Προς το περιεχόμενο

Τι μάρκα espresso σας αρέσει?τι είναι το Arabica και το Robusta?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, papoys1 είπε

O Jacobs και ο oro κάνουν γύρω στα 6 ευρώ τώρα που έπεσε λίγο ο φπα (πριν έκαναν 6.5) .Για αυτό είπα η προσφορά στα 4,10 του Σκλαβενίτη είναι πολύ καλή και εγώ πήρα 2 πακέτα γιατί καταναλώνουμε πολύ καφέ στην οικογένεια , είμαστε 4 που πίνουμε οπότε σκάψου.

Για αυτό είπα αν δεν έχω και δε βρω σε προσφορά παίρνω και του lidl  που έχει 2,90 κανονική τιμή , δεν έχει άσχημη γεύση ,έχει δε και πλούσια κρέμα.

Εγω παντως αν θυμαμαι καλα τον jacobs τον παιρνω μονιμα στα 5,40 απο my market και δν μιλαω για προσφορα.Του Lidl κοστιζει 2,90 αλλα ειναι και 50γρ λιγοτερα η συσκευασια οποτε μιλαμε για 1,5 ευρω διαφορα.Η ασχημη γευση ειναι υποκειμενικο, εσενα σου φαινεται καλος, εγω πραγματικα ενα καφε εκανα, τον πεταξα γιατι ηταν δηλητηριο και πεταξα και το κουτι.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Εγω παντως αν θυμαμαι καλα τον jacobs τον παιρνω μονιμα στα 5,40 απο my market και δν μιλαω για προσφορα.Του Lidl κοστιζει 2,90 αλλα ειναι και 50γρ λιγοτερα η συσκευασια οποτε μιλαμε για 1,5 ευρω διαφορα.

Όχι 250 είναι και του lidl με τα 2,90 απλά έχει και άλλο utz στα 3,30 ο οποίος έχει 200 γραμμάρια.Τώρα αν το my market τον έχει 5,40 δεν ξέρω.Στο Θανόπουλο τον βλέπω στα 5,83 Θυμάμαι παλιά πριν την αλλαγή φ.π.α. που είχαν γύρω στα 6,5 ευρώ jacobs και oro,οπότε λογικά θα πήγαν 5,70 - 5,80.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.iefimerida.gr/ellada/o-efet-anakalei-notheymeno-kafe

 

στην αρχη γέλασα με τον ορο νοθεια αλλα τελικα μπραβο τους. ειχα παρει μια δυο φορες και μου αρεσε αρκετα αλλα ηταν ακριβος και τελικα χωρις λογο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 16/7/2019 στις 10:19 ΜΜ, papoys1 είπε

έχει δε και πλούσια κρέμα.

Full στο robusta θα είναι για να έχει πλούσια κρέμα.

Κάτω από 5€ τα 250gr σε αλεσμενο θα κοιτούσα και εδώ 

https://www.skroutz.gr/s/15493118/Dimello-Espresso-Mezzo-250gr.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, omitziz είπε

Full στο robusta θα είναι για να έχει πλούσια κρέμα.

Κάτω από 5€ τα 250gr σε αλεσμενο θα κοιτούσα και εδώ 

https://www.skroutz.gr/s/15493118/Dimello-Espresso-Mezzo-250gr.html

Ναι γιατί είδαμε και τον άλλο το φιρμάτο στη Γαλλία τον 100% arabica  που ανήρτησε και ο φίλος 2-3 μηνύματα παραπάνω τι είχε.Σημασία έχει να διαλέγεις καφέ για τη γεύση του και όχι το όνομα την τιμή και αυτά που λέει στη συσκευασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα πήρα εδώ και μια βδομάδα μια εσπρεσιερα και απολαμβάνω επιτέλους τον εσπρέσο σπίτι. Για αρχή και εγώ επέλεξα τον Γιάκομπ και μου φένεται αρκετά έντονος αν και στη πορεία θα δοκιμάσω σίγουρα και τον λαβαζα. Μια απορία αν θέλω να φτιάξω έναν φρέντο εσπρέσο πόση δοσολογία χρειάζεται? 2 δόσεις? Γιατί υποθετω η μία δόση όταν πίνω μπαίνει ίσα ίσα σε ένα φλυτζανακι τύπου για ελληνικό. Ενώ τους φρέντο στα μαγαζιά τους βάζουν σε φραποποτηρα.

