα και αργείς λίγο. Και τι θες να κάνουν οι γέροι δηλαδή: Να μην πάνε να εισπράξουν την σύνταξή τους επειδή εκείνες τις ημέρες φορτώνουν τα χρήματα στους λογιαριασμούς των συνταξιούχων: Μην πας από τις 9 το πρωϊ στην τράπεζα εφόσον έρχονται οι γέροι από τις 7 το πρωϊ και περιμένουν να ανοίξει το κατάστημα με αποτέλεσμα μετά να έχει φρακάρει η τράπεζα, πήγαινε στις 11-12 που θα έχει αποφορτιστεί.

 

Σίγουρα 20 μέτρα ουρές, κόβω το κεφάλι μου. Δεν είναι μέσα, έξω γύρω απο τις πόρτες, πάω 7:45 κάθε μέρα και τουλάχιστον στο κεντρικό κατάστημα μπλοκάρουν τα πάντα όλη την ημέρα. Είναι 10-12 ταμίες και εξυπηρετούν τις ορδές των ζόμπι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε, μετά από κάποιες πολύωρες συζητήσεις με φίλους για το θέμα Έλληνας και ουρά αναμονής, αποφάσισα να κάνω ένα πείραμα, να δώσω λίγο χώρο σε έναν γέρο να δω αν θα μου φάει τη θέση.

 

Είμαι λοιπόν σε μία τοπική τράπεζα, με έναν ταμία που εξυπηρετεί έναν πελάτη και άλλος ένας πελάτης και εγώ στα καθίσματα αναμονής. Τελειώνει ο πελάτης, πηγαίνει ο επόμενος και μένω μόνος μου στην αναμονή. Μπαίνει λοιπόν ένας γέρος και σκέφτομαι αυτός σίγουρα θα πάει να μου φάει τη θέση. Τον καρφώνω λοιπόν, ώστε να κάνω εμφανή την παρουσία μου, αλλά αυτός διστακτικά πάει και στήνεται πίσω από τον εξυπηρετούμενο πελάτη σα να ήταν σουπερμάρκετ. Πετάγομαι αμέσως επάνω και στήνομαι και εγώ όρθιος ακριβώς δίπλα του, λίγο προκλητικά θα έλεγα. Μου ρίχνει ένα πεταχτό βλέμμα και ξαναγυρίζει αμέσως μπροστά. Ε, πριν καλά καλά φύγει ο προηγούμενος, πετάχτηκε στο ταμείο, κλίνοντας ένοχα ελαφρώς την κεφάλα του προς το μέρος μου, να δει αν έρχομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα μου έτυχε κάτι παρόμοιο πριν κάμποσο καιρό. Περίμενα να έρθει η σειρά μου. Βγαίνει το νούμερό μου και μέχρι να πάω στο ταμείο (ήμουν στην άλλη άκρη της αίθουσας και προφανός δεν με κατάλαβε οτι ερχόμουν) πάτησε ο ταμείας το επόμενο νούμερο. Ένα βήμα πριν το ταμείο πετάγετε απο το πλάι ένας γέρος που είχε το επόμενο νούμερο και με κάνει στην άκρη. Δεν είπα τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολουθεί σεντόνι:

Με προβλημάτισε πολύ το γεγονός , που μέλη ενός forum με τεχνολογικό προσανατολισμό τα οποία ξέρουν γραφή και έχουν άποψη και άρα διαθέτουν νοημοσύνη σαφώς μεγαλύτερη από κάποια υποκείμενα που έχω συναντήσει κατά καιρούς, με αποκάλεσαν γκρινιάρη, υπερβολικό, αμαθή, είρωνα, αγ@μητο και αδιάθετο (από την περίοδο χαχαχα).

Και έχω να πώ το εξής : έχουν εν μέρη δίκιο.

 

Η αλήθεια είναι ότι το θέμα το έγραψα , όντας νευριασμένος. Είχα λάβει συστημένο και πήρα άδεια από την δουλειά για να πεταχτώ να το πάρω, μόνο και μόνο για να πέσω στη λαοθάλασσα των παπούδων που περίμεναν να πληρώσουν τη ΔΕΗ (τα άκουσα κιόλας), ενώ επιστρέφοντας πήγε να με σκοτώσει μια μ@λακω που πέρασε το STOP...

