Προς το περιεχόμενο

Τι μάρκα espresso σας αρέσει?τι είναι το Arabica και το Robusta?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, theo93 είπε

Έχει στα lidl 100% arabica και πήρα να δοκιμάσω, αρκετά γλυκός και αρωματικός καφές με πολύ χαμηλή τιμή(1kg -> 10€).

Κόκκους έχει ή μόνο αλεσμενο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, omitziz είπε

Κόκκους έχει ή μόνο αλεσμενο? 

Μόνο κόκους συσκευασία κιλού, ο crema έχει ένταση 5 ή 6 αν θυμάμαι καλά (αυτό πήρα) και ο άλλος 9.

Γενικά έχει ωραίο άρωμα και γλυκιά γεύση, δεν έχω δοκιμάσει ακόμη fredo.

Επίσης έχει πολύ καλή συσκευασία, εκτός από την τάπα (όπως εδώ) που μπορείς να μυρίσεις τον καφέ, έχει και βιδωτό καπάκι ώστε να μην χάνει το άρωμα.

Επεξ/σία από theo93
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα από σούπερ μάρκετ έναν λαβατσα μαύρο μισό κιλό επειδή ήταν κλειστό το καφεκοπτειο και έμεινα αλλά και για αλλαγή.. Μάλλον θα πάει στα σκουπίδια. 20 ευρώ για πέταμα. Τελευταία φορά που αγοράζω καφέ εκτός από καφεκοπτειο. Πώς τα πίνετε αυτά τα πράγματα ρε σεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/8/2019 στις 9:40 ΠΜ, theo93 είπε

Έχει στα lidl 100% arabica και πήρα να δοκιμάσω, αρκετά γλυκός και αρωματικός καφές με πολύ χαμηλή τιμή(1kg -> 10€).

Εγώ είχα πάρει πέρυσι τον Arabica 100% σε κόκκους 12 ευρώ τα 1.2 kg και από τότε μείναμε μακριά και αγαπημένοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, theo93 είπε

Αυτόν που έχει και τώρα ;

Btw δεν πήρα τον απλό γιατί είδα καβουρδισμα 9, αλλά τον crema

Και δεν είναι 100% arabica κανένας από τους 2 που είχε. Γράφει στο πλάι ότι έχει και robusta χωρίς να λέει με τι αναλογία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, omitziz είπε

Και δεν είναι 100% arabica κανένας από τους 2 που είχε. Γράφει στο πλάι ότι έχει και robusta χωρίς να λέει με τι αναλογία. 

Έχεις δίκαιο, μπορεί να το είχα δει στο site και να μπερδεύτηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

     Διαβαζω 39 σελιδες μεχρι τωρα, για ποιοτητα καφε, αναλογα με την τιμη του, για ποσοστα σε ρομπουστα και αραμπικα,χρονους αποσταξης και αλλα τετοια επιστημονικα.

     Εκεινο που δεν εχω διαβασει ακομα, ειναι τι, γευστικα χαρακτηρηστικα δινει ο καθε καφες που προτεινετε. Αναλογα την περιοχη των καρπων, τα ποσοστα τυπων καφεδων και το βαθμο καβουρδισματος, ενα χαρμανι βγαζει γαιωδεις γευσεις, εσπεριδοειδων, ξηροκαρπων κτλ κτλ.. Αυτος θεωρω οτι ειναι και ο μεγαλυτερος λογος, για το αν αρεσει σε καποιον, ο καφες που φτιαχνει καθε μερα και πινει.

     Προσωπικα εχω πεταξει στον κουβα, καφε που στοιχιζε 40ευρω το κιλο, επειδη μου εφερνε γευσεις δημητριακων(και εβγαζε τη γευση πολυ καλα!!!) μονο και μονο, επειδη σιχαινομαι τα δημητριακα!!

     Φυσικα και παιζουν ρολο και αλλα χαρακτηρηστικα στον ποιοτικό καφε, αλλα για μενα και θεωρω και για τους περισσοτερους, η γευση παιζει τον βασικο!!

     Καταλαβαινω απολυτα τον papoys1 που πινει τον ροσσο απο τα lidl, γιατι το γευστικο αποτυπωμα του συγκεκριμενου  καφε αρεσει και σε μενα. Ειναι και σχετικα ποιοτικος για την τιμη του με το μονο, σχετικα, μειονεκτημα, οτι δε δινει ενα βαρυ "σωμα" στον καφε.

     Ας κανω ενα ρεβιου_που λενε και στο χωριο μου_ στο ροσσο του λιντλ, να βοηθησω καποιον στο να καταλαβει αν θα του αρεσει.

     Ο παραπανω καφες ειναι σχετικα ελαφρυς και καλο θα ηταν να τον πινετε διπλο. Δινει γευσεις πολυ ελαφριες  σοκολατας, αλλα εκεινο που κυριαρχει ειναι μια "βουτηρατη" νοτα. Συνδυασμός δηλαδη σοκολατας-βουτηρου, που για μενα ειναι ολα τα λεφτα!! Ταυτοχρονα βγαζει μια πλουσια κρεμα(αν και δε θα το περιμενα) και εχει ανοιχτο ξανθο χρωμα. Το μονο μειονεκτημα, οχι ομως σε μεγαλο βαθμο, ειναι οτι δε δινει πλουσιο σωμα στον καφε. Γιαυτο το λογο εγω τον πινω σε καπουτσινο, γιατι με την προσθηκη γαλακτος βοηθαει στο να αποκτησει ο καφες μια πιο "βαρια" υφη με τη βοηθεια του λιπους απο το γαλα.

