Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 minutes ago, ObeyWario! said:

Οκ οπότε απότι κατάλαβα το σημαντικό για να μπορούν να συνδεθούν απροβλημάτιστα αρκετές συσκευές πάνω του είναι το dual band;

Θα πάρω αυτό στα 65Ε φαίνεται μια χαρά για αυτό που θέλω! Ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

α.καλο ειναι να ειναι κατι του εμποριου και οχι αυτα που δινουν οι παροχοι που τα περισσοτερα ειναι Low end και δεν ειναι για πολλα.επισης τα περισσοτερα δεν ειναι καν dual band. λιγα modem router παροχων ειναι δυνατα σαν μηχανηματα και εχουν και dual band.

β.τα 2,4 ghz εχουν ψιλοπιταρει οποτε υπαρχουν παρεμβολες κτλ με οτι μπορει να σημαινει αυτο.απο το να μην εχεις μεγαλες ταχυτητες μεχρι να μην εχεις καλο σημα.

γ.εφοσον ολο και περισσοτερες συσκευες υποστηριζουν 5ghz καλο ειναι το Router να εχει αυτην την δυνατοτητα.ναι μεν τα 5 ghz συνηθως δεν παιζουν πιο μακρια απο τα 2,4 ghz αλλα δεν υπαρχουν παρεμβολες και γενικα οι ταχυτητες ειναι καλυτερες.επισης λογω οτι εχεις 2 radio μοιραζονται και οι clients .δηλαδη αν το κινητο σου παιζει στα 5ghz μπορεις να συνδεθεις στα 5ghz και αντιστοιχα μια αλλη πιο παλια συσκευη να συνδεθει στα 2,4 ghz.οποτε λιγοτερους clients ανα radio.για 65 ευρω ειναι μια χαρα.vdsl και dual band δεν ειναι οτι πιο φτηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 ώρες πριν, poulinos είπε

δες σε tp link .ειναι τα μονα καλα και φτηνα

Όταν λέμε πως ένα Modem/Router είναι καλό εννοούμε ότι έχει καλό SoC;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Heatspreader said:

Όταν λέμε πως ένα Modem/Router είναι καλό εννοούμε ότι έχει καλό SoC;

χαρακτηριστικα,after sale, να μη  βγαζει προβληματα,να ασχολειται η εταιρεια με bugs.σωστο hardware και οχι σαν crypto και κατι siemens που εψηνες σουβλακια πανω.να εχει απλο για τον χρηστη interface να μην βγαζει προβληματα.απο εκει και περα αυτο που εγω μπορει να θεωρω καλο καποιος αλλος μπορει  να το θεωρει ακριβο η ενα φτηνο να μην καλυπτει εμενα αλλα να καλυπτει εσενα.τα tp link καλυπτουν μεγαλη γκαμα απο απλα φτηνα μοντελα μεχρι πιο ακριβα.ειναι value for money εταιρεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήπως πρέπει να βάλουμε μέσα σε όλα αυτά και τη συμβατότητα με τα εκάστοτε δίκτυα της περιοχής.
Απ' ότι ξέρω τα Fritz είναι απόλυτα συμβατά με το Vectoring και με το VOiP, ενώ άλλα Router είναι πολύ πιθανό να φάνε "ban" στο μέλλον από τους παρόχους.
Ξέρεις κάτι;

Για τα ASUS τι γνώμη έχεις;

Η γραμμή μου τώρα:
stats.PNG.f5dc99722cb00b5b5ee8fc6ec14626a3.PNG

Επεξ/σία από Heatspreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 28/08/2018 at 02:30, Heatspreader said:

Μήπως πρέπει να βάλουμε μέσα σε όλα αυτά και τη συμβατότητα με τα εκάστοτε δίκτυα της περιοχής.
Απ' ότι ξέρω τα Fritz είναι απόλυτα συμβατά με το Vectoring και με το VOiP, ενώ άλλα Router είναι πολύ πιθανό να φάνε "ban" στο μέλλον από τους παρόχους.
Ξέρεις κάτι;

Για τα ASUS τι γνώμη έχεις;

θεωρητικα ολα παιζουν παντου ΕΚΤΟΣ αν πας να βαλεις modem/router που δεν υποστηριζει g.vector σε dslam που παιζει g.vector(vectoring) οποτε εκει ή θα συγχρονισει adsl ή vdsl με πιο χαμηλη ταχυτητα. αργοτερα ναι αν παμε σε super vectoring και 200mbps ή 300mbps και εσυ εχεις απλο g.vector παλι δεν θα μπορεις να παιξεις.

