Προς το περιεχόμενο

Τι μάρκα espresso σας αρέσει?τι είναι το Arabica και το Robusta?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/4/2019 στις 1:31 ΜΜ, mynam3 είπε

Σε 250γρ τι προτάσεις υπάρχουν; 

Είτε από σούπερ μάρκετ, είτε από καφεκοπτεία. 

Κάποια μαγαζιά που πουλάνε με το κιλό κόκκους, παίζει να τον κόβουν κιόλας σε πακέτα τέτοια και να κλείνει αεροστεγώς;

Από τα σουπερμαρκετ προτιμώ:  lavazza oro, lavazza rossa, dimello.

Ο jacobs μέτριος, ο lavazza στην κόκκινη/μπλε συσκευασία δεν πίνεται

Ο illy υπερτιμημένος.

Από καφεκοπτεία υπάρχουν πολλές επιλογες και ποικιλίες οπότε χρειάζεται να κάνεις δοκιμές... Ποιος ο λόγος να το κλείσεις αεροστεγώς; Μπορείς να αγοράζεις μικρές ποσότητες για να μην χάνει το άρωμα.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/4/2019 στις 7:17 ΜΜ, mastoras007 είπε

Καλησπέρα.

Απόψεις για καφέ Jacobs?  

Μόνο αυτόν 100% arabica.Έχει και ένα πιο φτηνό αλλά είναι χ΄λαλια.Το συγκεκριμένο πίνω τελευταία καθώς και τον lavazza oro .Μικρές διαφορές.

Στις 8/4/2019 στις 4:44 ΜΜ, mr.robot είπε

Καμια λυση που μου βγαινει νερουλος ο καφες με buondi premium και μηλο δικο μου;

αναφερω περισσοτερα σε 2-3 ποστ παραπανω

Και εγώ χρησιμοποιούσα τέτοιο μύλο αλλά δεν μπορούσα να πετύχω ποτέ καλό κόψιμο. Τον εγκατέλειψα και πλέον έτοιμο κομμάνο ότι αναφέρω παραπάνω.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο θέμα του καφέ , απ' ότι βλέπω , τουλάχιστον εγώ ,οι προτιμήσεις μας διαφέρουν κατά πολύ.

Προσωπικά θεωρώ οτι καφέδες (;) τύπου Γρήγορη,Βενέτη και ΣΙΑ μόνο καφέδες δεν είναι.Μια μέση τιμή για καφέ στο χέρι παίζει στα 1,8e ,μιλώντας πάντα για freddo espresso.

Ο καφες πίνεται σκέτος χωρίς γάλα, ζάχαρες και χωρίς έξτρα νερό ή τόνους παγάκια διαφορετικά έχεις μια απομίμηση.

Προτιμώ καφέ Jacobs k hausbrandt.Δυστυχως μηχανή δεν διαθέτω ακόμα - απ' ότι έχω παρατηρήσει θες ένα budget στα 600+e για καλό εξοπλισμό ,επομένως περιοριζομαι στο έξω.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έχω την Delonghi dedica ec685 και επειδή το group της δεν μαρεσει θέλω να πάω σε ελεύθερο portafilter για να χωράει περισσότερο καφέ. Τώρα χωράει 14 γραμμάρια υποτίθεται και βγαίνει κάπου 80 με 90 ml καφε στα 28 δευτερόλεπτα. Νομίζω ότι είναι ιδανικό αλλά δεν μου φτάνει ο καφές, μέχρι να πάω δουλειά τον έχω πιει. Επίσης σε σχέση με καφέ που κάνουν διπλή δόση μου φαίνεται λιγότερος εμένα. Καμία φορά κάνω 2 δόσεις (4πλο) αλλά είναι βαρετή διαδικασία οπότε αν βρω μεγάλο portafilter και να κάνω όσο θέλω ανάλογα την φορά θα ήταν ιδανικό. Γίνεται αυτό? Αξίζει να το αλλάξω για την συγκεκριμένη μηχανή? Προς το παρόν δεν αλλάζω μηχανή γιατί δεν χωράει μεγαλύτερη οπότε με βολεύει αφάνταστα. 

Για πείτε προτάσεις και αν αξίζει, αν δω διαφορά άλλη πέρα από την ποσότητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή διαβάζω για κάτι αναλογίες 1:2, δηλαδή από 14 γραμμάρια καφε να πάρουμε 30 γραμμάρια καφε στο φλιτζάνι με 24ς εκχύλιση. Το δοκίμασα λοιπόν και η εκχύλιση ήταν στα 18ς και τον καφέ τον πέταξα. Νεροζουμι χωρίς κρέμα, χωρίς γεύση και απίστευτα πικρός. 

Για μένα το καλύτερο αποτέλεσμα είναι 15 γραμμάρια καφε, 25ς εκχύλιση 80 με 90 γραμμάρια στο φλιτζάνι. 

