Προς το περιεχόμενο

Εργασια στα Public


penikilini

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τη λογική σου, αν αρχίσουν να πέφτουν πρόστιμα, πάλι θα κλαίγονται λόγω αύξησης εξόδων.

 

Με τη λογική μου θα υποχρεωθούν να συμμορφωθούν τουλάχιστον στα νόμιμα, διότι το πρόστιμο που θα φάνε θα ξέρουν από που τους ήρθε και γιατί και πως μπορούν να αποφύγουν να το ξαναφάνε.

 

Με το να πέσει απλά η πελατεία , μπορούν να το αποδώσουν σε οτιδήποτε,στις τιμές, στο ότι οι υπάλληλοι δε χαμογελάνε αρκετά, στο ότι έχει ανάδρομο ερμή. Δε νομίζω η πρώτη σκέψη τους θα είναι " Η πελατεία έπεσε λόγω του ότι είμαστε κακοί στο προσωπικό , Ας μοιράσουμε μπόνους σαν τον Καριέλα για να επιστρέψουν οι πελάτες." 

 

Αν κάποιος είναι συνειδητά κακός εργοδότης δε νομίζω ότι μπορείς να του αλλάξεις τα μυαλά αλλά με την πρώτη επιλογή έχεις μάλλον περισσότερες πιθανότητες να τον αναγκάσεις έστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 455
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Συμφωνω απολυτα. Συμβαινει οταν η δωρεαν εκπαιδευση γινεται κατηχηση συγκεκριμενου πολιτικου χωρου

δεν διαφωνώ, η πραγματικότητα διαφέρει αρκετά και από αυτά που σε κάνουν να νομίζεις στην όποια σχολή σου καθώς και από τις διάφορες πολιτικές θεωρίες, απλά συναντώ συνέχεια ανθρώπους που παραπονιούνται για το ένα στραβό ή το άλλο και πέρα από το ότι δεν κάνουν απολύτως τίποτα για να το αλλάξουν, τουλάχιστον όσο περνάει από το χέρι τους, αρνούνται να προσαρμοστούν ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ στις υπάρχουσες συνθήκες. δηλάδη ή δε μας αρέσει τίποτα όλα είναι στραβά και για όλα φταίνε οι άλλοι και γκρινιάζουμε (συνήθως σε άτομα που δεν μπορούν να κάνουν τίποτα) , αλλά στην καθημερινότητά μας θα μας πηδάνε ασάλιωτα και δε θα κάνουμε τίποτα.

 

δε βγάζω και τον εαυτό μου απέξω, ούτε κατά βάθος κατηγορώ τον κάθε φουκαρά που θέλει να πάρει ένα μεροκάματο επειδή έχει ανάγκη, απλά η κατάσταση είναι αυτή που είναι και τουλάχιστον θα έπρεπε να την αναγνωρίζουμε, όχι να προσαμόζουμε τη πραγματικότητα με ένα φανταστικό τρόπο στο νου μας ώστε να δικαιολογούμε ότι είμαστε κορόιδα και με την πρώτη ευκαιρία να βγάζουμε τα απωθημένα μας στον πιο αδύναμο ή να το παίζουμε πχ μάγκες στα φανάρια και "ξέρεις ποιος είμαι εγώ" (τι είσαι; ένα μηδενικό είσαι όταν θα σου φωνάξει ο προϊστάμενός σου που και αυτός είναι επίσης ένα μηδενικό..) 

τουλάχιστον η συμπεριφορά μας να έχει μια συνέχεια και συνέπεια, γιατί ο έλληνας τουλάχιστον (δεν θα πω για άλλους λαούς γιατί δεν με αφορά και δε γνωρίζω στη τελική) πάσχει από κάποιου είδους σχιζοφρένεια και ένα σωρό απωθημένων που τώρα με την οικονομική κρίση γίνεται ιδιαίτερα πιο φανερό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα όσα γράφεις κάνεις ένα βασικό λάθος. Ταυτίζεις τον καταναλωτή με τον εργαζόμενο στα "χ" καταστήματα με πρακτικές Public οπότε τα όσα ρωτάς δεν έχουν και ιδαίτερη βάση αλλά έστω θα προσπαθήσω να απαντήσω:
 
 

Είσαι εργαζόμενος στο x κατάστημα με πρακτικές Public και σε σκίζουν κάθε μέρα. Θα ψωνίσεις από αυτούς αν βρεις κάτι σε προσφορά;


Ναι.
 

