Προς το περιεχόμενο

Τι μάρκα espresso σας αρέσει?τι είναι το Arabica και το Robusta?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Στις 3/7/2019 στις 10:09 ΜΜ, papoys1 είπε

Εάν δεν έχεις καλό μύλο (από 200 - 300  ευρώ και πάνω) δεν αξίζει τον κόπο να αγοράζεις κόκκους.

Έτοιμο κομμένο - σφραγισμένο μια χαρά είναι για αυτή τη μηχανή.

Αφου δεν έχεις ιδέα γιατί παραπληροφορείς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, RedPriest είπε

Μπορεί η γεύση του καφέ σου να έχει κάποια οξύτητα και να μην είναι λάθος.

Ναι το σκεφτηκα και αυτό. Ο καφές έχει οξύτητα τελικα και μάλιστα πολύ...

https://www.coffeereview.com/review/ethiopia-suke-quto-organic/

Επεξ/σία από johnyboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, omitziz είπε

Αφου δεν έχεις ιδέα γιατί παραπληροφορείς ?

Όταν εγώ πήγαινα εσύ ερχόσουνα.:P

Έχω περάσει από αυτά τα στάδια με μύλους της πλάκας και ποτέ δεν ήπια καφέ της προκοπής σε σχέση με την τιμή του καφέ σε κόκκους που αγόραζα.Έτσι κατέληξα σε σφραγισμένο.

Αλλά για πες μας εσύ που είσαι γνώστης του καφέ τις προτάσεις σου;;;;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Όταν εγώ πήγαινα εσύ ερχόσουνα.:P

Έχω περάσει από αυτά τα στάδια με μύλους της πλάκας και ποτέ δεν ήπια καφέ της προκοπής σε σχέση με την τιμή του καφέ σε κόκκους που αγόραζα.Έτσι κατέληξα σε σφραγισμένο.

Αλλά για πες μας εσύ που είσαι γνώστης του καφέ τις προτάσεις σου;;;;;;

Παππού είσαι άρχοντας.ετσι είναι.τι μύλους 200 ευρώ και μηχανές των 1000 μια μηχανή αξιοπρεπή των 150 με 200 και καλό καφέ αλεσμενο.προσωπικα εγώ παίρνω αλεσμενο 250 gr κάθε 5 μέρες.τον φυλάω σφραγισμένο σε μεταλικο κουτι και δεν χάνει καθόλου το άρωμα.φυσικα όχι σε πεπεισμένα σακουλάκια.το παν είναι ο καλός καφές σιγά μην πάρω μύλο.τζαμπα λεφτά. Τον παίρνω έτοιμο  dimello κόκκινος Η οπότε κατεβαίνω Πειραιά πάω στο καφεκοπτειο που ξέρω.

 

Επεξ/σία από mp123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, mp123 είπε

Παππού είσαι άρχοντας.ετσι είναι.τι μύλους 200 ευρώ και μηχανές των 1000 μια μηχανή αξιοπρεπή των 150 με 200 και καλό καφέ αλεσμενο.προσωπικα εγώ παίρνω αλεσμενο 250 gr κάθε 5 μέρες.τον φυλάω σφραγισμένο σε μεταλικο κουτι και δεν χάνει καθόλου το άρωμα.φυσικα όχι σε πεπεισμένα σακουλάκια.το παν είναι ο καλός καφές σιγά μην πάρω μύλο.τζαμπα λεφτά. Τον παίρνω έτοιμο  dimello κόκκινος Η οπότε κατεβαίνω Πειραιά πάω στο καφεκοπτειο που ξέρω.

Έχω πάρει σε κόκκους μέχρι και 30 ευρώ το κιλό τον οποίο έκοβα με ένα μύλο των 20-30 ευρώ.Ποτέ δεν ήπια τον καφέ που πίνω από σφραγισμένα των 250 γραμμαρίων με 5-6 ευρώ ο οποίος μου έρχεται και φτηνότερος.Οι φτηνοί μύλοι δεν κόβουν καφέ τον αλέθουν τον καίνε και μετά γίνεται καφές αηδία.Για αυτό είπα να πιείς καλό καφέ πρέπει να αγοράσεις πολύ ακριβό μυλο.