 

Αν και το έχω ήδη παραδεχτεί , λέω τα εξής:

1. Ο τίτλος είναι όντως άκυρος ή η λίστα είναι υπερβολική .

Δεν είναι κάφρος πχ ο παπούς που περιμένει στο ταμείο ούτε η γιαγιά που μου λέει "φάε παιδί μου".

Επίσης αν και σαν κοινωνία θα έπρεπε να μας απασχολεί η παιδική παχυσαρκία , η αποξένωση λόγω κοινωνικής δικτύωσης και η έλλειψη παροχής γνώσεων σε προσωπικό επίπεδο (πχ λογοτεχνία) δεν θα έπρεπε επίσης να είναι μέσα. 

2. Υπάρχουν όμως καφρίλες οι οποίες όμως είναι εν δυνάμει επικίνδυνες για την ανθρώπινη ζωή , όπως η παραβίαση stop, ερυθρού σηματοδότη, απαγορευτικού, διπλής διαχωριστικής, ορίων ταχύτητας, κινητό, αλκοόλ και παθητικό κάπνισμα (χάρη στους σάπιους πολιτικούς) , που δεν επιδέχονται κριτικής. 

3. Υπάρχουν καφρίλες που ζημιώνουν τον ίδιο τον κάφρο πχ κράνος ή ζώνη αλλά επιβαρύνουν και όλους με τις επιπρόσθετες επιβαρύνσεις στα έξοδα περίλθαψης. 

4. Υπάρχουν καφρίλες που ζημιώνουν το σύνολο πχ γόπες στην παραλία, μη τήρηση ωρών κοινής ησυχίας και το κλέισιμο δρόμου για παρκάρισμα. 

 

Και πάμε στην περιβόητη περίπτωση της κίνησης στις λωρίδες και δεν θα πω τίποτε άλλο για αυτό. 

Αναφερόμενος και μόνο στην περίπτωση εθνικής οδού με όλες τις προδιαγραφές ασφαλείας (ένα καλό παράδειγμα είναι η Ε.Ο. Αθήνας - Θεσσαλονίκης στο κομμάτι από Αγ. Στέφανο μέχρι και το 90), όπου έχουμε 3 λωρίδες ανά κατεύθυνση , λωρίδα ανάγκης και λωρίδες επιβράδυνσης και επιτάχυνσης, δεν υπάρχει κανένας λόγος (προβλέπεται από τον ΚΟΚ) να μην κινούμαστε τέρμα δεξιά , εφόσον δεν υπάρχουν εκείνη την στιγμή εκεί άλλα οχήματα πχ νταλίκες.

Επιχειρήματα όπως παρακάτω δεν στέκουν :

α. Μπορεί να πεταχτεί τρακτέρ ->αδύνατο

β. Μπορεί να υπάρχει νταλίκα με 50 -> προσπερνάμε ασφαλώς από πρίν

γ. Νιώθω ανασφαλής -> κακώς , δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος.

δ. Κάποιος θα μου μπεί από είσοδο -> δεν υπαρχει πρόβλημα αφού υπαρχει η λωρίδα επιτάχυνσης και αν κρίνεις απαραίτητο , πας προς στιγμήν πιο αριστερά. 

ε. Μου φαίνεται λογικό να πάω με 90 στην μεσαία-> στερείται λογικής

στ. Έτσι θέλω-> δηλώνει ή έλλειψη γνώσης του ΚΟΚ ή έλλειψη θέλησης κοινής χρήσης του δρόμου ή στ@ρχιδισμό. 

Αυτά για το θέμα και όπως ξαναείπα δεν είναι σημαντικό , απλά προκαλεί αδικαιολόγητες καθυστερήσεις. 

 

Πάντως είναι ευχάριστο το γεγονός ότι σε γενικές γραμμές οι πιο πολλοί συμφωνούν με το θέμα (είπαμε όχι τα προσωπικά) και μένει να φανεί άν τα επόμενα χρόνια που θα φύγουν οι πιο πάνω γενιές με τα κουσούρια τους, το όλο πρόβλημα μετριαστεί ή αν ο οικονομικός/πολιτισμικός πόλεμος που βιώνουμε, θα οδηγήσει σε χειρότερες καταστάσεις. Ελπίζω να υπάρχει η κρίσιμη μάζα για το 1ο. 