Μα γιατί;


Γιατί όχι ?
 

Δεν είσαι καταναλωτής;


υποψιάζομαι ότι μέχρι αυτό το σημείο των ερωτημάτων σου υπέθετες ότι θα είχα απαντήσει Όχι στο 1ο.

αν είμαι εργαζόμενος στο Χ κατά πάσα πιθανότητα είμαι και καταναλωτής. Αν είμαι καταναλωτής δεν είμαι κατ' ανάγκη εργαζόμενος στο Χ
 

Δε θα πεις και στον αδερφό σου να μην τους προτιμήσει, αν θέλει να αγοράσει κάτι;


Αν ο αδελφός μου ψάχνει να αγοράσει αυτό που πουλάει το Χ και κρίνω ότι έχουμε τα ίδια κριτήρια φυσικά και θα του το προτείνω.

 

Το ότι όλοι εμείς δε δουλεύουμε στα public, δε σημαίνει κάτι. Ξέρουμε τι γίνεται όμως. Και επίσης υπάρχουν και τα αντι-public σε ίδιες τιμές, οπότε δεν έχουμε δικαιολογία.


Δεν είπα ότι πρέπει κάποιος να προτιμά το public από ένα άλλο.

Αν υποθέσουμε ότι η τιμή είναι το μόνο κριτήριο του καταναλωτή, έρχεσαι στα λόγια μου αφού δεν δίνεις κανένα "premium" στα "anti-public" αλλά τα βάζεις στη κουβέντα μόνο επειδή έχουν ίδιες τιμές.

 

 

ontopic

 

Ως συνηθως, μέσα σε ότι μπορεί δικαίως να γράφουν στα post σους και τις ανακοινώσεις τους οι εργαζόμενοι στα Public και σε κάθε public γράφουν και πολλές βλακείες και πράγματα που απλά ΔΕ ΤΟΥΣ ΠΕΦΤΕΙ ΛΟΓΟΣ.

 

πχ γράφουν

 

Το public μας έλεγε οτι πρέπει να προωθούμε την Χ μάρκα αντί την Υ που ξέραμε ότι είναι καλύτερη. 

 

Αυτό τι σχέση έχει με το θέμα ? 

 

Μόνο αρνητικά για τα επιχειρήματά τους λειτουργεί θεωρώ αυτό καθώς φανερώνει ότι δεν είχαν καταλάβει καν πια ήταν η δουλειά τους εκεί και υπό αυτή την έννοια κερδίζει πόντους ο εργοδότης τους στο γιατί τους έδινε χαμηλούς μιαθούς.

 

Δεν είναι ιεαραπόστολος ο πωλητής στα Public / Πλαίσιο κλπ ... βρίσκεται εκεί για να εφαρμόσει τις όποια στρατηγική της εταιρείας.

 

στο παρακάτω πχ που γράφεται σε ένα bolg για το ζήτημα

 

Επίτρεψέ μου να κάνω μια παρένθεση εδώ. Τα Public μάς έλεγαν ότι αυτόν τον μήνα, ό,τι και να γίνει, στόχος σας είναι να πουλάτε την μάρκα Α. Ερχόταν ο καταναλωτής να αγοράσει ένα λάπτοπ και ενώ εγώ ως τεχνικός ήξερα ότι η καλύτερη μάρκα είναι η Β, είχα εντολή πως εσύ πρέπει να φύγεις με προϊόν της μάρκας Α στη σακούλα σου. Δεν είχαμε καν το δικαίωμα να προτείνουμε το σωστό στον πελάτη. Μέσα στα Public είναι και η Wind και είχαμε εντολή, πάση θυσία ο πελάτης να φύγει έχοντας υπογράψει συμβόλαιο στη Wind.

