Προς το περιεχόμενο

Τι μάρκα espresso σας αρέσει?τι είναι το Arabica και το Robusta?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Φρέντο με  εσπρέσσο από Lidl σε καφετιέρα του Lidl φυσικά.Όλα είναι θέμα εμπειρίας και θέλησης.:P

IMG_0379.JPG

Για δώσε και εσύ τον δικό σου τρόπο παραγωγής μπας και φτιάξουμε και εμείς κανέναν καφέ της προκοπής :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, johnyboy είπε

Μονοποικοιλιακους παίρνω συνήθως από μαγαζιά που καβουρδιζουν συχνά είτε από coffee berry 

Όχι ρε φίλε.οχι από αυτά τύπου berry, island.coffee way.οχι και πάλι όχι.απο καλά καφεκοπτειο μόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mp123 είπε

Όχι ρε φίλε.οχι από αυτά τύπου berry, island.coffee way.οχι και πάλι όχι.απο καλά καφεκοπτειο μόνο.

Ε νταξ σε περίπτωση ανάγκης τι να κάνεις καλός είναι. Τώρα έχω καταλήξει πλέον στον Ethiopia suke quto δεν ξανά αλλάζω καφέ. Ρύθμισα και τον μυλο και την μηχανή στα μέτρα του και είναι άψογος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα γκάις. Παράγγειλα πρόσφατα μια εσπρεσιερα αριέλι από αυτές τις vfm. Είναι η πρώτη φορά που πήρα μηχανή για εσπρέσο. Πίνω μόνο ζεστό και χωρίς αφρόγαλο. Δεν είμαι ειδικός βασικά ιδέα δεν έχω γιαυτό και οι απορίες. 

1)αρχικά για την μάρκα μου προτείνεται κάνα δυο. Βλέπω πολλές αναφορές για απευθείας αγορά από κοφι island. Καμία εναλλακτική τίμια άπο μάρκετ. Από έξω πίνω από ένα κατάστημα που έχει όνομα με λογοπαίγνιο από το Lavazza. Βέβαια στο μάρκετ είδα 3-4 διαφορετικές ποικιλιες/χρώματα ποιο να πάρω? 

2)επισης διαβάζω πολλές αναφορές για αφαλάτωση που είναι κάποιο είδος καθαρισμού για τα άλατα. Κάθε πότε γίνεται και συνήθως με τι υγρό? 

3)εαν βάζω εμφιαλωμένο παίζει να μην χρειαστεί αφαλάτωση? (η πιο αραιά?) 

4)οποιαδήποτε άλλη συμβουλή είτε για προσοχή στην διαδικασία είτε για το μηχάνημα καλόδεχόμενη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, costacurta είπε

Καλησπέρα γκάις. Παράγγειλα πρόσφατα μια εσπρεσιερα αριέλι από αυτές τις vfm. Είναι η πρώτη φορά που πήρα μηχανή για εσπρέσο. Πίνω μόνο ζεστό και χωρίς αφρόγαλο. Δεν είμαι ειδικός βασικά ιδέα δεν έχω γιαυτό και οι απορίες. 

1)αρχικά για την μάρκα μου προτείνεται κάνα δυο. Βλέπω πολλές αναφορές για απευθείας αγορά από κοφι island. Καμία εναλλακτική τίμια άπο μάρκετ. Από έξω πίνω από ένα κατάστημα που έχει όνομα με λογοπαίγνιο από το Lavazza. Βέβαια στο μάρκετ είδα 3-4 διαφορετικές ποικιλιες/χρώματα ποιο να πάρω? 

2)επισης διαβάζω πολλές αναφορές για αφαλάτωση που είναι κάποιο είδος καθαρισμού για τα άλατα. Κάθε πότε γίνεται και συνήθως με τι υγρό? 

3)εαν βάζω εμφιαλωμένο παίζει να μην χρειαστεί αφαλάτωση? (η πιο αραιά?) 

4)οποιαδήποτε άλλη συμβουλή είτε για προσοχή στην διαδικασία είτε για το μηχάνημα καλόδεχόμενη 

Αυτές τις μέρες έχει προσφορά ο Σκλαβενίτης τον Jacobs arabica 100% νομίζω 4,10 ευρώ.Για μένα ο πιο καλός στην κατηγορία του.

Εγώ πήρα 2 πακέτα.Πάρτον και δεν θα μετανοιώσεις.Εγώ αν δεν βρω προσφορά αυτόν ή τον oro παίρνω και από το lidl στα 2,90 τον bellarom.Κάποιοι θα ξυνίσουν αλλά σκασίλα μου.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

 

Εγώ αν δεν βρω προσφορά αυτόν ή τον oro παίρνω και από το lidl στα 2,90 τον bellarom.

Πηρα ενα κουτακι την προηγουμενη εβδομαδα για δοκιμη. 

