Προς το περιεχόμενο

Τι μάρκα espresso σας αρέσει?τι είναι το Arabica και το Robusta?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, johnyboy είπε

εγώ τώρα πήρα αυτον έτοιμο αλεσμενο. πολυ ωραίος καφές, δεν αφήνει την πικρίλα στο στόμα όπως άλλοι καφέδες, αφήνει μια ωραία γεύση. λίγο ακριβός βέβαια αλλά ότι πληρώνεις παίρνεις 

Το οτι πληρωσεις παιρνεις είναι σχετικό. Έχω πάρει καφέδες 250gr στα 8-9 ευρώ από καφεκοπτειο και ήταν χάλια. Όπως επισεις έχω πιει καφέδες από μηχανές των 400 500 ευρω (με ενσωματωμένο μύλο)  που πάλι ήταν χάλια. Τον hausbrandt  π.χ ουτε γουλια δεν μπορώ να πιω. Όπως επισεις dimello μόνο τον κοκκινο πίνω( τώρα πήρα dimello πράσινο γιατί δεν είχε κόκκινο και η γευση δεν μου αρέσει) και από lavazza μόνο τον crema. Πιστεύω πως πρώτα είναι θέμα τι γεύση αρέσει στον καθενα και μετά η τιμή. Η' επισεις έξω έχω παρει στο χερι καφέ με 1.30 που ήταν πολύ καλύτερος από καφέ στα 2 ευρω. Γενικά το θέμα του εσπρεσσο επειδή υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές καφέ θες χρόνο να βρεις τον κατάλληλο για τον καθένα. Επειδή σπίτι θέλουμε 250gr κάθε πέντε έξι το πολυ  μερες έχω δοκιμάσει πολλες μάρκες. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, terry308 είπε

Γνωρίζεις περί ειδών, μίξης κτλ; 

Σε μηχανή Arielli (eshop) αν διάλεγες καφέ για Freddo κυρίως τι/ποιον θα διάλεγες;

 γνωρίζω τα βασικά, η ρομπουστα είναι μια από τα τρία είδη καφέ και είναι χαμηλής ποιότητας οπότε είναι φθηνότερη και την χρησιμοποιούν για στιγμιαίους καφέδες ή σε μείγμα με αράμπικα για περισσότερο σώμα. Αυτός που πήρες είναι από την επαγγελματική σειρά και προορίζεται για αυτόματους πωλητές.

Δεν πίνω κρύο καφέ οπότε δεν ξέρω ποιος κάνει για freddo. Για την μηχανή που έχεις δεν αξίζει να αγοράζεις ακριβό καφέ και δυστυχώς φθηνός και καλός δεν υπάρχει. Για φθηνό εκτός από εκεί που πήρες τον  lavazza (έχει και άλλους φθηνούς πχ τον bourbon που έχει η lavazza) κοίτα στην ματσούκα που τον έχει γύρω στα 14 ευρώ και μπορείς να πάρεις και μικρές ποσότητες

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mp123 είπε

Το οτι πληρωσεις παιρνεις είναι σχετικό. Έχω πάρει καφέδες 250gr στα 8-9 ευρώ από καφεκοπτειο και ήταν χάλια. Όπως επισεις έχω πιει καφέδες από μηχανές των 400 500 ευρω (με ενσωματωμένο μύλο)  που πάλι ήταν χάλια. Τον hausbrandt  π.χ ουτε γουλια δεν μπορώ να πιω. Όπως επισεις dimello μόνο τον κοκκινο πίνω( τώρα πήρα dimello πράσινο γιατί δεν είχε κόκκινο και η γευση δεν μου αρέσει) και από lavazza μόνο τον crema. Πιστεύω πως πρώτα είναι θέμα τι γεύση αρέσει στον καθενα και μετά η τιμή. Η' επισεις έξω έχω παρει στο χερι καφέ με 1.30 που ήταν πολύ καλύτερος από καφέ στα 2 ευρω. Γενικά το θέμα του εσπρεσσο επειδή υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές καφέ θες χρόνο να βρεις τον κατάλληλο για τον καθένα. Επειδή σπίτι θέλουμε 250gr κάθε πέντε έξι το πολυ  μερες έχω δοκιμάσει πολλες μάρκες. 