Λίγο καιρό μετά, εγώ είπα στον διευθυντή μου ότι δεν αντέχω άλλο και απολύθηκα μετά από κοινή μας συμφωνία ώστε να πάρω την αποζημίωση.

 

Ο Τάδε προσλήφθηκε για να κάνει μια δουλειά για είδε ότι δε μπορεί να τη κάνει. Απολύθηκε με κοινή συμφωνία και αποζημείωση. Όλα καλά. Ποιά είναι η χρησιμοότητα της παρένθεσης αυτής πέρα από το να "συγκινήσει" σαν να ήταν κάτι κακό.

 

 

Τώρα διάβασα κα΄που ότι το Public "αρνείται" να εφαρμόσει την απόφαση ή κάτι τέτοιο. Δε το πολυκατάλαβα. Αν έχει διακίωμα να μη πληρώσει μέχρι να τελεσιδηκήσει η υπόθεση ποιο είναι το ζήτημα ?

 

Ακόμα και έτσι όμως, δεν είναι αυτοί που χάνουν μια υπόθεση που "εφαρμόζουν" την υπόθεση. Αν πληρώσουν όλα καλώς, αν όχι είναι δουλειά ττων κερδισμένων μέσω των αντίστοιχων μηχανισμών αναγκαστικής εκτέλεσης να την εφαρμόσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα ο πολιτης εχει υποχρεωση να βοηθαει να λειτουργει σωστα το κρατος γιατι πανω απο ολα το κρατος ειμαστε εμεις οι ιδιοι, οταν λοιπον βλεπεις τετοιες αδικιες πραττεις αναλογα.

Το εχω ηδη κανει, εχω εξουσιοδοτησει τον νομιμο αντιπροσωπο μου να νομοθετησει σχετικα και του εχω ηδη διαθεσει τους αναγκαιους πορους μεσω της φορολογησης μου. Στην αστικη δημοκρατια δεν αποφασιζει επιτοπου ο πολιτης την μια για την εργοδοτικη επαρκεια επιχειρησης, την αλλη για την ενδεικνυομενη ηλικια αλλαγης φυλλου, την παραλλη τι να κανει για το spread στο δεκαετες, την παραπαραλλη για την διευθετηση των NPL, το λαθρεμποριο καυσιμων, την πωληση βληματων και παει λεγοντας. Πρεπει να γινει κατανοητο αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, καλύφθηκα.

 

Αν είσαι υπάλληλος Πάμπλικ με απλήρωτες υπερωρίες και καθημερινά 12ωρα και τους τιμάς κιόλας με τις αγορές σου, ε δε μου κάνουν εντύπωση τα πολλά στραβά που έχει η ελληνική κοινωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, καλύφθηκα.

 

Αν είσαι υπάλληλος Πάμπλικ με απλήρωτες υπερωρίες και καθημερινά 12ωρα και τους τιμάς κιόλας με τις αγορές σου, ε δε μου κάνουν εντύπωση τα πολλά στραβά που έχει η ελληνική κοινωνία.

 

Είπαμε κάνεις τρελλά λάθη στη λογική σου.

 

Οι πρακτικές Public δεν είναι οι απλήρωτες υπερωρίες. ΝΑι μπορεί να είναι το "πούλα το Χ αντί το Υ" και καθημερινά 12ωρα, μαγκιά του.

 

Θα είχα συμφωνήσει σε αυτό.

 

Δε θα δούλευα κάπου με απληρωτες υπερωρίες, το ερώτημα αν θα αγόραζα από αυτό συνεπώς είναι κενό.

