Προς το περιεχόμενο

Τι μάρκα espresso σας αρέσει?τι είναι το Arabica και το Robusta?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, mastoras007 είπε

Απο προμηθευτη καφέ εδώ στη Λάρισα το link που ανεβασα τυχαια το βρήκα

Εγώ μετά από πολλές περιπλανήσεις αποφάσισα να δώσω μία ευκαιρία στου lidl με 3.30 τα 250 γραμμάρια κομμένο και κόλλησα με τη γεύση του.

Δεν τον είχα πάρει ποτέ λόγω της χαμηλής τιμής του.Για τα γούστα μου η γεύση του πολύ καλύτερη από κάποιους που έπαιρνα μέχρι σήμερα.Και κάτι που δεν έχουν οι άλλοι.Τον απογευματινό συνήθως δεν το πίνω όλο και τον βάζω στο ψυγείο για τις πρώτες πρωινές ώρες στον υπολογιστή μέχρι να ξυπνήσει η γυναίκα για Ελληνικό.Οι άλλοι ήταν ένα νεροζούμι του lidl κρατάει πολύ καλά τη γεύση του μετά από τόσες ώρες.☺️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Saicaf παίρνουμε το τελευταίο διάστημα, αλεσμένο 250γρ 4€

https://coffee-world.gr/index.php?route=product/product&path=7_231&product_id=2193

Του Lidl δε το δοκιμάσαμε ποτέ, θα του δώσουμε μιαν ευκαιρία, για αλλαγή γεύσεως 

Επεξ/σία από terry308
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, terry308 είπε

Saicaf παίρνουμε το τελευταίο διάστημα, αλεσμένο 250γρ 4€

https://coffee-world.gr/index.php?route=product/product&path=7_231&product_id=2193

Του Lidl δε το δοκιμάσαμε ποτέ, θα του δώσουμε μιαν ευκαιρία, για αλλαγή γεύσεως 

Τα ετοιμα αλεσμένα χάνουν σε φρεσκάδα και εννοειτε σε γευση..ο σωστός καφές κοβετε επιτόπου να μυρίσει το δωμάτιο καφε..

αν δεν εχεις πρεπει να πάρεις ενα μύλο.

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Εγώ μετά από πολλές περιπλανήσεις αποφάσισα να δώσω μία ευκαιρία στου lidl με 3.30 τα 250 γραμμάρια κομμένο και κόλλησα με τη γεύση του.

Δεν τον είχα πάρει ποτέ λόγω της χαμηλής τιμής του.Για τα γούστα μου η γεύση του πολύ καλύτερη από κάποιους που έπαιρνα μέχρι σήμερα.Και κάτι που δεν έχουν οι άλλοι.Τον απογευματινό συνήθως δεν το πίνω όλο και τον βάζω στο ψυγείο για τις πρώτες πρωινές ώρες στον υπολογιστή μέχρι να ξυπνήσει η γυναίκα για Ελληνικό.Οι άλλοι ήταν ένα νεροζούμι του lidl κρατάει πολύ καλά τη γεύση του μετά από τόσες ώρες.☺️

lidl? Στην αρχη διάβασα ily επιδι το διάβασα γρήγορα.

Γουστα ειναι αυτα.Ειναι οντος καλός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, mastoras007 είπε

Τα ετοιμα αλεσμένα χάνουν σε φρεσκάδα και εννοειτε σε γευση..ο σωστός καφές κοβετε επιτόπου να μυρίσει το δωμάτιο καφε..

αν δεν εχεις πρεπει να πάρεις ενα μύλο.

lidl? Στην αρχη διάβασα ily επιδι το διάβασα γρήγορα.

Γουστα ειναι αυτα.Ειναι οντος καλός?

