Προς το περιεχόμενο

Τι μάρκα espresso σας αρέσει?τι είναι το Arabica και το Robusta?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/3/2019 στις 1:43 ΜΜ, Pwpwpw είπε

Ευχαριστω.

Δηλαδη οι καφεδες που ειναι 100% arabica βγαζουν ειναι αυτοι που εχουν  γλυκια επιγευση?

Να δοκιμασω τοτε και τον dimello Που ειναι σε μαυρη συσκευσια και γραφει 100%arabica  αν ειναι, μεχρι στιγμης απο dimello εχω δοκιμασει μονο τον κοκκινο!

επειδη εχω ακουσει εδω οτι χαζομαρα εδω μεσα.....100% arabica συνισταται για τα ζεστα εσπρεσσσο  , καπουτσινο...μετα οτι ειναι απο 90% arabica  και κατω ειναι για να υποστηριζει και το κρυο για να εχει σωμα ο καφες...στο τι θελεις να πιεις σε γευση απο καφεκοπτειο αγοραζωντας ειναι τι χαρμανι δουλευει αν ειμαι μια ποικιλια ή πολλες συνηθως δουλευουν δυο....αλλα για να σταθει καλα γευστικα ο εσπρεσσο θελει mix με περισσοτερες ποικιλιες αρα πας σε συσκευασμενους.....για να ξερετε η τιμη του εσπρεσσο ωμου σε κοκκους ξεκιναει απο 1 ευρω το κιλο μεχρι 1500 ευρω περιπου....τωρα το τι πινουμε απο τον καθενα δεν ξερουμε....

Επεξ/σία από johnc103
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βλέπω το θέμα μου καλά πάει, 40 σελίδες και συνεχίζει!!! 

Λοιπόν παιδια Ηπια τον καλύτερο καφέ της ζωής μου...

Γνωρίζει κανεις την εταιρεία με ονομα καφέ ''Q''?

Της housebrand ειναι αλλά εχουν άλλες συσκευασιες και άλλα χαρμανια περίπου 100 διαφορετικα και διαλέγεις ποιο θέλεις η συνδιασμους απο ολα αυτα και βγαζεις δικο σου καφέ.

Διαφορετική φυλοσοφία στο ψήσιμο και γενικά σε ολη την φαση του καφέ, καθολου ξυνίλα κτλ, ο καφες Δεν υπάρχει!!!

Τα μαγαζια που εχουν αυτες της ποικιλίες καφέ δεν εχουν κάν ταμπέλα μαρκας,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mastoras007 είπε

Βλέπω το θέμα μου καλά πάει, 40 σελίδες και συνεχίζει!!! 

Λοιπόν παιδια Ηπια τον καλύτερο καφέ της ζωής μου...

Γνωρίζει κανεις την εταιρεία με ονομα καφέ ''Q''?

Της housebrand ειναι αλλά εχουν άλλες συσκευασιες και άλλα χαρμανια περίπου 100 διαφορετικα και διαλέγεις ποιο θέλεις η συνδιασμους απο ολα αυτα και βγαζεις δικο σου καφέ.

Διαφορετική φυλοσοφία στο ψήσιμο και γενικά σε ολη την φαση του καφέ, καθολου ξυνίλα κτλ, ο καφες Δεν υπάρχει!!!

Τα μαγαζια που εχουν αυτες της ποικιλίες καφέ δεν εχουν κάν ταμπέλα μαρκας,

Θα το ψάξω! Εγώ ο καλύτερος καφες που έχω πιει μέχρι στιγμής είναι ο mrs rose. Ειλικρινά δε έχω ξαναπιει καφέ σαν αυτόν ! Φοβερά αρώματα και γεύση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε τον ηπια σε μαγαζι που δεν το περίμενα.

εσκασε μια απιστευτη γευση στον ουρανίσκο μου..και τον πίνω σκέτο, υπογευση σοκολάτας-βανίλιας τρέλα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dimello πρασινος και κοκκινος κομμενος απο το μαρκετ πινεται ευχαριστα σε freddo espresso

15 ώρες πριν, BillG88 είπε

Θα το ψάξω! Εγώ ο καλύτερος καφες που έχω πιει μέχρι στιγμής είναι ο mrs rose. Ειλικρινά δε έχω ξαναπιει καφέ σαν αυτόν ! Φοβερά αρώματα και γεύση. 