 

Επίσης ως καταναλωτής και φορολογούμενος πληρώνω υπηρεσίες του κράτους να βεβαιώνουν ότι δεν υπάρχουν απληρωτες υπερωρίες, οπότε η υπόθεση εργασίας σου είναι κενή στο βαθμό που το κράτος κάνει σωστά τη δουλειά του. Δε θα μπορούσα, και να ήθελα, να αγοράσω από κάποιον που δεν πληρώνει υπερωρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν διαφωνώ, η πραγματικότητα διαφέρει αρκετά και από αυτά που σε κάνουν να νομίζεις στην όποια σχολή σου καθώς και από τις διάφορες πολιτικές θεωρίες, απλά συναντώ συνέχεια ανθρώπους που παραπονιούνται για το ένα στραβό ή το άλλο και πέρα από το ότι δεν κάνουν απολύτως τίποτα για να το αλλάξουν, τουλάχιστον όσο περνάει από το χέρι τους, αρνούνται να προσαρμοστούν ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ στις υπάρχουσες συνθήκες. δηλάδη ή δε μας αρέσει τίποτα όλα είναι στραβά και για όλα φταίνε οι άλλοι και γκρινιάζουμε (συνήθως σε άτομα που δεν μπορούν να κάνουν τίποτα) , αλλά στην καθημερινότητά μας θα μας πηδάνε ασάλιωτα και δε θα κάνουμε τίποτα.

 

δε βγάζω και τον εαυτό μου απέξω, ούτε κατά βάθος κατηγορώ τον κάθε φουκαρά που θέλει να πάρει ένα μεροκάματο επειδή έχει ανάγκη, απλά η κατάσταση είναι αυτή που είναι και τουλάχιστον θα έπρεπε να την αναγνωρίζουμε, όχι να προσαμόζουμε τη πραγματικότητα με ένα φανταστικό τρόπο στο νου μας ώστε να δικαιολογούμε ότι είμαστε κορόιδα και με την πρώτη ευκαιρία να βγάζουμε τα απωθημένα μας στον πιο αδύναμο ή να το παίζουμε πχ μάγκες στα φανάρια και "ξέρεις ποιος είμαι εγώ" (τι είσαι; ένα μηδενικό είσαι όταν θα σου φωνάξει ο προϊστάμενός σου που και αυτός είναι επίσης ένα μηδενικό..) 

τουλάχιστον η συμπεριφορά μας να έχει μια συνέχεια και συνέπεια, γιατί ο έλληνας τουλάχιστον (δεν θα πω για άλλους λαούς γιατί δεν με αφορά και δε γνωρίζω στη τελική) πάσχει από κάποιου είδους σχιζοφρένεια και ένα σωρό απωθημένων που τώρα με την οικονομική κρίση γίνεται ιδιαίτερα πιο φανερό 

Στην προκειμενη περιπτωση Public δεν ειναι δουλεια της μανας μου που πηγε χθες (χωρις να μου πει τιποτα) και ψωνισε απο εκει να ξερει ποιος δουλευει ποσες ωρες και τι βγαζει. Υπαρχει συγκεκριμενη διαδικασια για αυτο. Τηρηστε την.

Ο Ελληνας [...] πάσχει από κάποιου είδους σχιζοφρένεια και ένα σωρό απωθημένων που τώρα με την οικονομική κρίση γίνεται ιδιαίτερα πιο φανερό 

Απο βαθια ανωριμοτητα πασχει, arrested development ωστε "Ελληνιδα μανα", Κομμα", "Κρατος" να ζουν και να βασιλευουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε κάνεις τρελλά λάθη στη λογική σου.

 

Οι πρακτικές Public δεν είναι οι απλήρωτες υπερωρίες. ΝΑι μπορεί να είναι το "πούλα το Χ αντί το Υ" και καθημερινά 12ωρα, μαγκιά του.

 

Θα είχα συμφωνήσει σε αυτό.

 

Δε θα δούλευα κάπου με απληρωτες υπερωρίες, το ερώτημα αν θα αγόραζα από αυτό συνεπώς είναι κενό.