ολα χανουν , και τα αλεσμενα και τα καβουρντισμενα του εμποριου που ναι ενα μηνα μεσα στη συσκευασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fredd0 είπε

ολα χανουν , και τα αλεσμενα και τα καβουρντισμενα του εμποριου που ναι ενα μηνα μεσα στη συσκευασια

Ενα μήνα αν ειναι τοτε ειναι φρεσκότατο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είστε ειδήμονες του καφέ,να ρωτήσω κάτι κ εγώ :)

 

αυτη την μηχανή για αρχάριο πως την βλέπετε;

https://www.e-shop.gr/kafetiera-espresso-arielli-km-501w-p-HAP.105224

 

σαν τιμή αρκετά καλή θεωρώ, λέω να την πάρω για αρχή να μάθω πάνω σε αυτήν και μετά να προχωρήσω σε ένα ακριβό και καλό μοντέλο ;) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Επειδή είστε ειδήμονες του καφέ,να ρωτήσω κάτι κ εγώ :)

αυτη την μηχανή για αρχάριο πως την βλέπετε;

https://www.e-shop.gr/kafetiera-espresso-arielli-km-501w-p-HAP.105224

σαν τιμή αρκετά καλή θεωρώ, λέω να την πάρω για αρχή να μάθω πάνω σε αυτήν και μετά να προχωρήσω σε ένα ακριβό και καλό μοντέλο ;) :)

Σε πρωτη φάση οπος την βλέπω φαινετε μπομπα για αρχη..Για ενα 50αρι μια χαρα φαινετε...

προσφατα αγόρασα για δωρο μια με καψουλες στα ιδια λεφτα..

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, mastoras007 είπε

Σε πρωτη φάση οπος την βλέπω φαινετε μπομπα για αρχη..Για ενα 50αρι μια χαρα φαινετε...

προσφατα αγόρασα για δωρο μια με καψουλες στα ιδια λεφτα..

Και εγώ αυτό λέω

Με ένα 50αρι θεωρώ για αρχή είναι οκ

Και μετά πάω σε κάτι ανωτερο και καλύτερη μάρκα 

 

Το θέμα είναι θα κάνει κομπλε καφέ; Από χαρακτηριστικά πως την βλεπεις;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Και εγώ αυτό λέω

Με ένα 50αρι θεωρώ για αρχή είναι οκ

Και μετά πάω σε κάτι ανωτερο και καλύτερη μάρκα 

Το θέμα είναι θα κάνει κομπλε καφέ; Από χαρακτηριστικά πως την βλεπεις;

Στέλιο οι περισσότερες Κινέζικες εκεί παίζουν 15 bar 1100 watt.

Μια χαρά είναι και ντιζαινάτη φαίνεται ,  τόσο για αρχή όσο και στη συνέχεια.Και η δικιά μου μία παρόμοια είναι.Το θέμα είναι να βρεις τη σωστή δοσολογία και τον κατάλληλο καφέ.Σίγουρα σαν τον καφέ που φτιάχνουν οι επαγγελματικές ποτέ δε θα πετύχουμε αλλά προσπαθούμε για το καλύτερο.

Συμβουλή ποτέ μην την αφήνετε να τρέξει πολύ καφέ για μεγαλύτερη ποσότητα.Χάνει στη γεύση.

18 ώρες πριν, mastoras007 είπε

Τα ετοιμα αλεσμένα χάνουν σε φρεσκάδα και εννοειτε σε γευση..ο σωστός καφές κοβετε επιτόπου να μυρίσει το δωμάτιο καφε..

αν δεν εχεις πρεπει να πάρεις ενα μύλο.

lidl? Στην αρχη διάβασα ily επιδι το διάβασα γρήγορα.

Γουστα ειναι αυτα.Ειναι οντος καλός?

Φίλε φτιάχνω χρόνια έχω πάρει ότι μάρκα μπορείς να φανταστείς κομμένο και άκοπο,αν και συχνός πελάτης του lidl ποτέ δεν τον είχα δοκιμάσει επηρεασμένος για όσα ακούγονται για προιόντα του lidl. Τον πήρα μία φορά και κόλησα.Εξαιρετικός για την τιμή του (3,20  - 250 ml) με δυνατή γεύση.Δε χάνεις  και πολλά να τον δοκιμάσεις.☺️

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Και εγώ αυτό λέω

Με ένα 50αρι θεωρώ για αρχή είναι οκ

Και μετά πάω σε κάτι ανωτερο και καλύτερη μάρκα 

Το θέμα είναι θα κάνει κομπλε καφέ; Από χαρακτηριστικά πως την βλεπεις;

για να βγει ενας κομπλέ καφές οι παραμετροι ειναι πολοί.