καλος ε; δεν τον εχω δοκιμασει καθολου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mr.robot είπε

dimello πρασινος και κοκκινος κομμενος απο το μαρκετ πινεται ευχαριστα σε freddo espresso

καλος ε; δεν τον εχω δοκιμασει καθολου

Ναι πάρα πολύ καλός! Αξίζει μια δοκιμή πιστεύω.

Επεξ/σία από BillG88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μιας και δεν έχω μηχανή, πήρα τον Azera της Nescafe, που διαφημίζεται και πολύ τώρα τελευταία και είναι instant coffee. Μέτριος προς καλός μου φαίνεται.

Τον καλύτερο freddo πάντως για μένα, τον δοκίμασα σε everest. Συγκεκριμένα με είχε ρωτήσει η κοπέλα που τους φτιάχνω από τι ποικιλία θέλω, και θυμάμαι ότι διάλεξα Brazilian, η άλλη δε θυμάμαι τι ήταν.

Αλήθεια ξέρει κανείς τι μάρκα είναι αυτός ο Brazilan που χρησιμοποιούν στα everest ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι μάρκα, είναι μονοποικιλιακός (speciality) καφές από κάποια φάρμα της βραζιλίας. Αν πιεις τετοιους καφέδες και ειδικά φρεσκοκαβουρδισμένους, μετά δεν θα ξαναπιεις καφέ εύκολα απο οπουδήποτε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, giwfys είπε

Καμια προταση σε καψουλες για dolce gusto εχουμε?

Οτι πιο σαβουρα δοκιμασα. Τζαμπα την ειχα αγορασει παλιοτερα ευτυχως την πουλησα. Δεν υπαρχει προταση απλα δεν πινεται σαν ποδαριλα ειναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες έχω κάνα εξάμηνο την εσπρεσειερα. Στην αρχή πήρα Γιάκομπ ήταν προσφορά μάλιστα. Δεν μου άρεσε καθόλου. Εν συνεχεία τον κλασσικό illy κόκκινο και είναι τίμιος. Σε μια καφετέρια που παίρνω συχνά και σε ένα τύπου ντειλισιους μαγαζί που επίσης πάω συχνά έχει λαβαζα και μου αρέσει πολυ. Πήγα στο Σκλαβενίτη να πάρω και είδα τέσσερα διαφορετικά. Ένα με μέλι ένα με σοκολάτα ένα σπαισι και ένα με φρούτα. Έχει δοκιμάσει κανείς λαβαζα? Ποιο λέτε να επιλέξω. Δεν έχουν αυτοί κλασσικό και βγάζουν τόσες γεύσεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Lavazza από σούπερ μάρκετ παίρνω τον rossa, κόκκινο με ασημί είναι η συσκευασία του. Οι άλλοι για τα δικά μου γούστα, ήταν φόλα. Υπάρχει σούπερ μάρκετ που να πουλάει Hausbrandt αλεσμένο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, mynam3 είπε

Σε Lavazza από σούπερ μάρκετ παίρνω τον rossa, κόκκινο με ασημί είναι η συσκευασία του. Οι άλλοι για τα δικά μου γούστα, ήταν φόλα. Υπάρχει σούπερ μάρκετ που να πουλάει Hausbrandt αλεσμένο; 

https://www.skroutz.gr/s/15493406/Hausbrandt-Espresso-100-Arabica-250gr.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, mynam3 είπε

Υπάρχει σούπερ μάρκετ που να πουλάει Hausbrandt αλεσμένο; 

Ίδια ερώτηση, για Πάτρα. Στον ΑΒ στο jumbo δεν θυμάμαι να έχει, στα σουπερμάρκετ της γειτονιάς μου δεν έχει, έχει δει πουθενά κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, mr.robot είπε

 

Για σούπερ μάρκετ ρώτησα, όχι γενικά. Σε ευχαριστώ πάντως

 

 

Επεξ/σία από mynam3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...