hausbrandt και illy είναι μακράν ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει με βάση τα γούστα μου. ο lavazza Rossa έχει 60% ρομπουστα για αυτό και δεν μου άρεσε. αν και στον κρύο είναι ψιλό καλός, στο ζεστό δεν κάνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kon1to είπε

Hausbrandt που μπορεί να βρει κανείς; Δεν έχω βρει ποτέ σε Supermarket.

Κι εγώ δεν θυμάμαι να έχω δει σε supermarkets 

Προσωπικά διαλέγω διάφορετικούς από διαδικτυακο κατάστημα που για καλή μου τύχη είναι στη πόλη μου :) 

Μπορείς να βρεις και στο coffees.gr αν και οι μικρές συσκευασίες φαίνονται εξαντλημένες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, kon1to είπε

Hausbrandt που μπορεί να βρει κανείς; Δεν έχω βρει ποτέ σε Supermarket.

στο coffee house αν έχει κοντά σου. εγώ από εκεί τον πήρα. η αλήθεια είναι ότι ο gourmet colombus που δοκίμασα ενώ είναι ωραίος και ελαφρύς καφές, δεν έχει άρωμα και είναι σχετικά ελαφρύς. τώρα θέλω να δοκιμάσω τον χρυσό lavazza και μετά τον hausbrandt HH που μου πρότειναν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά καφεδες που βρίσκεις στα supermarket να τους αποφεύγεται. Να κοιτάτε να έχει και πρόσφατο r.d πανω.

Επεξ/σία από RedPriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, johnyboy είπε

υπάρχει καφές 100% αραμπικα που στον φρεντο να μην γίνεται νεροζουμι μετά από λίγο? 

Εμενα μου αρέσει ο Danesi gold σε freddo παρα πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς τα μέλη παππου νο1 και  μπ1234

οπου βρείτε, δοκιμάστε nossa εσπρέσο

σαν κιλό για σπιτι δεν αξιζει, πανακριβος γιατι ανήκει στους σπεσιαλιτι κοφυ τρίτου κύματος

για όσους δεν ξέρουν, αυτο σημαίνει οτι ο εισαγωγέας στην Ελλάδα δεν εισαγει απο τριτον που εισαγει απο τέταρτο που εισαγει κλπ αλλα επισκέπτεται και καλα την Κολομβία πχ και δοκιμαζει αμεσα το χαρμάνι που θα αγοράσει, ελέγχει το όλο περιβάλλον παρασκευής και προσαρμοζει το προϊόν στα μέτρα του. Αυτα τα λενε οι μπαριστας, αν με ρωτάτε εμενα, @@ νεες παπαριες μαρκετινγκ.