 

Over and out(???)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολουθεί σεντόνι:

 

Με προβλημάτισε πολύ το γεγονός , που μέλη ενός forum με τεχνολογικό προσανατολισμό τα οποία ξέρουν γραφή και έχουν άποψη και άρα διαθέτουν νοημοσύνη σαφώς μεγαλύτερη από κάποια υποκείμενα που έχω συναντήσει κατά καιρούς, με αποκάλεσαν γκρινιάρη, υπερβολικό, αμαθή, είρωνα, αγ@μητο και αδιάθετο (από την περίοδο χαχαχα).

 

Και έχω να πώ το εξής : έχουν εν μέρη δίκιο.

 

Η αλήθεια είναι ότι το θέμα το έγραψα , όντας νευριασμένος. Είχα λάβει συστημένο και πήρα άδεια από την δουλειά για να πεταχτώ να το πάρω, μόνο και μόνο για να πέσω στη λαοθάλασσα των παπούδων που περίμεναν να πληρώσουν τη ΔΕΗ (τα άκουσα κιόλας), ενώ επιστρέφοντας πήγε να με σκοτώσει μια μ@λακω που πέρασε το STOP...

 

Αν και το έχω ήδη παραδεχτεί , λέω τα εξής:

1. Ο τίτλος είναι όντως άκυρος ή η λίστα είναι υπερβολική .

Δεν είναι κάφρος πχ ο παπούς που περιμένει στο ταμείο ούτε η γιαγιά που μου λέει "φάε παιδί μου".

Επίσης αν και σαν κοινωνία θα έπρεπε να μας απασχολεί η παιδική παχυσαρκία , η αποξένωση λόγω κοινωνικής δικτύωσης και η έλλειψη παροχής γνώσεων σε προσωπικό επίπεδο (πχ λογοτεχνία) δεν θα έπρεπε επίσης να είναι μέσα. 

2. Υπάρχουν όμως καφρίλες οι οποίες όμως είναι εν δυνάμει επικίνδυνες για την ανθρώπινη ζωή , όπως η παραβίαση stop, ερυθρού σηματοδότη, απαγορευτικού, διπλής διαχωριστικής, ορίων ταχύτητας, κινητό, αλκοόλ και παθητικό κάπνισμα (χάρη στους σάπιους πολιτικούς) , που δεν επιδέχονται κριτικής. 

3. Υπάρχουν καφρίλες που ζημιώνουν τον ίδιο τον κάφρο πχ κράνος ή ζώνη αλλά επιβαρύνουν και όλους με τις επιπρόσθετες επιβαρύνσεις στα έξοδα περίλθαψης. 

4. Υπάρχουν καφρίλες που ζημιώνουν το σύνολο πχ γόπες στην παραλία, μη τήρηση ωρών κοινής ησυχίας και το κλέισιμο δρόμου για παρκάρισμα. 

 

Και πάμε στην περιβόητη περίπτωση της κίνησης στις λωρίδες και δεν θα πω τίποτε άλλο για αυτό. 

Αναφερόμενος και μόνο στην περίπτωση εθνικής οδού με όλες τις προδιαγραφές ασφαλείας (ένα καλό παράδειγμα είναι η Ε.Ο. Αθήνας - Θεσσαλονίκης στο κομμάτι από Αγ. Στέφανο μέχρι και το 90), όπου έχουμε 3 λωρίδες ανά κατεύθυνση , λωρίδα ανάγκης και λωρίδες επιβράδυνσης και επιτάχυνσης, δεν υπάρχει κανένας λόγος (προβλέπεται από τον ΚΟΚ) να μην κινούμαστε τέρμα δεξιά , εφόσον δεν υπάρχουν εκείνη την στιγμή εκεί άλλα οχήματα πχ νταλίκες.

Επιχειρήματα όπως παρακάτω δεν στέκουν :

α. Μπορεί να πεταχτεί τρακτέρ ->αδύνατο

β. Μπορεί να υπάρχει νταλίκα με 50 -> προσπερνάμε ασφαλώς από πρίν

γ. Νιώθω ανασφαλής -> κακώς , δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος.