 

Τι λέτε εσείς, για πείτε την γνώμη σας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, johnyboy είπε

Επειδή διαβάζω για κάτι αναλογίες 1:2, δηλαδή από 14 γραμμάρια καφε να πάρουμε 30 γραμμάρια καφε στο φλιτζάνι με 24ς εκχύλιση. Το δοκίμασα λοιπόν και η εκχύλιση ήταν στα 18ς και τον καφέ τον πέταξα. Νεροζουμι χωρίς κρέμα, χωρίς γεύση και απίστευτα πικρός. 

Για μένα το καλύτερο αποτέλεσμα είναι 15 γραμμάρια καφε, 25ς εκχύλιση 80 με 90 γραμμάρια στο φλιτζάνι. 

Τι λέτε εσείς, για πείτε την γνώμη σας 

80 - 90 ml στο φλυτζάνι, δεν είναι espresso :) Ποιον καφέ δοκίμασες?

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, johnyboy είπε

Επειδή διαβάζω για κάτι αναλογίες 1:2, δηλαδή από 14 γραμμάρια καφε να πάρουμε 30 γραμμάρια καφε στο φλιτζάνι με 24ς εκχύλιση. Το δοκίμασα λοιπόν και η εκχύλιση ήταν στα 18ς και τον καφέ τον πέταξα. Νεροζουμι χωρίς κρέμα, χωρίς γεύση και απίστευτα πικρός. 

Για μένα το καλύτερο αποτέλεσμα είναι 15 γραμμάρια καφε, 25ς εκχύλιση 80 με 90 γραμμάρια στο φλιτζάνι. 

Τι λέτε εσείς, για πείτε την γνώμη σας 

Εξαρτάται τι καφέ βάζεις.

Εγώ βάζω 13 με 14 γραμμάρια εκχύλιση γύρω στα 18 περίπου 50-60 ml και μια χαρά καφέ με καιμάκι βγάζει με lavazza , jacobs 100% arabica ακόμη και τον rosso που παίρνω καμιά φορά από το lidl αν δε βρω προσφορά κάποιον από τους άλλους δύο.

Αν παίρνεις τους φτηνιάρικους lavazza , jacobs κ.λ.π. μην περιμένεις πολλά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτω από 30 ευρώ καφέ δεν αγοράζω. Τώρα έχω pellini top, lucaffe mr exclusive, coffee berry Costa Rica. Στα 50 γραμμάρια παίζω μπάλα τώρα με 14 στο καλαθάκι αλλά μου φαίνεται γρήγορη η εκχύλιση στα 18 δευτερόλεπτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, johnyboy είπε

Κάτω από 30 ευρώ καφέ δεν αγοράζω. Τώρα έχω pellini top, lucaffe mr exclusive, coffee berry Costa Rica. Στα 50 γραμμάρια παίζω μπάλα τώρα με 14 στο καλαθάκι αλλά μου φαίνεται γρήγορη η εκχύλιση στα 18 δευτερόλεπτα. 

Κόψε πιο ψιλο τον καφε σου. Αν βγάζεις 50ml σε 18 δευτερόλεπτα τρεχει παρα πολυ γρηγορα. Λογικο να σου βγαίνει νεροζουμι.

Επεξ/σία από RedPriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, RedPriest είπε

Κόψε πιο ψιλο τον καφε σου. Αν βγάζεις 50ml σε 18 δευτερόλεπτα τρεχει παρα πολυ γρηγορα. Λογικο να σου βγαίνει νεροζουμι.

Μία σκάλα κάτω βουλώνει η μηχανή, μια πάνω πάει 19σεκ 50μλ. Πέταξα μισό κιλό καφέ και άκρη δεν έβγαλα. Το ηλιθιο pressurized καλαθάκι είναι για πέταμα 

 

υγ τελικά το πέτυχα, 25 δευτερόλεπτα εκχύλιση, 50μλ στο φλυτζάνι. είχε βουλώσει το φίλτρο, αφού καθάρισα τα πάντα ήρθε το αποτέλεσμα.γενικά πάντως το καλαθάκι της μηχανής χαλάει όλη την μηχανή. Παράγγειλα άλλο βέβαια να χωράει περισσότερο καφε και unpressurized

Επεξ/σία από johnyboy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εγώ με blend από το cup10 ή με taf pianeta ή taresso tigrato στα 15γρμ καφε βγάζω 50ml. 93C στα 32sec.

 

Setup έχω lelit pl81t και mazzer super jolly με doserless mod και ένα ταπεινό graef 800.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμαστε ipanema και θα με θυμηθειτε..

ο μπουσουλας ειναι

περιπου 15γρ για 60ml εσπρεσο (διπλος) μεταξυ 20-30 δευτερολεπτων.

οταν σταθεροποιηθουν αυτα και βγαινει καιμακι και οχι αφρος- μπουρμπουληθρες (με pressurized δυσκολα να βγει γεματο καιμακι) τοτε μπορεις να παιξεις με ποσοτητα, χρονο, θερμοκρασια..

και να το φερεις στις προτιμησεις σου. εγω πχ για φρεντο βαζω 17 γρ για να μην τον νιωθω αραιωμενο με τον παγο.

με 13% φπα θα πεσουν λιγο οι τιμες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...