Αν ο φίλος ξέρει κάποιο άλλο μυστικό ας το πει και σε μας.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, papoys1 είπε

Έχω πάρει σε κόκκους μέχρι και 30 ευρώ το κιλό τον οποίο έκοβα με ένα μύλο των 20-30 ευρώ.Ποτέ δεν ήπια τον καφέ που πίνω από σφραγισμένα των 250 γραμμαρίων με 5-6 ευρώ ο οποίος μου έρχεται και φτηνότερος.Οι φτηνοί μύλοι δεν κόβουν καφέ τον αλέθουν τον καίνε και μετά γίνεται καφές αηδία.Για αυτό είπα να πιείς καλό καφέ πρέπει να αγοράσεις πολύ ακριβό μυλο.

Δίκιο έχεις αλλά σιγά μην πάρω μύλο 200 ευρώ.να καθομε να κοβω να καθαριζω κλπ.εγω πιστεύω είναι άχρηστος. Το κόψιμο του καφεκοπτειου είναι το καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
32 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Όταν εγώ πήγαινα εσύ ερχόσουνα.:P

Έχω περάσει από αυτά τα στάδια με μύλους της πλάκας και ποτέ δεν ήπια καφέ της προκοπής σε σχέση με την τιμή του καφέ σε κόκκους που αγόραζα.Έτσι κατέληξα σε σφραγισμένο.

Αλλά για πες μας εσύ που είσαι γνώστης του καφέ τις προτάσεις σου;;;;;;

Στα 150 με 300 που τους λες άχρηστους παίρνεις από ascaso i2 ,Eurogat K4 Touch και Super Jolly με καινούργια μαχαίρια.

Μαζί με μια pid κάνεις καφέ Όχι το νεροπλυμα που κάνεις με τον commercial κομμένο προ τριμήνου που χρυσοπληρώνεις 5 και 6 € το κιλό 

Αλλη φορά πριν πας να δώσεις συμβουλές να το σκέφτεσαι περισσότερες φορές. Είσαι και μεγάλος άνθρωπος 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

93 βαθμούς είναι το νερό στο μποιλερ, στο φλυτζάνι εννοείται είναι λιγότερο. Αφού την ψάχνεις με τον καφέ πρέπει να αλλάξεις μηχανή κάποια στιγμή. Τι μύλο έχεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

93 βαθμούς είναι το νερό στο μποιλερ, στο φλυτζάνι εννοείται είναι λιγότερο. Αφού την ψάχνεις με τον καφέ πρέπει να αλλάξεις μηχανή κάποια στιγμή. Τι μύλο έχεις? 

Graef 702. Άστο πονεμένη ιστορία με την μηχανή. Για ένα φρεντο την πήρα και.....  Η delonghi είναι με thermoblock δεν έχει μποιλερ. Πιστεύω ότι 75 με 80 που μετράω στο φλιτζάνι καλά είναι κάπου αλλού χάνω. Κάπου στην δοσολογία με το πάτημα είναι το λάθος μου. Μάλλον στο πάτημα είναι, δεν τον πατάω ομοιόμορφα και μου χαλάει την εκχύλιση 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να έχεις σταθερότητα στις εκχυλισεις με αυτή τη μηχανή, απλά δέξου το και μην χαλιέσαι. Και για μένα δεν αξίζει να παίρνεις πολύ ακριβούς καφέδες με αυτή τη μηχανή, γιατί κάθε φορά το αποτέλεσμα εξαρτάται από την τύχη περισσότερο, πάρα από τις παραμέτρους (κόψιμο, πάτημα, θερμοκρασία). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/7/2019 στις 10:09 ΜΜ, papoys1 είπε

Εάν δεν έχεις καλό μύλο (από 200 - 300  ευρώ και πάνω) δεν αξίζει τον κόπο να αγοράζεις κόκκους.

Έτοιμο κομμένο - σφραγισμένο μια χαρά είναι για αυτή τη μηχανή.

 

7 ώρες πριν, omitziz είπε

Στα 150 με 300 που τους λες άχρηστους παίρνεις από ascaso i2 ,Eurogat K4 Touch και Super Jolly με καινούργια μαχαίρια.