δ. Κάποιος θα μου μπεί από είσοδο -> δεν υπαρχει πρόβλημα αφού υπαρχει η λωρίδα επιτάχυνσης και αν κρίνεις απαραίτητο , πας προς στιγμήν πιο αριστερά. 

ε. Μου φαίνεται λογικό να πάω με 90 στην μεσαία-> στερείται λογικής

στ. Έτσι θέλω-> δηλώνει ή έλλειψη γνώσης του ΚΟΚ ή έλλειψη θέλησης κοινής χρήσης του δρόμου ή στ@ρχιδισμό. 

Αυτά για το θέμα και όπως ξαναείπα δεν είναι σημαντικό , απλά προκαλεί αδικαιολόγητες καθυστερήσεις. 

 

Πάντως είναι ευχάριστο το γεγονός ότι σε γενικές γραμμές οι πιο πολλοί συμφωνούν με το θέμα (είπαμε όχι τα προσωπικά) και μένει να φανεί άν τα επόμενα χρόνια που θα φύγουν οι πιο πάνω γενιές με τα κουσούρια τους, το όλο πρόβλημα μετριαστεί ή αν ο οικονομικός/πολιτισμικός πόλεμος που βιώνουμε, θα οδηγήσει σε χειρότερες καταστάσεις. Ελπίζω να υπάρχει η κρίσιμη μάζα για το 1ο. 

 

Over and out(???)

 

 

Η λέξη "καφρίλα" είναι εντελώς προσωπικός και υποκειμενικός χαρακτηρισμός. Άρα, κάτι που για εσένα είναι καφρίλα για άλλον δεν είναι.

 

Από εκεί και πέρα, υπάρχουν και οι παρανομίες. Εφόσον κάποιος παρανομεί τότε είτε κινείσαι βάσει του κατά πως ορίζει ο νόμος είτε επαφίεσαι στους αρμόδιους ελεγκτικούς μηχανισμούς να πιάσουν τον παράνομο. 

 

 

Εν γένει πάντως, το post σου αφορά οδική συμπεριφορά. Εάν δεν υπάρχει σαφής νόμος που υποχρεώνει κάποιον να μην κινείται στην μεσαία λωρίδα εάν αυτός το επιθυμεί και εάν το όχημα έχει ταχύτητα πάνω από τα ελάχιστα όρια, τότε την καφρίλα (σύμφωνα με την δική μου γνώμη) την κάνεις εσύ που κριτικάρεις και επιμένεις να ισχύσει η δική σου αντίληψη για την οδική συμπεριφορά.  

 

 

Αυτό γιατί εφόσον δεν υπάρχει σαφής νόμος τότε όλο το point σου για την κίνηση σε κάποια λωρίδα είναι εντελώς προσωπικό. Έτσι, εάν δεν υπάρχει αυτός ο νόμος, τότε απορώ γιατί ένα άτομο με τεχνολογική αντίληψη (βάσει των όσων λες εσύ) δεν μπορεί να το διακρίνει και να το αντιληφθεί για τον εαυτό του ενώ παράλληλα το καταλογίζει σε άλλους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O λόγος της ύπαρξης της λέξης "καφρίλας" , έγκειται στο γεγονός ότι υφίστανται συμπεριφορές/πράξεις οι οποίες μπορεί να μην είναι παράνομες , εντούτις χαρακτηρίζονται ως αντικοινωνικές από το σύνολο ή το μεγαλύτερο σύνολο της εκάστοτε εξεταζόμενης κοινωνίας πχ της Ελλάδος. 

 

Παρακαλώ αν τόσο διαφωνείς, ανέφερέ μου με παράδειγμα ποιά από τις συμπεριφορές που έχω ενσωματώσει στην λίστα , τις όχι προσωπικές που δεν θα έπρεπε όντως να τις μη είχα προσθέσει , θεωρείς ώς αποδεκτή ενώ εγώ θα έλεγα πως δεν είναι. 