όμως, εχει οντως καλο καφε και δεν το εχει ρίξει στις πρηξοδιαφημισεις σαν το κοφυ αιρλαντ τα πρηξκελ κλπ οποτε σε όσα μαγαζιά τον πετυχαίνω, παραγγέλνω παντα στο 1,5 το διπλό καπουτσινο/φρεντο εσπρεσσο και ειναι πολυ πιο γλυκοπιοτος απο μουρατα καφε. Για να ξερει ο μπ1234 πού να παει με την παππουδιερα τον φτιάχνει εξαιρετικά ενα καφε απεναντι απο είσοδο του Λαϊκού νοσοκομείου οπου δουλευει μια σιτεμενη αλλα καλοστεκουμενη (ιδιως στην περιοχη του κωλου) ρουμανοουκρανο45φευγα+ (απίστευτα επαγγελματίας και πολυ ευγενική) και ένα καφε πατησιων απεναντι απο στουρναρη, με κατι κωλομπαροφατσες μεσα και ιδιοκτήτη κλασσική φάτσα της νύχτας. Σαν καφές αν το γκουγκλαρετε, πρέπει να ειχε διαφημιστει μέσω μιας ομάδας ποδοσφαίρου, λολ. Συνοψίζοντας, ένας (φαινομενικα) μπαροβιος και μια (φαινομενικα) πρώην στριπτιζου μου συστησαν τον πιο ωραίο καφε της Αθήνας ναουμε. Οποιος θελει δοσοληψιες κυριλε , υπάρχει και το  taf στην εμμ Μπενάκη με 2,10 ευρω καφές στο χερι και συχνά χωρίς αποδειξη! , απο κατι φάτσες που σε κοιτάζουν αφ υψηλού λες και μπήκες να παρεις χρυσές κουρτίνες για τον πύργο σου στην Βουκουρεστίου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, le vent nous porterAAAA είπε

Για να ξερει ο μπ1234 πού να παει με την παππουδιερα τον φτιάχνει εξαιρετικά ενα καφε απεναντι απο είσοδο του Λαϊκού νοσοκομείου οπου δουλευει μια σιτεμενη αλλα καλοστεκουμενη (ιδιως στην περιοχη του κωλου) ρουμανοουκρανο45φευγα+ (απίστευτα επαγγελματίας και πολυ ευγενική) και ένα καφε πατησιων απεναντι απο στουρναρη, με κατι κωλομπαροφατσες μεσα και ιδιοκτήτη κλασσική φάτσα της νύχτας. 

Και είχα μία δουλειά κοντά στο Παίδων οπότε θα το συνδυάσω με καφέ.:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω περάσει από Lavazza, Illy, Hausbrandt και Buondi. Κανένας δε με ικανοποιούσε μέχρι που αγόρασα από το καφεκοπτείο του Coffee Island τον ομώνυμο εσπρέσσο.

Τον πίνω γύρω στα 2-3 χρόνια και είμαι υπερευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ τα τελευταία δύο-τρία χρόνια έχω καταλήξει σε Lavazza Tierra (πωλείται μόνο σε συσκευασία κιλού με κόκκους) περίπου στα 23 ευρώ/κιλό και πρόσφατα στο χαρμάνι Fazenda Monte Alegre της Mokka που πωλείται στα 6,5 ευρώ στα 250 gr.

Επίσης εξαιρετικό βρίσκω τον Hausbrandt Gourmet, ο οποίος όμως είναι αρκετά ακριβός, περίπου 33+ ευρώ το κιλό  σε κόκκους  ή συσκευασμένος 11+ ευρώ τα 250 gr σε σκόνη.

Και φυσικά να έχουμε πάντα υπόψιν,ότι το καλό αποτέλεσμα για ένα καλό φλυτζάνι καφέ είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων:Καφές(ψήσιμο, οξείδωση), νερό (χωρίς χλώριο ή άλατα,σωστή θερμοκρασία) , μύλος (για σωστό κόψιμο και φρέσκο καφέ),καλή μηχανή,σωστό πάτημα του καφέ,σωστός χρόνος εκχείλισης αλλά κυρίως πολλές δοκιμές και άπειροι χυμένοι καφέδες στο νεροχύτη (εμπειρία).

Μετά από 5 χρόνια, προσωπικά,ακομη και σε μια delonghi ec 145 που έχω για ρεζέρβα, έμαθα να φτιάχνω αξιοπρεπέστατο espresso.. Όμως έδωσα βάση στα παραπάνω,σιγά σιγά,ακόμη κι αν δε δαπάνησα πολλά χρήματα για εξοπλισμό (Δύο μηχανές εσπρέσσο,ένας ηλεκτρικός μύλος και καφές σε κόκκους)

Πιστεύω πια,πως άξιζε η ενασχόληση.

 

 

 

 

Επεξ/σία από free@last
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...