Μαζί με μια pid κάνεις καφέ Όχι το νεροπλυμα που κάνεις με τον commercial κομμένο προ τριμήνου που χρυσοπληρώνεις 5 και 6 € το κιλό 

Αλλη φορά πριν πας να δώσεις συμβουλές να το σκέφτεσαι περισσότερες φορές. Είσαι και μεγάλος άνθρωπος 

Δεν τους είπα άχρηστους,αλλά είπα ότι για να κόψεις αξιοπρεπή καφέ  για εσπρέσο πρέπει να αγοράσεις μύλο από 200 και πάνω γιατί με τους φτηνιάρικους των 20-30 και 40 ευρώ νεροζούμι πίνεις και όχι καφέ.

Εξάλλου θα σου έλεγα ότι στη ζωή η εμπειρία μετράει.Για χρόνια φτιάχνω πάνω από 3-4 εσπρέσο την ημέρα έχω κάνει με άπειρους καφέδες και άπειρους τρόπους και όποιος έχει πιεί φρέντο από τα χέρια μου λέει τα καλίτερα.:P

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Μιας και είμαι λάτρης του espresso να πω την γμωμη μου. Για να πάρεις ενα καλο espresso και να τον αξιοποιήσεις σαν fredo η caputsino η οτι αλλο θες χρειάζεσαι καποια πράγματα. Πρώτο και βασικο υπομονη, καλο εξοπλισμό και να έχεις στο μυαλο σου ότι θα διαθέσεις ενα πόσο που με το καιρο θα το κάνεις απόσβεση οσο την χρησιμοποιεις. Αν σκεφτείς οτι εχει 1.5 απο εξω και στο σπίτι θα σου βγαίνει 80 λεπτά με την καλύτερη ποιότητα σε καποιο διάστημα θα βγεις κερδισμένος. Το να βγάλεις ενα σωστο espresso βασικό είναι ο μυλος. Ενας τίμιος και οικονομικος είναι ο Graef. Όσοι λέτε για αλεσμένο και ότι κρατάει τα αρώματα τίποτα δεν ισχύει απο αυτα και μην παραπαπλανατε τον κοσμο. Το έχω κανει σε πειραμα αλεσα σε 5 λεπτά 30 λεπτά και 1 ωρα είχε τεράστια διαφορά στο φλιτζάνι. Ένας από τους λογους ειναι οτι σημαντικό για το αποτέλεσμα είναι η υγρασία και το ρύθμισμα του μύλου. Αλλο κοψιμο θέλει τωρα αλλο μπορεί να θέλει σε 10 λεπτά. Καταλαβαίνω πολλούς που δεν θέλουν να διαθέσουν 500, 600 ακομα και 1000 ευρω, σεβαστό αλλα για να πιεις ενα καλο εσπρέσο δεν υπάρχει δυστυχώς αλλη λύση. Τώρα αν δεν είσαι απαιτητικός και σου αρεσει ακόμα και ο φραπές παρε μια μηχανή με κάψουλες η με ενσωματωμένο μύλο και κανε εκεί τον καφε σου. Ενα τελευταίο και βασικό είναι και η συντήρηση που και αυτό επιρεαζει το αποτέλεσμα. Για όσους έχουν φθηνές μηχανές και δεν έχουν μύλο δεν έχει νόημα ο ακριβός Καφές τσάμπα πετάνε τα λεφτά τους. Λεω την γνώμη μου γιατί εχω δώσει σε espresso μηχανή και μύλο πανω απο 500 ευρώ. Οταν μάθεις να πίνεις ενα σωστο εσπρέσο τότε λες χαλάλι. Για όσους ρωτήσουν ήμουν από τους τυχερούς εχω την gaggia baby που δυστυχώς δεν κυκλοφορεί πια και την αντικατεστησαν με ενα αλλο μοντέλο που δεν εχει σχέση με το παλιό. Εχω βάλει pid και μπαρομετρο. Μυλο έχω τον Graef τίμιος για τα λεφτα του. Αυτά και είναι και πρωί. Καλημέρα να έχετε 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagos789 είπε

Καλο ειναι να αποφευγετε την συντηρηση!

Οσες μηχανες ειχα,χαλασαν μετα απο συντηρηση

Κ αμα γεμίσει άλατα τι κάνεις την πετάς? Δεν μιλάω για Backflushing που δεν γίνεται σε όλες τις μηχανές. Όσοι δεν ξέρετε μην λέτε αερολογίες. Αν δεν διάβασες τις οδηγίες και δεν χρησιμοποιησες το σωστό φάρμακο λογικο να χάλασε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...