 

Όσο για την κίνηση σε λωρίδες , ο σχετική καταχώρηση του Κ.Ο.Κ. έχει ήδη ανεφερθεί http://www.insomnia.gr/topic/541069-%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AD%CF%87%CF%89-%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%BF-%CF%84%CF%8C%CF%83%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CF%86%CF%81%CE%AF%CE%BB%CE%B1/?view=findpost&p=53458573

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν παραθέτεις και κάποιες απαντήσεις στο δικό σου post; Πολύ καλό να παραθέτουμε ήδη γραμμένα μηνύματα που απαντάνε, αλλά νομίζω ακόμα πιο χρήσιμο είναι να παραθέτουμε γενικότερα τις απαντήσεις. 

 

 

Μια επισήμανση liakjim. Το κόκκινο αφορά, όπως αναφέρει το άρθρο, τους οδηγούς «φoρτηγών, λεωφoρείων και βραδυκίνητων και βραδυπoρoύντων γενικά oδικών oχημάτων» και οδηγούς «μoτoπoδηλάτων, πoδηλάτων και μη μηχανoκίνητων oχημάτων, καθώς και οι οδηγοί ζώων» οπότε δε νομίζω το ι.χ. που κινείται με 90χαω να εμπίπτει σε αυτές τις κατηγορίες. Καθαρά νομικά πάντα.

 

Σε κάθε περίπτωση, από άποψη επικινδυνότητας στους αυτοκινητοδρόμους, ο οδηγός που πηγαίνει με 90χαω στη μεσαία είναι αρκετά χαμηλά στη λίστα.

 

 

Άρα, δεν βλέπω κάποιο σαφή νόμο που να απαγορεύει την κίνηση Ι.Χ. αμαξιών στην μεσαία λωρίδα, εφόσον αυτά κινούνται μέσα στα όρια ταχύτητας. 


Επίσης, υπάρχει νόμος για γόπες στην παραλία; Πραγματικά δεν γνωρίζω. 


Ξεκινώντας να πω , πως το ξέρω ότι δεν είμαι το υπόδειγμα πολίτη αλλά το προσπαθώ το θέμα , αλλά πραγματικά δεν αντέχω άλλο να βλέπω γύρω μου τόση καφρίλα και απάθεια.
Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ σαν χαρακτήρας να γίνω αναίσθητος (όπως πχ ο αδερφός μου ο οποίος κ βόμβες να πέφτουν , ζαμανφού ο κύριος).

Δεν αντέχω να βλέπω :