Με αυτη την μηχανη θα πειραματιστείς σε διαφορα πάχη αλλέσης καφέ μέχρι να βρεις το κατάλληλο.Μυλο εχεις?

Εαν βρεις την χρυση τομή -ποσότητας-συμπίεση του καφέ στο Γκρουπ- πάχος άλλεσης- τοτε κανονικά θα πρεπει να εχεις χρονο εχυλησης κοντα στα 25 δευτερόλεπτα για διπλό εσπρέσσο.

Εαν πετύχεις όλα αυτα και εχεις χέρι καλό εστο και με την συγκεκριμενη μηχανη πιστευω θα βγάλεις κατι αξιοπρεπές,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mastoras007 είπε

 

Εαν βρεις την χρυση τομή -ποσότητας-συμπίεση του καφέ στο Γκρουπ- πάχος άλλεσης- τοτε κανονικά θα πρεπει να εχεις χρονο εχυλησης κοντα στα 25 δευτερόλεπτα για διπλό εσπρέσσο.

Εαν πετύχεις όλα αυτα και εχεις χέρι καλό εστο και με την συγκεκριμενη μηχανη πιστευω θα βγάλεις κατι αξιοπρεπές,

Νομίζω ότι τα 25 δευτερόλεπτα με αυτές τις μηχανές είναι πολλά.Παρατηρώ με τη δική μου αν ξεπεράσω τα 17-18 δευτερόλεπτα βγαίνει με καμένη γεύση και χωρίς καιμάκι γιατί μάλλον αναπτύσονται μεγάλες θερμοκρασίες κατά την αργή εκχύλιση.Για αυτό προσέχω τη συμπίεση αν είναι ψιλοκομένος να μην αργεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μυστες μου, αξιζει να παρει κανεις μυλο καφε και να αλεθει κοκκους που τους περνει φτηνα με το κιλο ? κανενα καλο μυλο εχουμε υποψιν? και φτηνο?

παροτι περνω καφε με τιμολογιο(εκπτωση) και παντα σε προσφορες  παλι μου φαινεται ψιλο λαμπα να πληρωνω 5 ευρω τα 250 γρ..

γνωμες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mastoras007 είπε

για να βγει ενας κομπλέ καφές οι παραμετροι ειναι πολοί.

Με αυτη την μηχανη θα πειραματιστείς σε διαφορα πάχη αλλέσης καφέ μέχρι να βρεις το κατάλληλο.Μυλο εχεις?

Εαν βρεις την χρυση τομή -ποσότητας-συμπίεση του καφέ στο Γκρουπ- πάχος άλλεσης- τοτε κανονικά θα πρεπει να εχεις χρονο εχυλησης κοντα στα 25 δευτερόλεπτα για διπλό εσπρέσσο.

Εαν πετύχεις όλα αυτα και εχεις χέρι καλό εστο και με την συγκεκριμενη μηχανη πιστευω θα βγάλεις κατι αξιοπρεπές,

μυλο και πειραματισμους αλεσης/tamping σε pressurized?

δε μας τα λες καλα δασκαλε

1 λεπτό πριν, opcorsa είπε

μυστες μου, αξιζει να παρει κανεις μυλο καφε και να αλεθει κοκκους που τους περνει φτηνα με το κιλο ? κανενα καλο μυλο εχουμε υποψιν? και φτηνο?

παροτι περνω καφε με τιμολογιο(εκπτωση) και παντα σε προσφορες  παλι μου φαινεται ψιλο λαμπα να πληρωνω 5 ευρω τα 250 γρ..

γνωμες?

Αμα εισαι με μια 'οικιακη' μηχανη με pressurized portafilter μπορεις να παρεις ενα φτηνο μυλο ( πχ ) και να αγοραζεις κοκκους να αλεθεις. Σχετικα ποιο οικονομικα ειναι, αλλα υποψη εχει εξτρα φασαρια, κοψε, καθαρισε κλπ. Αλλα αυτο ειναι μια απλη λυση εναλλακτικη του καφε σουπερμαρκετ, οχι λυση αναβαθμισης ποιοτητας καφε και τα σχετικα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...