    Με λιγα λογια, σε οποιον αρεσει ο καπουτσινο με ελαδρια γευση σοκολατας,γαλακτος και βουτηρου, να τον αγορασει! (περιμενω την αποψη του papous1 για επαληθευση των παραπανω ή οχι)

 

   Προς ενημερωση, σε καψουλες νεσπρεσσο, την ιδια περιπου γευση και σε λιγο καλυτερη ποιοτητα απο τον παραπανω τη βρηκα στις καψουλες lavazza avvolgente 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σχετικά με arabica ή robusta οι τελευταίες κάψουλες Master originins της nespresso που δοκίμασα με οδήγησαν στο να μην θεωρώ τον robusta κατώτερο γευστικά. OK σαν ποικιλία μπορεί να ναι επιπέδου... Lidl αλλά ο origins India (robusta) μου φάνηκε απλά εκπληκτικός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως και οι εταιρείες δεν κρατάνε την ίδια γεύση.

Παλιά έπαιρνα oro  και jacobs arabica 100% αλλά με τον καιρό η γεύση δεν με ενθουσίαζε και έτσι για ένα διάστημα παίρνω τον rosso από το lidl ο οποίος σε αντίθεση με τον kostaskalamatas  πιστεύω ότι έχει βαριά γεύση που προσωπικά μου αρέσει.Αυτό το διαπιστώνω αν φτιάξω καφέ απογευματάκι δεν τον πιω τον βάλω στο ψυγείο και τον πιω το επόμενο πρωί η γεύση του είναι υποφερτή ενώ άλλοι καφέδες είναι ξέπλυμα.Βέβαια βάζω και αρκετή ποσότητα καφέ πάνω από 17-18 γραμμάρια γιατί το κόψιμό του είναι τέτοιο που και με καλό πάτημα έχει πολύ καλή ροή και πολύ καλή κρέμα.

Τελευταία πήρα και πάλι τον jacobs 100% arabica καλή δυνατή γεύση όπως μου αρέσει αλλά πολύ ψιλοκομένος ώστε με το ζόρι έχει ροή.

Σε κόκκους έπαιρνα παλαιότερα αλλά πάντα απογοήτευση γιατί είτε έφταιγε η ποιότητα του καφέ αλλά μάλλον περισσότερο ο μύλος μου κοπής που είναι φτηνιάρικος και έτσι τον εγκατέλειψα.

Χύμα κομμένο πήρα 2-3 φορές από καλά μαγαζιά αλλά ούτε η γεύση με ενθουσίασε αλλά και η τιμή του που είναι αρκετά υψηλή σε σχέση με τους έτοιμους κομμένους τόσο του lidl αλλά και των άλλων επώνυμων που πολύ συχνά βάζουν σε προσφορά εκ περιτροπής τα s/m και έτσι με 4-  4,5  ευρώ παίρνεις 100% arabica 250 γραμμαρίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ipanema ο κομενος  που έχουν στα μάρκετ πως είναι ? Έχω παραγγείλει τη πρώτη μου καφετιέρα και δε ξέρω σε ποιο  καφέ να καταλήξω. Κάθε συμβουλή δεκτη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οσο γνωριζω, τον αραμπικα στο χαρμανι τον χρησιμοποιηουν ως βαση. Ειναι αυτη η ποικιλια που θα δωσει στον καφε το σωμα, την καφεινη και την εντονη γευση καθαρου καφε.

Αν πιεις 100% αραμπικα, θα σε ξυπνησει το πρωι με μια δυνατη καθαρη γευση μαυρου καφε και εντονης πικριλας. Απο εκει και περα, με προσμιξεις διαφορων ρομπουστα, θα φτιαξουν τη διαφορετικη γευση στα χαρμανια και ο συνδυασμός αυτων τω δυο ποικιλιών, διαφορα αλλα  χαρακτηρηστικα .

Αν πιεις μονο αραμπικα, θα ειναι σαν μια δυνατη αντιβιωση, αν πιεις μονο ρομπουστα θα ειναι σα ζεστο αρωματισμενο νερο. (γενικευμενο παραδειγμα)

το θεμα ειναι να βρεις την προσμιξη(χαρμανι) που θα σου αρεσει γευστικα και θα σε ευχαριστει με τη δομη του, αναλογα την περιπτωση και την ωρα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, kostaskalamatas είπε

Απ'οσο γνωριζω, τον αραμπικα στο χαρμανι τον χρησιμοποιηουν ως βαση. Ειναι αυτη η ποικιλια που θα δωσει στον καφε το σωμα, την καφεινη και την εντονη γευση καθαρου καφε.

Αν πιεις 100% αραμπικα, θα σε ξυπνησει το πρωι με μια δυνατη καθαρη γευση μαυρου καφε και εντονης πικριλας. Απο εκει και περα, με προσμιξεις διαφορων ρομπουστα, θα φτιαξουν τη διαφορετικη γευση στα χαρμανια και ο συνδυασμός αυτων τω δυο ποικιλιών, διαφορα αλλα  χαρακτηρηστικα .

Αν πιεις μονο αραμπικα, θα ειναι σαν μια δυνατη αντιβιωση, αν πιεις μονο ρομπουστα θα ειναι σα ζεστο αρωματισμενο νερο. (γενικευμενο παραδειγμα)

το θεμα ειναι να βρεις την προσμιξη(χαρμανι) που θα σου αρεσει γευστικα και θα σε ευχαριστει με τη δομη του, αναλογα την περιπτωση και την ωρα.

νομίζω πως είναι τα αντίθετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...