 

Επειδή είναι και απλή η μηχανή για να μην φουλαρω το μαραφέτι και ξεχειλίσει μπορώ να κάνω απλά την διαδικασία 2 φορές και μετά να τα βάλω στο μεγάλο ποτήρι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, rudigarcia222 είπε

Καλησπέρα πήρα εδώ και μια βδομάδα μια εσπρεσιερα και απολαμβάνω επιτέλους τον εσπρέσο σπίτι. Για αρχή και εγώ επέλεξα τον Γιάκομπ και μου φένεται αρκετά έντονος αν και στη πορεία θα δοκιμάσω σίγουρα και τον λαβαζα. Μια απορία αν θέλω να φτιάξω έναν φρέντο εσπρέσο πόση δοσολογία χρειάζεται? 2 δόσεις? Γιατί υποθετω η μία δόση όταν πίνω μπαίνει ίσα ίσα σε ένα φλυτζανακι τύπου για ελληνικό. Ενώ τους φρέντο στα μαγαζιά τους βάζουν σε φραποποτηρα.

Επειδή είναι και απλή η μηχανή για να μην φουλαρω το μαραφέτι και ξεχειλίσει μπορώ να κάνω απλά την διαδικασία 2 φορές και μετά να τα βάλω στο μεγάλο ποτήρι? 

Μπορείς ναι, δύο μονά εσπρέσσο και χτύπημα. 

Θα έλεγα να τα τραβήξεις και λίγο παραπάνω για φρέντο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εδώ χτεσινό βιντεάκι για αρχάριους για φρέντο καπουτσίνο παρακαλώ.😊.

Μηχανή από το lidl, καφές εσπρέσο από το lidl,και φυσικά ελαφρύ γάλα μακράς διάρκειας   από το lidl.Άπαιχτος συνδιασμός:P Τέλειο αποτέλεσμα. Ναι. Βέβαια.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Και εδώ χτεσινό βιντεάκι για αρχάριους για φρέντο καπουτσίνο παρακαλώ.😊.

Μηχανή από το lidl, καφές εσπρέσο από το lidl,και φυσικά ελαφρύ γάλα μακράς διάρκειας   από το lidl.Άπαιχτος συνδιασμός:P Τέλειο αποτέλεσμα. Ναι. Βέβαια.   

Και μετα πριονοκορδελα...οτι πρεπει για πρωινο ξυπνημα. Αν δε παιξει και τυροπιτα αλλο αισθημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/7/2019 στις 1:19 ΠΜ, john_petrucci7 είπε

Και μετα πριονοκορδελα...οτι πρεπει για πρωινο ξυπνημα. Αν δε παιξει και τυροπιτα αλλο αισθημα

Εγώ φρέντο μέτριο πίνω με γάλατα και αφρούς ποτέ καφέ τον απεχθάνομαι..Παλαιότερα έπινε η σύζυγος καπουτσίνο και της έφτιαχνα τώρα την έχω πείσει και πίνει και αυτή απλό φρέντο.

Το βίντεο το ανέβασμα για μοίρασμα γνώσης.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, papoys1 είπε

Εγώ φρέντο μέτριο πίνω με γάλατα και αφρούς ποτέ καφέ τον απεχθάνομαι..Παλαιότερα έπινε η σύζυγος καπουτσίνο και της έφτιαχνα τώρα την έχω πείσει και πίνει και αυτή απλό φρέντο.