επισης οταν ο παροχος δινει voip μπορει να μην σε αφηνει να βαλεις αλλο modem router οποτε θα πρεπει να βαλεις το δικο σου σαν Router ή να παιξεις pppoe passthrough αναλογως τι επιλογες σου δινει ο παροχος.ο οτε πχ σε αφηνει να βαλεις το speedport Πισω απο το δικο σου modem/router.αλλοι παροχοι δεν το κανουν.το fritz 7590 ειναι router εμποριου που ομως εχει υποστηριξη για voip ote. και τα asus Πολυ μια χαρα αλλα δεν τα λες και φτηνα.μια χαρουλα για τα στατιστικα.αν δεν εχεις φτιαξει την καλωδιωση τοτε φτιαξτην για να παρεις τα μεγιστα

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Πριν λίγες μέρες έκανα αίτηση για αλλαγή παρόχου (από ΟΤΕ adsl24 σε wind adsl24) διότι ήταν πιο οικονομικό στην wind και ο ΟΤΕ παρότι είχε λήξει το συμβόλαιο, όταν ζήτησα προσφορά για adsl 24mbps μου είπαν για ένα πακέτο πιο ακρiβό από αυτό που ήδη είχα. Επέλεξα λοιπόν να αλλάξω και να μην πάρω νέο router από την wind, γιατί μου είπαν του ΟΤΕ θα έκανε την δουλειά. O OTE (αναμενόμενα) ζήτησε πίσω το router, οπότε ψάχνω να αγωράσω ένα δικό μου για να ξεμπερδεύω.

Σκεφτομαι οτι θα πρέπει να πάω σε κάτι που υποστηρίζει adsl2+/vdsl2 και voip, οπότε κατέληξα εδώ: https://www.skroutz.gr/s/10645009/TP-LINK-Archer-VR600v-v1.html# . Ποιά η γνώμη σας?

H wind με 20 ευρώ δίνει αυτό: https://www.wind.gr/gr/wind/upostirixi/suskeues/adsl-routers/

Δεν έχει θύρα για το τηλ. οπότε δεν υποστηρίζει voip όμως απ'ότι είδα κάποια router της wind που δίνει  στο vdsl έχουν, άρα σε περίπτωση αναβάθμισης μπορεί να χρειαστεί το voip...

Επεξ/σία από Athenian23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμια σχεση το tp link archer με το το 8960.το ενα dual band ,vdsl Κτλ το αλλο ενα απλο adsl.

ακομα και να παρεις router με voip η wind δεν σημαινει οτι θα σου δωσει τα στοιχεια για να το σεταρεις εκει.μπορεις να τους ρωτησεις αν θα σε κανουν voip ή οχι αλλα λογικα θα σε αφησουν tdm. το archer ειναι μια χαρα αγορα. αν δωσει voip η wind μπορει να αφηνει Passthrough και να μπορεις να εχεις και το archer σαν ρουτερ μπορει να αφηνει οπως ο οτε να βαλεις το voip router πισω απο το δικο σου αλλα μπορει και να μην αφηνει τιποτα απο ολα αυτα οποτε να μπορεις να το εχεις μονο σαν access point

15 minutes ago, Athenian23 said:

Καλησπέρα. Πριν λίγες μέρες έκανα αίτηση για αλλαγή παρόχου (από ΟΤΕ adsl24 σε wind adsl24) διότι ήταν πιο οικονομικό στην wind και ο ΟΤΕ παρότι είχε λήξει το συμβόλαιο, όταν ζήτησα προσφορά για adsl 24mbps μου είπαν για ένα πακέτο πιο ακρiβό από αυτό που ήδη είχα. Επέλεξα λοιπόν να αλλάξω και να μην πάρω νέο router από την wind, γιατί μου είπαν του ΟΤΕ θα έκανε την δουλειά. O OTE (αναμενόμενα) ζήτησε πίσω το router, οπότε ψάχνω να αγωράσω ένα δικό μου για να ξεμπερδεύω.

Σκεφτομαι οτι θα πρέπει να πάω σε κάτι που υποστηρίζει adsl2+/vdsl2 και voip, οπότε κατέληξα εδώ: https://www.skroutz.gr/s/10645009/TP-LINK-Archer-VR600v-v1.html# . Ποιά η γνώμη σας?

H wind με 20 ευρώ δίνει αυτό: https://www.wind.gr/gr/wind/upostirixi/suskeues/adsl-routers/

Δεν έχει θύρα για το τηλ. οπότε δεν υποστηρίζει voip όμως απ'ότι είδα κάποια router της wind που δίνει  στο vdsl έχουν, άρα σε περίπτωση αναβάθμισης μπορεί να χρειαστεί το voip...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δυνατότητα VoIP μιας συσκευής του εμπορίου στη Wind σου είναι άχρηστη, αφού η εταιρεία δεν δίνει τον κωδικό της τηλεφωνίας και αυτή παίζει μόνο στη συσκευή της, η οποία μάλιστα είναι κλειδωμένη και υποχρεωτικά πρέπει να είναι συνδεδεμένη στη γραμμή λειτουργώντας ως modem/router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, jkoukos said:

Η δυνατότητα VoIP μιας συσκευής του εμπορίου στη Wind σου είναι άχρηστη, αφού η εταιρεία δεν δίνει τον κωδικό της τηλεφωνίας και αυτή παίζει μόνο στη συσκευή της, η οποία μάλιστα είναι κλειδωμένη και υποχρεωτικά πρέπει να είναι συνδεδεμένη στη γραμμή λειτουργώντας ως modem/router.