Πραγματικα....δν πινετε!!

Ειναι οτο χειροτερο εχω δοκιμασει, δηλητηριο σκετο! Ο jacobs παντως 100% arabica αξιζει για την τιμη του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, papoys1 είπε

Αυτές τις μέρες έχει προσφορά ο Σκλαβενίτης τον Jacobs arabica 100% νομίζω 4,10 ευρώ.Για μένα ο πιο καλός στην κατηγορία του.

Εγώ πήρα 2 πακέτα.Πάρτον και δεν θα μετανοιώσεις.Εγώ αν δεν βρω προσφορά αυτόν ή τον oro παίρνω και από το lidl στα 2,90 τον bellarom.Κάποιοι θα ξυνίσουν αλλά σκασίλα μου.:P

Έγινε θενκς θα τον ελέγξω αφού είναι και πιο φθηνός. 2 αρχαριες απορίες και για το βίντεο σου.

1)Η ποσότητα που βγάζει σταματάει αυτόματα? Πως θα ξέρω την ιδανική ποσότητα? 

2)τον καφέ αφού τον ανοίξω μετά θα πρπει να μπει ψυγείο?? 

 

 

Edit και κάθε πότε αφαλάτωση 

Επεξ/σία από costacurta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, costacurta είπε

Έγινε θενκς θα τον ελέγξω αφού είναι και πιο φθηνός. 2 αρχαριες απορίες και για το βίντεο σου.

1)Η ποσότητα που βγάζει σταματάει αυτόματα? Πως θα ξέρω την ιδανική ποσότητα? 

2)τον καφέ αφού τον ανοίξω μετά θα πρπει να μπει ψυγείο?? 

Όχι αυτές οι φτηνές καφετιέρες δεν είναι αυτόματες.Τις κλείνεις εσύ όταν νομίζεις ότι σου αρκεί ο καφές.Καλά είναι να μη βγάζουμε μεγάλη ποσότητα γιατί πρώτον μετά τα 40-50 ml νερουλιάζει και δεύτερο μετά τα 20-25  δευτερόλεπτα αρχίζει να καίγεται.Έχεις ένα ποτηράκι στο οποίο εμπειρικά με τον καιρό θα διαπιστώσεις μέχρι που είναι καλά να το γεμίζεις.Εγώ όπως είδες κάπου στη μέση σταματάω.Η σύζυγος και ο γιος θέλει να τον αφήνω να τρέχει περισσότερο.

Όχι δεν θέλει ψυγείο.Βρες μία συσκευασία (εγώ έχω από καφέ rioba του makro-χάλια γεύση για τα γούστα μου ) που να βιδώνει το καπάκι.Δεν έχει πρόβλημα.Κάποιοι λένε ότι αυτές οι αεροστεγείς συσκευασίες σε κενό αέρα μετά τη 2η-3η μέρα που παίρνουν αέρα βγάζουν και καλύτερη γεύση.Και εγώ έτσι νομίζω αλλά χωρίς να το πω και με σιγουριά 100%.

1 ώρα πριν, Pwpwpw είπε

Πηρα ενα κουτακι την προηγουμενη εβδομαδα για δοκιμη. 

Πραγματικα....δν πινετε!!

Ειναι οτο χειροτερο εχω δοκιμασει, δηλητηριο σκετο! Ο jacobs παντως 100% arabica αξιζει για την τιμη του!

Γούστα εγώ ειλικρινά τον πίνω ευχάριστα όταν δε βρω σε προσφορά κάποιον από τους άλλους δύο που είπα.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, papoys1 είπε

 

Γούστα εγώ ειλικρινά τον πίνω ευχάριστα όταν δε βρω σε προσφορά κάποιον από τους άλλους δύο που είπα.

Aν σου αρεσει δεκτο αλλα και απο τιμη  αν το δεις, νομιζω ο jacobs τα 250γρ κανει κοστιζει καπου στα 5 ευρω χωρις προσφορα, αυτος των Lidl κοστιζει 3 ευρω τα 200γρ, χοντρικα μιλαμε για 1 ευρω  διαφορα και ο jacobs ειναι κλασεις πιο πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Jacobs και ο oro κάνουν γύρω στα 6 ευρώ τώρα που έπεσε λίγο ο φπα (πριν έκαναν 6.5) .Για αυτό είπα η προσφορά στα 4,10 του Σκλαβενίτη είναι πολύ καλή και εγώ πήρα 2 πακέτα γιατί καταναλώνουμε πολύ καφέ στην οικογένεια , είμαστε 4 που πίνουμε οπότε σκάψου.

Για αυτό είπα αν δεν έχω και δε βρω σε προσφορά παίρνω και του lidl  που έχει 2,90 κανονική τιμή , δεν έχει άσχημη γεύση ,έχει δε και πλούσια κρέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...