  • Τους 9/10 οδηγούς στα διόδια να πετάνε το χαρτάκι της απόδειξης στον δρόμο...
  • Τους 99/100 των καπνιστών να φυτεύουν τις γόπες στην άμμο της παραλίας...
  • Που είμαστε στο 2014 και ακόμα να εφαρμοστεί ο αντικαπνστικός νόμος στους κλειστούς χώρους)
  • Οδηγοί να πηγαίνουν στην εθνική με 90 στην μεσαία λωρίδα όταν δεν υπάρχει άλλο αυτοκίνητο μέχρι τον ορίζοντα. Σήμερα το πρωί , ήμουν στην ΔΕ λωρίδα με 100 και για να μην παρανομήσω , έπρεπε να αλλάξω 2 λωρίδες πιο ΑΡ για να περάσω θείτσα με 90 στην μεσαία. ...
  • Μηχανόβιους ανάμεσα στην ΑΡ και ΜΕ λωρίδα που ενώ τους έχω βγάλει φλας 5δευτ πιο πριν , περνάνε σφήνα και μου κορνάρουν κιόλας....
  • Οδηγούς που παρκάρουν τα αυτοκίνητά τους στο πάρκινγ του Γρηγόρη στην Καβάλας , οριζόντια ως προς τον δρόμο με αποτέλεσμα να χωράνε μόνο 4 ενώ αν τα έβαζαν κάθετα θα χώραγαν πάνω από 10....
  • Οδηγούς που δεν  βγάζουν φλας ποτέ....
  • Οδηγούς που μπαίνουν σε βενζινάδικα , πάρκινγκ supermarker , ανάποδα δλδ από την έξοδο.
  • Την νοοτροπία στην επαρχία. Πήγα να παρκάρω στο δημόσιο πάρκινγκ στο Χαλκούτσι και την ίδια στιγμή έβγαινε ανάποδα (παραβίαζε το απαγορευτικό) , θείτσα με το φορτηγάκι. Στην ερώτηση "γιατί πας ανάποδα;" η απάντηση ήταν "δεν θα μου πεις πώς να οδηγήσω στο χωριό μου"...
  • Οδηγούς που μιλάνε στο κινητό και λες τώρα θα πέσει πάνω μου. 
  • Ιδιοκτήτες σκύλων που αφήνουν το ζωντανό να χέσει κ αφήνουν την κουράδα εκεί για να την πατήσεις. 
  • Beach καφέ στον Κάλαμο που έχει ξαπλώστρες με κράτηση!!!(εδώ έφαγε γείωση και έκατσα όπου βρήκα...)
  • Που όταν ζητάω απόδειξη για τις αγορές μου (από περίπτερο μέχρι λαική) με κοιτάνε με στραβό μάτι. 
  • Που θέλουν να πάνε να πληρώσουν τον λογαριασμό και αφήνουν με alarm το αυτοκίνητο ακριβώς έξω από το κατάστημα , κλείνοντας την μία από τις 2 λωρίδες σε δρόμο διπλής κυκλοφορίας (με 1 λωρίδα ανά κατεύθυνση) ενώ σε 5 μέτρα έχει κενή θέση....
  • Που παρκάρουν σε θέση για ΑΜΕΑ ή για εγκυμονούσες/με παιδιά ενω όλο το supermarket είναι άδειο (για πιο κοντά)...
  • Ή που παρκαρουν ακριβώς έξω από την πόρτα και άντε να περάσεις. ...
  • Που πας σε καφετέριες και αντί να βλέπεις ανθρώπους να επικοινωνούν , βλέπεις ζαβλακωμένη νεολαία μπροστά σε 4,7 ίντσες(ή τώρα πρέπει πω 5.5'';) ...
  • Που πας στο τέλος του μήνα στην τράπεζα και βλέπεις γέρους να περιμένουν την σύνταξη λες και το ΑΤΜ θα την φάει.
  • Που πας στο ταχυδρομείο να πάρεις συστημένο και η ουρά είναι μέχρι την πόρτα με γέρους που πληρώνουν την ΔΕΗ (2 λεπτά στο ΑΤΜ).
  • Που οι γέροι , πάντα σου τρώνε την ουρά. Τί βιάζονται τόσο; Να γυρίσουν σπίτι να τσακωθούν με την γριά;
  • Που κοιτάς τί διαβάζει ο κόσμος στην παραλία και βλέπεις μόνο ciao, hello , εγώ , εσύ, αυτός κτλ Κανείς δεν διαβάζει λογοτεχνία πλέον;
  • Που η νεολαία πλέον δεν γράφει στα Ελληνικά αλλά με greeklish (καλά για τόνους δεν συζητώ καν) . Η αδερφή μου έχει 20 και δεν ξέρει ορθογραφία...
  • Που οι γονείς για να απασχολούνται τα παιδιά τους με κάτι και αυτοί να είναι χαλαροί , πετάνε ένα tablet σε αυτά ή μια τηλεόραση με παιδικά...
  • Που η σκέψη για ύπαρξη ποδηλατόδρομου, προκαλεί γέλιο...
  • Που οι γονείς επιτρέπουν στα Ελληνάκια να είναι τόσο χοντρά..
  • Που οι γιαγιάδες ακόμα και τώρα στα 36 μου, το 1ο πράγμα που με ρωτάνε είναι αν έφαγα...
  • Που στα σχολεία διδάσκουν τα βιβλία της νέας τάξης πραγμάτων (

    )

  • Tόσο spam και χλεύη όταν κάποιος πάει να γράψει κάτι στα σοβαρά. Τόση ποιά έλλειψη επιχειρημάτων που όλοι βολεύνται σε αυτήν;
  • Που , που , που ...πραγματικά η λίστα είναι ατέλειωτη...και έχω βάλει αθώα παραδείγματα. 