ελπιζω να το κανουν καποια στιγμη οπως και ο οτε .να μπορεις να το βαλεις πισω απο το Modem /router σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cyta, Vodafone και Wind έχουν κλειδωμένη την συσκευή τους και δεν την γυρίζουν οι ίδιοι (αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα) να παίξει ως router πίσω από την δικιά μας συσκευή.

Επίσης η τηλεφωνία παίζει σε ξεχωριστό VC, οπότε (σε αντίθεση με τον ΟΤΕ) μπορεί απλά να μπει σε bridge mode (λειτουργώντας ως απλό modem + η τηλεφωνία) και να βάλουμε πίσω της το δικό μας router που αναλαμβάνει όλα τα υπόλοιπα. Όμως μόνο η Cyta το κάνει αυτό εκ του μακρόθεν με κατάλληλη ρύθμιση της συσκευής, ενώ οι άλλοι 2 πάροχοι μέχρι σήμερα το αρνούνται.

Εν τω μεταξύ, όσο ήμουν παλαιότερα στη Vodafone επέτρεπε να γίνεται ταυτόχρονη κλήση ΡΡΡ, αλλά τώρα διαβάζω οότι ούτε και σε αυτήν επιτρέπεται όπως και στις άλλες 2. ϊσως η μόνη διαθέσιμη λύση είναι μέσω DMZ (αν έχουν τέτοια δυνατότητα οι συσκευές τους) ώστε τουλάχιστον να μην έχουμε 2πλό ΝΑΤ.

Εντελώς ακατανόητη οι πολιτική τους, όταν υπάρχουν τόσες επιλογές για να σιγουρέψουν ότι θα λειτουργεί απρόσκοπτα η τηλεφωνία στην δικά τους συσκευή και να έχει ο χρήστης την όποια επιλογή για τον δικό του router. Ελπίζω κι εγώ να αναθεωρήσουν στο μέλλον, αλλά τους βλέπω αρτηριοσκλήρωτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου φαίνονται λίγο μπερδεμένα τα πράγματα σχετικά με το τί συμφέρει τελικά οικονομικά.... Αν είναι για router χωρίς voip τότε σκέφτομαι για κάτι αρκετά πιό φτηνό όπως το
TP-LINK ARCHER VR400 V2: https://www.skroutz.gr/s/13939266/TP-LINK-Archer-VR400-v2.html

ή

ASUS DSL-AC52U: https://www.skroutz.gr/s/9008971/Asus-DSL-AC52U.html

 

Ψάχνω για κάτι που θα με καλύψει για χρόνια, ενδεχομένως και σε vdsl και δεν θα χρειάζεται να πληρώνω κάθε λίγο για άλλο του παρόχου.

Επεξ/σία από Athenian23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Athenian23 είπε

Ψάχνω για κάτι που θα με καλύψει για χρόνια, ενδεχομένως και σε vdsl και δεν θα χρειάζεται να πληρώνω κάθε λίγο για άλλο του παρόχου.

Αν θέλεις κάτι και για VDSL και για χρόνια, τότε υποχρεωτικά κοιτάς τουλάχιστον για υποστήριξη vectoring G.35 μην σου πως για G.Fast που ξεφεύγει οικονομικά το θέμα.

Με απλά λόγια μην περιμένεις μακροχρόνια κάλυψη, φθηνά και πολλές δυνατότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θέλω να αλλάξω αυτή την σαπίλα ρουτερ του ΟΤΕ... Έχω 100ρα και το wifi είναι τραγικό.. Το θέμα είναι ότι είναι voip.. Πρέπει να πάρω voip ρουτερ? Η μπορώ πχ να πάρω ένα vdsl ρουτερ κ να αφήσω το τηλέφωνο στου ΟΤΕ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς:

  • Να αφήσεις στην γραμμή το Speedport και πίσω του ένα ασύρματο router (όχι modem/router).
  • Να πάρεις ένα modem/router και να αφήσεις πίσω του το Speedport μόνο για την τηλεφωνία.
  • Να ένα modem/router με δυνατότητα VoIP, αρκεί να πάρεις τον κωδικό της τηλεφωνίας.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...