 

Επίσης ως καταναλωτής και φορολογούμενος πληρώνω υπηρεσίες του κράτους να βεβαιώνουν ότι δεν υπάρχουν απληρωτες υπερωρίες, οπότε η υπόθεση εργασίας σου είναι κενή στο βαθμό που το κράτος κάνει σωστά τη δουλειά του. Δε θα μπορούσα, και να ήθελα, να αγοράσω από κάποιον που δεν πληρώνει υπερωρίες.

 

Από όλα τα ποστ που έχω διαβάσει, έχω βγάλει το συμπέρασμα ότι το Πάμπλικ ακολουθούσε μη νόμιμες πρακτικές. Και αν ακολουθεί μη νόμιμες πρακτικές και το ξέρω, απλά δεν ψωνίζω.

Με τη λογική σου, και την Αστυνομία την πληρώνουμε όπως και την Τροχαία, οπότε δεν υπάρχει λόγος να βοηθάμε ή να ασχολούμαστε. Ας έρθει αυτή να κάνει τους ελέγχους και να βεβαιώσει παραβάσεις, όπως πχ να κλείνουν δρόμους ή διαβάσεις για ΑΜΕΑ.

 

Και να πιαστώ από ένα ποστ παραπάνω του mtsalla περί μάνας που δεν ξέρει τι γίνεται στο Πάμπλικ κλπ. Προφανώς και δεν ξέρει, αλλά ακόμα και να ήξερε, απλά θα το προσπερνούσε. Γενικά είμαστε λαός που βάζει λάθος προτεραιότητες στη ζωή και επιλέγουμε (σχεδόν πάντα) λάθος. Η ίδια μάνα είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα έκανε μποϋκοτάζ στο συνοικιακό κρεοπωλείο, μόνο και μόνο γιατί είδε το γιο του ιδιοκτήτη να κυκλοφορεί με Μπε-εμ-βε 5άρα. Και ας είχε το κατάστημα άριστη ποιότητα και τιμές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Γενικά είμαστε λαός που βάζει λάθος προτεραιότητες στη ζωή και επιλέγουμε (σχεδόν πάντα) λάθος

 Δεν μπορουμε να επιλεξουμε χωρις να βιωσουμε την ματαιωση γιατι θεωρουμε οτι τα δικαιωματα αφορουν εμας ενω οι υποχρεωσεις παντα επιβαρυνουν αλλους. Αυτο ειναι ο κοινος παρονομαστης σε ολα τα προβληματα που αντιμετωπιζουμε. Ειμαστε ενας λαος-χαζογκομενα. Τους λογους τους ανεφερα παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη λογική σου, και την Αστυνομία την πληρώνουμε όπως και την Τροχαία, οπότε δεν υπάρχει λόγος να βοηθάμε ή να ασχολούμαστε. Ας έρθει αυτή να κάνει τους ελέγχους και να βεβαιώσει παραβάσεις, όπως πχ να κλείνουν δρόμους ή διαβάσεις για ΑΜΕΑ.

 

Πάλι κάνεις τρελλά λάθη στον ακυρο παραλληλισμό σου και επιβεβαιώνεις άθελά σου αυτά που γράφω.

 

ΝΑΙ πληρώνεις την τροχαία και γι αυτό το λόγο ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΣ ΤΡΟΧΑΙΑΣ

 

στη περίτωση αυτή μάλιστα, όχι μόνο δεν χρειάζεται ΔΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ πχ να κάτσεις σε μια διασταυρωση και να κάνεις κουμάντο στη κίνηση, ή να βάζεις παρακάμψεις γύρω από έργα κλπ γιατί απλά μπορεί να προκαλέσεις περισσότερο κακό. Ο ρόλος σου ως οδηγός είναι να ακολυθείς τον ΚΟΚ, και αντιστοιχα ως καταναλωτής να τηρείς τις υποχρεώσεις σου στις συναλλαγές σου.