Το βίντεο το ανέβασμα για μοίρασμα γνώσης.:P

Κι εγω δεν βαζω ποτε γαλα...γενικα πλακα κανω απλα ποτε δεν παιρνω γαλα απο lidl

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα παιδες. Μια απλη και γρηγορη ερωτηση απο εναν αρχαριο (που θελει να παραμεινει αρχαριος στο θεμα, απλα δεν ηξερα γενικα πως να ψαξω την απορια μου ειτε στο google ειτε εδω). Πολυ απλα σκεφτομουν να παρω ενα Moka pot π.χ. Bialetti και ως εκει, (δεν θελω να εμβαθύνω περαιτερω στην περιπλοκη και ακριβη τεχνη του εσπρεσσο.) Σε ενα moka pot μπορω να βαλω μεσα οποιονδηποτε αλεσμενο εσπρεσσο ή πρεπει να αγορασω μονο καφε με ενδειξη για moka pot..?? Δηλαδη, πηρα απο το σουπερ καφε εσπρεσσο Lavazza Espresso Crema e Gusto αλεσμενο και σκεφτομουν να παραγγειλω και ενα moka pot μολις τωρα αλλα λεω κατσε να ρωτησω τα παιδια πρωτα.. Αν (οταν ερθει το moka pot) βαλω να φτιαξω εναν εσπρεσσο με αυτον τον καφε που προανεφερα θα βγει τιποτα ή θα ειναι σαν υγρα μπαταριας..? Οπως καταλαβατε θελω κατι πολυ απλο και γενικα αν καταφερω να βγαζω εναν καφε με moka pot που να θυμιζει εστω και λιγο εσπρεσσο θα ειμαι ευχαριστημενος αυτο θελω μονο. Ευχαριστω παρα πολυ παιδια εκ των προτέρων.  😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, dioskouros88 είπε

Καλησπερα παιδες. Μια απλη και γρηγορη ερωτηση απο εναν αρχαριο (που θελει να παραμεινει αρχαριος στο θεμα, απλα δεν ηξερα γενικα πως να ψαξω την απορια μου ειτε στο google ειτε εδω). Πολυ απλα σκεφτομουν να παρω ενα Moka pot π.χ. Bialetti και ως εκει, (δεν θελω να εμβαθύνω περαιτερω στην περιπλοκη και ακριβη τεχνη του εσπρεσσο.) Σε ενα moka pot μπορω να βαλω μεσα οποιονδηποτε αλεσμενο εσπρεσσο ή πρεπει να αγορασω μονο καφε με ενδειξη για moka pot..?? Δηλαδη, πηρα απο το σουπερ καφε εσπρεσσο Lavazza Espresso Crema e Gusto αλεσμενο και σκεφτομουν να παραγγειλω και ενα moka pot μολις τωρα αλλα λεω κατσε να ρωτησω τα παιδια πρωτα.. Αν (οταν ερθει το moka pot) βαλω να φτιαξω εναν εσπρεσσο με αυτον τον καφε που προανεφερα θα βγει τιποτα ή θα ειναι σαν υγρα μπαταριας..? Οπως καταλαβατε θελω κατι πολυ απλο και γενικα αν καταφερω να βγαζω εναν καφε με moka pot που να θυμιζει εστω και λιγο εσπρεσσο θα ειμαι ευχαριστημενος αυτο θελω μονο. Ευχαριστω παρα πολυ παιδια εκ των προτέρων.  😊

Espresso δε θα βγάλεις, η moka δεν μπορεί να αυξήσει τόσο την πίεση. Θα έχεις μια ιδέα και ούτε κρέμας και σώμα λίγο πιο γεμάτο από φίλτρου.

Το bialetti είναι μια χαρά για πατ κιουτ καταστάσεις απλά να ξέρουμε τι απαιτήσεις μπορούμε να έχουμε. Οποιοσδήποτε καφές με κοπή για εσπρέσσο κάνει. Ουσιαστικά μόνο ελληνικό μη βάλεις γιατί είναι πολύ λεπτός και μπλοκάρει το φίλτρο/χωνί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Espresso δε θα βγάλεις, η moka δεν μπορεί να αυξήσει τόσο την πίεση. Θα έχεις μια ιδέα και ούτε κρέμας και σώμα λίγο πιο γεμάτο από φίλτρου.

Το bialetti είναι μια χαρά για πατ κιουτ καταστάσεις απλά να ξέρουμε τι απαιτήσεις μπορούμε να έχουμε. Οποιοσδήποτε καφές με κοπή για εσπρέσσο κάνει. Ουσιαστικά μόνο ελληνικό μη βάλεις γιατί είναι πολύ λεπτός και μπλοκάρει το φίλτρο/χωνί.

Ευχαριστω Speculoos για την απαντηση. Εννοειται ειμαι απολυτα συνειδητοποιημένος δεν εχω απαιτησεις ξερω οτι με τα moka pots βγαινει πολυ κατωτερης ποιοτητας καφες απλα δεν με πειραζει αν θυμιζει λιγο εσπρεσσο μου αρκει. Ευχαριστω και παλι. 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...