Και αφού τα έβγαλα από μέσα μου , αναρωτιέμαι , γιατί τόση καφρίλα και έλλειψη σεβασμού για τον συνάθρωπό στην Ελλάδα; Έχω ταξιδεύψει πολύ κ έχω ζήσει και 7 μήνες στην Ολλανδία αλλά τέτοιο χάλι με κάνει και ντρέπομαι που λέγομαι (νεο)Έλληνας...

 

Πώς μπορώ να κάνω κάτι; Που στο διάολο θα φέρω τα παιδιά μου; 

 

 

(Ή πώς μπορώ να γίνω και εγώ ένα ζώον (sorry ζωάκια) για να μην έχω νεύρα??? )

 

 

Παρακαλώ όχι πολύ χλεύη (κοίτα λίστα , τελευταία καταχώρηση), ενώ αν δω ότι το πράγμα ξεφεύγει θα κάνω ο ίδιος report για κλείδωμα...  :-)

 

 

Ενδεικτικά, τα bold είναι εντελώς υποκειμενικά θέματα τα οποία απλώς τα κρίνεις κατά το τι εσύ πιστεύεις για σωστό, δεν σημαίνει όμως το θεωρούν και όλοι οι άλλοι. 


Υ.Γ. Αυτό με τα βιβλία της νέας τάξης πραγμάτων, δεν το κατάλαβα. Μπορείς να το αναπτύξεις λίγο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ.2 Επειδή μίλησες για ορθογραφία, είναι "Τόση ΠΙΑ έλλειψη επιχειρημάτων" και όχι "Τόση ΠΟΙΑ έλλειψη επιχειρημάτων". Μπορεί ο spell checker να μην χτυπάει λάθος (ορθογραφικά είναι σωστό) αλλά είναι λάθος. Οπότε, what you were saying; 


Ας μη μονοπωλήσουμε για μια ακόμα φορά το θέμα του Κώδικα. Μισή ντουζίνα σελίδες για αυτό φτάνουν.

 

 

Και ακριβώς έτσι I prove my point, ότι δεν υπάρχει σαφής νόμος. Εάν υπήρχε τότε θα ήταν 2 posts και όχι μισή ντουζίνα σελίδες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πάει πολλές φορές στο εξωτερικό. Πριν πολλά χρόνια ήμουν Γαλλία, πριν 4 πήγα Ιταλία και αυτή τη στιγμή γράφω απο την Βαρσοβία.

 

Κάθε φορά, που βρίσκομαι σε ξένη χώρα, διαπιστώνω πόσο χάλια νοοτροπία έχουμε ως λαός.

 

Καταρχήν, δεν μπορώ να καταλάβω γιατι η Αθήνα είναι τόσο τσιμεντοποιημένη. Πράσινο μηδέν, σε αντίθεση με τις πόλεις του εξωτερικού. Μιλάμε για πολύ πράσινο και πεντακάθαρα παντού. Γενικά, βλέπεις οτι υπάρχει μια οργάνωση.

 

Απο την άλλη, βλέπεις τον κόσμο οτι δεν συμπεριφέρεται σας εμάς που κοιτάμε την πάρτη μας μόνο. Υπάρχει αλληλοσεβασμός και τήρηση των νόμων.

 

Το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα, θα το ξέρετε οι περισσότεροι. Είναι αυτό με τις διαβάσεις: Πλησιάζω διάβαση (απέχω 2-3 βήματα) σε δρόμο 3 λωρίδων (όπως η Αλεξάνδρας πχ), και ξαφνικά κοκκαλόνουν όλοι για να περάσω! Ούτε κορναρίσματα, ούτε τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@timonkaipumpa3, μη με κάνεις να επαναλβάνομαι : 

 

Άρθρo 17
Πρoσπέρασμα – Kυκλoφoρία σε στoίχoυς
10. Στις περιπτώσεις κίνησης των oχημάτων σε παράλληλες σειρές (στoί-
χoυς), oι oδηγoί των βραδυπoρoύντων oχημάτων υπoχρεoύνται να κινoύν 
αυτά στη δεξιά λωρίδα τoυ oδoστρώματoς.
 
Προσοχή , λέει "οχήματα" , δεν προσδιορίζει τον τύπο, άρα όλα , άρα κίνηση στη ΔΕ λωρίδα. 
 
Όσο για τις γόπες, αφορά ρύπανση ακτών/ ακτογραμμών. 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...