 

Το να μην κλεινει ένα αμάξει τις διαβάσεις ΑΜΕΑ δεν είναι δουλειά της τροχαίας ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΣΟΥ (του κάθε οδηγου) υποχρέωση με βάση τον ΚΟΚ. Μη κλεινωντας την διάβαση δε βοηθάς δηλαδή τη τροχαία, απλά τηρείς την υποχρέωσή σου. Αυτό που θα κόλλαγε στο επιχείρημά σου, το ότι θα βοηθούσες την τροχαία στη δουλειά της, είναι να γύριζες με εναν γερανό και να σήκωνες αυτοκίνητα από διαβάσεις πεζών ή να έγραφες κλησεις εσύ αντί της τροχάιας, κάτι που φυσικά ΔΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ.

 

Αν δεις ένα αυτοκίνητο σε μια δίάβαση και υποψιάζεσαι ότι είναι παρανομα παρκαρισμένο εκεί υποθέτω ότι υπάρχει υπηρεσία ενημέρωσηςς της τροχαίας που μπορείς να χρησιμοποιήσεις, όπως αντίστοιχα υπάρχει υπηρεσία της επιθεώρησης εργασίας που έχουν κάθε δικαίωμα και λόγο να ενημερώσει ο οποιοσδήποτε αν υποψιάζεται κάτι παράνομο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ο προπονητης του καναπε και ο ανορημους ειναι η αρχη, η συνεχεια θα ερθει απο φιλους και συγγενείς που θα ενημερωσουμε και θα κανουν το ιδιο και αυτοι αργοτερα με την σειρα τους θα ενημερωσουν τους δικους φιλους και συγγενείς και παει λεγοντας,.

 

 

Θα μειωθουν οι πωλησεις στο Πλαισιο τοσο πολυ ωστε να τους τσουξει; Ωραια, θα μειωσουν το προσωπικο, θα τους βαλουν ακομα πιο ελαστικα μοντελα εργασιας, θα κλεισουν καταστηματα αν χρειαστει. Δεν θα γινουν "εργοδοτες της χρονιας" επειδη τους μποϊκοταρισε ο κοσμος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι κάνεις τρελλά λάθη στον ακυρο παραλληλισμό σου και επιβεβαιώνεις άθελά σου αυτά που γράφω.

 

ΝΑΙ πληρώνεις την τροχαία και γι αυτό το λόγο ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΣ ΤΡΟΧΑΙΑΣ

 

στη περίτωση αυτή μάλιστα, όχι μόνο δεν χρειάζεται ΔΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ πχ να κάτσεις σε μια διασταυρωση και να κάνεις κουμάντο στη κίνηση, ή να βάζεις παρακάμψεις γύρω από έργα κλπ γιατί απλά μπορεί να προκαλέσεις περισσότερο κακό. Ο ρόλος σου ως οδηγός είναι να ακολυθείς τον ΚΟΚ, και αντιστοιχα ως καταναλωτής να τηρείς τις υποχρεώσεις σου στις συναλλαγές σου.

 

Το να μην κλεινει ένα αμάξει τις διαβάσεις ΑΜΕΑ δεν είναι δουλειά της τροχαίας ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΣΟΥ (του κάθε οδηγου) υποχρέωση με βάση τον ΚΟΚ. Μη κλεινωντας την διάβαση δε βοηθάς δηλαδή τη τροχαία, απλά τηρείς την υποχρέωσή σου. Αυτό που θα κόλλαγε στο επιχείρημά σου, το ότι θα βοηθούσες την τροχαία στη δουλειά της, είναι να γύριζες με εναν γερανό και να σήκωνες αυτοκίνητα από διαβάσεις πεζών ή να έγραφες κλησεις εσύ αντί της τροχάιας, κάτι που φυσικά ΔΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ.

 

Αν δεις ένα αυτοκίνητο σε μια δίάβαση και υποψιάζεσαι ότι είναι παρανομα παρκαρισμένο εκεί υποθέτω ότι υπάρχει υπηρεσία ενημέρωσηςς της τροχαίας που μπορείς να χρησιμοποιήσεις, όπως αντίστοιχα υπάρχει υπηρεσία της επιθεώρησης εργασίας που έχουν κάθε δικαίωμα και λόγο να ενημερώσει ο οποιοσδήποτε αν υποψιάζεται κάτι παράνομο.

 

Επειδή δεν επικοινωνούμε, θα το πω αναλυτικά:

 

Το να περιμένεις την υπηρεσία να ελέγξει το κάθε Πάμπλικ χωρίς να κάνεις εσύ κάτι ενώ ξέρεις, είναι σα να βλέπεις τον τύπο να έχει παρκάρει σε χώρο που περνάει καροτσάκι ΑΜΕΑ και συ να μη μιλάς.

 

Σε καμία περίπτωση δεν είπα ότι μπορείς να περάσεις χειροπέδες σε κάποιους, αλλά όλοι προσπαθούμε να σπρώξουμε τα πράγματα στη σωστή κατεύθυνση. Βέβαια σίγουρο δεν είναι αν αλλάξει κάτι, αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα.

 

Δε συνεχίζω, είμαστε ήδη off.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν επικοινωνούμε, θα το πω αναλυτικά:

 

Το να περιμένεις την υπηρεσία να ελέγξει το κάθε Πάμπλικ χωρίς να κάνεις εσύ κάτι ενώ ξέρεις, είναι σα να βλέπεις τον τύπο να έχει παρκάρει σε χώρο που περνάει καροτσάκι ΑΜΕΑ και συ να μη μιλάς.

 

Σε καμία περίπτωση δεν είπα ότι μπορείς να περάσεις χειροπέδες σε κάποιους, αλλά όλοι προσπαθούμε να σπρώξουμε τα πράγματα στη σωστή κατεύθυνση. Βέβαια σίγουρο δεν είναι αν αλλάξει κάτι, αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα.

 

Δε συνεχίζω, είμαστε ήδη off.

 

Όντως δεν επικοινωνεις.

 

Μπορείς/πρέπει να  κάνεις κάτι για να σπρώξεις τα πράγματα στη σωστή κατέυθυνση:

 

να χρησιμοποιήσεις τις αρμόδιες υπηρεσίες όπως πολύ καλά κάνανε οι εργαζόμενοι.

 

Το θέμα θα λυθεί εκεί και τον καταναλωτή δεν τον αφορά περεταίρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποια στιγμή βρισκόμουν με φράγκα (δεν το βλέπω) και ήθελα να κάνω επιχείρηση στην Ελλάδα (λέμε τώρα) έχω βρει το επιχειρηματικό μοντέλο που θα ακολουθούσα ;) .

Οι θέσεις πολλών ότι "έτσι είναι και τι να κάνουμε" ή "ας το λύσουν άλλοι" πραγματικά με βοήθησαν.

Αν δεν υπήρχε το θέμα της φορολογίας των επιχειρήσεων η Ελλάδα θα ήταν ήδη επιχειρηματικός παράδεισος, με τα μυαλά που κουβαλάμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποια στιγμή βρισκόμουν με φράγκα (δεν το βλέπω) και ήθελα να κάνω επιχείρηση στην Ελλάδα (λέμε τώρα) έχω βρει το επιχειρηματικό μοντέλο που θα ακολουθούσα ;) .

Οι θέσεις πολλών ότι "έτσι είναι και τι να κάνουμε" ή "ας το λύσουν άλλοι" πραγματικά με βοήθησαν.

Αν δεν υπήρχε το θέμα της φορολογίας των επιχειρήσεων η Ελλάδα θα ήταν ήδη επιχειρηματικός παράδεισος, με τα μυαλά που κουβαλάμε.

 

Σε μια ελλάδα που θα είχες θα ήθελες ο καταναλωτής να σε κρίνει με βάση το προϊόν/υπηρεσία που του προσφέρεις και όχι άσχετα με τη συναλλαγή σας θέματα, αν χρωστάς ή όχι στο ΙΚΑ / εφορία, αν εκανες δωρεά στο χαμόγελο του παιδιού κλπ

 

Όλα τα παραπάνω απλα διατρεβλώνουν τη σχέση σας και εισάγουν αναποτελεσμάτικότητες και κόστη που κάνουν κακό και στους 2 σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...